COVID-19 Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

COVID-19, hastaların solunumsal, fiziksel ve psikolojik işlev bozukluğuna yol açan oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır. COVID-19’un tam olarak klinik özellikleri, tedavisi ve korunma yolları henüz belirlenmemiştir. Ancak her geçen gün deneyimler ve dolayısıyla da bilgi birikimi artmaktadır.

Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda solunumsal ve fiziksel işlev bozuklukları gelişebilmektedir. Özellikle uzun süre yoğun  bakımda  kalan hastaların kas kuvvetinde azalma, yürüme ve denge fonksiyonlarında bozulma, akciğer ve kalp kapasitesinde ciddi azalma meydana gelmektedir.

medical team looking after infected patient in hos C8ZLCYH

Enfeksiyonu geçirmiş ve aktif hastalık dönemini atlatmış olan hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımına ihtiyaç duyacağı önemli bir gerçektir.

Bu nedenle Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastaların kalp, solunum ve fiziksel fonksiyonlarını tam anlamıyla geri kazanmaları için uzman hekimlerimiz ve fizyoterapistlerimizle Covid-19 sonrası fizik tedavi programı başlattık.

Covid-19 sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon programı:

 • Pulmoner (akciğer) Rehabilitasyon
 • Kardiyak (kalp) Rehabilitasyon
 • Kuvvet, denge ve endurans rehabilitasyonunu içermektedir.

Siz veya yakınlarınız covid-19 geçirmişse vücut fonksiyonlarınızın geri kazanımı ve virüsün verdiği hasarların tam anlamıyla onarımı için covid-19 sonrası fizik tedavi programımızı öneriyoruz.

Detaylı bilgi için 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın!

women exercising with face masks

Rehabilitasyon çoğu kişi için engellilere yönelik bir hizmet olarak yorumlanır, ancak bilimsel araştırmalar bu görüşün aksini göstermektedir, çünkü bilimsel araştırmalar rehabilitasyonun çok çeşitli sağlık koşullarına sahip 2.41 milyar insan için gerekli olduğunu gösteriyor. Ek olarak, COVID-19 pandemisinden etkilenen insanların çoğunun hastalığın ciddiyetine veya hastanede kalış süresine bakılmaksızın uzun vadeli etkilere sahip olduğuna dair ortaya çıkan kanıtlar vardır. Birçok hastanın farklı sekellere maruz kalacağı görülmektedir. COVID-19’un akut ve kronik fazı, böylece rehabilitasyon hizmetleri alınmasını gerektirmektedir.*

*Global estimates of the need for rehabilitation based on the Global Burden of Disease study 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019
Alarcos Cieza, Kate Causey, Kaloyan Kamenov, Sarah Wulf Hanson, Somnath Chatterji, Theo Vos

Covid-19 Sonrası Fizik Tedavi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

2 comments

 1. Merhaba kocaeli romatemde bu rehabilitasyon çalşmaları var mı
  Ç

  1. Merhabalar Didar Hanım, geçmiş olsun.
   Covid sonrası rehabilitasyon hizmetimiz bulunmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.