Spinal Dekompresyon Tedavisi Nedir?

Spinal Dekompresyon cihazı boyun Fıtıkları, Bel fıtıkları ve omurga kireçlenmesine bağlı sinirlere olan basıyı (kompresyon) traksiyon(çekme) yöntemini kullanarak ilaçsız ve ameliyatsız bir şekilde ortadan kaldıran (dekompresyon yapan) bir cihazdır.

Spinal dekompresyon tedavisi nasıl çalışır

Uzaya giden astronatlarda bel boyun sırt ağrıların kendiliğinden geçtiği farkedilince, bunun sebebi araştırılmış. Uzayda yerçekimsiz ortamda disklere binen yükün tamamen ortadan kalkması ile diskin içinde negatif basınç oluşur ve bu negatif basıncın etkisi ile siniri sıkıştıran disk parçası tekrar eski yerine geri çekilmektedir. Aynı zamanda bu negatif basınç diskin beslenmesi için gerekli olan kanın difüzyonla diske gelmesini sağalar. Bu da hasarlı diskin kendini tamir etmesini sağlar. Bilim insanları bu mantıktan yola çıkarak Spinal Dekompresyon cihazını geliştirmişler.

Spinal Dekompresyon tedavisinde hasta disklere binen yükün en az olduğu (uzaydakine yakın) sırt üstü, ayaklar hafif karna çekik pozisyonda yatırılır. Cihazın bilgisayarına fıtık ya da kireçlenmenin olduğu disk bölgesi girilir. Cihaz bilgisayar programı ile hastayı uygun anatomik pozisyona getirip hasta disk seviyesinin bir alt ve üst bölgelerini sabitleyip sadece hasarlı bölgeye traksiyon yapar.

Spinal Dekompresyon tedavisinin diğer traksiyonlardan farkı nedir?

 Cihazın diğer traksiyon(çekme) cihazlarından önemli farklarından biri sadece hasarlı bölgeye çekme (negatif basınç) uygulamasıdır. Bu sayede hem diğer disk bölgeleri korunmuş olur, hem de omurga kaslarında spazm ve ağrı olması engellenir.  Bu tedavide hasta omurlar arasındaki basıncı artmış disk mesafesi yavaş yavaş ayrılmaya zorlanır, omurlar ayrılırken disk içindeki basınç negatif bir vakum etkisi oluşana kadar yavaş yavaş düşürülür. Bu vakum etkisi fıtıklaşan diskin tekrar eski yerine geri dönmesini sağlar. Ayrıca cihaz ilgili disk bölgesine aralıklı olarak traksiyon- distraksiyon (çekme- bırakma) uygulayarak diskin beslenmesini de sağlar. Bu sayede hasarlı disk kendini daha kolay tamir eder. (Yetişkin insanlarda disklerin kendi damarları yoktur ve üst ve alt omur kemiklerinden difüzyonla beslenirler). Spinal Dekompresyon Tedavisi hasarlı dik bölgesindeki basıncı ağrısız bir şekilde azaltarak akut ve kronik bel –boyun –sırt ağrılarını güvenli bir şekilde tedavi eder.

Drx 9000 Tedavisi

Spinal Dekompresyon hangi hastalıklarda kullanılır?

İyi bir anamnez, fizik muayene ve mr görüntüleme sonrasında;

  • Bel boyun fıtıklarında,
  • Medikal tedaviye cevap vermeyen dejeneratif (kireçlenme) disk hastalıklarında,
  • Siyatik ağrısında,
  • Faset sendromunda,

Ameliyattan 6 ay sonra başarısız bel cerrahisi hastalarında güvenle kullanılabilir.

Kimlere uygulanamaz?

Omurga kırığı, omurga tümörü, omurga enfeksiyonu, osteoporozu olan, omurgasında vida –platin olan hastalarda, hamilelerde, omurga kayması olanlarda, felçli hastalarda kullanılmaz.

Spinal Dekompresyon Tedavisi kaç seans yapılır?

Tedavi hastaya göre 15 ile 20 seans olarak planlanır. İlk seanslarda ağrı bir miktar artabilir, ama 5. seanstan sonra ağrı, kısıtlılık uyuşma gibi şikayetler giderek azalır. Hastaya daha konforlu ve aktif bir yaşam sağlar.

Spinal Dekompresyon cerrahiye alternatifmidir?

Bel boyun fıtıklarında hastada ilerleyen kas gücü kaybı ve/veya idrar-gaita kaçırma gibi nörolojik defisitler varsa cerrahi tedavi gereklidir. Bunun dışındaki durumlarda Spinal Dekompresyon Tedavisi cerrahiden önce gelen bir tedavidir.

İçeriği Oluşturan Hekimimiz;
Uzm.Dr .Orhan AKDENIZ scaled e1642165874217

Uzm. Dr. Orhan Akdeniz

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm.Dr .Orhan AKDENIZ scaled e1642165874217

Uzm. Dr. Orhan Akdeniz

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir