Erken Dönem Rehabilitasyon Kampı (Rehabilitasyon Merkezi)

Erken Dönem Rehabilitasyon kampı (Rehabilitasyon Merkezi) nedir?

Hareket kısıtlılığına yol açan hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi vücudun genel fizyolojik durumunu geri dönülmeyecek şekilde etkileyecek sonuçlara sebep olmaktadır. Bu sebeple inme ve bir çok nörolojik hastalığın vücutta kalıcı hasar bırakmadan önce erken dönemde tedaviye başlanması tedavinin başarıya ulaşmasında kilit rol oynamaktadır.
Araştırmalar erken dönem rehabilitasyon süreçlerinin tedavilerde belirgin ölçüde iyileştirilebilirliği arttırdığını göstermektedir.

Uyguladığımız bu kamp programı ile hareket kaybına yol açan rahatsızlıkların yoğunlaştırılmış bir rehabilitasyon kampı ile tedavi edilmesi ve  kişinin hayata yeniden – bağımsız bir şekilde kazandırılmasını amaçlanır.
İnme ve bir çok  nörolojik hastalığın  tedavi süreci   yoğun bakım evresinin hemen sonrasında başlamaktadır. Uygulanan yoğunlaştırılmış fizik tedavi ve farklı ek tedavilerin birleştirildiği kamp paketi olan tedavi programımız kısa sürede maksimum kazancı hedeflemektedir.

erken reha

Bu tedavi hastanın seanslara sistemsel bulgular açısından uygun hale geldiği zaman uygulanmaya başlanmalıdır.

Kampa başlangıç tarihi, yoğun bakım evresinden sonra ilk hastalık tanısı konulduğu andan itibaren yaklaşık 2-3 gündür.(Hastaya göre değişiklik gösterebilir.)

Neden Gereklidir?

Bu rehabilitasyon tedavisine erken dönemde ve yoğun bir biçimde başlanması kaybedilen motor ve duyusal becerilerin yeniden kazanımını sağlayacaktır.

Beynimizde bulunan ayna nöron;3 boyutlu algı merkezi; denge ve vestibular sistem merkezinde kaybedilen yeteneklerimiz belirlenen yoğunlaştırılmış tedavi kamplarımız sayesinde minimum etkilenim ile kişinin eski hayatına en kısa sürede döndürmeyi hederler.

Uygulanan Tedavinin etkinliği kısa sürede başlanırsa en yüksek verimlilikte olup kişiyi hayata yeniden bağlamaya ve tam bağımsız döndürmeyi hedefler

Hangi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır?

Hastalarımız genellikle kliniklerimize gövde dengesi, oturma dengesi, yürüme dengesi ve kas kuvvetlerinde kayıp ve farkındalık eksiklikleri ile başvurmaktadırlar.

Hastalarımız rehabilitasyon kampına alınmadan önce uzman ve deneyimli hekim ve fizyoterapist kadrosu ile uzun süreli değerlendirilip hedefler belirlenir. Bu hedefler doğrultusunda tedavi planlanır

Tedavinin her aşamasında kişiye göre değişen tedavi yöntemleri ve cihazlar kullanılır

Erken dönem rehabilitasyon kampında başlıca kullanılan tedavi yöntemlerimiz;

 • Nörolojik rehabilitasyon egzersizleri
 • Ayakta durma robotu
 • Ayakta durma robotu (hareketli)
 • Yürüme Robotu
 • El-parmak robotu
 • Kol robotu
 • Ergoterapi (İş-Uğraşı tedavisi) ve Günlük Yaşama Adaptasyon Eğitimi
 • N-dynamic akıllı egzersiz standı ile güvenli egzersiz
 • Hidroterapi (havuz içi egzersiz tedavisi)
 • Refleksoloji- Medikal Masaj ile dolanım artışı ve iyileşmenin hızlandırılması
 • Psikolog desteği (Hasta –Hasta yakını)
 • Kliniğimizde bulunan Nöroloji veya Dahiliye hekimlerimiz ile multidisipliner rehabilitasyon
 • Tıbbi uygunluğa göre Ozon tedavisi (iyileştirmeyi hızlandırma amaçlanmaktadır)
 • Kinezyolojik bantlama (kassal işlev kaybının önüne geçmek amacı ile uygun kas grubuna uygulanmaktadır)
 • Kuru iğneleme (Duyusal kaybın azaltılması –İyileşmenin hızlandırılması amaçlanmaktadır)

Hangi hastalar fayda görürler?

Kliniğimize rehabilitasyon kampına (rehabilitasyon merkezi)  katılması uygun olan hastalık grupları;

 • Nörolojik rahatsızlıklar (inme –parkinson –omurilik yaralanmaları – serebral palsi-kafa travması vb.)
 • Ortopedik ameliyat sonrası (ön çapraz bağ-menüsküs-kırık rehabilitasyonu-platin rehabilitasyonu-diz kalça omuz protezleri)
 • Uzuv kayıpları –ampütasyonlar
 • İş kazaları sonrası rehabilitasyon, günlük yaşama erken ve bağımsız dönüş

Ne kadar Süre Uygulanmalıdır?

Bu süre hastanın durumuna göre değişmekte olup minimum 2 hafta (14 gün) uygulanmalıdır. Nörolojik hastalarda bu süreç biraz daha fazla olsa da kampın sürecinin uzaması daha fazla tedavi anlamına gelmekte dolayısı ile kişinin daha fazla fayda görmesini sağlar.

Erken dönem rehabilitasyon kampı devamında tedavi nasıl ilerlemelidir?

Hastalarımız kamp sonrasında uzman hekim kadromuzun görüşü ile taburculukları sağlanır. Hastalarımız 3-6-12-24 aylık dönemde takip edilerek gerekirse ayaktan tedaviye gerekirse uzman kadromuzla evde tedaviye alınarak tam bağımsız bir şekilde iyileşmesi hedeflenir
Hayat Harekettir düşüncesinden yola çıkan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri ; yoğunlaştırılmış erken dönem rehabilitasyon kamp tedavi seçenekleri ile  hareket kaybına yol açan her hastalığın tedavisini en iyi şekilde sağlamayı amaçlar.

Erken Dönem Rehabilitasyon Kampı ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

10 comments

 1. 11 sene önce 2 sefer bel fıtığı ameliyatı oldum agrı sag bacagımdan ayagıma vuruyor gece gündüz uykuya hasretim geceleri morfin alıyorum3 cü sefer ameliyat olacaksın dıyorlar ama yüzde 80 felç olursun diyorlar neyapmalıyım

  1. Merhabalar Muzaffer Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümü veya ortopedi bölümlerine başvurarak yeniden değerlendirilmenizi öneririz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar ben 2 yil önce yüksekten düsme sonucu T12 burs kirigi oldu T11 T10 ve L1 re vida takildi kirilan kemik parcasi sinire baski sonucu bacaklarimda felce neden oldu yuruyemiyorum benim bu sonucta yurume ihtimalim varmi yokmu ve bana bu konuda yardimci olurmusunuz sizin bu yoruma cvp niz durumunda hastanenize basvurucam 2 yildir gunlerim aglamakla geciyor lutfen bir cvp istiyorum iyi yada kotu simdiden tesekkur ederim

  1. Merhabalar Emre Bey, geçmiş olsun.
   Epkriz raporunuzu, kısaca hastalık hikayesinizi (ad,soyad,yaş,durumu v.b.) ve hizmet almayı düşündüğünüz ili 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza iletebilirseniz en kısa sürede sizlere dönüş sağlayabiliriz.

 3. Merhaba, erken dönem tedavi diyosunuz ama üzerinden 14 yil geçmiş inmeli bir hastanın hiç iyileşme gibi bir durumu yok mu?

  1. Merhabalar Semra Hanım, geçmiş olsun.
   İnmeli hastaların tedavi süresi, tedaviye başlama ve devam etme süresiyle doğru orantılıdır. Bu rehabilitasyon tedavisine erken dönemde ve yoğun bir biçimde başlanması kaybedilen motor ve duyusal becerilerin en kısa sürede yeniden kazanımını sağlayacaktır. 14 yıl geçmesi tedavi süresi bakımından olumsuzdur ama tabiki epkriz sonuçları ve klinik muayene sonucunda tedaviden maksimum verimliliği alması için hastamıza özel bir tedavi süreci oluşturabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. merhabalar.64 yaşındayım ve bel boyun fıtıgı nedeniyle sıkıntı yaşıyorum.farkına varışm ise 8-9 yıl oldu.ayrıca 14-15 yaşlarında sag yuzuk parmagım kırıldı yada çıkmıştı hatırlamıyorum.o gunlerde bir kırıkçı yumurta kızartıp baglamıştı o gunden bugune sorun yaşamamıştım ancak son1-2 aydır sabah kalktıgımda parmagım açılmıyor ancak ilerleyen saatlerde yarı normale dönüyor.bunula ilgili ve fizyo manuel terapi almak istiyorum.emekliyim sgk dan.imkanlarım kısıtlı mahçup olmamak adına fiyat alabilirmiyim.teşekürler iyi çalışmalar..

  1. Merhabalar Reşat Bey, geçmş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.Oluşan tedavi sürecine göre ücretlendirme hakkında bilgi verebiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Erken rehabilitasyon kampı na hasta kabulü var mı?
  SGK anlaşması varmı
  Ücretlendirme nasıl

  1. Merhabalar Cebbar Bey, geçmiş olsun.
   Erken rehabilitasyon kampı ile alakalı ayrıntılı bilgi için dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.