Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, bel omurgasını oluşturan 5 adet omurun arasındaki disklerin, çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranması, yırtılması veya yerinden kayması nedeniyle omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkar.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Omurlar arasında bulunan disklerin içerindeki sıvı içeriği zamanla ve yaşa bağlı olarak azalır. Bu da yüklenmelere karşı diskin dayanıklılığını azaltır. Ağır kaldırma, kontrolsüz ani bel hareketlerinde bulunma, uzun süre sabit ayakta durma veya oturma, düşme, çarpma gibi travmalara maruz kalma gibi zorlanmalar diskte yırtılmalara neden olarak bel fıtığına neden olabilir.

Bel fıtığı orta-ileri yaş grubunda daha sık görülse de, gençlerde hatta çocuklarda bile görülebilir. Erkek ve kadınlarda aynı oranlarda görülürse de, hamilelikte kısa sürede aşırı kilo alımına bağlı olarak görülme riski artar. Aşırı kilolu olmak bel fıtığı açısından önemli bir risk faktörüdür. Bunun yanı sıra sigara kullanımı disklerin beslenmesini bozarak sıvı kaybına neden olur ve bel fıtığı riskini arttırır. Ayrıca iyileşme sürecini de uzatır. Uzun süre masa başında çalışmak, uzun sürelerle araç kullanmak, hareketsiz bir yaşam sürmek, omurgayı zorlayıcı hareket ve aktivitelerde bulunmak ve uygun olmayan spor faaliyetleri yapmak bel fıtığı için diğer risk faktörleridir.

Omurga çevresindeki kasların ve gövde-karın kaslarının kuvvetsiz olması disklere binen yükü arttırarak fıtıklaşmalara zemin hazırlar. Bu nedenle bel fıtığından korunmak için yukarıdaki risk faktörlerinden uzak durmanın yanında, bel, karın ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler ve sporlar yapmak oldukça önemlidir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı hastalığında en önemli belirti belden bacağa doğru yayılan ağrıdır. Hastalar çoğunlukla bu şikayetle hekime başvururlar. Fakat her bel fıtığı hastasında bu belirtiler görülmeyebilir. Bazen tamamen ağrısız olabileceği gibi, başlangıçta sadece bel bölgesinde ağrı görülebilir. Ağrı genellikle bacağın arka kısmı boyunca kalçaya, dize hatta topuğa kadar yayılabilir. Öksürme, hapşurma ve ıkınma gibi omurilik basıncını arttıran durumlarda ağrı şiddetlenebilir, hatta tutulmalar görülebilir.

Tek veya her iki bacaktaki ağrıya, uyuşma, yanma, karıncalanma gibi belirtiler de eklenebilir. Bu belirtilerin nedeni fıtığın bacak sinirlerine yaptığı baskıdır. Ciddi sinir baskısı durumlarında bacak, ayak bileği ve ayak kaslarında güçsüzlük, yürüme güçlüğü, idrar tutamama, cinsel fonksiyonlarda kayıp gibi daha ileri nörolojik problemler ortaya çıkabilir.

Hasta, ağrı, tutukluk ve fonksiyonel yetersizlik nedeniyle oturup kalkma ve yürüme gibi günlük yaşam aktivitelerinde sıkıntı yaşamaya başlar.

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Omurilik Yaralanmaları 2

Bel fıtığı tanısı, dikkatli bir hasta öyküsü, fizik ve nörolojik muayene yanında, röntgen, MRI (manyetik rezonans) veya BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri ile konur. Bazı durumlarda EMG (elektromiyografi) denilen sinir incelemelerine ihtiyaç duyulabilir.

Bel Fıtığında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel fıtığı tedavisi kişiye özgü olarak uygulanır. İlerleyici güç kaybı, idrar ve dışkı tutamama gibi ciddi nörolojik belirtiler haricinde acil cerrahi tedavi gerektiren bir durum değildir. Genellikle hastaların çok büyük bir oranı cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Bel fıtığı tedavisinde ilk basamak istirahattir. Fakat son yıllarda uzun süreli istirahatin bel fıtığı tedavisinde olumsuz etkileri olabileceği anlaşıldığından, istirahat ve hareket kısıtlamasının mümkün olduğunca kısa tutulması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Çok ciddi ağrılı durumlarda kısa süreli yatak istirahati verilebilirse de, istirahat daha çok omurgaya yük bindiren hareketleri kısıtlamak şeklinde olur. Hastanın işe gidip gitmeme durumu yaptığı işe bağlı olarak doktoru tarafından değerlendirilir.

Bu dönemde genellikle ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri uygulanır. Bazı durumlarda kontrollü bir şekilde steroid tedavisi yapılabilir. Korseleme gerekli olduğu durumlarda kısa süreli olarak kullanılabilir.

Bel fıtığının tedavisinde fizik tedavi yöntemleri önemli bir yer tutar. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.

Bazı durumlarda ağrıyı rahatlatmak için bel bölgesine epidural enjeksiyonlar ve sinir blokları yapılabilir.

Egzersiz uygulamalarına bel fıtığı tedavisinde erken dönemde başlanması gerekir ve tedavinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Başlarda günlük yaşam aktivitelerini düzenleme konusunda hastaya eğitim verilir ve ağrıyı arttırmayacak şekilde esneme, germe ve postür egzersizlerini içeren bir program başlatılır. Sürecin ilerleyen dönemlerinde ağrının da azalmasıyla birlikte, dayanıklılık ve kuvvet arttırıcı egzersizlere geçilir. Egzersizlerin yoğunluğu hastanın klinik durumuna göre ayarlanır ve günlük yaşam ve çalışma aktivitelerine en kısa sürede geri dönme hedeflenir.

Spinal Dekompresyon Sistemi DRX C9000

Spinal dekompresyon tedavisi bel fıtığı tedavisinde başarılı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Problemli disk üzerinde negatif basınç oluşturacak şekilde kontrollü traksiyon uygulayan bir teknolojidir. Diğer traksiyon yöntemlerine göre daha güvenli ve etkili bir çekme sağlar ve ilerlemiş fıtık olgularında da kullanılabilir.

Bel fıtığı için cerrahi, ciddi ve ilerleyici nörolojik kayıpları olan ve yapılan bütün tedavilere rağmen sonuç alınamayan durumlarda başvurulan son tedavi seçeneğidir. Operasyon sonrası dönemde ihtiyaç olması halinde fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılabilir.

 

Bel fıtığı ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

103 comments

 1. Merhabalar kolay gelsin benim bel fıtığı baslangicim var l4 l5 ve hafif sağ skolyoz var bunlardan nasil kurtulabilirim yardımcı oldurmusunuz

  1. Merhabalar Nuri Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak uygun bir süreç oluşturabilirsiniz.
   Genel olarak fizik tedavide sıcak uygulama, TENS veya interferans gibi ağrıyı azaltmaya yönelik akımlar, ultrason, lazer, hilterapi, traksiyon, kupa tedavisi, masaj, bantlama, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları yapılabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar hocam,
  46 yaşındayım 2 sene önce bel ağrımdan dolayı MR çektirmiştim.Fıtık teşhisi konulmuştu.Dr ilaçla tedavi uyguladı belli süre sonra ağrım olmadı.Geçen ay ağrılarım tekrardan başladı hatta sol bacağıma ağrı vurmaya başladı. Tekrar dan MR çekilip yine fıtık dediler.15 gün fizik tedavi uyguladılar.Bel ağrım düzeldi fakat sol bacağımdaki ağrı hala geçmedi.Ne yapmam gerekiyor.Bilgi rica ediyorum.

  1. Merhabalar Murat Bey, geçmiş olsun.
   En sağlıklı süreç için tedavinizi uygulayan fizyoterapistinize veya hekiminize danışarak ilerlemenizi öneririz.
   https://youtu.be/8xreP1aMeOI egzersizlerden destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. merhaba 48 yaşındayım bir yıl önce bel fıtığından ameliyat oldum sol bacağımda şiddetli ağrı vardı sol ayağımdada uyuşma ve ağrı vardı ameliyattan sonra bacak ağrım geçti fakat ayağımdaki ağrı ve uyuşma geçmedi bir yıl sonra diğer ayağımdada ağrı başladı çökme var vida atıcaz dediler birde yapışıklık varmış ameliyat olmadan bir çözümü varmı saygılar

  1. Merhabalar Ümit Bey, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirmeniz sonucunda uygun bir hasta olduğunuz taktirde ameliyatsız tedavi yöntemlerimiz uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Hocam eşimde bel fitigi vardı 1 sene önce teşhis konulmuştu şimdi çok ağrısı var doktora gittim fitik baya bir büyük çıkmış tek care ameliyat dediler ne yapabiliriz birde kapali ameliyati daha iyi açık olanmi

  1. Merhabalar Alev Hanım, geçmiş olsun.
   Önceliğiniz ameliyatsız tedavi yöntemleri olmalıdır. Özellikle drx9000c adını verdiğimiz teknolojimizden ve fizik tedavi uygulamalarımızdan olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 5. L4-5 te fıtık var oda siyatik sinirine bası yapıyor sabahları çorabımı dahi giyemiyorum doktorum ameliyattan başka çaresi yok diyor bu konuda görüşlerinizi yazabilirmisiniz rica etsem.

  1. Merhabalar Durhan Pasinli, geçmiş olsun.
   Fıtıkların sadece %5’lik kısmına cerrahi operasyon önermekteyiz.
   Klinik bulgular ve değerlendirmeler sonucunda fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 6. Bel ile kalcanın tam birlesim noktasinda sol ayağıma yük bindiği anda oluşan ağrı ve boşluğa gitme hissiyetı oluşuyor bu yataktan kalkarken eğilirkende hissettiğim bir durum nasıl bir yol izlemeliğim sizce

  1. Merhabalar Soner Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Muayeneniz sonucunda rahatsızlığın tanısı konularak uygun tedavi sürecine başlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 7. Merhaba, bel düzleşmesi sonucu kasta ve sinirlerde sıkışma meydana geldi yaklaşık 2 aydır sürekli ağrı var algoloji bölümünde iğne tedavisi görülmesine rağmen ağrının şiddeti aynı. 10 farklı doktor ile görüştüm çare bulamadım. Psikolojik tranvalar oluşturduğu için ağrı eşiğide ciddi oranda düştü. Fizik tedavi ve ostopedi tedaviside gördüm fakat sonuç olumsuz. Bu ağrı ciddi anlamda mideme ve kaburgalarıma da vurdu. Sizin tedavi yönteminiz nedir? Fıtık olmadığını söyledi her doktor.

  1. Merhabalar Fırat Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığın tanısının konulması gerekmektedir. Konulan tanıya yönelik cerrahi operasyonlar dışındaki bir çok tedavi yöntemimiz ile sizlere yardımcı olabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. 2 gündür sabah kalktıgımda bel agrısıyla uyanıyorum öğlene doğru bişeyim kalmıyor ama sabahları şiddetli bir agrı ile kalktıgım için acaba bir sıkıntı olabilir mi diye düşünmeye başladım sebebi ne olabilir

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Fıtık başlangıcı olabilir. Gün içinde hareket etmek rahatsızlığınıza karşı egzersiz niteliğinde olumlu olabilmektedir. Gece boyunca hareketsizlik rahatsızlığı tetikliyor olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. Merhaba 12 ay önce omurgamdan rahatsizlandim. Omurga içinde kemik iliği ödemi, kompresyon frakturu ve yükseklik kaybı teşhisi kondu. 3-6 ay arası iyileşme süreci var dediler. Şiddetli ağrılar ve kısıtlı hareketlerle aylar geçti. Agrilar hiç gecmeyince ve günlük hayatimi etkileyecek düzeyde şiddetli olduğu için farklı doktorlara gittim çeşitli tedaviler (manuel terapi,noral terapi, plates) aldım. Ama bir sonuç elde edemedim. Ağrılar belime ve boynuma da vurmaya başlayınca 1 ay önce mr çektirdim. Mr sonucumda omurgada kompresyon frakturunun devam ettiği, hatta oralarin fitiklasmaya başladığı söylendi. Belimdede fıtık başlamış boyunda düzleşme ve ödem varmis. Verilen ilaçlar ve kortizon bir süre beni gerçekten rahatlatti çünkü ağrısız geçen 1 dakikam bile yoktu. sonrasında yurtdışına çıktım 1-2 hafta sonra ağrılar tekrar artti. Şuanda ağrılar eski düzeyine döndü. Hiç iyileşme olmayacak mı hep böyle mi devam edeceğim bilmiyorum. 25 yaşındayım ve agrilar beni çok zorluyor. Vaktinizden ayırıp cevaplayabilirseniz çok memnun olurum gercekten teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   En sağlıklı bilgi için mutlaka muayene gerekmektedir. Fıtık rahatsızlığınıza yönelik manuel yöntemleri, fizik tedavi yöntemleri, enjeksiyon yöntemleri ve özellikle drx 9000c cihazımız ile kombineli bir tedavi sürecini size ve rahatsızlığınıza özel olarak planlanırsa olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Merhaba, yaklaşık 10 aydır bel fıtığından dolayı sağ kalça bölgemde sürekli olmak üzere ağrı hissediyorum. Doç.Dr. tavsiyesi cerrahi müdahale yönünde fıtığın büyük olduğunu çözümün bu yönde olduğunu söylüyor, ayağımda hiç bir güç kaybı his kaybı veya karıncalanma söz konusu değil. yaklaşık 2 hafta önce transforminal injection uygulandı 2 hafta ağrısız geçti an itibarı ile ağrılar tekrar geldi. cerrahi müdahale harici uygulanabilecek bir tedavi yönteminiz var mıdır? tavsiyeniz ne yöndedir ?

  1. Merhabalar Cem Bey, geçmiş olsun.
   DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi bel fıtığı tedavisinde başarılı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Problemli disk üzerinde negatif basınç oluşturacak şekilde kontrollü traksiyon uygulayan bir teknolojidir. Diğer traksiyon yöntemlerine göre daha güvenli ve etkili bir çekme sağlar ve ilerlemiş fıtık olgularında da kullanılabilir.

   Bel fıtığı için cerrahi, ciddi ve ilerleyici nörolojik kayıpları olan ve yapılan bütün tedavilere rağmen sonuç alınamayan durumlarda başvurulan son tedavi seçeneğidir.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhaba, mr sonucu bel fıtığı başlangıcı tespit edildi. Özellikle gece rahat uyuyamıyorum ve belli aralıklarla uyanıyorum. Sabah kalktığımda ise bel kısmında ciddi ağrılar hissediyorum. Bu ağrıların sebebi yatak mıdır acaba. Önerdiğiniz bir yatak modeli var mıdır?

  1. Merhabalar Abdullah Bey, geçmiş olsun.
   Yatak tercihi kişiden kişiye değişim gösterebilir videomuzdan destek alarak bilgi alabilir misiniz? https://youtu.be/j5mdUqB-reA

   Bel fıtığının tedavisinde fizik tedavi yöntemleri önemli bir yer tutar. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemlerimizdir.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. merhaba hocam.
  şuan tüp bebek tedavisi görüyorum.
  1 ay sonra emriyo transferi yapılacak fakat orta büyüklükte bir fıtığım var. bu tür özel durumlara özgü fizik tedavi yöntemleri var mıdır? merkezinizde hamile yada gebelik düşünen kişilere fizik tedavi uygulanıyor mu? bu durumun herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

  1. Merhabalar İrem Hanım, geçmiş olsun.
   Hamileler için fizik tedavi ayrıntılı muayene sonucunda dikkatli olarak uygulanmaktadır veya uygulanmamaktadır.
   https://youtu.be/rV5uLHJvWWQ ayrıntılı bilgi için videomuzdan destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba bel fıtım as kaymıs sag agıma vuruyor yururken zorluyor

  1. Merhabala Lutfi Bey, geçmiş olsun.
   Yüzeysel ya da derin sıcak uygulamaları, gevşeme hareketleri, elektroterapi, birtakım ilaçlarla masaj, akupunktur, nöral tedavi, ozon uygulamaları, mezoterapi, elektromanyetik tedavi gibi tedavi yöntemleri ile rahatsızlığınıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Merhabalar,
  Babam yıllardır bel fıtığı ağrısı çekiyor. Karyopraktik tedavisini gördün internette. Bu tedavi ona iyi gelir mi ve siz yapıyorlar musunuz?

  1. Merhabalar Berkay Bey, geçmiş olsun.
   Fıtık tedavisi kişiye özel olarak planlanırsa kısa sürede olumlu sonuçlar elde edilebilir. Kayropraktik fıtık tedavisi için uygun bir tedavi yöntemidir ama en sağlıklı tedavi süreci için, fizik tedavi hekiminin muayenesinden sonra oluşturulacak tedavi sürecini tercih etmelisiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhabalar mr sonucuma göre fıtık küçük çok ağrı yapmaz onda 2 ağrı yapar ameliyatlik bi durum yok denildi 3Bey’in cerrahisi bizle işin yok dedi benim aşırı olmasada sürekli belim kalcam baldirima vuran ağrı var uzun oturamiyorum başka neden olabilir nasıl yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda ağrılarınızın kaynağını bularak bir tedavi süreci planlabilir. Size en yakın fizik tedavi bölümüne başvurarak tedavi süreninize başlayabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhaba, Mr sonucuna göre doktorumuz ameliyat olman gerekiyor dedi ama benim ağrılarım geçti sadece bazı oturma pozisyonunda ayak karıncalanmam oluyor birde araba sürerken zorlanıyorum. Sabah kalktığımda yüremekte zorlanıyorum o da 10 dk ya geçiyor

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   Fıtık rahatsızlıklarının çok az kısmı cerrahi operasyon gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. Merhaba ilki 01.08.2019 ikincisi 05.02.2020 tarihinde L4-L5 fıtık ameliyatı oldum, ilkinden sonraki 6 ay çok kötüydü, ikinci ameliyattan sonra ağrılarım ve sıkıntılarım oldukça düzeldi fakat son 10 gündür ağrı, uyuşma sıkıntılarım tekrar başladı. ne yapmam gerekiyor lütfen bilgi rica ediyorum.

  1. Merhabalar Umut Bey, geçmiş olsun.
   Başarılı bir ameliyat kadar ameliyat sonrası yaşam kalitenizin yükselmesi için düzenli olarak egzersizler yapmanız gerekmektedir.
   Hekiminize danışarak bir egzersiz programı talep edebilir veya fizik tedavi uygulamaları, prolo terapi gibi tedavi yöntemlerinden destek alınabilir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Merhaba benim 1 seneye yakındır ciddi bel agrilarim var futbolcuyum sağ tarafta 2 sol tarafta 1 tane olmak uzere 3 tane belirgin fıtık var . 18 yaşındayım gittigim 6 hastaneden ameliyat onayı aldım fakat son gittigim hastaneden emg sonucundan yola cikilarak iyi bir fizyoterapist uygulamasiyla gecebilecegini soylediler suan 11. Seansımdayım fizik tedavimde fakat hicbir sekilde gerileme yok agrilarimin siddeti aynı ne yapmam gerekiyor ?

    1. Merhabalar Muhammet Bey, geçmiş olsun.
     Klinik muayeneniz sonucunda hekiminiz tarafından size özel bir tedavi programı oluşturulmaktadır. Fıtık rahatsızlığına sahip hastaların genel olarak sadece %5’lik kısım için cerrahi operasyon gerekmektedir. Eğer ağrılarınız azalmıyorsa hekiminize ve fizyoterapistinize danışarak tedavi sürecinizin yeniden gözden geçirilmesini talep edebilirsiniz.
     Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 18. Belfitgim var size geldim duzeldim teşekkür ederim

  1. Merhabalar Anıl Bey, geçmiş olsun.
   Fıtığınızı seviye, sizin fiziki özellikleriniz v.b. faktörler göz önünde buldurularak, klinik muayeneniz sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. Lazer yöntemi ile bu bel fıtığı rahatsızlığından kurtulabilir miyiz? Riskl imidir? Teşekkürler.

  1. Merhabalar Cansu Hanım, geçmiş olsun.
   Hekimlerin klinik muayenesinin ardından , hastaya uygun olup olmadığının kontrolü ve gerekli önemler alındığı taktirde riski bulunmamaktadır.
   Etkisini ilk seanstan itibaren gösterebilmektedir. Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut) ve uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre uzman hekimin önerisi doğrultusunda lazer uygulama süre ve doz kararı belirlenir. Genellikle bir seans 10 ile 30 dk arasında değişebilmektedir. Akut durumlarda 1-5 seans yeterli olabilirken, kronik durumlarda 6-12 seansa kadar uzayabilmektedir.
   Dilerseniz klinik muayeneniz sonucunda bir tedavi süreci oluşturabiliriz, 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. İleri düzey bel fıtığında nasıl bir cerrahi işlem uygulunıyor? İşlem zorlu mudur?

  1. Merhabalar Taylan Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığı rahatsızlıklarında hastaların ortalama sadece %2 bölümünde cerrahi operasyon gerektiği araştırılmalar sonucunda ortaya konmuştur. Cerrahi operasyon uygulamaları kurumumuzda yapılmamaktadır. Ama cerrahi operasyonun ardında hastanemizde fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Cerrahi operasyona karar vermeden önce bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızı öneririz.
   Sizlere daha sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için MR sonuçlarınızı ve hasta hikayenizi bizlere whatsapp üzerinden 0549 204 60 53 veya çağrı merkezimiz üzeinden 4447686 numarasından ulaştırabilirsiniz.

 21. Haftada 3 gün spor yapmak bel fıtığına iyi gelir mi? Ya da spor iyice bel fıtığını arttırır mı ne dersiniz?

  1. Merhabalar Asya Hanım, geçmiş olsun.
   Spor yapmak sağlığınız için çok önemlidir. Ama bel fıtığı rahatsızlığı olan bir hasta için uzman kontrolünde ve bel fıtığı dikkate alınarak yapılmalıdır.Sizlere daha sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için MR sonuçlarınızı ve hasta hikayenizi bizlere whatsapp üzerinden 0549 204 60 53 veya çağrı merkezimiz üzerinden 4447686 numarasından ulaştırabilirsiniz.

 22. Bel fıtığı tedavisi ne kadar sürüyor hocam acaba bilgi almamız mümkün müdür?

  1. Merhabalar Funda Hanım, geçmiş olsun.

   Tabi ki hastalığın seviyesine ve hastanın tedaviye yanıtına göre değişmektedir. 5-15 seanslık ortalama bir tedavi süreci oluşturulmaktadır.
   Dilerseniz klinik muayeneniz sonucunda bir tedavi süreci oluşturabiliriz, 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 23. Belimde sürekli olarak ağrılar oluşuyor. Özellikle spor yapmaya çalıştığım dönemlerde. Buna illa bel fıtığıdır diyebilir miyiz hocam?

  1. .Merhabalar Bora Bey, geçmiş olsun.
   Fıtığınız olabilir, sinirlerle alakalı bir rahatsızlık olabilir, kaslarınıza yönelik bir rahatsızlık olabilir. Düzenli olarak spor yaptığınız için fizik tedavi uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bir anlık yanlış hareket veya düzenli olarak yapılan yanlış hareket rahatsızlığın seviyesini arttırabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 24. 30 yaşındayım ama bayadır bel fıtığı soruınu yaşıyorum. Bu yaşlarda görülmesi normal mi acaba?

  1. Merhabalar Mücahit Bey, geçmiş olsun.
   Bel rahatsızlıkları çok sık olarak görülüyor,fizik tedavi uzmanının değerlendirmesini öneririz. Uzun süre masa başında çalışmak, uzun sürelerle araç kullanmak, hareketsiz bir yaşam sürmek, omurgayı zorlayıcı hareket ve aktivitelerde bulunmak ve uygun olmayan spor faaliyetleri yapmak bel fıtığı için diğer risk faktörleridir.Dilerseniz klinik muayeneniz sonucunda bir tedavi süreci oluşturabiliriz, 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 25. Yıllardır bu rahatsızlıkla uğraşıyorum benim için ileride problem olur mu acaba?

  1. Merhabalar Durukan Bey, geçmiş olsun.
   Fıtığa karşı önemler almadığınız sürece seviyesi yükselebilir ve fizik tedavinin tek başına yeterli olmayacağı cerrahi operasyonlar gerekebilir. Yaşam kalitanizi zamanla dahada kötüleşmeye başlayabiliriz.
   Dilerseniz klinik muayeneniz sonucunda bir tedavi süreci oluşturabiliriz, 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 26. Sık sık ağrılarım oluyor acaba teşhis ne kadar sürede konulur? Bilgi alabilir miyim?

  1. Merhabalar Sıdıka Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayenenizin ardından hem hastalık hikayenize hemde MR sonuçlarınıza bakılarak teşhis konulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 27. Merhaba, ilerlemiş bel fıtığı dolayısıyla 1 aydır yatıyorum. Sol bacağımda sinir sıkışması ve ayağımda uyuşukluk şeklinde baş gösterdi. Dayanılmaz ağrılar çektiğim zamanlar oldu şu anda sinir sıkışmalarım hafifledi ancak uyuşmam devam ediyor(ayağımı şiş gibi hissediyorum) Güç kaybım yok. Ameliyat olmadan tedavi olmanın yollarını arıyorum. MR’ımı iletsem görüş bildirebilir misiniz?

  1. Merhabalar Ceren Hanım, geçmiş olsun.
   MR sonuçlarınızı dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 28. hocam merhaba babam 2015 yılında kanal daralmasından dolayı Kırıkkale yüksek ihtisas hastanesinde ameliyat oldu 4 ad pilatin takıldı ve 2016 yılında yine ağrılar devam edince bir başka dr pilatinleri aldı fakat ağrılar devam ediyor . bize ne önere bilirsiniz ağrıların gecmesi için saygılar

  1. Merhabalar Selim Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz yeni çekilmiş MR sonuçlarınızı 4447686 numarasından hekimlerimize ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 29. Bel fıtığı tedavisi için 5 ay önce çekilmiş emr var geçerlimi tekrar Mr cektirmem gerekirmi Dr ameliyatlik değilsin dedi baldirimda ağrı çekme seğreme oluyor arada ayağımda uyuşma yanma yapıyor tedavi olabilir miyim İstanbul Ataşehir deyim en yakın tedavi merkeziniz neresi acaba teşekkürler

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Yeni Mr çekinmeniz gerekmemektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 30. Bel fıtığı tedavisi için romatem hastanesini tercih ettim ve ilk tedavi seanslarından sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. Teşekkür ederim emeği geçen herkese

  1. Merhabalar Tunahan Bey, geçmiş olsun.
   Romatem ailesini tercih ettiğiniz ve olumlu mesajlarla geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 31. Bel fıtığı ameliyatı için yaş önemli midir? Özellikle 25-30 yaş aralığındaki insanlar için fizik tedavi mi öneriliyor

  1. Merhabalar Akın Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığının yerleşimi, büyüklüğü ve hastada oluşturduğu bulgulara göre ameliyat kararı verilir. Her bel fıtığı ameliyatlık değildir. Ayrıntılı değerlendirme sonrası ameliyatlık olup olmadığına karar verilir. Fizik tedavi rehabilitasyon uygulamaları özellikle de uygun hastalarda spinal dekompresyon cihazı tedavi seanasları sonrasında bel fıtığına bağlı gelişen ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi pek çok yakınmanın gerilemesi ve fıtıklarda geri çekilme gelişmesi ihtimal dahilindedir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 32. Merhaba,

  Bende yaklaşık 7-8 senedir bel fıtığı bulunmakta ve son zamanlarda ara sıra çok fazla merdiven çıktığımda, ayakta duramayacak şekilde bacağımın üst kısımlarına ağrı giriyor. Bunun bel fıtığımla alakalı olma ihtimali var mıdır?

  1. Merhabalar Salih Bey, geçmiş olsun.
   Ağrılarınız nedeni bel fıtığı ile alakalı olabilir ama tabi ki hasta hikayesi ve MR sonuçlarınıza bakılarak sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 33. Bel fıtığı teşhisi ilk muayene sonrası konulabiliyor mu ve bel fıtığıyla ilgili tedavi süreçleri nasıl ileriyor?

  1. Merhabalar Doğu Bey, geçmiş olsun.
   Evet çoğunlukla ilk muayenede MR sonuçlarına bakılarak teşhis konulmaktadır. Klinik muayene sonlarında kişiye özel tedavi süreci oluşturulmaktadır. Sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 34. Kanal dışı fıtıktan 2 kez ameliyat oldum. Ağrı başladıktan sonra 2-3 gün sonra yatağa yatırıp lavaboya dahi gidemiyorum. Bacakta incelme ve kuvvet-his kaybı oluyor. Hiçbir ağrı kesici etki etmiyor. Ayağa kalkınca veya oturma pozisyonunda kaval kemiğim patlayacak gibi ağrı yapıyor. Bunun tedavisi ameliyat olmak mıdır?

  1. Merhabalar Ayhan Bey,
   Mr sonuçlarınızı bize 0549 204 60 53 numaralı whatsapp hattımızdan ulaştırabilirseniz, daha sağlıklı bir şekilde yanıt verebiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Ayhan bey Merhaba
   Geçmiş olsun, ağrılarınız geçtimi aynı şekilde annemde de rahatsızlık var.

   1. Merhabalar Vicdan Hanım, geçmiş olsun.
    Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 35. dar kanal ameliyatı sonrası dengede bozukluğu ve yürümede zorluk başladı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhabalar Mehmet Bey,
   Dar kanal ameliyatı sonrasında, bel kaslarınızın kuvvetlenmesi, dengenin tekrar oluşturulması, bacak kaslarının güçlendirilmesi amaçlı fiziktedavi ve rehabilitasyon programına ihtiyaç vardır. Özellikle kuvvet egzersizleri, denge çalışmaları burada önemi çok büyüktür. Su içi egzersizler, su dışı egzersizler ve kasları kuvvetlendirmek için elektrik stimülasyonu uygulamalarının faydası olacaktır.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 36. Selamlar. Bel fıtığım var geçen sene mr çektirdim araştırma hastanesinde 1 tane ufak var dediler. Fizik tedavi yazıp gönderdiler. Yakaladık 2 senedir sürekli çekiyorum. Durduk yerde tam kuyruk solunumdan vururum ikiye ayrılır gibi oluyor ve sağa doğru kayma var dik değilim aynadan bakınca. Sadece fitik yapar mı bunca şeyi yoksa başka bir rahatsızlığım olabilir mi? Kimse sorsam fıtık diyor ama fıtık olanlara bakıyorum benim gibi olan pek yok gibi

  1. Merhabalar Mehmet Bey,
   Bel fıtığı vardır ama kas spazmı olaya eklendiğinde tablo bu şekil alabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 37. Bel fıtığı tedavisinde kullanılan DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi Kocaeli şubenizde bulunuyor mu?

  1. Merhaba Meltem Hanım,
   Romatem Kocaeli hastanemizde DRX cihazı bulunmamaktadır. En yakın Pendik şubemizde bulunmaktadır. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 38. Bursa Şubenizde Traksiyon tedavisi yapılıyor mu?

  1. Merhabalar Ramazan Bey, Bursa Şubemizde Traksiyon tedavisi bulunmaktadır. Muayene sonrası oluşan tedavi sürecine göre hareket etmekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 39. Bel fıtığı tedavi olduktan sonra tekrarlar mı ?

  1. Merhaba Fatma Hanım,
   Tekrarlama olasılığı vardır,bu nedenle bel koruyucu önlemlere dikkat etmeli ve düzenli egzersiz yapmalıyız. İnstagram hesabımzda düzenli aralıklarya yaptığımız canlı yayınlarla özellikle omurga okulunda bu konular hakkında bilgilendirme yapılacaktır,takip edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 40. Bel fıtığı rahatsızlığında manuel terapi etkili bir tedavi yöntemimidir ?

  1. Manuel terapi etkin bir yöntem olabilir. Ancak muayene bulguları ve MR sonucu uygulama kararı vermede önemlidir. Ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden yada whatsapp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 41. Romatem’e 2 sene öncede gelmiştim. Uzun aradan sonra sizleri özleyip yine geldim. Burada herkesin aile ortamı gibi , güler yüzle karşılaması ve davranması çok hoşuma gidiyor. Esin Hanım benim tedavimle çok fazla ilgilendi .Buraya tedavi olmaya geldim tedavim bitti..Umarım bundan sonra da iyi olmam devam eder, Bütün ekibe çok çok teşekkürler…

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Romatem ailesini tercih ettiğiniz ve olumlu mesajlarla geri dönüş yaptığınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 42. Bel fıtığım vardı, uzun zaman ağrı çektim. Sosyal medyadan romatemi gördüm ve forumlara uzun bi süre baktıktan sonra doktor Nurten hanıma gittim. Çok güleryüzlü, çok ilgili veprofesyonel. Hastane de çok temizdi. Bu benim için çok önemli. Herkese tavsiye ediyorum.

  1. Merhabalar Aslı Hanım, geçmiş olsun.
   Romatem ailesini tercih ettiğiniz ve olumlu mesajlarla geri dönüş yaptığınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 43. Samsun Şubesinde Orhan Akdeniz’e muayene oldum. 10 seanlık fizik tedavi verdi. Tedavi süresinde de kontrollerimi sağladı. Gerçekten çok memnun kaldım.İlginiz alakanız tedavileriniz için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Eren Bey, geçmiş olsun.
   Romatem ailesini tercih ettiğiniz ve olumlu mesajlarla geri dönüş yaptığınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 44. Merhaba,
  Samsun Romatem hastanemize geldim.
  Ağrılarım azaldı.
  Dr.Orhan beye ve tüm.hastane çalışanlarına ilgi ve alakalrindan dolayı çok tsk ediyorum.

  1. Merhabalar Meltem Hanım, geçmiş olsun.
   Romatem ailesini tercih ettiğiniz ve olumlu mesajlarla geri dönüş yaptığınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

   1. Slm degerli hocam Eşim bel fıtığı tedavisi varmı

    1. Merhabalar geçmiş olsun.Bel fıtığının tedavisinde fizik tedavi yöntemleri önemli bir yer tutar. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.
     Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

  2. İstanbul içimi bu hastane hanfendi ve ücreti seans aralığı yani süresi nedir acaba?

   1. Merhabalar Burcu Hanım, geçmiş olsun.
    İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Samsun’da hizmet vermekteyiz.
    Şubelerimize https://romatem.com/hastanelerimiz/ linkten ulaşabilirsiniz.
    Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
    Dilerseniz yeni çekilmiş MR sonuçlarınızı 4447686 numarasından hekimlerimize ulaştırabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

    1. Nurten hanım ucreti 350 tl dedıler danısmanlık icin

 45. Merhaba,
  Bel fıtığında ameliyat gerekli midir?

  1. Bel fıtığının yerleşimi, büyüklüğü ve hastada oluşturduğu bulgulara göre ameliyat kararı verilir. Her bel fıtığı ameliyatlık değildir. Ayrıntılı değerlendirme sonrası ameliyatlık olup olmadığına karar verilir. Fizik tedavi rehabilitasyon uygulamaları özellikle de uygun hastalarda spinal dekompresyon cihazı tedavi seanasları sonrasında bel fıtığına bağlı gelişen ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi pek çok yakınmanın gerilemesi ve fıtıklarda geri çekilme gelişmesi ihtimal dahilindedir.

   1. Hocam nerde çalışıyorsunuz sizi nerden bulabilirim muayene olmak için ?

    1. Merhabalar Serhat Bey,geçmiş olsun.
     Romatem Bursa Hastanesi’nde hizmet vermekteyim. 4447686 numarasından randevu oluşturabilirsiniz.

   2. Selamlar hocam tamamen bitme söz konusu değil sanırım değil mi çünkü gittiğimiz ve tedavi uygulaması yaptığımız yer deki hocaların söylemlerine bakarak tamamen kurtulma yok ömür boyu bizimle sanırım biz bu ndan nasıl kurtuluruz rahat bir uyku vs. Zor sanırım

    1. Merhabalar Nesrullah Hanım, geçmiş olsun.
     Fıtık rahatsızlığınızdan kurtulmak mümkün hastalığınız seviyesine bağlı olarak tedavi süreci uzayabilmektedir. Rahatsızlığın tedavisinden sonra hayatınızda egzersizleri ve doğru postürle devam ederseniz tedavi tekrarlamayacaktır.
     Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
     Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.