Bel Fıtığı Nedir? Tedavi yöntemleri nedir?
WhatsApp

Bel Fıtığı


Bel ağrıları en sık rastlanan kas-iskelet sistemi hastalıkları arasında gelmektedir. Yetişkin nüfusta hayatının herhangi bir döneminde bel ağrısı yaşama oranları %85’lere varmaktadır. Bel fıtıkları bel ağrılarının en yaygın nedenleri arasındadır. Toplumda sık görülmesi nedeniyle aynı zamanda önemli bir işgücü kaybı nedenidir.

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı, bel omurgasını oluşturan 5 adet omurun arasındaki disklerin, çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranması, yırtılması veya yerinden kayması nedeniyle omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkar.

Bel fıtığının nedenleri nelerdir?

Omurlar arasında bulunan disklerin içerindeki sıvı içeriği zamanla ve yaşa bağlı olarak azalır. Bu da yüklenmelere karşı diskin dayanıklılığını azaltır. Ağır kaldırma, kontrolsüz ani bel hareketlerinde bulunma, uzun süre sabit ayakta durma veya oturma, düşme, çarpma gibi travmalara maruz kalma gibi zorlanmalar diskte yırtılmalara neden olarak bel fıtığına neden olabilir.

Bel fıtığı orta-ileri yaş grubunda daha sık görülse de, gençlerde hatta çocuklarda bile görülebilir. Erkek ve kadınlarda aynı oranlarda görülürse de, hamilelikte kısa sürede aşırı kilo alımına bağlı olarak görülme riski artar. Aşırı kilolu olmak bel fıtığı açısından önemli bir risk faktörüdür. Bunun yanı sıra sigara kullanımı disklerin beslenmesini bozarak sıvı kaybına neden olur ve bel fıtığı riskini arttırır. Ayrıca iyileşme sürecini de uzatır. Uzun süre masa başında çalışmak, uzun sürelerle araç kullanmak, hareketsiz bir yaşam sürmek, omurgayı zorlayıcı hareket ve aktivitelerde bulunmak ve uygun olmayan spor faaliyetleri yapmak bel fıtığı için diğer risk faktörleridir.

Omurga çevresindeki kasların ve gövde-karın kaslarının kuvvetsiz olması disklere binen yükü arttırarak fıtıklaşmalara zemin hazırlar. Bu nedenle bel fıtığından korunmak için yukarıdaki risk faktörlerinden uzak durmanın yanında, bel, karın ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler ve sporlar yapmak oldukça önemlidir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının en önemli belirtisi belden bacağa doğru yayılan ağrıdır. Hastalar çoğunlukla bu şikayetle hekime başvururlar. Fakat her bel fıtığı hastasında bu belirtiler görülmeyebilir. Bazen tamamen ağrısız olabileceği gibi, başlangıçta sadece bel bölgesinde ağrı görülebilir. Ağrı genellikle bacağın arka kısmı boyunca kalçaya, dize hatta topuğa kadar yayılabilir. Öksürme, hapşurma ve ıkınma gibi omurilik basıncını arttıran durumlarda ağrı şiddetlenebilir, hatta tutulmalar görülebilir.

Tek veya her iki bacaktaki ağrıya, uyuşma, yanma, karıncalanma gibi belirtiler de eklenebilir. Bu belirtilerin nedeni fıtığın bacak sinirlerine yaptığı baskıdır. Ciddi sinir baskısı durumlarında bacak, ayak bileği ve ayak kaslarında güçsüzlük, yürüme güçlüğü, idrar tutamama, cinsel fonksiyonlarda kayıp gibi daha ileri nörolojik problemler ortaya çıkabilir.

Hasta, ağrı, tutukluk ve fonksiyonel yetersizlik nedeniyle oturup kalkma ve yürüme gibi günlük yaşam aktivitelerinde sıkıntı yaşamaya başlar.

Bel fıtığında tanısı nasıl konur?

Bel fıtığı tanısı, dikkatli bir hasta öyküsü, fizik ve nörolojik muayene yanında, röntgen, MRI (manyetik rezonans) veya BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri ile konur. Bazı durumlarda EMG (elektromiyografi) denilen sinir incelemelerine ihtiyaç duyulabilir.

Bel fıtığında tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel fıtığı tedavisi kişiye özgü olarak uygulanır. İlerleyici güç kaybı, idrar ve dışkı tutamama gibi ciddi nörolojik belirtiler haricinde acil cerrahi tedavi gerektiren bir durum değildir. Genellikle hastaların çok büyük bir oranı cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Bel fıtığı tedavisinde ilk basamak istirahattir. Fakat son yıllarda uzun süreli istirahatin bel fıtığı tedavisinde olumsuz etkileri olabileceği anlaşıldığından, istirahat ve hareket kısıtlamasının mümkün olduğunca kısa tutulması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Çok ciddi ağrılı durumlarda kısa süreli yatak istirahati verilebilirse de, istirahat daha çok omurgaya yük bindiren hareketleri kısıtlamak şeklinde olur. Hastanın işe gidip gitmeme durumu yaptığı işe bağlı olarak doktoru tarafından değerlendirilir.

Bu dönemde genellikle ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri uygulanır. Bazı durumlarda kontrollü bir şekilde steroid tedavisi yapılabilir. Korseleme gerekli olduğu durumlarda kısa süreli olarak kullanılabilir.

Bel fıtığının tedavisinde fizik tedavi yöntemleri önemli bir yer tutar. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.

Bazı durumlarda ağrıyı rahatlatmak için bel bölgesine epidural enjeksiyonlar ve sinir blokları yapılabilir.

Egzersiz uygulamalarına bel fıtığı tedavisinde erken dönemde başlanması gerekir ve tedavinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Başlarda günlük yaşam aktivitelerini düzenleme konusunda hastaya eğitim verilir ve ağrıyı arttırmayacak şekilde esneme, germe ve postür egzersizlerini içeren bir program başlatılır. Sürecin ilerleyen dönemlerinde ağrının da azalmasıyla birlikte, dayanıklılık ve kuvvet arttırıcı egzersizlere geçilir. Egzersizlerin yoğunluğu hastanın klinik durumuna göre ayarlanır ve günlük yaşam ve çalışma aktivitelerine en kısa sürede geri dönme hedeflenir.

Spinal Dekompresyon Sistemi DRX C9000

DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi bel fıtığı tedavisinde başarılı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Problemli disk üzerinde negatif basınç oluşturacak şekilde kontrollü traksiyon uygulayan bir teknolojidir. Diğer traksiyon yöntemlerine göre daha güvenli ve etkili bir çekme sağlar ve ilerlemiş fıtık olgularında da kullanılabilir.

Bel fıtıklarında cerrahi, ciddi ve ilerleyici nörolojik kayıpları olan ve yapılan bütün tedavilere rağmen sonuç alınamayan durumlarda başvurulan son tedavi seçeneğidir. Operasyon sonrası dönemde ihtiyaç olması halinde fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılabilir.

 

Bel ağrısı ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

16 comments

 1. Merhaba,
  Bel fıtığında ameliyat gerekli midir?

  1. Bel fıtığının yerleşimi, büyüklüğü ve hastada oluşturduğu bulgulara göre ameliyat kararı verilir. Her bel fıtığı ameliyatlık değildir. Ayrıntılı değerlendirme sonrası ameliyatlık olup olmadığına karar verilir. Fizik tedavi rehabilitasyon uygulamaları özellikle de uygun hastalarda spinal dekompresyon cihazı tedavi seanasları sonrasında bel fıtığına bağlı gelişen ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi pek çok yakınmanın gerilemesi ve fıtıklarda geri çekilme gelişmesi ihtimal dahilindedir.

 2. Merhaba,
  Samsun Romatem hastanemize geldim.
  Ağrılarım azaldı.
  Dr.Orhan beye ve tüm.hastane çalışanlarına ilgi ve alakalrindan dolayı çok tsk ediyorum.

 3. Samsun Şubesinde Orhan Akdeniz’e muayene oldum. 10 seanlık fizik tedavi verdi. Tedavi süresinde de kontrollerimi sağladı. Gerçekten çok memnun kaldım.İlginiz alakanız tedavileriniz için teşekkür ederim.

 4. Bel fıtığım vardı, uzun zaman ağrı çektim. Sosyal medyadan romatemi gördüm ve forumlara uzun bi süre baktıktan sonra doktor Nurten hanıma gittim. Çok güleryüzlü, çok ilgili veprofesyonel. Hastane de çok temizdi. Bu benim için çok önemli. Herkese tavsiye ediyorum.

 5. Romatem’e 2 sene öncede gelmiştim. Uzun aradan sonra sizleri özleyip yine geldim. Burada herkesin aile ortamı gibi , güler yüzle karşılaması ve davranması çok hoşuma gidiyor. Esin Hanım benim tedavimle çok fazla ilgilendi .Buraya tedavi olmaya geldim tedavim bitti..Umarım bundan sonra da iyi olmam devam eder, Bütün ekibe çok çok teşekkürler…

 6. Bel fıtığı rahatsızlığında manuel terapi etkili bir tedavi yöntemimidir ?

  1. Manuel terapi etkin bir yöntem olabilir. Ancak muayene bulguları ve MR sonucu uygulama kararı vermede önemlidir. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 7. Bel fıtığı tedavi olduktan sonra tekrarlar mı ?

  1. Merhaba Fatma Hanım,
   Tekrarlama olasılığı vardır,bu nedenle bel koruyucu önlemlere dikkat etmeli ve düzenli egzersiz yapmalıyız. İnstagram hesabımzda düzenli aralıklarya yaptığımız canlı yayınlarla özellikle omurga okulunda bu konular hakkında bilgilendirme yapılacaktır,takip edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 8. Bursa Şubenizde Traksiyon tedavisi yapılıyor mu?

  1. Merhabalar Ramazan Bey, Bursa Şubemizde Traksiyon tedavisi bulunmaktadır. Muayene sonrası oluşan tedavi sürecine göre hareket etmekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 9. Bel fıtığı tedavisinde kullanılan DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi Kocaeli şubenizde bulunuyor mu?

  1. Merhaba Meltem Hanım,
   Romatem Kocaeli hastanemizde DRX cihazı bulunmamaktadır. En yakın Pendik şubemizde bulunmaktadır. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. Selamlar. Bel fıtığım var geçen sene mr çektirdim araştırma hastanesinde 1 tane ufak var dediler. Fizik tedavi yazıp gönderdiler. Yakaladık 2 senedir sürekli çekiyorum. Durduk yerde tam kuyruk solunumdan vururum ikiye ayrılır gibi oluyor ve sağa doğru kayma var dik değilim aynadan bakınca. Sadece fitik yapar mı bunca şeyi yoksa başka bir rahatsızlığım olabilir mi? Kimse sorsam fıtık diyor ama fıtık olanlara bakıyorum benim gibi olan pek yok gibi

  1. Merhabalar Mehmet Bey,
   Bel fıtığı vardır ama kas spazmı olaya eklendiğinde tablo bu şekil alabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir