Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson , beyinde dopamin denen ve hareketlerimizin çıkışını düzenleyen bir maddenin azalması ile ortaya çıkan ve genellikle tek tarafta titreme, hareketlerde bozulma ve yüzde donuklaşma ile seyreden bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı kimlerde görülür?

Genelde 65 yaş üzerinde görülen bu hastalığın görülme oranı yaş ile birlikte artar. Eğer genetik bir yatkınlık var ise daha genç yaşlarda görülebilen bu hastalığın bulgularının ağırlık derecesi beyindeki dopamin miktarı ile orantılıdır. Dopamin miktarı ne kadar düşükse bulgular o kadar fazladır. Dopamin beyin sapındaki bir grup hücreler tarafından üretilir. Bu hücrelerin miktarı mevcudun %80 ‘in altına düşmedikçe Parkinson hastalığı bulguları gözlenmez, yani üretilen dopamin miktarı vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde tutulabilir. Ancak bu hücrelerin miktarı mevcudun %20 ‘sinin altına düştüğünde Parkinson hastalığının bulguları gözlenmeye başlar.

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

İlk görülen bulgu vücudun bir tarafındaki kolda istirahat ile ortaya çıkan ve harekete başlandığında geçen para sayar tarzda titremedir. 1.5 – 2 yıl sonra bu titreme karşı kola geçer. Bazen çenede de titreme görülebilir. Hastalık ilerledikçe hareketlerde yavaşlama ve yüzde donuklaşma görülür. Hastalık daha da ilerlediğinde adım atması iyice güçleşir. Ayağa kalktığında ilk adımını nasıl atması gerektiğini bilemez ancak ilk adımını atmasına yardım ettiğimizde hareketini sürdürebilir. Hastalığın son dönemlerinde hastanın hareketleri iyice kısıtlanır ve yatağa bağlı kalabilir.

Hastalığın ilerlemesi çok dramatik olmasına rağmen özellikle erken teşhis edilip tedavisi erken başlanan hastalarda hastalığı kontrol altına alabilmek ve hastanın hareketlerini hızlandırmak mümkün olabilir.

Parkinson hastalığının tedavisinde yapılması gereken eksik olan dopamini yerine koymaktır. Ancak hastalığın erken dönemlerinde direkt olarak dopamin vermek yerine dopamin reseptörlerini uyaran ilaçlar kullanmak ilerleyen yaşlarda hastanın avantajına olacaktır.

Parkinson Hastalığında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nasıl Uygulanır?

Parkinson hastalığının tedavisinin her aşamasında fizik tedavi ve rehabilitasyonun yeri tartışmasız çok önemlidir. Özellikle robotik yürüme aygıtlarıyla hastaya doğru bir şekilde adım attırmak beyindeki motor alanları uyararak yürümenin hızlanmasına ve unutulan yürüme paterninin tekrar geri kazanılmasına katkıda bulunur.

İçeriği Oluşturan Hekimimiz;

Uzm.Dr .Metin GUZELCIK Noroloji scaled e1642165532248 removebg preview

Uzm. Dr. Metin Güzelcik

Nöroloji Uzmanı
Uzm.Dr .Metin GUZELCIK Noroloji scaled e1642165532248 removebg preview

Uzm. Dr. Metin Güzelcik

Nöroloji Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir