Kuru İğne Tedavisi
WhatsApp

Kuru iğneleme tedavisi nedir?

Genel olarak kas ve bağ dokular içerisindeki tetik noktalara, gergin bantlara akupunktur tedavisinde de kullanılan iğnelerin batırılmasıyla yapılan tedaviye kuru iğneleme tedavisi denir. Kuru ifadesi vücuda steroid, lokal anestezik , mezoterapi ürünleri gibi herhangi bir ilaç verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle kas iskelet sisteminin ağrılı durumlarında kullanılır. Etkinliği ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Kuru iğne tedavisinin etki mekanizması nedir ?

Teori düzeyinde olan fakat genel geçer kabul görmüş en önemli teori 1977 yılında yapılmıştır . Buna göre, tetik noktalar çoğunlukla sinir kas bileşim yerleri ile ilgilidir ve bu alanların iğne ile uyarılması merkezi sinir sistemine fazlaca bilgi girmesine sebep olur bu da daha önceden merkezi sinir sistemine yani beyin ve omuriliğe gelen ağrılı uyaran girişlerinin kapatılmasına sebep olur . Burda en önemli husus halk arasında kulunç , yel girmesi diye tariflenen bu rahatsızlıkların , çok daha ciddi durumlar olan bel fıtığı ve sinir sıkışmalarını taklit etmesi ve aslında neredeyse yan etkisiz olan kuru iğne ile basitçe tedavi edilebilecek olmasıdır. Bu sebeple, hekimin ayırıcı tanısı ve değerlendirmesinin önemi büyüktür. Bilimsel makalelerde etkinliği %70 ler civarındadır. Doğru hasta seçimi ve doğru uygulama tekniği ile bu oranın artacağı aşikardır.

Kuru İğne Tedavisi

Akupunktur ile kuru iğneleme tedavisinin farkı nelerdir ?

Kas iskelet sisteminde oluşan ağrılı tetik noktalar ile akupunktur noktaları arasında %71 e varan bir benzerlik saptanmıştır. Zaten geleneksel tıpta ve akupunktur tedavisinde bu ağrılı noktalara “Ah-Shi (kabaca ağrıyan noktalar olarak tercüme edilebilir) noktaları” denmektedir. Buna rağmen akupunktur tedavisi daha yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve vücuttaki 12 meridyen içinde dolanan enerji akışı temeliyle bunların bozukluklarına dayanırken kuru iğne tedavisinin kullanım alanı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilgilidir .

Kuru iğneleme tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır ?

  • Miyofasyal ağrı sendromu
  • Fibromiyalji
  • Tenisçi / Golfçü dirseği
  • Baş ağrıları
  • Artrozlar başlıca hastalıklardır.

Kuru iğneleme tedavisinin yan etkisi var mıdır ?

Yan etkileri oldukça azdır. Bununla birlikte uygulama tekniğine bağlı olarak , lokal ağrı,yabancı cisim reaksiyonu ,enfeksiyon gibi selim yan etkilerden pnömotoraks gibi ciddi yan etkilere kadar istenilmeyen durumlar görülebilir. Bu nedenle ehil ellerde ve bu tedaviyi yapma yetkisi olan sağlık kuruluşlarında yapılmasını şiddetle önermekteyiz.

Kuru iğne tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 7 686 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir