Akupunktur nedir?

Akupunktur vücutta belirlenen önemli noktalara steril kıl kalınlığında ince iğneler batırılmasıyla uygulanan, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, etkili, bilimsel bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık 5000 sene önce Çin-Uygur bölgesinde temelleri atılmış, kullanılan noktalar ve yöntem günümüze kadar neredeyse aynı şekilde gelmiş, ek olarak zaman içinde geliştirilmiş, kulak el gibi mikrosistemler eklenmiş  ve günümüzde de gittikçe artan oranlarda kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde sadece sağlık bakanlığı sertifikalı doktorlar tarafından uygulanmasına izin verilmektedir . Lokal enfeksiyon , yabancı cisim reaksiyonu , ani tansiyon değişimi gibi yan etkiler görülebilmekte fakat ehil ellerde bu riskler minimal hale gelmektedir.

Neredeyse yan etkisiz olması, hastaya dokunma şansı veren muayene yaklaşımları , rahatsızlıkların vücudun tamamını ilgilendirdiğine inanması ve bütünsel bir yaklaşımla hastaya bakması önemli avantajlarıdır. Bu bakış açısıyla ağrı başta olmak üzere birçok rahatsızlıkta tarafımıza başvuran hastalara şifa vermeye çalışırken elimizi kuvvetlendiren güçlü bir silah olarak biz de akupunktur tedavisini kullanmaktayız

Akupunktur nasıl etki eder ?

Akupunkturun etki ettiğini biliyoruz ama henüz nasıl etki ettiğini bilmiyoruz dersek yanlış yorum yapmamış oluruz. Etki mekanizmasını çözmedeki ana sorun muhtemelen modern bilimin yani Newton’un temellerini attığı gözlemlenebilir olan bilimin bakış açısıyla akupunktur etki mekanizmasını anlamaya çalışmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Oysa ki akupunktur vücutta gözlemlenemeyen enerjetik bir denge olduğunu , rahatsızlıkların çoğunun bu dengedeki sapmalardan kaynaklandığını savunur. Bozulan bu vücut dengesinin tekrar yerine getirilmesiyle hastalıklarda rahatlama meydana geldiğine inanır. Muhtemelen Quantum fiziğinin anlaşılmasıyla akupunktur etki mekanizmasında destekler artacaktır .

Bununla birlikte modern tıp ve bilimin desteklediği bir çok çalışmada akupunkturun sinir sistemi aracılığıyla endorfinler vb. endojen ağrı kesici maddeleri salgılattığı, bunun yanında hormonların düzeyinde olumlu değişikliğe neden olduğu, lokal  kan akımını artırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kas gevşemesi sağladığı saptanmıştır. Yani biyoelektriksel düzeyde vücudun kendi iyileştirme ve ilaç mekanizmalarını kullanmaktadır diyebiliriz.

Akupunktur

Akupunktur nasıl uygulanır ?

Detaylı muayene sonrasında saptanan hastalığa ya da rahatsızlığa göre uygun nokta kombinasyonları seçilir. Seçilen bu noktalara 1 ile 4 cm arası steril ince iğneler batırılarak yapılır. İğneler batırıldığı noktada yaklaşık 20 ile 60 dk arası bekletilmektedir. Buradaki en önemli husus nokta seçimi ve sonrasında doğru uygulama tekniğidir. Lazer, elektroakupunktur ve moksa denilen lokal ısıtıcı ajanlar farklı teknik olarak kullanılabilir.  İğne girerken hafif acı hissedilebilir fakat seans sırasında acı olmamaktadır.

Akupunktur hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

Hastanelerimizde sıklıkla ağrı tedavisi için kullanılmaktadır . 100 ün üstünde rahatsızlıkta kullanılan ve daha çok kilo verme ve sigara bırakma tedavilerinde popüler olan akupunktur ağrı tedavisinde de oldukça etkilidir. Özellikle yaygın bel boyun sırt ağrılarında , vücudun tek tarafının tamamının etkilendiği sebebi bulunamayan , başa yayılım gösteren ağrılar klinikte en çok başvuru aldığımız kullanım alanlarıdır.  Endişe, korku , stres , özgüven eksikliği , mükemmeliyetçilik gibi olumsuz enerji yaratan durumların yanında, soğuk, sıcak , nemli hava gibi dış faktörleri hastalık sebebi olarak kabul eder ve akupunktur felsefesine göre vücudumuzda bulunan gözle göremediğimiz kanallar içinde dolaşan enerjinin ahenginin bozulmasıyla rahatsızlıkların oluştuğu kabul edilir. Tedavi de bu kanallardaki akım düzenlenir.

Bel-Boyun ağrısı, yüz felci, uyku ve sindirim problemleri, birçok semptomun birlikte görüldüğü fibromyalji ve irritabl barsak sendromu gibi hastalıklarda, husursuz bacak sendromu tedavisinde hastanemizde uygulanmaktadır. Bununla birlikte kilo verme ve sigara bırakma tedavilerinde de kullanmaktayız.

Akupunktur ile zayıflama nasıl olur ?

Haftada bir yapılan seanslarda akupunktur ile ortalama 1-2 kilo arası verilebilmektedir. Seanslarda önce vücut akupunkturu uygulanır ve ortalama 30 dk sürer, sonrasında kulağa bir hafta kalmak üzere kalıcı küçük iğneler konulur. Bu iğneler ile tokluk merkezi uyarılır, oluşabilecek stres azaltılır .Bu süreçte hastaya uygun diyet programı ve egzersiz mutlaka birlikte önerilir. Akupunktur tedavisiyle yapılan diyetin rahat geçmesini sağlandığı , metabolizmanın hızlandırıldığı, diyet yaparken normalde oluşan fazla stresi ve iştahı baskıladığı bilinir ve etkisini böyle gösterdiğine inanılır. Özellikle diz bel boyun bölgelerinde kireçlenmesi olup mutlak kilo vermesini istediğimiz hastaların tedavisinde yapılan diğer tedaviler etkisinin daha uzun sürmesini sağlayabilir hatta kalıcı olarak eklemler üzerindeki fazla yükü kaldırabilir.

Akupunktur ile sigara bırakma nasıl olur ?

Yine kilo alma tedavisinde olduğu gibi vücut akupunkturu ile birlikte kulak akupunkturu uygulanarak yapılır . Ortalama 7 seans sürebilir. Sigara bırakıldığında oluşan çekilme semptomlarını ve stresi azaltır, içme isteğini ve el alışkanlığını baskılar.

Vücudun bütünsel sağlığını bozan kilo ve sigara bağımlılığı uzun dönemde mutlaka ağrılara sebep olacaktır. Bu yüzden akupunktur tedavisi bu sorunların da önlenmesinde faydalı olarak şikayeti değil hastalığın nedenini tedavi etme imkanı sağlamaktadır.

Akupunktur ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın.

2 comments

 1. SırtımdanKortizon iğnesi oldum ve fizik tedavi oluyorum boyun fıtıgı için. Ancak kortizondan 2 fizik tedaviden 1 gün sonra hiç ağrımayan yerlerim ağrımaya başladı. Kortizondan mı fizik tedaviden midir?

  1. Merhabalar Süleyman Bey, geçmiş olsun.
   Kortizon ve fizik tedavi bir bütün olarak planlanmışsa hekiminiz fizik muayeneniz sonucuda sizin uygun olarak planlamıştır. İlk zamanlarda ağrı olabilir çok şiddetli bir ağrınız varsa ve gittikçe arttıyorsa hekiminize danışarak tedavi sürecinizi değiştirebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.