Ozon Tedavisi Nedir? Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
WhatsApp

Ozon Nedir?

Ozon, atmosferde stratosfer tabakasında bulunan en önemli gazlardan biridir. Güneşin yaydığı yüksek enerji yüklü ultraviyole ışınlara karşı koruyucu bir filtre mekanizması sunmakta ve biyosferdeki biyolojik dengeyi korumaya yardımcı olmaktadır. 1960’lardan sonra içme sularının kimyasal maddelerle artan kirlenmesi yoğun bir sorun haline gelmiştir. Ozonun temizleyici ve dezenfekte edici etkilerinin farkına varılmasından sonra suların temizlenmesinde ozon kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca ozon sanayinin bir çok alanında kullanılmıştır.

Ozon (O³), 3 atomlu bir moleküldür ve oksijenin(O²) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Ozon oda sıcaklığında gaz halinde bulunur. Renksiz ve fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen karakteristik kokusu olan bir gazdır.

Tıpta kullanılan ozon özel jeneratörlerde saf oksijenden üretilir.

Ozon Etki Mekanizması

Ozon, güçlü okside edici özelliğinden dolayı mikroorganizmaları öldürmenin yanında tüm toksinleri de (fenolleri, pestisidleri, deterjanları, kimyasal atıkları ve aromatik bileşikleri de) nötralize edebilir.

Yaşa bağlı olarak reaktif oksijen türleri hücrelerde oksidatif hasara neden olurlar. Bu duruma artmış oksidatif stres denmektedir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalarda ozon uygulaması ile düşük dozlarda vücuda reaktif oksijen verilmesiyle ortaya çıkan ürünlerin düşük miktarlarda (fizyolojik düzeylerde) başta hücre içi haberleşme olmak üzere biyolojik mekanizmalarda rol aldığı ve tedavi edici etkilere aracılık ettiği gösterilmiştir. Tekrarlanan düşük dozda ozon uygulamaları sonucunda antioksidan sistem güçlendirilerek oksidatif strese karşı direnç gelişir.

Ayrıca reaktif oksijen türleri hücre içine girerek yangıyı azaltan sitokin düzeylerini ve büyüme faktörlerinin yapımını da artırırlar. Ozon tedavisi özellikle yangısal sürecin yoğun olarak yaşandığı ve immün sistemin ön planda yer aldığı hastalıklarda yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır ( yara iyileşmesi, iskemik, romatizmal ve infeksiyöz hastalıklardır.

Hücre yenilenmesini hızlandırır.

Ozon kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini ve elastikiyetini ve kanın akışkanlığını artırarak oksijen azlığını giderir. Ayrıca damarlarda genişlemeye neden olarak ve damar tıkanıklıklarında yardımcı tedavi olarak uygulanmaktadır.

Yağ hücreleriyle direkt etkileşime girerek kolesterolde azalmaya ve bölgesel yağ yıkımına neden olur.

Kan şeker düzeyini düşürür.

Kireçlenmelerde kıkırdak kaybını azaltarak ve eklem içi sıvılarının ve kıkırdak yapımını uyararak eklem ağrılarında azalma ve hareket kabiliyetinde artma sağlar.

Gençlik İksiri Olarak Bilinen Ozon Artık Kronik Hastalıkların Tedavisinde de Çok Etkilidir.

Ozon Tedavisinin Faydalı Olduğu Hastalıklar

 • Osteomiyelit, plevral amfizem, fistülün eşlik ettiği abseler, enfekte yaralar, bası yaraları, kronik ülserler, diyabetik ayak ve yanıklar
 • Hipertansiyon
 • Diyabetes Mellitus(Şeker hastalığı)
 • İlerlemiş iskemik hastalıklar
 • Gözde maküler dejenerasyon (atrofik form)
 • Kas iskelet sistemi hastalıklar ve eklem kireçlenmeleri
 • Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji
 • Ağız boşluğundaki kronik ve tekrarlayan enfeksiyonlar ve yaralar
 • Özellikle antibiyotiklere ve kimyasal tedavilere dirençli bakterilerin, virüslerin mantarların neden oldukları olmak üzere akut ve kronik enfeksiyöz hastalıklar (hepatit, HIV-AIDS, herpes ve herpes zoster enfeksiyonu, papillomavirus enfeksiyonları, onikomikozis ve kandidiyazis, giardiyazis ve kriptosporidiyozis). Bartolinit ve vajinal kandidiyazis.
 • Allerji ve Astım
 • Otoimmün hastalıklar (multipl skleroz, romatoid artrit, Crohn hastalığı)
 • Senil demans (yaşlılığa bağlı bunama)
 • Akciğer hastalıkları: amfizem, kronik obstrüktif pulmoner hastalık, idiyopatik pulmoner fibrozis ve akut respiratuar stres sendromu
 • Deri hastalıkları: Psöriyazis (Sedef) ve atopik dermatit
 • Kansere bağlı yorgunluk
 • Erken evre böbrek yetmezliği

Ozon Terapisi

Ozon Tedavisinin Yararları

 • Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,
 • Damarları (arter ve venler) yeniler, tansiyonun düzelmesini sağlar,
 • Kan ve Lenf sistemini temizler,
 • Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,
 • Daha temiz, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt,
 • Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır,
 •  Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,
 • Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
 • Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,
 • Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,
 • Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu; hastanın genel durumuna, yaşına ve esas hastalığına bağlı olacaktır.
 • Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.
 • Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.
 • Eklem ve kas içine ozon gazı verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine ve kaslarda ağrılı bölgeye enjekte edilir.
 • Ozon torbası: İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda ve huzursuz bacak sendromunda kullanılır.
 • Ozon kupa:Özellikle bası yaralarında kullanılır.

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri

Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Şimdiye kadar bildirilen yan etkiler uygulama hatalarına ve hastanın antioksidan kapasitesine göre yüksek dozda ozon verilmesine bağlı gelişebilir. Bu nedenle ozon tedavisi düşük dozla başlayıp kademeli şekilde artırılarak daima kademeli ve ilerleyici tarzda uygulanmalıdır. Bazı durumlarda ozon terapisi uygulanması sakıncalı olabilir. Bu durumlar: glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği, özellikle erken dönem olmak üzere hamilelik, anjiotensin çevirici enzim (ACE) inhibitörü tedavisi görenler, hipertiroidi, kanama bozukluğu, kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar ve ozona reaksiyon gösteren astım hastaları olarak sıralanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ozonla yapılan tedavi sırasında, Vitamin C ve Vitamin E içeren tüm antioksidan takviyelerinin bırakılması gereklidir. Kanda bu bileşiklerin yüksek konsantrasyonlarda bulunması bir oksidan madde olan ozonun etkinliğini ve dolayısıyla tedavinin seyrini etkiler. Hastaya bu vitaminlerden zengin gıdaları çok miktarda tüketmemesi söylenmelidir. Sonuç olarak,vitaminler veya antioksidanlar ozon tedavisinden önce veya sonra verilmelidir ve asla tedavi sırasında verilmemelidir. Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce hastalar tansiyon ve şeker ilaçlarını en az 2 saat önceden almış olmalılar ve ozon tedavisi sırasında aç olmamalıdırlar.

Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.

Ozon Tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

18 comments

 1. merhabalar
  ozon tedavisine yeni başladım, 15 gün önce ilk seansı ve dün de ikinci seansı aldım.Ozonun faydalarını araştırırken sitenizdeki bilgileri okudum ve tedavi sırasında C vitamini ile E vitamini içeren tüm antioksidanların bırakılması gerektiği bildiriliyor.
  Doktorum beni bu konuda uyarmadı ve ben de hergün düzenli olarak balık (krill) yağı ile birlikte antioksidan olarak eş zamanlı üzüm çekirdeği yağı ve yatmadan önce aldığım kolojen içerisinde mevcut olan 100 mg c vitaminini alıyorum.
  Soru: 1) ne kadar süre önce bu vitaminleri bırakmak gerekir? 1 gün, 3 gün yada sadece ozon aldığım gün bırakmak yeterli mi?
  2) Ozon seanslarının tamamı bitene kadar mı almamak gerekir. (Ben haftalık seanslar alacağım, bu durumda 8 hafta bu vitaminleri kullanmamalı mıyım ?
  3) Bu vitaminleri yani C ve E vitaminleri almak ozon tedavisinin seyrini olumlu- yada olumsuz nasıl etkiler?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar
   Ozon tedavisi vücutta kontrollü bir oksidan durum oluşturarak kendi antioksidan mekanizmalarımızı harekete geçirerek etkisini göstermektedir. Yani C ve E vitamini gibi anti oksidanlarla zıt yönlü çalışmakta bu da birbirlerinin etkisini kısmen azaltmaktadır. Antioksidanların etki süreleri farklılık göstermekle birlikte ozon tedavisiyle aynı gün alınmamaları yeterlidir. Yine de her seanstan birkaç gün önce ve sonra alınmaması tedbiren daha uygun olabilir. İyi günler.

 2. Merhabalar yüksek gerilim elektrik çarpması sonucu sağ ayagimda baldirimda patlatma yaparak elektrik çıktı sol ayaktan damar alınıp sağ ayağıma eklendi şuan durumum iyiye gidiyor ama hala sağ bilek ten sonra his ve kontrol yok parmaklarımı oynatamiyorum bu tedavi yönteminin iyileşme sürecine etkisi olur mu şuan 7 ayimdayim hala bir değişim yok pandemiden dolayı fizik tedavide alamadım öneriniz nedir ?

 3. Mutlaka hem hissiyatın hem hareketin geliştirilmesi için fizik tedavi uygulamaları ve egzzersizleri gereklidir. Ozon tedavisi destekleyici bir tedavi olarak fizik tedavinin yanında uygulanabilir.
  Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. merhaba, damar tıkanıklığı şüphesi olan biri kişi ozon tedavisinden bir fayda görür mü? yada yapılmasında risk var mıdır?

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Damar tıkanıklığı süphesi bununan hastalarda uygulanabilir ama destekleyici, tamamlayıcı bir tedavidir. Mutlaka bir hekim muayenesi sonucunda farklı tedaviler eşliğinde uygulanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Merhaba, geçenlerde Hakan Taşıyan’ın sağlık durumuyla ilgili haberleri görmüşsünüzdür. Karaciğer ve böbrek nakli olabileceği söyleniyordu. Videosunun altına bir hayranı “ozon tedavisi” olması gerektiğini yazmış. Onun görünen hastalık durumu için sizce uygun mudur bu yöntem?

    1. Merhabalar Ozan Bey,
     Ozon tedavisi tamamlayıcı bir tedavidir. Rahatsızlığa yönelik cerrahi operasyondan sonra hekimi uygun görürse yönlendirebilir. Sağlığı açısından her hangi bir engel yok ise fayda sağlamaktadır.
     Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. ozon tedavisinin ani işitme kaybına faydası olur mu acaba

  1. Merhabalar Hüzeyin Bey, geçmiş olsun.

   Ozon tedavisi tamamlayıcı olarak eğer rahatsızlığınız için hekiminiz yönlendirirse kullanılabilir. İşitme problemine yönelik uzman bir hekime muayene olmanız gerekmektedir.

 6. 4 yıl önce fibromiyalji hastalığım vardı. Doktorumun tavsiyesi üzerine Ozon Tedavisine başladım ve o zaman hem kas ağrılarımda hemde kronik yorgunluma çok faydası oldu hatta ağrılarım yok oldu artık.
  1,5 yıldır da Genital bölgemde siğil im var. Hpr Teşhis i konuldu. 2 kez yaktırdım. sayısı azaldı ama yine çıktı. Doktorum tekrar yakılmasını yada krem ile tedaviyi önerdi. Yakılma işlemi sırasında anestezi verilecek. Ben bu süreçte anestezi almayı istemiyorum.
  Bu virüsün tekrarlamaması içinde Bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini söylüyorlar. Ozon tedavi ile Bağışıklık sistemimi güçlendirip virüsün tekrar oluşmamasını sağlayabilirmiyim?
  Ozon Tedavisi enfeksiyon ve mantar hadtalıklarında etkisi olduğunu biliyorum. Hpr içinde etkilimidir?

  1. Merhabalar Betül Hanım, geçmiş olsun.

   Ozonun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi var. Ancak var Olan siğile müdahale edildikten sonra ozon yapılması daha doğru olur.Mevcut siğili yok edemeyebilir.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. merhabalar..
  25 yaşındayım alerjik rinit hastasıyım. Neredeyse her hafta alerji oluyorum hapşırık krizleri geçiriyorum. Ozon tedavisi işe yarar mı?

  1. Merhabalar Elmas Hanım, geçmiş olsun.
   Ozon tedavisi alerjik hastalıklarda uygulanmakta ve fayda sağlamaktadır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Bende kanda tespit edilmeyen ancak halk arasında yel tabiri kullanılan bir ağrı vardır.Bunun tedavisinde ozon tedavisinin ne kadar yararı vardır. baska bildiğiniz tedavi seklini lütfen yazınız ve yardımcı olun çünkü cok dr. gittim hep ilac kullandım sadece ağrıyı belli zanamda kesiyor tekrar devam ediyor.BU konuda bilgilendirirseniz mutlu olurum teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Necmattin Bey, geçmiş olsun.
   Yel tabiri edilen ağrılar genelde kısa süreli yada dönemsel olmaktadır. Ozon tedavisi faydalı olabilir. Ozon tedavi tamamlayıcı tıp görevindedir. Rahatsızlığınız tam teşhisi konulduktan sonra ozon tedavisi, enjeksiyon tedavileri, ilaç tedavisi, rahatsızla göre hil terapi, fizik tedavi uygulamaları kullanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhaba romatoid artrit başlangıcındayım henüz tam tanı koyulmadı fakat belirtileri mevcut. Ozon tedavisiyle romatoid artrit olmak engellenebilir mi ? Hasta Olmadan kurtulma şansı olabilir mi ?

  1. Merhabalar Bahar Hanım, geçmiş olsun.
   Ozon tedavi tamamlayıcı tıp görevindedir. Tedavi sırasında olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Muayeneniz sonucunda oluşacak tedavi sürecinin yanında ozon tedavisi görebilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir