Nöralterapi nedir? Ne işe yarar ?

Nöralterapi, vücudun kendi otonomik sinir sistemi kullanılarak yapılan bir regülasyon tedavisi yöntemidir.

Sağlıklı bir kişinin vücudu otomatik olarak doğru çalışır. Vücut iç ve dış değişikliklere karşı en kısa zamanda ve en az enerji kullanarak bu düzeni korumaya çalışır biz buna regülasyon kapasitesi diyoruz. Regülasyonun sürdürülmesinde gösterilen sürekli çaba, tüm organ, kas, sinir, bağ dokusu ve deri şebekelerinin olumsuz uyarılardan uzak kalmasını sağlar. Regülasyon kapasitesi iç ve dıştan gelen uyarılarla başa çıkamadığı ve kapasitenin aşıldığı durumlarda hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve bu hastalık belirtileri de genelde o organın segment yansıması olan kasta ağrı ve ciltte değişiklik olarak karşımıza çıkar.

Nöralterapi yaklaşımı, iyi bir fizik muayene yaparak regülasyon kapasitesi bozulmuş olan organın segmentini tespit edip, o segmente ve gerekli olursa bozucu alanlara düşük doz lokal anestezik ( procain – lidocain ) enjeksiyonu yapmaktır.

Vücut regülasyonu vejetatif sinir sistemi denilen parasempatik ve sempatik sinirlerle otomatik olarak sağlanır. Parasempatik ve sempatik sistem birbirine zıt olarak çalışan, çoğunlukla aynı hedefleri uyaran ancak farklı aracı maddeler kullanan sistemlerdir. Çok kısıtlı işlevlerde ortak olarak çalışırlar. Bu sistem özellikle bağ dokusu dediğimiz ve tüm organların etrafını saran yapıda işlevseldir.

Bağ dokusu tüm organların madde alışverişinin yapıldığı yerdir. Doku için gerekli olan; oksijen, amino asidler, vitaminler, şeker ve mineraller damar sistemi ile getirilip bu aralığa bırakılır ve buradan organın hücresi tarafından alınarak kullanılır. Organın ürettiği atık maddelerde hücre tarafından yine bu aralığa bırakılır. Toplardamar ve lenf sistemi ile vücuttan atılır. Bağ dokusu yıllar içerisinde almış olduğumuz ve vücuttan atamadığımız, ağır metaller, gıda takviyeleri, ilaç metabolizması atıkları vs. gibi maddelerle kirlendikçe damar ile doku arasındaki madde alışverişi bozulmaya başlar ve bunun sonucu gelişen asidoz hastalıklarının temelini oluşturur.

Nöralterapi  yaklaşımı ile bu aralığa yapılacak olan lokal anestezik bu bölgedeki sempatik sinir sistemini bloke ederek, damar sistemini genişletir. Böylece daha çok oksijenin gelmesini sağlarken aynı zamanda atık maddelerinde hem damar hemde lenf sistemiyle ortamdan uzaklaştırılmasına katkı sağlar. Asidoz düzelerek organ normal ritmine geri döner. Bu nedenle nöralterapi ile yapılan lokal uygulama, sadece bölgesel olarak ağrıyı kesmekle kalmaz aynı zamanda sistemik etki göstererek regülasyonu sağlar. Böylece daha uzun süreli ve kalıcı etkileri ortaya çıkmış olur.

Sonuç olarak nöralterapi, vücudun belli bölgelerine yapılan düşük doz procain veya lidocain enjeksiyonu ile lokal olarak ağrıyı tedavi etmek yanında, vücut regülasyonunu düzenleyerek sistemik olarak olayı kökten ve kalıcı olarak çözme sanatıdır.

Nöral Terapi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

4 Yorum

 1. İyi günler, yaklaşık 2 yıl önce boyun fıtığı ile birlikte Tinnitus ( Kulak Çınlaması ) başladı. KBB gittigimde kulaklarda herhangi bir sorun çıkmadı. Noral Terapi ile Tinnitus tedavisi mümkün mü ?

  1. Merhabalar Nazım Bey, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirme sonucunda uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 2. Merhabalar, yaklasik 9 ay once vestibular noronit tanisi konuldu. 2 ay suren agizdan betahistin/serc tedavisinden sonra ayni siddette devam etmese de ara ara gelen vertigo ataklari hem sosyal hayatimi hem de kariyerimi ciddi anlamda etkilemekte. Kavramsal ve dusunme becerilerimin de bu nedenle etkilendigini dusunuyorum. Son 9 aydir gelen panik ataklar da cabasi. Halen daha duzenli olmasa da anlik ataklari hafifletmesi icin betahistin/serc kullanmaktayim. Denge ve beyinsel fonksiyonlarimin eskisi gibi olmasi icin son carenin noral terapi oldugunu dusunuyorum. Sizce bu yola basvurmam dogru olurmu? Herhangi bir yan etkisi gorulmekte midir?

  1. Merhabalar Emir Bey, geçmiş olsun.
   Vertigo rehabilitasyonu programına alınabiliriz,nöralterapi gibi destek tedavilerinden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir