Kuru iğneleme tedavisi nedir?

Genel olarak kas ve bağ dokular içerisindeki tetik noktalara, gergin bantlara akupunktur tedavisinde de kullanılan iğnelerin batırılmasıyla yapılan tedaviye kuru iğneleme tedavisi denir. Kuru ifadesi vücuda steroid, lokal anestezik , mezoterapi ürünleri gibi herhangi bir ilaç verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle kas iskelet sisteminin ağrılı durumlarında kullanılır. Etkinliği ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Kuru iğne tedavisinin etki mekanizması nedir ?

Teori düzeyinde olan fakat genel geçer kabul görmüş en önemli teori 1977 yılında yapılmıştır . Buna göre, tetik noktalar çoğunlukla sinir kas bileşim yerleri ile ilgilidir ve bu alanların iğne ile uyarılması merkezi sinir sistemine fazlaca bilgi girmesine sebep olur bu da daha önceden merkezi sinir sistemine yani beyin ve omuriliğe gelen ağrılı uyaran girişlerinin kapatılmasına sebep olur . Burda en önemli husus halk arasında kulunç , yel girmesi diye tariflenen bu rahatsızlıkların , çok daha ciddi durumlar olan bel fıtığı ve sinir sıkışmalarını taklit etmesi ve aslında neredeyse yan etkisiz olan kuru iğne ile basitçe tedavi edilebilecek olmasıdır. Bu sebeple, hekimin ayırıcı tanısı ve değerlendirmesinin önemi büyüktür. Bilimsel makalelerde etkinliği %70 ler civarındadır. Doğru hasta seçimi ve doğru uygulama tekniği ile bu oranın artacağı aşikardır.

Kuru İğne Tedavisi

Akupunktur ile kuru iğneleme tedavisinin farkı nelerdir ?

Kas iskelet sisteminde oluşan ağrılı tetik noktalar ile akupunktur noktaları arasında %71 e varan bir benzerlik saptanmıştır. Zaten geleneksel tıpta ve akupunktur tedavisinde bu ağrılı noktalara “Ah-Shi (kabaca ağrıyan noktalar olarak tercüme edilebilir) noktaları” denmektedir. Buna rağmen akupunktur tedavisi daha yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve vücuttaki 12 meridyen içinde dolanan enerji akışı temeliyle bunların bozukluklarına dayanırken kuru iğne tedavisinin kullanım alanı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilgilidir .

Kuru iğneleme tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır ?

 • Miyofasyal ağrı sendromu
 • Fibromiyalji
 • Tenisçi / Golfçü dirseği
 • Baş ağrıları
 • Artrozlar başlıca hastalıklardır.

Kuru iğneleme tedavisinin yan etkisi var mıdır ?

Yan etkileri oldukça azdır. Bununla birlikte uygulama tekniğine bağlı olarak , lokal ağrı,yabancı cisim reaksiyonu ,enfeksiyon gibi selim yan etkilerden pnömotoraks gibi ciddi yan etkilere kadar istenilmeyen durumlar görülebilir. Bu nedenle ehil ellerde ve bu tedaviyi yapma yetkisi olan sağlık kuruluşlarında yapılmasını şiddetle önermekteyiz.

Kuru iğne tedavisi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

14 comments

 1. DİRSEK ÇIKIĞI SONRASI HAREKET KISITLIĞIM VAR MANUEL TERAPİ ACISINA DAYANAMADIĞIM İÇİN YARIDA BIRAKTIM KURU İĞNE TEDAVİSİ İLE KISITLILIĞI DÜZELTME OLASILIĞIMIZ VAR MI ACABA

  1. Merhabalar Sedat Bey, geçmiş olsun.
   Olumlu sonuçlar alabilirsiniz ama rahatsızlığınız durumu, etkilenen bölgeler, eşlik eden rahatsızlıklar, fiziki durumunuz gibi bir çok etmen bulunduğundan sadece kuru iğne ile olumlu sonuç alınabilir demek doğru olmaz. Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. HOCAM CP li 22 aylık çocuğumuz var bu tedavi uygulanabilir mi?

  1. Merhabalar geçmiş olsun.
   En doğru tedavi süreci klinik muayene ile aktarılabilir. Özellikle pediatrik rehabilitasyon sürecine hakim hekim ve fizyoterapistlere başvurarak sağlıklı bir süreç oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar yaptığım spor dolayısıyla golfcü dirseği rahatsızlığı geçirdim. Farklı doktorlarda tedavi gördüm fizik tedavi de dahil ama ağrım üzerinde etkili olmadı. En son göründüğüm uzman rahatsızlıımın kalmadığını ancak tamamen geçmeyeceğini, bir laptopun bile bu rahatsızlığın tekrar tetiklenmesine sebep olabileceğini söyledi. Spora ara vermek zorunda kaldım.Tabi bu aşamada tamamen pasif bir yaşama geçmem dolayısıyla kaslarım zayıfladı.Tekrar geri dönmek istiyorum ancak aynı rahatsızlığı yaşama tedirginliği ile yapamıyorum. Kuru iğne bu rahatsızlık üzerinde ne kadar etkilidir?

  1. Merhabalar Sevinç Hanım, geçmiş olsun.
   Kuru iğneden olumlu sonuç alabilirsiniz. Aynı zamanda fizyoterapist eşliğinde uygulayabileceğiniz egzersizler ile güçlenebilir ve bu egzersizleri yaşamınız bir parçası haline getirirseniz yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhaba Hocam, bende omuz silkme tiki var. Acaba bu kuru iğne tedavisi ile bu tiki tedavi etmeniz mümkün müdür? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle nedeninin saptanması gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merabalar benım boyun fıtıgım ve duzlesmeM var. 1 yıldır denge bozuklugum bas donmem var kuru ıgne ıle tedavı edılır mı

  1. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
   Kuru iğne tedavisi rahatsızlıklarınız için uygun bir tedavidir. Aynı zamanda Yüzeysel ya da derin sıcak uygulamaları, gevşeme hareketleri, elektroterapi, birtakım ilaçlarla masaj, akupunktur, nöral tedavi, ozon uygulamaları, mezoterapi, elektromanyetik tedavi gibi yöntemler de uygun olabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda size uygun bir tedavi süreci oluşturabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba kuru iğne tedavisi uygulama yetkisi türkiye’de kimlere verilmiştir. Ruhsal hastalıklar üzerinde de etkili midir

  1. Merhabalar Melike Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji, kronik kas ve iskelet sistemi hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı oluşan ağrı ve hareket kısıtlılıklarına yönelik genelde ülkemizde uygulanmaktadır. Kuru iğne ile fizili olarak rahatlama sağlandığı için ruhsal hastalıklarda f yardımcı tedavi olarak olumlu bir etkisi olabilir. Fiziktedavi hekimleri, nöroloji hekimleri genelde uygulamaktadır.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba huzursuz bacak için işe yaradığını duydum. Doğru mu acaba?

  1. Merhabalar Aysun Hanım, geçmiş olsun.
   Huzursuz Bacak Sendromu kuru iğne tedavisi uygulanabilir. Fizik tedavi uygulamları ve ozon tedavilerinin de rahatsızılığı kontrol altına almada olumlu sonuçları vardır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.