Romatizmal Ağrı Tedavisi

Romatizmal hastalıklar eklemlerinizi ve kaslarınızı etkiler. Bazıları, osteoartrit gibi, aşınma ve yıpranmanın bir sonucudur. Diğerleri, örneğin romatoid artrit, bağışıklık sistemi problemleridir. Tedavi planınız büyük ihtimalle ilaçlar, fizik tedavi, sağlıklı bir diyet, stres yönetimi ve dinlenme olacaktır. Bu durumda alanında uzman bir romatolog, durumunuza en uygun tedavi planını çıkararak size yardımcı olur.

Romatizma; dirsek, eklemler ve yumuşak dokuda şiddetli ağrılara neden olur. Yumuşak dokularda oluşan romatizmal hastalıkları genellikle iltihap kaynaklıdır. Bel ve diz bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olabilir.

Romatizmal hastalıkların belirtileri nelerdir?Romatizmal Ağrı Tedavisi

Romatizma aşağıdaki yedi özelliğe göre ayırt edilir:

 • Genellikle bir veya daha fazla eklemin (omurga dahil) yakınında hissedilen ağrı ya da rahatsızlık
 • Etkilenen bölgede hareket ile birlikte gelen ağrı
 • Etkilenen bölgeye dokununca hissedilen ağrı
 • Etkilenen kısımların özellikle hareketsiz kalındığında sertleşmesi
 • Hafif egzersiz sonrası semptomatik düzelme, ancak şiddetli egzersiz sonrasında kötüleşme
 • İklimsel faktörlere tepki olarak semptomatik kötüleşme, özellikle düşen barometrik basınç ve yükselen nem
 • Etkilenen bölgeye / bölgelere sıcak uygulanınca iyileşmesi

Tüm romatizmal ağrı sendromlarında yedi özelliğin hepsi birden görülmese de çoğunda en azından ilk dört belirti bulunur.

Romatizmal Ağrı Tedavisi

Romatizma hangi bölgeleri etkiler?

Romatizma, birçok hastalık ile birlikte görülebilir. Bu hastalıklar:

Osteoartrit (OA): Osteoartrit, kemiklerin ucundaki yumuşak materyal olan kıkırdağa zarar verir. Aşınırsa eklemler zarar görür ve hareket etmesi zorlaşır. Genellikle dizleri, kalçaları, bel desteği, boynu, parmakları ve ayakları etkiler. Belirtileri ağrışişmesıcaklıksertliktir. Kas zayıflığı eklemleri dengesiz hale getirebilir. Vücudun hangi bölümlerini etkilediğine bağlı olarak, OA yürümeyi, nesneleri tutmayı, elbise giymeyi, saç taramayı ya da oturmayı zorlaştırabilir.

Romatoid Artrit: Lupus (SLE veya sistemik lupus eritematosus da denir) otoimün hastalığıdır. Vücudunuzdaki birçok organı etkileyebilir. Belirtileri şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Yorgunluk
 • Eklem sertliği
 • Cilt döküntüleri
 • Güneş duyarlılığı
 • Saç kaybı
 • Soğuğa maruz kaldıklarında ayak parmaklarında morarma
 • Böbrekler gibi diğer organlarda sorunlar
 • Anemi, düşük beyaz kan hücreleri veya trombosit gibi kan hastalıkları
 • Göğüs ağrısı, kalp veya akciğer iltihabı
 • Nöbetler veya darbeler

Ankilozan Spondilit: Ankilozan spondilit genellikle bel ağrısı ile başlar. Çoğunlukla omurganın sakroilyak eklemler olarak bilinen pelvise bağlandığı eklemleri içerir. Ankilozan spondilit, özellikle 30 yaşına kadar olan genç insanlarda daha sık görülür. Belirtileri şunlardır:

 • Sırtta ve kalçada kademeli ağrı
 • Artan bel ağrısı omurgaya kadar yükselebilir
 • Omuz ve boyunda hissedilen ağrı
 • Sırtta, özellikle istirahatle azalan ağrı ve sertlik
 • Ağrı ve sertlik, etkinlikten sonra daha iyi olur
 • Sırtın ortası ile üstünde ve boyunda ağrı
 • Durum kötüleşirse omurga daha da sertleşir ve günlük aktiviteleri yerine getirmek de zorlanılır.

Sjögren Sendromu: Sjogren sendromu, gözler ya da ağız gibi vücudun bir bölümünün kurumasına neden olur. Bağışıklık sisteminin vücudun bazı bölümlerine saldırması ile ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Belirtileri şunlardır:

 • Göz kuruluğu
 • Göz iritasyonu ve yanma
 • Ağız kuruluğu
 • Diş çürüğü ve diş eti hastalığı
 • Yüzde şişlikler
 • Eklem ağrısı ve sertlik (nadiren)
 • İç organı hastalıkları (nadiren)

Romatizmaya neden olan diğer rahatsızlıklar ise şunlardır: Bursit tendinit, donmuş omuz, karpal tünel sendromu ve gut’tur.

Romatizmal hastalıklar nasıl tedavi edilir?

Romatizmal hastalıkların tedavisinde ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Jel ya da hap şeklinde olan romatizmal ilaçlar reçeteli olarak kullanılmaktadır. Romatizma tedavisinde iltihap önleyici ağrı kesiciler de kullanılabilir. Basit ağrı kesicilerin etki etmemesi halinde, bölgeyi uyuşturmak için narkotik ağrı kesiciler kullanılarak ağrının etkisi azaltılabilir. Narkotik ağrı kesiciler mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Çünkü birçoğunun bulantı, kusma, baş dönmesi gibi yan etkileri bulunur. Bitkisel olduğu öne sürülen ilaçlardan uzak durulması önerilir. Steroid olmayan ilaçlar ise iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılır. Vücut iltihaplanmalarında kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden birisi de kortizon tedavisidir. Kortizon tedavisi yumuşak doku üzerinde oluşan iltihaplanmada kullanılır.

Fizik tedavi ile romatizmal hastalıkların tedavisi nasıl yapılır?

Romatizmal hastalıkların tedavisinde fizik tedavi yöntemleri oldukça etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır. Tedavide kullanılan teknikler arasında sıcak uygulaması, akıllı egzersiz cihazları ile kişinin hastalığına uygun egzersiz uygulamaları ve özel masajlar uygulanır. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun tedavide en yüksek başarının sağlandığı hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar da yer alır.

Romatizmal ağrı ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

31 comments

 1. Merhaba! Hocam dızım cok sıstı sıcaklık bı yandan sertlık bı yandan cok kötü yürüyemiyorum sankı su toplamıs gıbı daha once ameliyat oldum tekrar aynı şekilde oldu dızım ve ayak parmaklarıma vurmaya basladı agrı ne olabılır cozumu varmıdır yıllardır aynı her sene tekrarlıyor ve doktorlar bısey olmadıgı söylüyor bısey yoksa benım dızım neden boyle

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   İlaçlarınızın yeniden düzenlenmesi gerekebilir. İlaç tedavisine ek fizik tedaviden de destek alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Selam hocam 1 aydır sol kolum ağrıyordu acilekiddim filim cekdiler ve kemik erimesi var dediler kalsiyum ilacı verdiler omuzla dirsek arasında hiç inmeyen şiş likvar

  1. Merhabalar Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam anneannem rüzgarda kaldı diye şu an ayakları çok ağrıyor ne yapmalıyız

  1. Merhabalar Hülya Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamızın hastalık hikayelerine bakarak sağlıklı bilgi aktarabiliriz. Sadece rüzgara bağlı ağrılarda ağrı kesiciler kullanılabilir ama hastamızın normal şartlarda kullandığı ilaçlarda önemlidir. En sağlıklı bilgi için hastamızın yaşı da göz önüne alındığında mutlaka klinik muayene gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhaba benim sorunum 7 yaşında çocuğum ile
  Son 1,5 aydır boyun ağrısı şikayeti ile gitmediğim hastane kalmadı, bütün tahlilleri temiz çıktı. En son araştırma hastanesinde emar, tomografi ve ultrason CD lerini tekrar incelediklerinde boyunda romatizmadan şüphelenildi ve romatoloji ye gitmem önerildi. Sizin tavsiye edeceğiniz bir tedavi varmı? Tesekkürler

  1. Merhabalar Adem Bey, geçmiş olsun.
   16 yaş altı Romatizmal hastalıklar konusunda deneyimli bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Ayrıntılı klinik muayene sonucunda hastamıza uygun bir tedavi süreci planlanacaktır.

 5. Merhabalar, ben 20 yaşındayım. küçüklüğümden beri havalar soğuk olunca her zaman dizlerim ağrırdı. romatizmam mı var diye ortopedi doktoruna gittiğimde romatizmam olmadığı söylendi. Fakat genelde soğuk havalarda eklemlerim o kadar ağrıyor ki beni geceleri uykumdan uyandırıyor. sabahları ağrısına uyuyamıyorum. son günlerde özellikle omuzlarım ve bacağımın kalçamla birleştiği yer fazlasıyla ağrıyor. ayrıca dizlerim bükülü hiç duramıyorum hep uzatmam gerekiyor yoksa o da ağrıyor. Sizce neden olabilir hocam?

  1. Merhabalar Gökçen Hanım, geçmiş olsun.
   Gerekli tetkikler ve fiziki muayeneniz ardından sağlıklı bilgi aktarılabilir. Fibromiyalji gibi romatolojik bir rahatsızlık olabileceği gibi kireçlenme gibi ortopedik bir rahatsızlık da olabilir. Genellikle soğuk havalarda eklem ağrıları artmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda konulan tanıya göre bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba, 29 yaşındayım. Sırt ile boyun bölgemde küçük derece bi skolyozum var. Yaklaşık 6 ay önce sol kolumda bi ağrı ile başladı hikayem. O ağrı sırt omuz boyun ve baş olarak devam etti. Bu süreçte bir çok beyin cerrahı fizik tedavi uzmanı prof ortopedistlere göründüm. Sonuç olarak hepsi ağrı kesici verip önemli bişeyimin olmadığını söyleyip eve yolladı. Genel anlamda problemim tam kürek kemiğimin altında başlayan ağrı omuza kola boyuna yayılıyor. Çene eklemimde kasıntı oluyor baş ağrım oluyor. Bazen boyun kaslarım çekiliyor gibi oluyor. Boğazımda yumru varmış gibi bi his oluyor. Omurgamın sırt kısımlarında bi tanesi çok hassas ne olduğunu bi türlü bulamadık. Herkes bişeyin yok diyimce bende kendi kendimimi hasta ediyorum diye düşünmeye başladım. Sizce belirtiler romatizma olabilir mi? Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Sadece ağrılarınıza bakarak sağlıklı bilgi aktarmak mümkün değildir. Klinik muayeneniz ve sonuçlarınız incelenerek sağlıklı bilgi aktarabiliriz. Kurumumuzdaki fizik tedavi hekimleriyle birlikte konulan tanıya yönelik tedavi süreçleri oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Hocam merhabalar.
  35 yaşında çalışan bir bayanım
  Ben 1 buçuk yıl önce bir enfeksiyon kaptım kortizonlu iğne tedavisi gördüm, yüksek doz sabah akşam olmak üzere tedavi devam etti. Enfeksiyon değerlerim çok yüksekti enfeksiyon nedeni ile vitamin ve kan değerlerim normalin çok altına düştü iştahsızlık nedeni ile de hala normal boyutuna getiremedim malesef 3 ay kadar önce sırt ağrısı ile acil bir hastaneye gittim yapılan tahliller sonucunda böbreklerimde enfeksiyon olduğu ve kan olduğunu öğrendim başlayan dedavi ile ilaç alımını biraz çoğalttık yeterli gelmedi ve gece ağrılarım için ek ağrı kesiciler tükettim miğde kanaması yaşadım 2 günlük hastane de tadavi sürecinden ve hemogram değerlerimin normale dönmesi sonucunda tadavim bitti 1 haftadır aynı sırt ağrısını tekrar yaşamaya başladım.
  Tekrar tahlil vs sonucunda idrarada kan ve enfeksiyon bulgusu ile kum döküyor olabileceğim söylenerek ilaç vs ile geçmesini bekliyorum. Fakat geçmesi gereken ağrılar her gün daha da dayanılmaz olmaya başladı ve son günlerde dikkatimi çeken birşey var küçük bir rüzgar da dahi ağrım 2 katına çıkıyor ve bu sıcak yaz günlerinde sıcak su torbası ile dolaşıyorum.
  Artık bazı günlerde ağrıdan dayanamayıp ağlar duruma geldim lütfen bana yardımcı olun nereye gideyim hangi bölüme başvurayım.

  1. Merhabalar Leyla Hanım, geçmiş olsun.
   Romatoloji bölümünü başvurabilirsiniz. Ayrıntılı klinik muayeneniz sonucunda; aldığınız tedaviler son durumunuz fiziki durumunuz ve sonuçlarınız incelenilerek, şüphenelilen durumlara yönelik tahlillerin ardından hem romatoloji hekimi hemde fizik tedavi hekiminin desteği ile size uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Hocam 32 yaşındayım Soğuk aldığımda boyundan aşağı sırt ve karın bölgesi dahil ayak bileklerime kadar hiç bir kasımı oynatamiyorum 48 saat böyle geçiyor ve düzeliyor bunun tedavisi nasıl olur hocam.

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle aile hekiminize giderek muayene olmanız ardından onun yönlendirmesiyle romatoloji veya farklı bölüme başvurabilirsiniz. Öncelikle rahatsızlığınız ile alakalı tanının konulması gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhabalar iltihap değerlerim normal hla b27 testim negatif sabah tutuklugum ağrım gece uykudan uynairan ağrım da yok belimde ağrı nadir daha çok kasıklarım ağrıyor kalcamdan mr çekildim şöyle yazıyor sakroiliak eklem anteriorumda sakrumda fokal ödem dejeneratif değişiklik yorumunuz benim için çok önemli anikilozan olabilir mi hocam değilse de ne yapmaliyim

  1. Merhabalar Sevda Hanım, geçmiş olsun.
   Sakroiliak eklemlerde rahatsızlığınız bulunmaktadır. Öncelikle fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Sonuçlarınız ve klinik muayeneniz sonucunda size uygun bir tedavi süreci planlabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Sevda mrb, aynı hastalık bendede var, nasıl bi tedavi gördün, faydası oldumu, detaylı anlatır ısın neler yaptın

 10. merhaba ben 19 yaşındayım 3 yıl önce iltahaplı romatizma tanısı konuldu ilaç tedavisini 1 sene önce reddedip bitkisel tedavileri kullanmaya başladım ancak bugün sol elimin orta parmağın kök kemiği ağrı yapmaya başlayıp akşam üzeri şişti daha fazla şişmesini kalıcı veya geçici nasıl engelleyebilirim ( parmağım hasar darbe zedelenme vb. bir şey olmadı ve parmağım sağlıklıydı )

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Sonuçlarınızı görmeden, tedavi süreciniz hakkında bilgi almadan durumunuz hakkında sağlıklı bilgi aktaramayız. Tedavi gördüğünüz hekiminize danışabilir veya ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Hocam merhabalar
  sol kalçamdan şiddetli ağrı bacağima kadar inen ağri var. oturduğum zaman daha şiddetini artiro ağri. fizik tedaviden romotolojiye yönlendirdi beklemediyim . (ORTOPEDİ BEYİN SİNİRCERAHİ YE DE GİTTİM MR CEKİLDİM FITIK YOK DEDİLER)
  TEŞEKKÜRLER

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Kalça ağrınızla ilgili doğru ve detaylı bilgi alınması gerekmektedir. Tanı koyulabilmesi için muayene ile teşhis,kan tahlilleri, kalça filmi ve manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemler kullanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhabalar ankilozan spondilit hastasıyım. Şuan amgevita adında iğne tedavim var. Fatak çok faydalı geldiği söylenemez. Bununla ilgili başka nasıl bir yol izleyebilirim. Bel, kalça ve bacak bölgemde aşırı ağrılar oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhabalar Yasemin Hanım geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınıza yönelik yeniden hekiminize başvurarak farklı bir tedavi süreci oluşturmasını sağlayabilirsiniz.
   Ankilozan Spondilit tedavisi ilaçlardan destek alan bir tedavi süreci oluğu için klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. merhaba. 17yasındayım ve yaklasik 5 6 aydır cogu eklem ve kaslarım hareket etmeye çalıştıkça sızlıyor. her zaman değil ara ara. ROMATOİD ARTRİT oldugumu düşünüp özel hastaneye gittim. tahlil sonucunda bi sey cıkmadı iltihap falan da yokmuş kanımda. bi agrı kesici verip yolladılar evime. napmam lazim nasi geçer çok muzdaribim bu durumdan annem kızıyor bi işe yaramiyorum diye. lutfen yardim edin

  1. Merhabalar Esila Hanım, geçmiş olsun.
   Konuyla alakalı hastalık hikayenizi, tekiklerinizi ve fiziki özelliklerinizi inceleyerek sağlıklı bilgi aktarabilirim.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. İyi geceler.Uykumun kaçtığı rutin gecelerinden birini yaşıyorum.45 yaşlarında devlet memuruyum.Genellikle çocuk denilebilecek yaşlardan beri özellikle nemli hava durumunu takip eden zamanlarda kasık bölgemden başlayarak baldırımın arka bölgesinden aşağıya doğru ve kollarımın omuz bölgesine birleştikleri kısımlarda dayanılmaz uykumu bölen adeta yatakta tepinmeye neden olan sızılar ağrılar hissediyorum.Yardımınız olursa çok sevinirim…

  1. Merhabalar Koray Bey, geçmiş olsun.
   Şikayetleriniz iltihaplı romatizma rahatsızlığına sahip olabileceğinizi göstermektedir. Mutlaka bir Romatoloji uzmanının görmesi gerekmektedir. Dilerseniz evde uygulayabileceğiniz egzersizler ile alakalı https://www.youtube.com/watch?v=RcUnZN569E8 , https://www.youtube.com/watch?v=ZG3CHjabZq8 videolarımızdan destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Sol ayağında devamlı uyuşmadan sonra ağrı, l bileklerinde dirseğin 5, 7 cm aşağısına kadar can yakacak kadar şiddetli ağrı, birkaç doktor eklem romatizması teşhisi koydu her doktorda kan tahlili yapıldı bir olumsuzluk görülmedi, yaş 67 şeker hastasıyım insülin kullanıyorum. Eklem ağrılarım için sabit olmayan ağrı kesiciler ( majezik, apranax fort, aspirin, v.b. ) kullanıyorum 3 günde bir gibi. Çok ciddi uyku sorunu yaşıyorum. Bir öneriniz olursa çok memnun kalırım şimdiden bilgileriniz ve ilgileriniz için teşekkürler.

  1. Merhabalar Seyhun Bey, geçmiş olsun.
   İltihaplı eklem romatizması rahatsızlığınız olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.