Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bilek kanalı sıkışma sendromu olarak tanımlayabileceğimiz karpal tünel sendromu, özellikle çalışan aktif popülasyonun önemli bir sağlık problemidir. Hafif sinir sıkışması belirtilerinden, ciddi fonksiyon kaybı oluşturan ağır kas zayıflıklarına kadar geniş bir yelpazede bulgu verebilen kompleks bir hastalıktır. Tuzak nöropatileri denilen periferik sinir sıkışmaları içerisinde en sık görülenidir.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel, el bileğindeki kemikler ile bu kemikler üzerindeki karpal ligament denilen kalın bir örtünün oluşturduğu kanala verilen isimdir. Bu kanaldan el parmak hareketlerini sağlayan tendonlar ile birlikte parmakların bazılarının hareket ve duyusundan sorumlu olan median sinir geçer. Median sinirin bu kanalda çeşitli nedenlere bağlı olarak sıkışması sonucu karpal tünel sendromu ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromunun nedenleri nelerdir?

Karpal tünel sendromu çoğu durumda bir aşırı kullanım yaralanması olarak ortaya çıkar. Özellikle sürekli tekrarlayıcı ve zorlayıcı el bilek hareketleri yapmak zorunda olanlarda sık görülür. Uzun süreli bilgisayar kullananlar, bazı müzik aletlerini çalanlar, ağır ve titreşimli el aletleriyle çalışanlar, el bileği hareketinin fazla olduğu tenis, masa tenisi gibi sporlarla uğraşanlar, sürücüler ve ev ve el işleriyle fazla meşgul olan ev hanımlarında karpal tünel sendromunun daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bunların dışında, obezite, şeker hastalığı, hipotiroidi, akromegali, gut hastalığı, bazı romatizmal hastalıklar ve gebelik karpal tünel sendromunun görülmesi için diğer risk faktörleridir. Gebelikte ortaya çıkan karpal tünel sendromunun doğum sonrası düzelme ihtimali yüksektir.

Bazı kişilerde bilek kanalı yapısal olarak dardır ve sıkışmaya yatkınlık oluşturabilir. Yine kırıklar, tendon iltihapları, yağ bezesi, kist ve tümörler gibi bölgesel nedenlere bağlı olarak da karpal tünelde sinir sıkışması meydana gelebilir.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromunun erken dönemdeki belirtileri parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his kayıplarıdır. Bu duyusal belirtilere sıklıkla parmaklar, el bileği ve kolda görülebilen ağrı da eklenir. Şikayetlerin özellikle geceleri belirgin olması ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve ağrı ile uykudan uyanılması karpal tünel sendromu için tipik belirtilerden biridir. Hasta şikayetlerini rahatlatmak için ellerini silkeleyerek sallar ve el bileklerini ovma ihtiyacı duyar. Bu durum zamanla ciddi uyku bozukluğu problemlerine yol açabilir.

Erken dönemde tespit edilip önlem ve tedavi uygulanmayan olgularda sıkışma ilerleyerek, şikayetlerin gün boyu kalıcı hale gelmesine, el ve parmak hareketlerinde çabuk yorulmalara, tutma ve kavrama gücünde azalmalara ve ağrının dirsek, omuz hatta boyun bölgesine kadar yayılmasına neden olabilir. Ağır sıkışma olgularında avuç içi ve başparmak kaslarında atrofiler (kas erimeleri) ve ciddi kas kuvvetsizlikleri ve his bozuklukları ortaya çıkabilir.

Karpal tünel sendromunun tanısı nasıl konur?

Karpal tünel sendromunun tanısında dikkatli bir hasta öyküsü alınması çok önemlidir. Sonrasında kapsamlı bir fizik ve nörolojik muayene yapılır. Bu sırada sinir sıkışmasını uyaracak bazı özel testlerden faydalanılır. Sinir sıkışması düşünülen hastada, sıkışmanın yerini ve şiddetini göstermek için en yararlı yardımcı yöntem elektrofizyolojik testler yani EMG’dir. Bu yöntemle sinirlerin ileti hızları ölçülerek sıkışma hakkında objektif verilere ulaşılır.

Karpal tünel sendromu, boyun fıtıkları başta olma üzere, omurga, omuz ve dirsek kaynaklı ağrılı durumlarla sıklıkla karışabilir. Böyle durumların ayırıcı tanısını yapmak için gerekli olduğu durumlarda röntgen, ultrason ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) gibi yardımcı tanı yöntemlerine başvurulabilir. Yine sıkışmaya neden olabilecek altta yatan bazı hastalıkların araştırılması için kan tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal tünel sendromu çoğu olguda ameliyatsız olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla aşırı kullanıma bağlı olarak ortaya çıktığından tedavide birinci basamak el ve bilek bölgesinin aşırı ve zorlayıcı kullanımlarını kısıtlamaktır. Bu dönemde destekleyici el bileği atellerinden de faydalanılır. Bu ateller sadece gece takılabileceği gibi, şikayetlerin fazla olduğu durumlarda gündüz de takılabilir. Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaç tedavileri, bölgesel steroid enjeksiyonları ve bazı durumlarda B kompleks vitaminleri tedaviye eklenebilir.

Karpal tünel sendromunun tedavisinde kullanılan fizik tedavi uygulamaları arasında ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas kuvvetlendirici akım tedavileri, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme ve bantlama gibi yöntemler sayılabilir. Esneklik ve kas kuvvetini arttırıcı egzersizlere fizik tedavi ve rehabilitasyon programının bir parçası olarak başlanmalı ve tavsiye edilen süre boyunca devam ettirilmelidir.

Bu konservatif tedavilerle şikayetlerinde gerileme olmayan veya ağır iletim bozuklukları ile birlikte belirgin nörolojik kayıpları söz konusu olan hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi tedavi ile karpal tünel üzerindeki bağ kesilerek kanal serbestleştirilir. Operasyon sonrası eklem hareket açıklığını sağlamak ve kasları kuvvetlendirmek için egzersiz programına devam edilir.

Karpal tünel sendromundan korunmak için neler yapılmalıdır?

 • El bileğini zorlayıcı iş ve aktivitelerden uzak durun.
 • Gerektiğinde el bileğini destekleyici bileklik ve ateller kullanın.
 • El bileği sürekli bükülü halde çalışmaktan kaçının.
 • Çalışma sırasında molalar verin. Bu molalarda germe egzersizleri yapın.
 • Bilgisayar kullanıyorsanız el bileğini destekleyici mouse padler ve klavye destekleri kullanın.

Karpal tünel sendromu ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

20 comments

 1. Merhabalar benim emg testinde ileri derecede KTS saptanmıştır yazıyor biraz endişelendim, belli bir tedavi yöntemi var mıdır?

  1. Merhabalar geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak, size ve rahatsızlığınıza özel oluşturulacak tedavi programına yönelik olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhab brn 42 yaşindayim 15 senedir huzursuz bacak dan sandurumu var brnde şimdide karpal tunel sendurumu cikti agrilarimdan artik uyuyamiyorum nereye gitiysem bana vitamin bide kan ilaci verdiler ama hic bi afyda gormedim ne yabmaliyim beni aydinlatirsaniz cok sevinirim saygilar

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaç tedavileri, bölgesel steroid enjeksiyonları ve bazı durumlarda B kompleks vitaminleri tedaviye eklenebilir.

   Karpal tünel sendromunun tedavisinde kullanılan fizik tedavi uygulamaları arasında ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas kuvvetlendirici akım tedavileri, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme ve bantlama gibi yöntemler sayılabilir.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. merhaba, 51 yaşındayım geceleri sol elimde yanmalar kaşıntı ve uyuşma var. Ama ben de ayrıca iki elimde ve bileklerimde şişlikler de var. Acaba karpal tünel sendromun da şişlikte olur mu? Beş tane doktora gittim. Kimse bir tanı koymadı. Lütfen bana bilgi verebilir misin? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Mediha Hanım, geçmiş olsun.
   Karpal tünelde belirli şişlikler görülmemektedir. Hastalığa eşlik eden farklı bir rahatsızlık olabilir. Fizik tedavi, ortopedi veya romatoloji bölümüne başvurarak değerlendirilmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba 29 yaşındayım 35 derece skolyozum var. S şeklinde. 1 haftadır önce boyun ağrısı ve sol kolda güçsüzlük var devam ediyor. Neden olabilir ?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Genelde boyun ağrısı, güçsüzlük; fıtık ve/veya düzleşmeyi göstermektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 5. Merhaba 25 yaşındayım bugün ilk defa sağ orta parmağımin uyustuğunu hissediyorum. Sendrom olma ihtimali var mı ?

  1. Merhabalar İlknur Hanım, geçmiş olsun.
   Bir günlük bir süre için kesin tanı konulamaz. Bir kaç gün devam ederse veya ağrı vb. bir şikayetiniz olursa size en yakın fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba 20 yaşındayım 2 defa sağ elimdeki ağrı, güçsüzlük, uyuşma ve titreme için emg çektirdim ikisinde de sonuçlarda bir şey çıkmadı ama elimdeki durum karpal tünel sendromuyla birebir uyuşuyor. Başka ne olabilir?

  1. Merhabalar Hazal Hanım, geçmiş olsun.
   Boyun düzleşmesi, fıtık gibi rahatsızlıklar da olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba, 51 yaşındayım. Geçen sene sağ elime darbe aldım. Daha sonra sağ el başparmağımda güçsüzlük olmaya başladı. Bir şeyi tutmaya çalışırken ağrı yapıyordu ve tam olarak tutamıyordum. Bu durum uzun süre devam edince doktora gittim ve röntgen çektirdim, bir şey çıkmadı ama ağrı ve güçsüzlük de geçmedi. Bir ara azalır gibi oldu ancak geçen haftadan beri artış oldu; bir şeyi tutmaya çalışırken sanki sağ el başparmağım ekleminden ayrılacakmış gibi ağrıyor. Ayrıca sağ el serçe parmağımda da uyuşma var. Bu konuyla ilgili olabilir mi, ne tavsiye edersiniz?

  1. Merhabalar Sema Hanım, geçmiş olsun.
   Bağ dokularında, tendonlarda veya sinirlerden kaynaklaklı probleminiz olabilir. Yaklaşık bir senedir sürdüğü için hekime göstermeniz gerekmektedir.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak size uygun bir tedavi süreci planlayabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. selamlar benimde gece sağ elim uyusarak uyaniyorum ağrılarım oluyor neyapmaliyom

  1. Merhabalar Murat Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene ile rahatsızlığınız teşhisi konulmalıdır. Klinik bulgularınıza göre bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Sol dirsekte sinir sıkışması tespit edildi emg de yapıldı ameliyat tek çare dediler başka çaresi yokmudur

  1. Merhabalar Abdurrahman Bey,geçmiş olsun.
   Sonuçlarınıza bakarak sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   4447686 numaramızdan destek alarak, 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza ileterek veya online danışmanlık(https://romatem.com/online-danismanlik) hizmetimizden destek alarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 10. Merhaba ben 28 yaşındayım 2 çocuk annesiyim ben sağ elimdeki uyuşma şikayetiyle doktora gittim özellikle geceleri aşırı rahatsız eden uyuşma karımcalanma ve ağrı sonucunda karpal tunel sendromu denildi bana cerrahi müdahaleyle kurtulacağım söylendi ama bunun başka Bi tedavi yöntemi varmıdır bıçak altına yatmak istemiyorum hemen şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Ceylan Hanım,
   Karpal Tünel Sendromunun ameliyatsız tedavi yöntemleri hastanemizde bulunmaktadır. Klinik muayene sonucunda rahatsızlığınız seviyesi ve hasta hikayeniz göz önüne alınarak bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.