Bel ağrısı

Bel ağrısı çok sık görülmesi, önemli maddi kaynak, iş gücü ve zaman kaybına neden olması sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur.

Yaşam boyu en az bir kez ciddi bel ağrısı geçirenlerin oranı %75-85’dir. Yetişkin popülasyonda birinci basamak hekimlerine en sık başvuru nedenidir.

Bel bölgesi vücudun ağırlık merkezidir ve hemen hemen yapılan tüm vücut hareketlerinden etkilenir. Dolayısıyla sürekli ve tekrarlayan zorlamalara maruz kalan bir bölgedir.

Bel ağrısı nedenleri

Bel ağrısının nedenleri  mekanik ve dejeneratif nedenler ve inflamatuvar (iltihabi) nedenler diye ikiye ayırmak mümkündür.

Mekanik ve dejeneratif nedenler

Tüm bel ağrılarının yaklaşık %95’ini oluştururlar. Mekanik nedenler; lumbalizasyon, sakralizasyon, lomber lordoz artışı, disk hernileri(fıtıkları), travma ve zayıf kaslara bağlı bel ağrıları gibi nedenlerdir.
Dejeneratif nedenler ise dokuların yaşlanmasına ve başka nedenlerle yapısının bozulmasına bağlı nedenler ile kireçlenmeleridir.
Mekanik ve dejeneratif nedenli bel ağrılarında; genel olarak, istirahatle azalan, hareketle artan, çoğu zaman sıcakla azalan, soğukla artan, pozisyona bağlı olarak artan veya azalan, sabahları kısa süreli tutukluk oluşturan ağrı görülür. Kan tahlillerinde bozulma olmaz.

Bel ağrılarının inflamatuvar (iltihabi) nedenleri

2590197 810x458

İnflamatuvar tabiri ile iltahaplı tutulumlar ifade edilmektedir. İltahaplı romatizmalar (Ankilozan Spondilit), infeksiyona bağlı nedenler (brusella, tüberküloz), kansere bağlı tutulumlar iltihabi nedenlerdendir.

İltihabi nedenlere bağlı bel ağrılarında ağrı istirahatle artar. Gece ağrı artar ve yataktan kalkıp hareketlenince ağrı azalır. Yarım saatten fazla süren sabah tutukluluğu olur. Sıcak uygulamalarında ağrı artar. Kan tahlillerinde iltihabı gösteren tetkiklerde (sedimantasyon, crp gibi) bozulmalar olur.

Tedavi nasıl yapılır?

İlaç tedavisi ve istirahat

Dejeneratif ve mekanik bel ağrılarında akut dönemde Anti inflamatuar ilaçlar,kortizon kullanmak gerekebilir. Kronik dönemde basit ağrı kesiciler yeterli olabilir. Akut (yeni başlamış) bel ağrılarında birkaç günlük tam yatak istirahati yeterlidir. Hasta istirahat sonrası normal günlük hareketlerine zaman içinde yavaş yavaş geçmelidir.

Egzersiz ve Fizik Tedavi

Kasların güçlendirilmesi ve belli oranda esnekliğinin korunması bel omurlarımıza intikal eden yüklerin karşılanmasında son derece önemlidir. Bunların sağlanması bazı egzersizlerin yapılmasını gerektirir. Bu konuda unutulmaması gereken şey, her türlü egzersizin her hasta için uygun olmayabileceğidir.Hastalığın akut veya kronik olmasına, hastalığın şekline, hastanın fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarına ve yaşına göre egzersizlerin şekli değişecektir. Yani egzersizler hastaya göre belirlenmelidir. Hastaya egzersizler hekimi tarafından verilmelidir.

Çeşitli fizik tedavi uygulamaları(yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, analjezik akımlar, traksiyon yöntemleri) bel ağrılı hastalara uygulanabilir. Bu uygulamaların ağrı kesici, kas gevşetici, doku yenileyici ve tamir sürecini hızlandırıcı etkilerinden faydalanılır. Fizik tedavi uygulamalarının şekli ve süresi hastanın ve hastalığın özelliklerine göre reçete edilerek uygulanmalıdır.

Bel ağrılarında cerrahi müdahale gereklimidir?

Omurilik Yaralanmaları 2

Bel ağrılı olgularda cerrahi tedavi çok sayıda sinir kökünün aynı anda  etkilendiği ve mesaneye giden sinirlerinde etkilendiği ve tıpta kauda ekuina sendromu bilinen vakalarda ayağında veya bacağında ilerleyici güç kaybı olan olgularda gerekli bir tedavi yöntemidir. Sadece ağrıyı gidermek amacıyla yapılan ameliyatlarda durumun çok iyi değerlendirilmesi  gerekir.

Bel ağrısından kurtulmak için çeşitli tamamlayıcı tıp tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir. Bunlar; akupunktur, spinal manipülasyon, mezo, proloterapive ozondur.

Bel sağlığının korunması için uygulanması gereken kurallar

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemelidir.
 • Oturulduğunda beli destekleyen yastık kullanılmalıdır.
 • Yerde yapılan işlerde çömelerek işlerin yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bel bölgesi terli kalmaktan, soğuktan korunmalıdır
 • Yatmak için ortopedik yatak kullanılmalıdır.
 • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak en uygun pozisyondur.

 

Bel ağrısı ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da çağrı merkezimizden bizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

52 comments

 1. Belimde bir kaç aydır geçmeyen bir ağrı vardı şimdi harekettimi de kısıtlamaya başladı eğilirken yürürken bir şeyi almak için uzanırken belimde ağrı oluyor özellikle bacağımı yukarı çekip aşağı indirdiğinde artıyor sabah çorabını giymek için bile ağrıyor kasiyılılyo bıçak saplanır gibi oluyor doğrulurken bile ağrı oluyor

  1. Merhabalar Şerife Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Belimde bir kaç aydır geçmeyen bir ağrı vardı şimdi harekettimi de kısıtlamaya başladı eğilirken yürürken bir şeyi almak için uzanırken belimde ağrı oluyor özellikle bacağımı yukarı çekip aşağı indirdiğinde artıyor sabah çorabını giymek için bile ağrıyor kasiyılılyo bıçak saplanır gibi oluyor doğrulurken bile ağrı oluyor kalçamda kütlüyor ve her seferinde daha çok sıkışıyor ayağımın altı yanıyor ve uyuşuyor lütfen yardim edin ne yapabilirim

  1. Merhabalar Şerife Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Belimde ve kalçada bir kaç aydır bıçak saplanır gibi ağrılar oluyor eğilip doğrulurken bir şey almak için uzanırken artıyor yürürken bile orası kasıyor böyle çok fena ağrıyor bacağımı yukarı doğru çekip bıraktığımda kütlüyor ve ağrı iyice artıyor çorabını bile giymek için zar zor eğiliyorum dayanılmaz olmaya başladı otururken de ağrıyor

  1. Merhabalar Şerife Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba hocam, açıklamalarınız için teşekkür ediyorum. 2 yılı aşkın süredir home office çalışıyorum. Dolayısıyla oldukça hareketsiz kaldım. Son 4-5 haftadır, arada 1 hafta geçmek koşulu ile kuyruk sokumunun 3-4 parmak üzerinde, orta bölgede bel ağrısı yaşıyorum. Oturuş bozukluğu ne denli etki oluşturur bilemedim fakat doktora başvurmadan önce ön bilgi almak istedim. Şimdiden desteğiniz için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Furkan Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığı olma ihtimali yüksek tabi ki klinik bulguların değerlendirilmesi gerekmektedir. Fizik tedavi bölümüne başvuru yapabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Hocam merhaba bende bir haftadır aniden belimde agri hissettim hiç olmazdı sıcak uygulaninca geciyo ve bi kaç gün sonra yine ağrım oluyor bi türlü gecmiyo egilip kalkmakta zorluk çekiyorum iltihaplanma olabilirmi

  1. Merhabalar Dilek Hanım, geçmiş olsun.
   İltihaplanma olum olmadığı sonuçlara bakılarak aktarılabilir. Fıtık gibi omurgayla alakalı bir problem olabileceği gibi, travma sonucu oluşmuş olabilir veya kaslarla alakalı bir durum olabilir. Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Merhabalar hocam. 2 gün önce sahilde yürüyüş yaparken ayağım takıldı ve bir kayanin üstüne sırtüstü düştüm. Kanama, şişlik ve fena bir bel ağrısı var. Ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar Harun Bey, geçmiş olsun.
   En kısa sürede hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Hocam merhabalar, 2 gün once arkadaşım belime bastırarak masaj yaparken biraz fazla bastırmış olmalıki belimin altı kısmı ağrıyor eğilip kalkarken de ağrıyor elimle basıncada sizce ne yapmalıyım kendiliğinden geçer mi?

  1. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
   İlk günden beri azalma olmuyorsa mutlaka hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba , 22 yaşındayım yaklaşık 3gün önce yere eğilirken belimde bir yanma hissi oldu ve çok şiddetli bir ağrı girdi , yatarken ve dinlenirken herhangi şiddetli bir ağrı olmuyor fakat ayağa kalktığımda yürümekte zorlanıyorum dik durmaya çalıştığımda belimin alt kısmına doğru baskı ve ağrı hissediyorum sebebi ne olabilir ?

  1. Merhabalar Berk Bey, geçmiş olsun.
   Herhangi bir darbe, travma yaşamadıysanız genel olarak fıtık rahatsızlığınız olabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. Merhaba, ayakta çok durduğumda oluşan bir sertlik ağrısı oluşuyordu ve ben geçen aylarda valiz kaldırdım ve belim tutulmuş gibi olmaya başladı. Bundan sonra eğilince kalkarken, belimi bükerken sürekli ağrıyor, bu ağrı sabah akşam yatakta sürekli var ve geçmiyor. ortapedi mr çekerek baktı ve fıtık başlangıcı dedi ancak bu ağrılar nasıl geçecek? fıtık başlangıcı diye bu ağrılarla mı yaşamalıyım? anlamadım

  1. Merhabalar Kenan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac)’dan sizlere uygun bir tedavi programı oluşturularak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Merhaba iyi günler, 22 yaşındayım skolyozum (gözle görülür bir biçimde) ve ilerlemiş bel fıtığım var tanı koyulduğundan beri aktif manuel terapi pilates ve egzersiz yapıyorum fakat düzelme olmuyor aksine bel fıtığım ilerlemiş ve bombeleşmiş durumda sinirlerime aşırı bası yapıyor bazen bacağımda güç kaybı hissediyorum. Bir sürü doktora gittim büyük çoğunluğu ameliyat diyor ama yaşımdan dolayı da yapmak istemiyorlar ne yapacağımı bilmiyorum. Ne önerebilirsiniz..

  1. Merhabalar Ezgi Hanım, geçmiş olsun.
   Spinal Dekompresyon cihazımız, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizlerden oluşacak bir programla olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 11. Merhaba bende L 4 ve L 5 te fıtık var ve oldukça büyük ağrı ayağa vuruyor uyuşma oluyo ağrı oluyor peki bunlara iyi geliyor mu çözüm bulabiliyor muyuz ?

  1. Merhabalar Pelin Hanım, geçmiş olsun.
   Fıtıklarınıza yönelik tedavi süreçleri oluşturulabilir ve olumlu sonuçlar alınabilir.
   Sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 12. Yıllarca ara ara bel ağrısı çekiyorum
  bir çok doktora gittim ama birşey bulamadılar
  ağır birşey kaldırdığımda – eğilip kalktığımda bel ağrısı yaşıyorum
  oturarak çalıştığım içinde ağrılar günlerce geçmeyebiliyor. sebebini öğrekmek istiyorum

  1. Merhabalar Necati Bey, geçmiş olsun.
   Fıtık, sinir sıkışması gibi bir çok nedeni olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 13. Merhabalar uzun süredir yaklaşık 10 senedir süregelen bir bel ağrım var mr da bel fırığı çıktı 2 adet bel fırıgı başlangıcı demişlerdi ama som 1 yıldır özellikle daha fazla arttı ve son zamanlarda uzun süre oturduğumda kalkarken tutuk kalıyoeum sonra hemen geçiyor ve ayakta bir süre kalsam da direk belime vuruyor. Son haftalarda hergün ağrı oluyor özellikle çalışmadığım zamanlar.topukta batmave bazen bacaklarda hissizlik oluyor Mr yorumunda sakroileit yönünden değerlendirilebilir deniliyordu ama hl b27 geni negatif çıktı. Sizin yorumunuz ne olur acaba?

  1. Merhabalar Abdurrahim Bey, geçmiş olsun.
   Fıtığınıza yönelik tedavi süreçleri oluşturulabilir. Ameliyatsız tedaviler ile olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 14. Merhaba ben 19 yaşındayım. Bundan iki ay önce sırtımın ortasında bir ağrı oluştu ve çok şiddetliydi 3 4 gün devam etti yakı yapıştırdım ve hafifledi sonra geçti ama iki ay sonra yine aynı şekilde belimde şiddetli bir ağrı var ve şuan biraz elimi uyuşturuyor fıtık olabilir mi

  1. Merhabalar Gamze Hanım, geçmiş olsun.
   Belirtiler fıtık belirtileri ile uyuşuyor ama yeterli değil. Klinik muayeneniz ve MR sonucunuza bakarak sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Hocam çaresiz bir bel ağrım var bir haftadır kıvranıyorum ne olabilir aniden ortaya çıkan bir şey

  1. Merhabalar Fırat Bey, geçmiş olsun.
   Mekanik nedenler; lumbalizasyon, sakralizasyon, lomber lordoz artışı, disk hernileri(fıtıkları), travma ve zayıf kaslara bağlı bel ağrıları gibi nedenlerdir.
   Dejeneratif nedenler ise dokuların yaşlanmasına ve başka nedenlerle yapısının bozulmasına bağlı nedenler ile kireçlenmeleridir.
   Mekanik ve dejeneratif nedenli bel ağrılarında; genel olarak, istirahatle azalan, hareketle artan, çoğu zaman sıcakla azalan, soğukla artan, pozisyona bağlı olarak artan veya azalan, sabahları kısa süreli tutukluk oluşturan ağrı görülür.

   Çeşitli fizik tedavi uygulamaları(yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, analjezik akımlar, traksiyon yöntemleri) bel ağrılı hastalara uygulanabilir. Bu uygulamaların ağrı kesici, kas gevşetici, doku yenileyici ve tamir sürecini hızlandırıcı etkilerinden faydalanılır. Fizik tedavi uygulamalarının şekli ve süresi hastanın ve hastalığın özelliklerine göre reçete edilerek uygulanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhabalar 1 hafta öncesinde 15 mekik çektim o gece şiddetli sol kalça üstü bel ağrılarım başladı 2 gün uyuyamadım 3. Ve 4. Gün masajla biraz rahatladım daha sonra yakı bandı yapıştırdık geçti gibi oldu çıkartınca yine aynı şekilde ağrımaya başladı. Gündüz otururken eğilirken yatarken bir sıkıntı olmuyor fakat akşam ve gece sağ ve sol tarafa yatarken şiddetleniyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar Beyza Hanım, geçmiş olsun.
   7 gündür devam eden bir ağrı olduğu için ciddeye almanızı öneririz. Ani harekete bağlı olarak hastalığınız tetiklenmiş olabilir. Fıtık başlangıcı, ankilozan spondilit, kas spazmı gibi rahatsızlıklar olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak bir tedavi süreci planlayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. Merhaba son 1-2 haftadır gece uyurken bel ağrım oluyor. Sırt üstü ve yüz üstü yattığım zaman cenin pozisyonunda yatınca olmuyor ağrılarım. Gündüz bir ağrım yok . Bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Gün içinde yaptığınız yanlış hareketler, kötü postür, kilo vb. etkenlere bağlı olarak fıtık, kas ile alakalı problemler, ankilozan spondilit gibi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.
   Bel ağrılarına yönelik egzersizler için;
   https://www.youtube.com/watch?v=WmAW-Vqml9E&
   https://www.youtube.com/watch?v=RcUnZN569E8
   https://www.youtube.com/watch?v=ZG3CHjabZq8&t=14s destek alabilirsiniz.

 18. Belimde birden olusan agri var bir haftadan beri suregelen agri var ve iki gun bacaklarda hissizlesmeye ve fazla lavabo ihtiyaci dogurdu acaba ne hastaligim var

  1. Merhabalar Umut Bey, geçmiş olsun. Eğer bir darbeye maruz kalınmadıysa, fıtık belirtisi olarak gözükmektedir. Daha sağlıklı bilgi aktarabilmemiz için hastalık hikayeniz, Rahatsızlığın tam teşhisinin konulması için, dikkatli bir hasta öyküsü, fizik ve nörolojik muayene yanında, röntgen, MRI (manyetik rezonans) veya BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri ile konulur.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. Merhaba hocam ben 17 yaşımdayım spor yaparken belimi biraz zorladım ve 1 2 hafta hafif le orta arası bir agrı yaşadım. Aradan 4 ay geçti fakat gün içerisinde hâlâ belimde bir rahatsızlık hisediyorum tam olarak agrı denilemez. Bacakda uyuşma yok. Kitlenme yok. Agrının birden artması gibi bir olay da yok. Sabit olarak hafif denilenilecek bir agrı yaşıyorum. Yürüyünce agrımda artma olmuyor aksine rahatlama oluyor. Bazen haftalarca agırmasa bilene elimi yüzümü yıkamaya egildigim zaman cok hafif agrı oluyor sonra geçiyor.kas ile ilgili bir durum olabilir mi? İlk başta öyle olmasını umdum fakat 4 ay oldu hala bir rahatsızlık hisediyorum.yoksa fıtık mıdır?

  1. Merhabalar Harun Bey, geçmiş olsun.

   Tarif edilen ağrı kas kaynaklı gibi duruyor. Ancak detaylı muayene ve gerekirse görüntüleme yapılmadan fıtık olup olmadığı anlaşılamaz. Ağrı orta hatta ise bel fıtığı bulgusu olabilir.

   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. 1 ay öneceki mr sonucumda L4-L5, L5-S1 intervertebral disklerinde dejeneratif sinyal kaybı izlendi sonucu çıktı,ağrılarım yine ara ara oluyor aktif spor yapan birisiyim tedavisi mümkün mü kesin olarak .

  1. Merhabalar Samet Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda rahatsızlığınıza yönelik tedavi süreci oluşturulabilir. Tedavi süreci rahatsızlığın seviyesine, oluşma nedenide, hastamızın tedaviye verdiği yanıta göre değişmektedir. Muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. Isım gereği çok şiddetli şekilde bel ağrıları çekiyorum. Buna ilişkin manüel terapi ile rahatsızlığım çözüm bulunabilir mi

  1. Merhabalar Muhammet Bey, geçmiş olsun.
   Boyun rahatsızlıklarının bir çoğunda manuel terapi kullanılabilir ama öncelikle rahatsızlığınıza yönelik bir teşhis konulması gerekmektedir. Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 22. Bel ağrılarıyla yatış pozisyonlarının alakası hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz. Teşekkürler

  1. Merhabalar Hülya Hanım,
   Omurga için ideal yatış pozisyonları, sırtüstü ya da yan yatıştır. Yüzüstü yatma, bel çukurluğunun aşırı derecede artmasına yol açar. Bu nedenle önerilmeyen bir pozisyondur. Ancak ankilozan spondilitli ve kalça ağrılı hastalarda zaman zaman yüzüstü yatma tavsiye edilebilir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 23. Taksi şoförlüğü yapıyorum ve son 1 yıldır falan şiddetli bel ağrılarımdan dolayı belime yastık tarzı yumuşak şeyler koymam gerekiyor sizce bel fıtığımın olma ihtimali yüksek midir?

  1. Merhabalar Mücahit Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığı olabilir. Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 24. Merhabalar hocam, sürekli oturarak çalıştığım için gece yatarken sabah kalkarken belimde tutulmalar ve ağrılar yaşıyorum fakat kısa sürede geçiyor. Bel fıtığından şüpheleniyorum sizce şüphelendiğim rahatsızlık nedir?

  1. Merhabalar Turgay Bey geçmiş olsun.
   Bel fıtığı başlangıcı olabilir. Ama en doğru teşhis için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucu teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 25. Yıllardır orta seviyede belde 2 adet kuyruk sokumu bölgesinde 1 adet fıtığım var ve omurgada kireclenme.Ve skolyoz da var duruşum cok kötü degil ama varmış.13 senedir aynı yatagi kullaniyorum.Sert bir yatak.Her sabah agrilardan saga ve sola bile donemiyorum yatakta.Lutfen ne tür bir yatak gerekirse marka ve model..Tesekkurler..

  1. Merhabalar Sevda Hanım,
   Yatak seçimi rahatsızlıklarınıza ve fiziki özelliklerinize göre değişim gösterebilir.Klinik muayene sonucu yaşam standartlarını yükseltecek bilgiler elde edebilir, teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 26. Merhaba,
  3 aydir sabah kalktigimda bel agrisi cekiyorum. Emarimda fitik cikmadi. Sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba Kaan Bey,
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.