Diz kireçlenmesi (gonartroz) nedir?

Osteoartrit (kireçlenme) ağırlık taşıyan eklemlerin yaşlanmaya bağlı olarak aşınmasıdır.  Diz vücudun en fazla ağırlık taşıyan ve dolayısıyla kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerinden biridir. Diz ekleminin kireçlenmesine gonartroz denir. Kireçlenme kıkırdaktan başlar, kıkırdak altındaki kemiği, eklem kapsülünü ve eklem çevresindeki bağları etkiler. Hatta ağrıdan dolayı kullanılamayan kaslarda incelmeler ve sertleşmeler olur.

Diz kireçlenmesi (gonartroz) kimlerde görülür?

Diz kireçlenmesi (gonartroz) orta ve ileri yaşlarda görülür. 50 yaşın üzerinde kadınlarda daha sık görülür. Hastalık daha erken yaşlarda da görülebilir. Hastalar genellikle kiloludurlar. Daha önce geçirilen eklem operasyonları, travmalar, spor yaralanmaları, iltihaplı romatizmalar, doğuştan gelen bazı bozukluklar en önemli sebepleridir.

Diz kireçlenmesi (gonartroz) belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi ağrıdır. Önceleri eklemi kullanmakla artıp dinlenmekle geçen ağrılar, hastalık ilerledikçe kalıcı hale gelebilir. Eklemlerde şişlik, kemik çıkıntılar ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Kemik yüzeylerin birbirine sürtünmesi sonucu kıtırtı şeklinde sesler duyulabilir. Eklemlerin hareket açıklığı azalır ve tutulan eklemde işlev kaybı  ortaya çıkar.

Diz kireçlenmesi (gonartroz) tanı nasıl konulur?

Çoğu zaman basit bir röntgen grafisi ile tanı konabilir. Erken artroz durumlarında röntgen grafileri normal olabilir, bu durumda MRG (manyetik rezonans görüntüleme) yararlı olabilir.

Diz kireçlenmesi (gonartroz) tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

Gonartroz tedavisinde çeşitli ağrı kesiciler, glukozamin preparatları, bitkisel destek ürünleri kullanılabilir. Hyaluronik asit gibi viskosuplementasyon ürünleri eklem sıvısı kalitesini arttırmak, eklem hareketlerini kolaylaştırmak ve ağrıyı gidermek için diz içine iğne olarak yapılabilir. Kortikosteroid iğneleri alevlenme dönemlerinde etkili bir tedavidir. Proloterapi, mezoterapi, ve kök hücre gibi rejeneratif tıp yöntemleri yakın zamanda öne çıkan enjeksiyon tedavi yöntemleridir.

Gonartroz tedavisinde  en önemli faktör obeziteden kaçınmaktır. Aşırı kiloların eklemde oluşturduğu anormal yükler, kıkırdak dokusunda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açar ve beklenenden çok daha erken yaşta artroz görülmesine neden olur. Hastalık başladıktan sonra da kilo vermek çok önemlidir, kilo vererek hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve yakınmalar azaltılabilir.

Düzenli ve zorlayıcı olmayan egzersizler eklem sağlığı için önemlidir. Haftada 5 kez 20-30 dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz, hem genel sağlık hem de eklem sağlığı için faydalıdır. Yüzme, yürüyüş, bisiklet, golf gibi sporlar ileri yaşlarda bile yapılabilir.

Diz kireçlenmesinde fizik tedavi nasıl yapılır?

Sıcak veya soğuk uygulamalar, elektroterapi (TENS, elektrik stimülasyonu, vb), ultrason terapisi, kısa dalga tedavisi, kişiye özel egzersizler  fizik tedavinin temel bileşenleri arasındadır.

Sıcak ve soğuk uygulamalar;  genellikle ödemin belirgin olduğu alevlenme döneminde soğuk uygulama yapılır. Kronik diz kireçlenmesi ağrısında ise sıcak uygulamalar tercih edilir. Sıcak uygulama hotpack, infraruj gibi yöntemlerle yapılabilir.

Su ile tedavi (hidroterapi): Tedavi havuzlarında yapılan su içi egzersizlerde suyun kaldırma kuvveti yardımıyla ekleme binen yük azalır ve egzersiz yapmak kolaylaşır. Germe, kas güçlendirme, aerobik egzersizlerin yanında yürüme, merdiven çıkma eğitimi de havuzda başlanıp hastanın durumu düzeldikçe su dışı normal egzersiz salonuna geçiş yapılabilir.

Manuel terapi eklem ağrısı ve tutukluğunu azaltabilir ancak aktif egzersiz yöntemleri ile kombine edilirse daha yararlı olur.

Masaj diz kireçlenmesinde temel tedaviler arasında olmasa da destekleyici tedavi olarak kas gevşetici, kasları uyarıcı ve eklem sertliğini azaltıcı özellikleri bulunur.

Elektroterapi diz kireçlenmesi tedavisi için kullanılan önemli tekniklerdendir. Cilt üzerine yapıştırılan elektrotlar ile sinir ve kaslar elektrik akımları ile uyarılır. Buna transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu denilir. Sinirlerin uyarımı ile ağrı hissi azaltılır. Kasları uyarmaya yönelik elektrik stimülasyonu ile kas erimesi önlenebilir.

Ultrason terapisinde ses dalgası enerjisi yardımıyla derin dokular ısıtılabilir. Kuvvetli ses dalgası titreşimlerinin ısıtma dışında da etkileri bulunur. İltihabi süreci modifiye edici etki gösterir. Diz kireçlenmesinde ağrı ve tutukluğu azaltabilir.

Kısa dalga diatermi derin dokuları ısıtma amacıyla sık kullanılan bir başka fizik tedavi yöntemidir. Kısa dalga diatermi yönteminde bu amaca göre tanımlanmış frekanstaki elektromanyetik dalgalar kullanılır. Ağrı, kas spazmı, eklem tutukluğu üzerine olumlu etki gösterir.

Bantlama teknikleri ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi için kullanılabilir. Kinezyolojik bantlama yöntemi ile ağrı azalabildiği gibi kasları uyarıcı ve eklem yapısını destekleyici etki de sağlanabilir.

Diz kireçlenmesi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

34 comments

 1. Merhaba ben 25 yasındayım sag diz kapagımda bir kac aydır ara ara olan bir agrım var bir ay once haff agrıyan dizim cok şiddetli bir seklde agrıyama basladı yurudugum icin hareket edemez oldum hastaneye gittim rontgende birsey cıkmadı smdi tekrar basladı agrım diz kapagımda kireclenme olur mu bu yasta acaba ailede var bu sorun birde.

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Kireçlenme olabileceği gibi farklı rahatsızlıklarda olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz ön bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba hocam
  Benim de yaşım 21 yolda yürürken ani bir şekilde düştüm o an ve diğer Bi kaç günler hicbirsey hissetmedim belirti de vermedi ama şuan diz kapağımda ara ara gelen ağrılar var böyle büktügüm zaman çıtırtı sesi geliyo küçük de olsa ama bükerken falan fazla can yanması olmuyor nedeni nedir cevaplarsanız sevinirim hastahaneye de gitmedim henüz

  1. Merhabalar Rümeysa Hanım, geçmiş olsun.
   Ortopedi ve fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Konulan tanıya yönelik süreç oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Hocam merhabalar babam 55,yaşından beri dizinde kireçlenme var yaşı şuanda 72 ve çok ilerledi doktorlar artık dizin işlevi kalmadığını un gibi olduğunu söylüyor ameliyat diyor hepsi babam ise o zamandır iğne ve fizik tedavilerle idare ediyor ama artık tamaamen onu yurutemicek duruma geldi fakat ameliyattan korkuyor şekeri tansiyonu ve Parkinson rahatsızlıkları mevcut ne oneririsiniz

  1. Merhabalar Büşra Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. merhaba hocam babannem 60 yaşında gonartroz ve diyabeti bulunuyor ayrıca kendisine total diz protezi uygulandı . sonrası için nasıl bir tedavi uygulanmalı sizin de görüşünüze ihtiyacımız var ne önerirsiniz

  1. Merhabalar Sema Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi, ortopedi bölümüne başvurarak hastamıza uygun bir tedavi süreci ve günlük hayatta hastamıza uygun bir egzersiz planı oluşturulabilir.
   Yaşam kalitesini arttırmaya yönelik günlük hayatta dikkat edilmesi gereken konularda eğitimler verilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam ben 26 yaşındayım iki dizim de de kireclenme var hareket ettirince ses çıkartıyorlar işim biraz ağır ağrılar oluyor tedavi için ne önerirsiniz

  1. Merhabalar Ali Bey, geçmiş olsun.
   Sıcak veya soğuk uygulamalar, elektroterapi (TENS, elektrik stimülasyonu, vb), ultrason terapisi, kısa dalga tedavisi, kişiye özel egzersizler ile olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba 17 yaşındayım 90 kiloyum zayıflamaya karar verdim yaklaşık 2 yıldır sürekli bilgisayar başındaydım en fazla yürürdüm o da bakkaldan eve evden bakkala şimdi zayıflamaya başladım eklemlere yük bindirmediği için eliptik bisiklet satın aldım ancak eskiden yani yıllar önce dışarıdan eve hiç girmezdim ev benim için otel gibiydi çok fazla hareket ederdim şimdi ise kilo aldım ve spor yapıyorum yanlız diz kapağımın olduğu yerde eklemlerde ve kaval kemiğimde ağrılar var özellikle diz eklemim eğilmeme çömelmeme engel oluyor yürürken sıkıntı yok uzun zaman dinlensem bile en az 1-2 haftada geçiyor ve spor yapınca tekrar acımaya başlıyor kilodan mı kaynaklanıyor ve ya vücudum alışık olmadığı için mi cevaplarsanız memnun olurum ha bide evde uygulayabileceğim neler var şimdilik bandajla sardım eklemimi spora üst vücut olarak devam ediyorum.

  1. Merhabalar Furkan Bey, geçmiş olsun.
   https://youtu.be/uNUlHXOQ3SU videomuzdan destek alabilirsiniz ama en sağlıklı bilgi için mutlaka bir hekim muayenesi gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Peki en yakın zamanda bir hekime uğrayacağım yine ilgilendiğiniz için teşekkürler .

 7. İyi günler 68 yaşındayım sol dizim de sıvı kaybı ( kireçlenme var ) merdiven iniş çıkışlarında ve oturmalarda zorluk yaşıyorum yaşım itibari ile ameliyatı istemiyorum bir toz kortizon iğnesi vuruldum bitkisel olarak ne önerirsiniz ?

  1. Merhabalar Ali Bey, geçmiş olsun.
   Sıcak veya soğuk uygulamalar, elektroterapi (TENS, elektrik stimülasyonu, vb), ultrason terapisi, kısa dalga tedavisi, kişiye özel egzersizler ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Ananem 65 yaşında 55 kilo bir insan ama belinde fıtık çıkmış onun agrısı yok ancak bacaklarında çok agrı var kireçlenme oluşmuş 12 gündür ne inne ne ilaç fayda etmedi çok fazla acı çekiyor yürüyemiyordu 2 gündür biraz kalkar oldu gittiğimiz doktor bunun tedavisi olmadıgını çekecrgini söyledi sizce ne yapmalıyız bu ne kadar doğru gerçekten acı çekiyor her gün ?

  1. Merhabalar Nisa Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz. Klinik muayene sonucunda hastamızın rahatsızlığına uygun bir tedavi hekimler tarafından planlanabilir. Rahatsızlığın geçmemesi halinde ağrılara yönelik yardımcı tedaviler uygulanarak, rahatsızlığın ilerlememesi ve hastamızın yaşam kalitesinin arttırılması sağlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhabalar, 20 yaşındayım ve bu online sistemde 1 yıldır her gün uzun süreler sandalyede oturuyorum bazen bağdaş kurarak bazende bacaklarımı toplayarak oturuyorum son zamanlarda diz kapaklarımda yanma ve ses çıkarma durumları başladı kireçlenme başlangıcı olabilir mi ?

  1. Merhabalar Şule Hanım, geçmiş olsun.
   Hareketsizliğe bağlı rahatsızlıklar olabilir, yaşınız daha genç klinik muayeneniz sonucunda bir tanı koyarak size uygun bir tedavi süreci planlayabiliriz.

   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. benim sağ dizimde yürüme veya merdiven sonrası ağrı oluyor sonra hareket ettirince çıtlıyor ve ağrı azalıyor aynı zamanda şişlik var diğer dizime göre yaşımda genç kireçlenme olmasından korkuyorum

  1. Merhabalar Lale Hanım, geçmiş olsun.
   Şişliğin bir travmaya bağlı olarak oluşup, oluşmadığı önemli. Ağrının tam olarak nerde olduğuna bakılmalı. Genç yaşta olmanız bir avantaj fizik tedavi yöntemleri, teknolojileri, enjeksiyon yötemleri, egzersiz vb. destek alınarak tedavi süreçleri planlanabilir.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. çok teşekkür ederim esin hanım ancak dizim herhangi bir darbeye maruz kalmadı ağrı dizim ve hemen aşağısında oluyor

    1. Muayene ile diz ağrısı oluşturabilecek menüsküs zedelenmeleri, bağ yırtıkları ya da kireçlenme olarak bilinen kıkırdak sorunları ayırılmalı. Eklem uyumu değerlendirilip. Gerekirse MR’ da çekilerek özellikle diz içi yapıların durumu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

 11. Merhaba. Benim annemin iki dizinde de kireçlenme var yasi 44 olmasına rağmen dizi 80 lik bir kadının dizi gibiymiş doktorumuz durumu bu şekilde izah etmiş iğne yaptırmak istiyoruz ama bazıları faydası yok diyor. Ben en azından iğne yaptırana kadar bu ağrılari hafifletmesine yardımcı olmak istiyorum evde nasil bir tedavi yolu izlemeliyiz? Vereceğiniz cevap için simdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Kireçlenmeye yönelik enjeksiyon yöntemleri tek seçenek değildir. Sıcak veya soğuk uygulamalar, elektroterapi (TENS, elektrik stimülasyonu, vb), ultrason terapisi, kısa dalga tedavisi, kişiye özel egzersizler ile de sağlıklı sonuçlar alınabilir.

   https://youtu.be/L1vcYBHjiw4

   https://youtu.be/uNUlHXOQ3SU

   Videolarımızdan destek alabilirsiniz. En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir fizik tedavi hekimine başvurarak hastamıza özel bir program planlanması gerekmektedir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhabalar Havva Hanım, geçmiş olsun.
  Fizik tedavi bölümü uzmanı muayene etmelidir. Muayene ve MR bulguları önemli, değerlendirmeden bir şey söylemek zor. Ancak tedavisinin faydası olabilir. Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
  Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 13. Benim dizimde kemik sürtmesi var yine vurdum Ama agrılar kesilmiyor

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz ve sonuçlarınızı inceleyerek size uygun bir tedavi süreci planlayabiliriz. Kemik sürtünmesinin nedenini ve travmanın nasıl bir zarar oluşturduğunu incelememiz gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. mehaba öncelikle benim iki dizimdede agrilar var yuruyus yaparken fazla bi aci hissetmiyorm ama merdiven veya rampa cikarken asiri derece agriyor ve cikmama engel oluyor bu aci.diz.kapaklarimin önunde degilde yanlarinda cok etkili bir sekilde aci veriyor

  1. Merhabalar Yusuf Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınızın tanısının konulması için size en yakın fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.Osteoartrit, travma ve yaralanmalar,enfeksiyon, yağ dokusunun ya da tendonların iltihaplanması,dokuların yıpranması gibi bir çok neden rahatsızlığına sebep olmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. diz kireçlenmesinde yürüyüş zararlı mıdır.haftada kaç gün ve kaç dakika yürüne bilir. eğim vey hafif rampa çıkmak fark eder mi

  1. Merhabalar Şule Hanım, geçmiş olsun.
   Kireçlenmesi olan kişilerin çok uzun yürüyüşler yapması kıkırdak yapının bozulmasını hızlandıracağı için önerilmez, kısa yürüyüş yapmaları tavsiye edilir. Ağrınız olduğunda aktiviteyi sonlandırmalısınız. Eğim veya rampada tabi ki bacağı zorlamadan, yormadan ilerlemelisiniz. Yürüyüş sırasında ağrı duyduğunuz an aktiviteyi sonlandırmalısınız.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Dizde kireçlenme ve ödem var zor yürüyorum soğuk dan çok sıcak uygulama rahatlatıyor

  1. Merhabalar Sevil Hanım, geçmiş olsun.
   Genellikle ödemin belirgin olduğu alevlenme döneminde soğuk uygulama yapılır. Kronik diz kireçlenmesi ağrısında ise sıcak uygulamalar tercih edilir. Sıcak uygulama hotpack, infraruj gibi yöntemlerle yapılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.