Serebral Palsi (CP) – Romatem

CP nedir?

Serebral palsi ya da kısaca CP gelişmekte olan beynin hasarına bağlı ilerleyici olmayan kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur.  CP sıklığı 1000 canlı doğumda 2-3’dür.

CP’nin nedenleri nelerdir?

CP doğum öncesi ( anne yaşının küçük veya ileri olması, çoğul gebelikler, genetik hastalıklar, travmalar, annenin hastalıkları ), doğum sırası ( erken doğum, düşük doğum ağırlığı, uzamış doğum, anormal geliş ve enfeksiyonlar ) ve doğum sonrası ( sarılık, enfeksiyonlar, travma, kafa içi kanamalar ) nedenlerle meydana gelebilir.

CP’nin tipleri nelerdir?

Hasarın yeri ve şiddetine göre çeşitli derecelerde ve görünümde CP tabloları oluşmaktadır

 • Spastik tip: Spastik tip Serebral palsi’nin en yaygın tipidir. Spastisite, en genel anlamda, kas sertliği ya da pasif harekete direnç olarak tanımlanabilir. Kasların normal yapısındaki değişiklik ve sertlik hareketlerin de etkilenmesine ve zor yapılmasına neden olur. Aşırı spastisite zamanla iskelet yapısının ve duruşun bozulmasına yol açar. Bunun yanı sıra oturma, ellerin kullanılması, yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri de olumsuz etkiler.

Spastik çocuk, Serebral palsi teşhisi altında etkilenen vücut kısmına göre tanımlanır:

 • Hemipleji: Bu tipte vücudun bir tarafındaki kol, gövde ve bacak etkilenir.Hemiparezik çocuklarda emekleme asimetriktir veya hiç emekleme yoktur. Rehabilitasyonla çoğu hasta günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız hale gelir ve ambulatuvar olurlar.
 • Dipleji: Bu tipte her iki bacak spastisitesi kollardan daha fazladır.  Diplejik hastalar gevşek bir dönemden sonra spastik hale gelirler. Ayakta durma ve yürüme gecikir. İki yaşına kadar oturma dengesini kazanan çocuklar yürüyebilir hale gelebilir.Bacaklar birbirine sıkışıktır. Parmak ucuna basma sık görülür.
 • Tetrapleji: Bu tipte ise tüm vücut etkilenmiştir. Baş kontrolünün yetersizliği, ellerin yumruk şeklinde bacakların çapraz tarzda durması yaygın bir görüntüdür.Tetraplejik CP’li çocukların 1/4’ünde hastalık hafif seyreder ve bu hastalar ambulatuvar hale gelip günlük yaşam aktivitelerini hafif kısıtlamayla yapabilirler. Yarısında hastalık orta derecede seyreder ve bu çocuklar tam bağımsız olamazlar ancak yeterli fonksiyonel kapasiteye ulaşabilirler. Geriye kalan 1/4’ünde ise hastalık ağır seyreder ve bu çocuklar hayat boyu bakıma muhtaçtırlar.
 • Atetoid Tip: Kontrolsüz hareket olarak tanımlanabilir. Çocuğun bacak, kol, el veya yüzünde istemsiz hareketler oluşur. Bu tipte kaslarda ani değişiklikler oluşur. Kaslar çok gevşek durumdan çok sert bir duruma geçebilirler. Bu da hareketlerin koordineli yapılmasını engeller.
 • Ataksik Tip: Dengeyi korumada bozukluk vardır. Baş kontrolünün zayıf olması, gövde dengesinin sağlanamaması nedeniyle gelişim yavaştır ve yürüme çok geç sağlanır.
 • Karma Tip: Kas tonusu bazı kaslarda aşırı düşük, bazılarında ise aşırı yüksek olduğunda serebral palsinin tipi, karma olarak adlandırılır.

CP’nin belirti ve bulguları nelerdir?Serebral Palsi (CP)

 • Vücudun bir tarafında hareket ile ilgili sorunlar
 • Sert kaslar
 • Aşırı veya gevşek refleksler
 • İstemsiz hareketler veya titreme
 • Koordinasyon ve denge eksikliği
 • Salya
 • Yutma veya emme problemleri
 • Konuşma (dizartri) ile ilgili zorluk
 • Nöbetler
 • Gecikmiş motor becerileri
 • İnkontinans
 • Gastrointestinal problemler

Gelişmekte olan bir beynin hasar görmesi, serebral palsi ile ilişkili hareket problemleri dışındaki sorunlara neden olabilir. Serebral palsinin yanında mevcut olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Görme veya işitme engeli
 • Öğrenme bozuklukları
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • Konuşma yoluyla iletişim kuramama

CP nasıl tedavi edilir?

CP nin tam bir tedavisi yoktur. Ancak tedavi genellikle çocuğun yeteneklerini geliştirir.

CP de erken tanı ve erken rehabilitasyon programına başlamak çok önemlidir. Tedavide kesin ve tek çözüm olmadığı gibi uzun soluklu bir süreçtir. Bu süreçte Fizik Tedavi Hekimi, fizyoterapist, ergoterapist, çocuk gelişim uzmanı, konuşma terapisti ve ailenin ekip çalışması tartışılmaz bir konudur. CP li bir bireye bütün bu yaklaşımlar birlikte uygulanmalıdır. Rehabilitasyonun en önemli ayağı olan fizyoterapi uygulamalarının içinde egzersiz, robotik tedaviler, hidroterapi ve ergoterapi ana yapı taşlarıdır. Egzersiz uygulamaları çocuğun fonksiyonel durumuna göre başını tutmayı, oturmayı, ayakta durmayı, yürümeyi destekleyecek şekilde çeşitli teknikler kullanılarak fizyoterapistler tarafından çocuğa özel uygulanmaktadır. Bu uzun ve sabır gerektiren tedavi süreci robotik tedavilerin geliştirilmesiyle hem çocuk hem aileler tarafından daha kolay kabul görmüştür. Kol ve yürüme robotları sayesinde çok tekrarlı, doğru yürüme paternleri oluşturulmakta ve beyne bu sinyaller iletilmektedir. Ayrıca bir takım oyunlarla zenginleştirilmiş uygulamalar tedavinin çocuklar tarafından ilgi ile devam edilmesini sağlamaktadır. Hidroterapi de hem çocuğun tedaviye uyumunu artırmakta hem de suyun kaldırma kuvvetini kullanarak egzersizi kolaylaştırmakta ve aktif katılımı artırmaktadır. Rehabilitasyonu destekleyen ana branşlardan biri olan ergoterapi de çocuğun günlük yaşam aktivitelerine katılımını artırmaya yönelik çalışmaları içermektedir. Ayrıca çocuğun vücudundan ve çevresinden duyu bilgisini almasını, bu bilgiyi organize edip günlük yaşam aktivitelerinde kullanmasını sağlayan Duyu-Bütünleme tedavisi de yeni uygulamalar arasında yer almaktadır.

Tüm bu uygulamalar CP nin türü ve şiddetine göre dozları ayarlanarak rehabilitasyon sürecine dahil edilirler. Ayrıca bu süreç çeşitli kas gevşetici uygulamalar ( Botilinum toxin uygulamaları gibi ) ve cerrahi tedavilerle desteklenebilir.

Asıl önemli olan CP li bireyin toplum içinde yerini alması ve hayata dahil olmasıdır. Bu nedenle tüm bu uygulamalar çocuğun eğitim sürecini aksatmadan bir plan dahilinde ve sürekli rehabilitasyon desteğiyle birlikte olmalıdır.

Serebral Palsi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

16 comments

 1. cp li hastaların el bilek kaslarını nasıl gevşetebiliriz..

  1. Merhabalar Yasemin Hanım, geçmiş olsun.
   https://youtu.be/jSiO70XAKgY videomuzdan destek alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Benim sağ elimdeki kemikler belli güçsüzlük braz var bileğim dsa dönük amaliyati varmı acaba

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Hastanelerimizde cerrahi operasyon yapılmamaktadır. Fizik tedavi yöntemleri ile yardımcı olabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhaba benim kızım yedi yaşından sonra tarım ilacı içerek spastik hasta olarak kaldı kasları aşırı derecede sert ve hareketlerini yapmakta çok zorlanıyoruz bi tedavisi varmı acaba

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Spastik hastaları için tedavi sürecimiz bulunmaktadır. Kasları rahatlatma kısmında hem ilaç tedavisi hemde gerekirse aşırı gergin olan kaslara uygulanamak için botox tedaviler uygulamaktadır. Bunların yanında fizik tedavi uygulamaları, sıcak-soğuk uygulamalar, fizik tedavi cihazlarıyla kasların kasılmasına fayda sağlayabiliyoruz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar. 36 yaşındayım. Askerlik muayenesinde Serabral palsi teşhisi kondu. Sol gözümde dışa doğru kayma , sağ gözümde miyopluk ve nistagmus var. Sol elimde parmaklarımı bağımsız olarak hareket ettiremiyorum. Sol elim için acaba bir tedavi yöntemi var mıdır?

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   El rehabilitasyonu, ergoterapi, Amadeo ve Armeo gibi teknolojik cihazlarımızdan yararlanılarak bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba 2018 yılında kızıma CP teşhisi konuldu 6 ay sonra anladık CP olduğunu fizik tedavi görüyoruz fakat kasılmaları çok fakat Uyku hiç yok denecek kadar çok az ve bazen uykusu geldiğinde dahil yatamıyor ve şiddetli ağlama kirizine giriyor ne yaplayız Teşekkür ederim

  1. Merhabalar Ramazan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda hastaya uygun bir tedavi süreci planlamalıdır. Tamamen kişiye ve rahatsızlığa özel olarak planlanmalıdır. Fizik tedavinin yanında enjeksiyon ve ilaç tedavisinden yararlanılabilir. Hekimine danışarak bir tedavi süreci planlayabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Doğuştan serabral palsi hastasıyım. Engelli rapor için ne yapmalıyım. Askerden muaf olur muyum?

  1. Merhabalar Emre Bey, geçmiş olsun.
   Askeriyeye başvurduğunuzda sizi muayene için yönlendireceklerdir. Yönlendirdikleri hastenedeki hekimlerin muayenesi sonucunda size sağlıklı bilgi verilebilir ve oradaki hekimlerin raporu geçerli olacaktır. Genelde muaf oluyorsunuz ama hekiminiz daha sağlıklı bilgi aktaracaktır.

 7. 21 yaşında oğlum Serablal palsi 9 aylıktan buyana fizik tedavi uygulanıyor şu ana kadar ilaç tedavisi verilmedi ancak kasılmaları arttı istemsiz hareket ve bağırmaları oluyor nörolojiye getirdik Rivotril .Symra .olfre× verdi kullandım ertesi günü zor uyandı gün boyu halsizlik vardı acaba devam etmelimiyim kesmelimiyim

  1. Merhabalar Aysel Hanım, geçmiş olsun.
   İlacı yazan hekime danışarak ilerlemeniz gerekmektedir. Hekim klinik muayene sonucunda hastamıza uygun tedavi sürecini planlamaktadır. Durumu hekime ilettiğiniz taktirde sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba, bebeğim 5.5 aylıkken desteksiz oturdu başını tutması dönmesi ve diğer becerileri zamanında yaptı. Otururken çevresinde dönebiliyor. Şuan 9 buçuk aylık ama emeklemiyor ve hala ayaklarının üstünde sert ve dik bir şekilde durmuyor tekmeliyor ya da ayaklarını yukarı topluyor. Cp açısından değerlendirilmesi gerekir mi?

  1. Merhabalar Zehra Hanım, geçmiş olsun.
   Çocuk nöroloji uzmanına götürmekteniz yarar var, CP’de erken tanı önemlidir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir