Boyun Düzleşmesi
WhatsApp

Boyun düzleşmesi nedir?


Boyun bölgesinde yedi adet omur bulunur. Normalde bunların dizilimi “C” şeklindedir. Çeşitli sebeplerle bu dizilim “I” şekline dönebilir, hatta ileri durumlarda ters “C” olabilir. Bu durum boyun düzleşmesi olarak tanımlanır.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

Boyun düzleşmesinin en sık görülen belirtisi boyun ağrısıdır. Ağrı sırt ve omuza yayılabilir. Buna baş ağrısı da eşlik edebilir. Kola yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi belirtiler de varsa düzleşmeyle birlikte muhtemelen boyun fıtığı da olabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, denge kaybı da ağrıya eşlik edebilir.

Boyun düzleşmesinin nedenleri nelerdir?

 • Fiziksel aktivitenin azalması
 • Masa başında uzun saatler çalışma
 • Uzun süre ekran başında oturma
 • Yanlış duruş pozisyonu
 • Uzun süre bilgisayar ve telefon kullanmak

Bazı hastalıklarda da boyun düzleşmesi olabilir:

 • Dejeneratif disk hastalığı ( kireçlenme )
 • Geçirilmiş boyun ameliyatlarına bağlı
 • Doğuştan gelen (konjenital) bozukluklar
 • Travmalar
 • Tümörler ve enfeksiyonlar

Boyun düzleşmesi tanısı nasıl konur?

 • Röntgen: Kemik yapısı hakkında iyi bilgi verir. Ancak yumuşak dokuları değerlendirmek için yeterli değildir.
 • Manyetik Rezonans görüntüleme: Kısaca MR denilen bu tetkikte radyo dalgaları kullanılarak yumuşak dokular dahil birçok vücut dokusu incelenebilir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT): Açılardan verilen X ışınları ile vücuttaki doku ve organların 3 boyutlu şekli oluşturulur.

Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun düzleşmesinin tedavisinde hastaların yeterince bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Egzersiz yapma alışkanlığının yerleşmesi sağlanmalıdır. Yüzeysel ya da derin sıcak uygulamaları, gevşeme hareketleri, elektroterapi, birtakım ilaçlarla masaj, akupunktur, nöral tedavi, ozon uygulamaları, mezoterapi, elektromanyetik tedavi gibi tedavi yöntemleri de boyun düzleşmesi vakalarında uygulanan yöntemlerdir.

Yoga, pilates, yüzme gibi tüm vücut kaslarının gevşemesini ve güçlenmesini sağlayan sportif aktivitelerin sürekliliği sağlanmalıdır.

Boyun düzleşmesi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, Uzmanlarımız cevaplasın!

6 comments

 1. Boyun düzleşmesi var dedı doktor kollarm agrıyor parmaklarım uyuşuyor çok keyifsiz oluyom yanma gibi yapıyo bıde cok kuvvetsizim sanki yaşım27

  1. Merhaba Yusuf Bey,
   Klinik muayene sonucunda hastalığın seviyesi ve sizin fiziki özellikleriniz göz önüne alınarak bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Boğazda ve göğüs kafesinde yanma yaparmı yada Ağrı gıbı daha çok yanma boğazda

    1. Boğazda ve göğüs kafesinizde yanma için öncelikle midenizde reflünüz var mı ?

 2. Hocam baş dönmesi,mide bulantısı boyundan başlayan kafaya kadar baş agrisi, sarhoş gibi yürüme (arada oluyor) boyun duzlesmesimi

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.
   Boyun düzleşmesi olabilir. Kola yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi belirtiler de varsa düzleşmeyle birlikte muhtemelen boyun fıtığı da olabilir. Evde kısa süreli sizlere rahatlatmak için https://www.youtube.com/watch?v=4fwjvUoyGzY videomuzdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir