Eğri boyun hastalığı (tortikollis) nedir?

Eğri boyun (tortikollis) boynun yana ve öne doğru hareketini sağlayan sternokleidomastoid (SKM) kasının kasılı kalmasıyla oluşan baş pozisyonuna verilen isimdir. Boynun kasılan kas tarafına doğru eğilmesi, çene ve yüzün ise karşı tarafa doğru rotasyonu ile karakterize dramatik bir görünüm ortaya çıkar.

Tortikollisin nedeni nedir?

Doğumsal musküler tortikollis, çocukluk çağında görülen tortikolisin en sık nedenidir. Genellikle yenidoğan veya bebeklik döneminde tanı konulur. SKM kasının selim (iyi huylu) tümörüne bağlı olabileceği gibi, SKM kasında sadece sertlik şeklinde ortaya çıkabilir. Postüre (duruş) bağlı tortikolliste ise kasta ele gele bir sertlik veya kitle yoktur. Tortikolis en sık görülen tipi olan kas kaynaklı tipinin yanı sıra, bazı nörolojik hastalıklara eşlik edebilir. Ayrıca görme ve işitme bozukluklarına bağlı olarak ve bazı iç organ hastalıklarında da görülebilir.

Tortikollis nasıl meydana gelir?

Doğumsal musküler tortikollisin nedeni konusunda en çok kabul gören görüş, gebelik ve doğum sırasında anne karnında sıkışmadır. Tortikollis olgularının %30-60’ında zor doğum öyküsü bulunur.  Doğum sırasında boyun damarlarının sıkışmasına bağlı olarak gelişen kompartman sendromu tablonun başlıca nedenidir.

Doğumsal tortikollis görülme sıklığı binde 3-4 civarındadır. Yaklaşık iki yüz elli doğumda bir görüldüğü tahmin edilmektedir. Erkek çocuklarda ve boynun sağ tarafında daha sık görülür.

Uygun tedavi yapılmaz ise zamanla pozisyonel olarak kafada düzleşme ve yüzde küçük kalma görülebilir.

Tortikollis tanısı nasıl konur?

Tortikollis tanısı dikkatli bir fizik muayene ile konur. Boynunda bir eğrilikle doktora başvuran bebeğin eğriliğe neden olabilecek diğer durumlardan ayırmak için, başka nörolojik bozukluklar, omurga deformiteleri, görme ve işitme sorunları yönünden araştırılması gereklidir. Hastanın baş ve boyun hareketleri incelenir. SKM kasının sertlik, kitle veya kısalma yönünden muayenesi yapılır. Tercih edilen görüntüleme yöntemi SKM kasının ultrasonla incelenmesidir. Uygulanması kolay ve anestezi gerektirmeyen bir tetkiktir.

Tortikollis tedavisi nasıl yapılır ?

Doğumsal tortikolliste tedavinin amacı, etkilenen kasın kısalmasının önlenmesi ve başın uygun pozisyonda tutulması ile ileride oluşabilecek şekil bozukluklarının önüne geçilmesidir. Tedavide aile tarafından uygulanan pozisyonlama ve egzersizler önemli bir yer tutar. Bu nedenle tedaviye ailenin eğitimi ile başlanır.

Öncelikle aile rahatsızlığın ne olduğu, tedavi ve takibinin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirilir.   Pozisyonlama ve taşıma konusunda ailenin eğitilmesi önemlidir. Bebek yatağında normal tarafı duvar yönüne gelecek şekilde yatırılmalı, bu şekilde sesli uyaranlara karşı boynunu aktif şekilde çevirmesi sağlanmalıdır. Oyuncaklarının ve televizyon gibi sesli görüntülü uyaranların yine bu tarafta olmasına dikkat edilmelidir. Emzirme ve beslenme de aynı taraftan yapılmalı, taşıma esnasında bir el boyun altından desteklerken, diğer kol bacak arasından geçirilerek bebeğin gövdesi desteklenmelidir.

Tedavinin en önemli parçası düzenli olarak günde beş kez olacak şekilde yaptırılması gereken eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleridir. Eklem hareket açıklığı egzersizleri boynun öne, arkaya, yana eğilme ve dönme hareketleri şeklinde yavaş ve dikkatli bir biçimde yapılır. Germe egzersizleri, bir elle göğüs üzerinden ve omuzdan desteklerken diğer elle bebeğin başını sağa/sola ve yana çevirerek 10 sn tutup bırakmak ve yine bir elle omzunu ve başını desteklerken diğer elle bebeğin çenesinden tutarak karşı yönde döndürüp 10 saniye tutup bırakmak şeklinde yapılır. Egzersizler 15 tekrar şeklinde yaptırılmalıdır.

Egzersizler yaptırılırken bebeğin karnının doymuş, rahat ve mutlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu sırada şarkı ve tekerleme söyleyerek egzersizleri oyun haline getirmek bebeğin uyumunu arttıracaktır.

Bu egzersiz programı en az 1 yıl sürdürülmelidir. Bu sırada düzenli kontrollerle hastanın durumu takip edilmelidir.

Tedavinin gecikmesine veya uygun şekilde yapılmamasına bağlı olarak kasta kalıcı kısalma ve yüzde ilerleyici asimetri gelişen hastalarda bir yaşından sonra cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

Tortikollis ile ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

17 comments

 1. İyi günler kolay gelsin bende tortikolis var küçükken müdahale edilmemiş suan 23 yaşındayım ve boynum sola doğru eğri ve belli olmaya başladı bu eğrilik dudağımdada o tarafa doğru kayma var dudağım için hangi bölüme gitmeliyim hareketler ile boynumda düzelme olurmu

  1. Merhabalar Esra Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Klinik değerlendirmeniz ardından rahatsızlığınızı seviyesi, fiziki durumunuz ve eşlik edebilen rahatsızlıklar incelenerek tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba. Oğlum 1 aylıkken sürekli sol tarafa dönerek yattığını, sağa dönmediğini fark ettik. Ultrason ile boynunun sağ tarafinda tortikolis olduğu söylendi. Evde kafasını sola yatırarak sağa döndürün o şekilde yatırın dediler ama ne yaptıysak direndi, müdahale ettikçe ağladı. 2 aylık olunca fizik tedaviye başladık. 2 haftadır gün aşırı fizik tedaviye gidiyoruz. Bebek şu an 2,5 aylık oldu ve sürekli sola yattığı için kafasının sol tarafı diğer tarafa göre daha düz olduğu fark ediliyor. Evde yapılan egzersizlerin ve hastanede yapılan gün aşırı 15 dakikalık fizik tedavinin yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Araştırmamızda bu egzersizlerin günde 5 defa 15 tekrar ile yapılması ve starband kullanılması gerektiğini gördük. Bundan sonraki süreçte en sağlıklı yolun ne olması gerektiğinden emin değiliz. Yardımınız ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
   Süreç her bebek için farklı olmaktadır. Klinik bulgulara yönelik hastamıza uygun özel tedavi süreçleri ve egzersizler planlanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba 5 aylık bebeğim karşıya baktığında boynu sola doğru eğik acaba uyuturken ne tarafına yatırmalıyım yeni fark edildi fizik tedavi ile düzelme gerçekleşir mi acaba ?

  1. Merhabalar Aslı Hanım, geçmiş olsun.
   Yüz üstü yatacak şekilde etkilenmemiş taraf altta olmalıdır. Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

   https://youtu.be/w71iq6jvNG8 videomuzdan destek alabilrisiniz.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba 6 aylik oglumda tortikolis var bu sebeple ultrason cekildi fakat kaslarinda herhangi bir sorun tespit edilmedi sorunumuz yine de fizik tedavi ile cozulur mu? Hangi birimlere basvurmaliyiz?

  1. Merhabalar Burcu Hanım geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. merhaba ben 12 yaşındayım ve boynumda tortikolis var 6 yaşındayken ameliyat oldum ve boynumdaki kas gevşetildi aradan 6 yıl geçti ve tekradan kas gerilmeye başladı ve boynumda belirgin bir şekilde eğrilik var okula gittiğimde arkadaşlarım dalga geçiyor ne yapacağımı bilmiyorum ne yapmalıyım *

  1. Merhabalar Eslem Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden, egzersizlerden olumlu sonuçlar alınabilir. Hekiminizin klinik muayenesi sonucunda günlük yaşamda size özel tavsiyelere de uyduğunuz taktirde olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Merhabalar benim kizimda sol tortikollis var hastaneye gittigimizde bize birtakim egzersizler verildi başı cekme öne arkaya şekilde ve etkilenmiş tarafa çeneyi omuza degdireceksiniz sag tarafa ise kulagi omuza degdirceksiniz dendi bu hafta kontrola gittik hem sag hem sol omza sadece ceneyi degdirceksiniz dediler zaten cocugun kafasi bi tarafa dusuyor neden kafasinin dusuk oldugu tarafa cevirme egzersizi veriyor ki kafa hep o tarafta zaten

  1. Merhabalar Recep Bey, geçmiş olsun.
   Her hastanın tedavi süreci farklılık gösterdiğinden dolayı klinik muayene önemlidir. Hastanın tedavi sürecine destekleyici bir hareket kas bölgesini geliştirmeye yönelik olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba Bu egzersizleri bebek uyurken yapsak olur mu çünkü uyanıkken aşırı ağlıyor kıyamıyorum tam sayılarıyla uyurken yapılsa illa ki uyanıkken çocuğun zorlaması mı gerekir

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   İlk zamanlarda uyurken yapabilirsiniz ama en sağlıklı süreç için uyanıkken olması gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim…

 8. 37 yaşındayım sol tarafimdaki kas çok gergin ve boynum sola doğru eğik. Bu hastalığın benim yasimdakiler için tedavisi mevcut mu.

  1. Merhabalar Bekir Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığınız tanısı konulması gerekmektedir. Tortikolis rahatsızlığına sahipseniz cerrahi operasyon gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.