Bel Ağrıları – Romatem

BEL AĞRISI

Bel ağrısı çok sık görülmesi, önemli maddi kaynak, iş gücü ve zaman kaybına neden olması sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur.

Yaşam boyu en az bir kez ciddi bel ağrısı geçirenlerin oranı %75-85’dir. Yetişkin popülasyonda birinci basamak hekimlerine en sık başvuru nedenidir.

Bel bölgesi vücudun ağırlık merkezidir ve hemen hemen yapılan tüm vücut hareketlerinden etkilenir. Dolayısıyla sürekli ve tekrarlayan zorlamalara maruz kalan bir bölgedir.

BEL AĞRISININ NEDENLERİ

Bel ağrısının nedenleri  mekanik ve dejeneratif nedenler ve inflamatuvar (iltihabi) nedenler diye ikiye ayırmak mümkündür.

 

Mekanik ve dejeneratif nedenler

Tüm bel ağrılarının yaklaşık %95’ini oluştururlar. Mekanik nedenler; lumbalizasyon, sakralizasyon, lomber lordoz artışı, disk hernileri(fıtıkları), travma ve zayıf kaslara bağlı bel ağrıları gibi nedenlerdir.
Dejeneratif nedenler ise dokuların yaşlanmasına ve başka nedenlerle yapısının bozulmasına bağlı nedenler ile kireçlenmeleridir.
Mekanik ve dejeneratif nedenli bel ağrılarında; genel olarak, istirahatle azalan, hareketle artan, çoğu zaman sıcakla azalan, soğukla artan, pozisyona bağlı olarak artan veya azalan, sabahları kısa süreli tutukluk oluşturan ağrı görülür. Kan tahlillerinde bozulma olmaz.

Bel ağrılarının inflamatuvar (iltihabi) nedenleri

İnflamatuvar tabiri ile iltahaplı tutulumlar ifade edilmektedir. İltahaplı romatizmalar (Ankilozan Spondilit), infeksiyona bağlı nedenler (brusella, tüberküloz), kansere bağlı tutulumlar iltihabi nedenlerdendir.

İltihabi nedenlere bağlı bel ağrılarında ağrı istirahatle artar. Gece ağrı artar ve yataktan kalkıp hareketlenince ağrı azalır. Yarım saatten fazla süren sabah tutukluluğu olur. Sıcak uygulamalarında ağrı artar. Kan tahlillerinde iltihabı gösteren tetkiklerde (sedimantasyon, crp gibi) bozulmalar olur.

TEDAVİ NASIL YAPILIR

İlaç tedavisi ve istirahat

Dejeneratif ve mekanik bel ağrılarında akut dönemde Anti inflamatuar ilaçlar,kortizon kullanmak gerekebilir. Kronik dönemde basit ağrı kesiciler yeterli olabilir. Akut (yeni başlamış) bel ağrılarında birkaç günlük tam yatak istirahati yeterlidir. Hasta istirahat sonrası normal günlük hareketlerine zaman içinde yavaş yavaş geçmelidir.

Egzersiz ve Fizik Tedavi

Kasların güçlendirilmesi ve belli oranda esnekliğinin korunması bel omurlarımıza intikal eden yüklerin karşılanmasında son derece önemlidir. Bunların sağlanması bazı egzersizlerin yapılmasını gerektirir. Bu konuda unutulmaması gereken şey, her türlü egzersizin her hasta için uygun olmayabileceğidir.Hastalığın akut veya kronik olmasına, hastalığın şekline, hastanın fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarına ve yaşına göre egzersizlerin şekli değişecektir. Yani egzersizler hastaya göre belirlenmelidir. Hastaya egzersizler hekimi tarafından verilmelidir.

Çeşitli fizik tedavi uygulamaları(yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, analjezik akımlar, traksiyon yöntemleri) bel ağrılı hastalara uygulanabilir. Bu uygulamaların ağrı kesici, kas gevşetici, doku yenileyici ve tamir sürecini hızlandırıcı etkilerinden faydalanılır. Fizik tedavi uygulamalarının şekli ve süresi hastanın ve hastalığın özelliklerine göre reçete edilerek uygulanmalıdır.

BEL AĞRILARINDA CERRAHİ GEREKLİ MİDİR?

Bel ağrılı olgularda cerrahi tedavi çok sayıda sinir kökünün aynı anda  etkilendiği ve mesaneye giden sinirlerinde etkilendiği ve tıpta kauda ekuina sendromu bilinen vakalarda ayağında veya bacağında ilerleyici güç kaybı olan olgularda gerekli bir tedavi yöntemidir. Sadece ağrıyı gidermek amacıyla yapılan ameliyatlarda durumun çok iyi değerlendirilmesi  gerekir.

Bel ağrısından kurtulmak için çeşitli tamamlayıcı tıp tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir. Bunlar; akupunktur, spinal manipülasyon, mezo, PRP, proloterapive ozondur.

BEL SAĞLIĞININ KORUNMASI İÇİN UYGULANMASI GEREKEN KURALLAR

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemelidir.
 • Oturulduğunda beli destekleyen yastık kullanılmalıdır.
 • Yerde yapılan işlerde çömelerek işlerin yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bel bölgesi terli kalmaktan, soğuktan korunmalıdır
 • Yatmak için ortopedik yatak kullanılmalıdır.
 • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak en uygun pozisyondur.

 

Bel ağrısı ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da çağrı merkezimizden bizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

26 comments

 1. Merhaba,
  3 aydir sabah kalktigimda bel agrisi cekiyorum. Emarimda fitik cikmadi. Sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba Kaan Bey,
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Yıllardır orta seviyede belde 2 adet kuyruk sokumu bölgesinde 1 adet fıtığım var ve omurgada kireclenme.Ve skolyoz da var duruşum cok kötü degil ama varmış.13 senedir aynı yatagi kullaniyorum.Sert bir yatak.Her sabah agrilardan saga ve sola bile donemiyorum yatakta.Lutfen ne tür bir yatak gerekirse marka ve model..Tesekkurler..

  1. Merhabalar Sevda Hanım,
   Yatak seçimi rahatsızlıklarınıza ve fiziki özelliklerinize göre değişim gösterebilir.Klinik muayene sonucu yaşam standartlarını yükseltecek bilgiler elde edebilir, teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhabalar hocam, sürekli oturarak çalıştığım için gece yatarken sabah kalkarken belimde tutulmalar ve ağrılar yaşıyorum fakat kısa sürede geçiyor. Bel fıtığından şüpheleniyorum sizce şüphelendiğim rahatsızlık nedir?

  1. Merhabalar Turgay Bey geçmiş olsun.
   Bel fıtığı başlangıcı olabilir. Ama en doğru teşhis için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Taksi şoförlüğü yapıyorum ve son 1 yıldır falan şiddetli bel ağrılarımdan dolayı belime yastık tarzı yumuşak şeyler koymam gerekiyor sizce bel fıtığımın olma ihtimali yüksek midir?

  1. Merhabalar Mücahit Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığı olabilir. Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Bel ağrılarıyla yatış pozisyonlarının alakası hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz. Teşekkürler

  1. Merhabalar Hülya Hanım,
   Omurga için ideal yatış pozisyonları, sırtüstü ya da yan yatıştır. Yüzüstü yatma, bel çukurluğunun aşırı derecede artmasına yol açar. Bu nedenle önerilmeyen bir pozisyondur. Ancak ankilozan spondilitli ve kalça ağrılı hastalarda zaman zaman yüzüstü yatma tavsiye edilebilir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Isım gereği çok şiddetli şekilde bel ağrıları çekiyorum. Buna ilişkin manüel terapi ile rahatsızlığım çözüm bulunabilir mi

  1. Merhabalar Muhammet Bey, geçmiş olsun.
   Boyun rahatsızlıklarının bir çoğunda manuel terapi kullanılabilir ama öncelikle rahatsızlığınıza yönelik bir teşhis konulması gerekmektedir. Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. 1 ay öneceki mr sonucumda L4-L5, L5-S1 intervertebral disklerinde dejeneratif sinyal kaybı izlendi sonucu çıktı,ağrılarım yine ara ara oluyor aktif spor yapan birisiyim tedavisi mümkün mü kesin olarak .

  1. Merhabalar Samet Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda rahatsızlığınıza yönelik tedavi süreci oluşturulabilir. Tedavi süreci rahatsızlığın seviyesine, oluşma nedenide, hastamızın tedaviye verdiği yanıta göre değişmektedir. Muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba hocam ben 17 yaşımdayım spor yaparken belimi biraz zorladım ve 1 2 hafta hafif le orta arası bir agrı yaşadım. Aradan 4 ay geçti fakat gün içerisinde hâlâ belimde bir rahatsızlık hisediyorum tam olarak agrı denilemez. Bacakda uyuşma yok. Kitlenme yok. Agrının birden artması gibi bir olay da yok. Sabit olarak hafif denilenilecek bir agrı yaşıyorum. Yürüyünce agrımda artma olmuyor aksine rahatlama oluyor. Bazen haftalarca agırmasa bilene elimi yüzümü yıkamaya egildigim zaman cok hafif agrı oluyor sonra geçiyor.kas ile ilgili bir durum olabilir mi? İlk başta öyle olmasını umdum fakat 4 ay oldu hala bir rahatsızlık hisediyorum.yoksa fıtık mıdır?

  1. Merhabalar Harun Bey, geçmiş olsun.

   Tarif edilen ağrı kas kaynaklı gibi duruyor. Ancak detaylı muayene ve gerekirse görüntüleme yapılmadan fıtık olup olmadığı anlaşılamaz. Ağrı orta hatta ise bel fıtığı bulgusu olabilir.

   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Belimde birden olusan agri var bir haftadan beri suregelen agri var ve iki gun bacaklarda hissizlesmeye ve fazla lavabo ihtiyaci dogurdu acaba ne hastaligim var

  1. Merhabalar Umut Bey, geçmiş olsun. Eğer bir darbeye maruz kalınmadıysa, fıtık belirtisi olarak gözükmektedir. Daha sağlıklı bilgi aktarabilmemiz için hastalık hikayeniz, Rahatsızlığın tam teşhisinin konulması için, dikkatli bir hasta öyküsü, fizik ve nörolojik muayene yanında, röntgen, MRI (manyetik rezonans) veya BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri ile konulur.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Merhaba son 1-2 haftadır gece uyurken bel ağrım oluyor. Sırt üstü ve yüz üstü yattığım zaman cenin pozisyonunda yatınca olmuyor ağrılarım. Gündüz bir ağrım yok . Bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Gün içinde yaptığınız yanlış hareketler, kötü postür, kilo vb. etkenlere bağlı olarak fıtık, kas ile alakalı problemler, ankilozan spondilit gibi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.
   Bel ağrılarına yönelik egzersizler için;
   https://www.youtube.com/watch?v=WmAW-Vqml9E&
   https://www.youtube.com/watch?v=RcUnZN569E8
   https://www.youtube.com/watch?v=ZG3CHjabZq8&t=14s destek alabilirsiniz.

 11. Merhabalar 1 hafta öncesinde 15 mekik çektim o gece şiddetli sol kalça üstü bel ağrılarım başladı 2 gün uyuyamadım 3. Ve 4. Gün masajla biraz rahatladım daha sonra yakı bandı yapıştırdık geçti gibi oldu çıkartınca yine aynı şekilde ağrımaya başladı. Gündüz otururken eğilirken yatarken bir sıkıntı olmuyor fakat akşam ve gece sağ ve sol tarafa yatarken şiddetleniyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar Beyza Hanım, geçmiş olsun.
   7 gündür devam eden bir ağrı olduğu için ciddeye almanızı öneririz. Ani harekete bağlı olarak hastalığınız tetiklenmiş olabilir. Fıtık başlangıcı, ankilozan spondilit, kas spazmı gibi rahatsızlıklar olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak bir tedavi süreci planlayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Hocam çaresiz bir bel ağrım var bir haftadır kıvranıyorum ne olabilir aniden ortaya çıkan bir şey

  1. Merhabalar Fırat Bey, geçmiş olsun.
   Mekanik nedenler; lumbalizasyon, sakralizasyon, lomber lordoz artışı, disk hernileri(fıtıkları), travma ve zayıf kaslara bağlı bel ağrıları gibi nedenlerdir.
   Dejeneratif nedenler ise dokuların yaşlanmasına ve başka nedenlerle yapısının bozulmasına bağlı nedenler ile kireçlenmeleridir.
   Mekanik ve dejeneratif nedenli bel ağrılarında; genel olarak, istirahatle azalan, hareketle artan, çoğu zaman sıcakla azalan, soğukla artan, pozisyona bağlı olarak artan veya azalan, sabahları kısa süreli tutukluk oluşturan ağrı görülür.

   Çeşitli fizik tedavi uygulamaları(yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, analjezik akımlar, traksiyon yöntemleri) bel ağrılı hastalara uygulanabilir. Bu uygulamaların ağrı kesici, kas gevşetici, doku yenileyici ve tamir sürecini hızlandırıcı etkilerinden faydalanılır. Fizik tedavi uygulamalarının şekli ve süresi hastanın ve hastalığın özelliklerine göre reçete edilerek uygulanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba ben 19 yaşındayım. Bundan iki ay önce sırtımın ortasında bir ağrı oluştu ve çok şiddetliydi 3 4 gün devam etti yakı yapıştırdım ve hafifledi sonra geçti ama iki ay sonra yine aynı şekilde belimde şiddetli bir ağrı var ve şuan biraz elimi uyuşturuyor fıtık olabilir mi

  1. Merhabalar Gamze Hanım, geçmiş olsun.
   Belirtiler fıtık belirtileri ile uyuşuyor ama yeterli değil. Klinik muayeneniz ve MR sonucunuza bakarak sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir