Boyun Fıtığı – Romatem

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boyun omurlarındaki amortisör görevi gören disklerin, çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranması, yırtılması veya yerinden kayması nedeniyle, omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasıdır.

İnsan omurgası 33 omurdan oluşan dinamik bir yapıdır. Boyun ve bel bölgesi omurganın en hareketli bölgeleridir. Omurgayı oluşturan kemik yapılar olan omurlar arasında bulunan ve aralarındaki  bağlantıyı sağlar. Diskler ise baskı ve yüklenmeler için amortisör görevi görür.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Bel ve Boyun Fıtığı

Omurlar arasında bulunan disklerin içindeki sıvı içeriği zamanla ve yaşa bağlı olarak azalır. Omurganın kötü kullanımı da bu azalmayı arttırır. Sonuçta yüklenmelere karşı diskin dayanıklılığı azalır. Kontrolsüz ani hareketlerde bulunma, uzun süre masa başında ve sabit halde çalışma, omurgaya yük bindiren veya devamlı rotasyon hareketlerini gerektiren işler ve sporlar yapma, yüksekten düşme ve trafik kazası gibi travmalara maruz kalma şeklindeki zorlanmalar, diskte yırtılmalara neden olarak boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun fıtığı her yaş grubunda görülse de, genellikle genç-orta yaş grubunda daha sık rastlanır. İnce, narin ve uzun boyunlu kişilerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı için de bir risk faktörüdür. Uzun süre masa başında çalışmak, uzun sürelerle araç kullanmak, hareketsiz bir yaşam sürmek, uyku sırasında uygun olmayan yastık kullanmak, omurgayı zorlayıcı hareket ve aktivitelerde bulunmak ve uygun olmayan spor faaliyetleri yapmak boyun fıtığı için diğer risk faktörleridir. Boyun çevresi kasların kuvvetsiz olması da disklere binen yükü arttırarak fıtıklaşmalara zemin hazırlar.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının en sık ve en erken rastlanan belirtisi boyun bölgesinde görülen ağrıdır. Her boyun ağrısı boyun fıtığına bağlı değildir. Kas kaynaklı ağrılar aslında boyun bölgesinde oldukça yaygın olarak görülür. Fıtığa bağlı ağrılar ise hem daha dirençlidir hem de bazı özellikler gösterir. Ağrı tek taraflı olarak boyundan kola doğru yayılabileceği gibi, sırta veya enseden başa doğru da yayılım gösterebilir. Ağrı genellikle devamlı bir karakterde olsa da, boyun hareketleri ile şiddetlenmeye meyillidir. Ağrı yanında, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, iğnelenme ve elektrik çarpması şeklinde şikayetler de tabloya eklenebilir. Bunun yanı sıra his kaybı, kuvvet azalması, el becerilerinde azalma ve kolda incelme gibi nörolojik belirtiler de görülebilir. Öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi durumlar ağrıyı arttırabilir.

Boyun fıtığı tanısı nasıl konur?

Boyun fıtığı tanısı, dikkatli bir hasta öyküsü yanında fizik ve nörolojik muayene ile konur. Röntgen, MRI (manyetik rezonans) veya BT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri tanıyı kesinleştirmede ve tedavi planını oluşturmada yardımcı olur. Bazı durumlarda EMG (elektromiyografi) denilen sinir incelemelerine ihtiyaç duyulabilir.

Boyun, sırt, omuz ve kol bölgesindeki ağrılar, boyun fıtığı dışındaki hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bazen iç organlardan yansıyan ağrılar benzer belirti ve bulgulara neden olabilir. Bu nedenle boyun fıtığı tanısını koymadan önce, benzer şikayetlere neden olabilecek bu rahatsızlıkların dışlanması gereklidir. Bu amaçla gerekli görüldüğü takdirde ileri görüntüleme ve laboratuar incelemelerine başvurulabilir.

Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun fıtığı hastalarının çok büyük bir oranı cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir. Bazı hafif olgularda istirahat, günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi ve boynun doğru kullanımı konusunda hastanın eğitilmesi ile şikayetlerde düzelme sağlanabilir. Bu hastaların düzenli bir egzersiz programına yönlendirilerek takibinin yapılması gereklidir.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri boyun fıtığı tedavisi için sıklıkla uygulanır. Yine kortikosteroid içeren ilaçlar ihtiyaç duyulması halinde doktor gözetiminde kullanılabilir. Bazı durumlarda geçici süreyle boyunluk kullanılması gerekebilir.

Bu tedavi ve önlemlerle sonuç alınamayan veya ciddi sinir baskısı ile başvuran boyun fıtığı hastalarında fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.

Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemleri olarak, akupunktur, nöral terapi, kupa tedavisi ve ozon tedavisi de boyun fıtığı tedavisinde kullanılabilir.

DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı tedavisinde de etkili bir bir tedavi yöntemidir. Etkilenen disk seviyesinde negatif basınç oluşturacak şekilde kontrollü traksiyon uygulanmasına dayanır.

Bazı durumlarda ağrının rahatlatılması için boyun bölgesine epidural enjeksiyonlar ve sinir blokları yapılabilir. Yine boyun, sırt ve omuz bölgesi kaslarına tetik nokta enjeksiyonları da uygulanabilir.

Egzersiz tedavisi boyun fıtığı tedavisinde tedavinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Öncelikle omurganın doğru kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri konusunda hastaya eğitim verilir. Daha sonra esneme, germe,  kuvvetlendirme ve postür (duruş) egzersizlerini içeren bir egzersiz programı başlatılır. Bu programın yoğunluğu ve süresi hastanın klinik durumuna göre belirlenir.

Klinik pilates uygulamaları diğer omurga problemlerinde olduğu gibi boyun fıtıklarında da hem tedavide hem de önlemede oldukça yararlı bir tedavi yöntemidir.

Boyun fıtığı tedavisinde cerrahi tedaviye nadiren ihtiyaç duyulur. Cerrahi dışı tedavilerden fayda görmeyen ve ciddi ve ilerleyici nörolojik kayıpları olan hastalarda son tedavi seçeneği olarak cerrahiye başvurulur.

Boyun fıtığı ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın uzmanlarımız cevaplasın!

63 comments

 1. Merhaba ileri evre boyun fıtığım olduğu söylendi nasıl bir tedavi süreci olması gerekiyor veya ne yapmalıyım

  1. Merhaba Serkan Bey,
   Klinik muayene sonucunda hastalığın seviyesi ve sizin fiziki özellikleriniz göz önüne alınarak bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Hafif derece vakalar için ilerlememesi için ne tarz önlemler alınmalıdır

  1. Merhabalar Cem Bey,
   Öncelikle postürünüze dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı. Oturarak, masa başı bir işte çalışıyorsanız, 1 saatte bir kalkarak 10′ ar dakikalık kaslarınızı açıcı egzersizler yapmalısınız.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

  2. Egzersiz yapın hiç bırakmadan yılmadan usanmadan vaktiniz varsa yüzmeye gidin

 3. Merhaba boyun fıtığında fizik tedavi mi daha faydalıdır yoksa ameliyat mı?

  1. Merhabalar Ali Bey, geçmiş olsun.
   Boyun fıtıklarında cerrahi tedaviye nadiren ihtiyaç duyulur. Cerrahi dışı tedavilerden fayda görmeyen ve ciddi ve ilerleyici nörolojik kayıpları olan hastalarda son tedavi seçeneği olarak cerrahiye başvurulur.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 4. İyi çalışmalar. Ara sıra boyun tutulması yaşıyorum ağrı kesicilerle ve boyun pediyle kısa süre içinde iyileşebiliyorum fakat son zamanlarda çok fazla tutulmaya başladı ve artık uyguladığım yöntemler işe yaramıyor. Sizce erkenden doktor muayenesi almadığım için mi artık uyguladığım yöntemler işe yaramıyor ve hastanenizde rahatsızlığımla ilgili tedavi yöntemleri nelerdir?

  1. Merhabalar Aleyna Hanım, geçmiş olsun.
   Kullandığınız tedavi yöntemleri tam doğru olmayabilir veya rahatsızlığınızın seviyesine uygun tedavi yöntemleri olmayabilir. Rahatsızlığınıza yönelik sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 5. merhaba boyun fıtıgı icin ücretlerinizi öğrenebilr miyim? evde tedavi var mıdır

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.Oluşan tedavi sürecine göre ücretler hakkında bilgi verebiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. oğlum 17 yaşındadır.tatilde tekneden balıklama olarak sık sık atlamıştır.şu anda boyun ve etrafı ağrımaktadır. acaba hangi servise müracaat etmemiz gerekir.

  1. Merhabalar Orhan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvurabiliriz.
   Eğer cerrahi bir müdahale gerekmezse klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. merhaba boyun fıtığındam müzdarip biriyim c4 c5 c6 c7 boyun fıtığım var aşırı bası var boynumda ve solkoluma vuruyor ayrıca sol kolumda yırtık oluştuğu söylendi boyun fıtığım kıronik olduğu söylenildi doktor tarafından nasıl bir tedavi önerirsiniz saygılar

  1. Merhabalar Rıdvan Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınıza yönelik sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 8. Ücretler kişiden kişiye değişiyor mu ? Acaba bunun bilgisini paylkaşabilir misiniz

  1. Merhabalar Adalet Güneş, geçmiş olsun.
   Hastalığa, rahatsızlığın seviyesine, tedavi sürecine verilen yanıta, hastanın özelliklerine, hastalık hikayesine göre klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulmaktadır. Tedavi süeci kişiye özel olduğu için ücretlerde farklılık olmaktadır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 9. Hafatada 4 gün spor yapıyorum. Bana herhangi zorluk çıkarmıyor ama sık sık boyun ağrım oluyor. Acaba boyun fıtığı mıdır?

  1. Merhabalar Eren Bey, geçmiş olsun.
   Fıtığınız olabilir, sinirlerle alakalı bir rahatsızlık olabilir, kaslarınıza yönelik bir rahatsızlık olabilir. Düzenli olarak spor yaptığınız için fizik tedavi uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bir anlık yanlış hareket veya düzenli olarak yapılan yanlış hareket rahatsızlığın seviyesini arttırabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 10. 2 haftadan beri boynumun sağında ağrı var. Sanırım yatış şeklimle alakalı boyun fıtığı bu şekilde mi gelişiyor?

  1. Merhabalar Akasma Eyüboglu, geçmiş olsun.
   Her boyun ağrısı boyun fıtığına bağlı değildir. Kas kaynaklı ağrılar aslında boyun bölgesinde oldukça yaygın olarak görülür. Fıtığa bağlı ağrılar ise hem daha dirençlidir hem de bazı özellikler gösterir. Ağrı tek taraflı olarak boyundan kola doğru yayılabileceği gibi, sırta veya enseden başa doğru da yayılım gösterebilir. Ağrı genellikle devamlı bir karakterde olsa da, boyun hareketleri ile şiddetlenmeye meyillidir. Ağrı yanında, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, iğnelenme ve elektrik çarpması şeklinde şikayetler de tabloya eklenebilir. Bunun yanı sıra his kaybı, kuvvet azalması, el becerilerinde azalma ve kolda incelme gibi nörolojik belirtiler de görülebilir. Öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi durumlar ağrıyı arttırabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Boyun fıtığının düzeyi nasıl belirleniyor acaba bilgi almamıoz mümkün mü?

  1. Merhabalar Ekin Bey, geçmiş olsun.
   Boyun Fıtığının 5 evreden oluşur. Bunlar;
   1. Şiddetli boyun ağrısı ve veya kola vuran ağrı.
   2. Orta düzeyde sık olarak hissedilen ağrılar.
   3. Ağrıyla birlikte kolda kuvvetsizlik veya uyuşma gibi sinir hasarı bulguları.
   4. Ağrıyla birlikte kollar ve ayaklarda kuvvetsizlik ve uyuşma.
   5. Kollar ve ayaklarda giderek artan güç kaybı ve uyuşma
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Boyun fıtığı ağrısı için ilaçlar kalıcı olarak çözüm sağlar mı? İlla terapi mi uygulatmak gerekiyor

  1. Merhabalar Bahtiyar Bey, geçmiş olsun.
   İlaçlar anlık tedavi sağladığı için geçici çözümlerdir veya takviye niteliğinde tedavi yöntemleridir. Sağlıklı ve uzun vadeli olması için fizik tedavi gerekmektedir. Aynı zamanda hayatınız her alanına egzersizleri yerleştirmeniz gerekmektedir. Unutmayın ”Hayat Harekkettir.”
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. fitness yaparken enseme çekme hareketi yaptım ve 1 haftadır boynum aqğrıyor. Acaba buna bağlı olarak boyun fıtığı gelişmiş midir?

  1. Merhabalar İpek Hanım, geçmiş olsun.
   Fıtığınız olabilir, sinirlerle alakalı bir rahatsızlık olabilir, kaslarınıza yönelik bir rahatsızlık olabilir. Kas gevşetici ve istiratin ardından hala devam ediyor ise bir fizik tedavi uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 14. Boynumu sürekli sağa sola doğruı çeviriyorum bu boyunla ilgili sıkıntı olabilir mi? Yada tik midir?

  1. Merhabalar Tevfik Bey, geçmiş olsun.
   Boyun fıtığının en sık ve en erken rastlanan belirtisi boyun bölgesinde görülen ağrıdır. Her boyun ağrısı boyun fıtığına bağlı değildir. Kas kaynaklı ağrılar aslında boyun bölgesinde oldukça yaygın olarak görülür. Fıtığa bağlı ağrılar ise hem daha dirençlidir hem de bazı özellikler gösterir. Ağrı tek taraflı olarak boyundan kola doğru yayılabileceği gibi, sırta veya enseden başa doğru da yayılım gösterebilir. Ağrı genellikle devamlı bir karakterde olsa da, boyun hareketleri ile şiddetlenmeye meyillidir. Ağrı yanında, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, iğnelenme ve elektrik çarpması şeklinde şikayetler de tabloya eklenebilir. Bunun yanı sıra his kaybı, kuvvet azalması, el becerilerinde azalma ve kolda incelme gibi nörolojik belirtiler de görülebilir. Öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi durumlar ağrıyı arttırabilir. Belirtilere sahip değilseniz psikolojik olabilir. Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 15. Spor ile boyun fıtğının ilişkisi var mıdır? Spor bizi boyun fıtğından korur mu hocam?

  1. Merhabalar Eser Bey,
   Kesinlikle doğru spor, özellikle bir uzman kontrolünde yapılan spor sadece fıtık için değil bir çok omurga rahatsızlığı için korucu rol üstlenmektedir.

 16. Dedemin boyun fıtığı var ne yapmalıyım? Dedem çok ağrıyor diyo ne yapmalıyım?

  1. MErhabalar Bengisu Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamızın fizik tedavi doktoruna görünerek bir tedavi oluşturulması gerekmektedir. Dilerseniz youtube kanalımızdaki videolardan destek alabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/watch?v=WmAW-Vqml9E&t=6s
   https://www.youtube.com/watch?v=NqGLLEjRmOA&t=12s

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. Merhaba benim boyun tarafımda ders çalışırken veya sınıfta tahtaya baktığım zamanlar sırt çantası taşıdığım zaman çok kötü bir ağrı oluyor yanma hissi gibi bu boyun fıtığıyla mı ilgili

  1. Merhabalar Gözde Hanım, geçmiş olsun.
   Genel olarak fıtığın oluşma sebepleri arasında kötü postür (duruş bozukluğu), yanlış çamta kullanımı, bununla birlikte uzun süre masa başında oturma, cep telefonunu yanlış kullanma bulunmaktadır. Ağrıların devam ederse yada uzun süredir devam ediyorsa bir fizik tedavi doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 18. Merhabalar,boynumu saga sola one ve arkaya hareket ettirdigim zamanlar asiri baş agrisi ve bas donmesi olusuyor.ense kismindan basimin arkasina kadar agri olusuyor ve sanki yanma hissiyle(sicaklik) gerceklesiyor.2 kolumada agri vuruyor ve gucsuzluk hissediyorum.ilerlemis boyun fitigi belirtileri olabilirmi acaba? en kisa surede tedavi icin randevu alicam sizlerden,on bilgi almak istedim.iyi calismalar.

  1. Merhabalar Çiğdem Hanım, geçmiş olsun.
   Boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi yada ikiside olabilir. En sağlıklı bilgi için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 19. merhaba annemin boyun fıtığı ve düzleşmesi var, kolları ve başı gün geçtikçe çok ağrıyor . bunun için cerrahi müdahale olmadan evde ne yapılabilir?

  1. Merhabalar Melisa Hanım, geçmiş olsun.
   https://www.youtube.com/watch?v=4fwjvUoyGzY&t=74s
   https://www.youtube.com/watch?v=mfEFplD7gAg
   https://www.youtube.com/watch?v=WmAW-Vqml9E&t=32s
   Videolarımızı düzenli olarak uyguladığınız taktirde hastamıza yardımcı olacaktır. Rahatsızlığın seviyesine göre ve hastamızın günlük yaşamda kendine dikkat etmesine göre kısa vadeli yada uzun vadeli rahatlama sağlayabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Küçük bir boyun fıtığının kalıcı tedavisi var mı yoksa sürekli rahatlatmak için mi tedavi görüyoruz.

    1. Merhabalar Serhat Bey, geçmiş olsun.
     Fıtık rahatsızlığı olmayan bireyler zamanla kötü postür v.b. sebeplerden fıtık sahibi olabilir. Fıtık rahatsızlığı olan hastalarda tedavi başarısı yüksektir, ağrısız yaşam mümkündür. Tedavi süreci bittikten sonra rahatsız olan bölgeye özen gösterir ve düzenli egzersiz yaparsa fıtığın yeniden oluşmasının önüne geçilebilir.
     Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. Merhabalar,

  Boyun fıtığı ağrıları göğüs bölgesine de vurabilir mi?

  1. Merhabalar Cihat Bey, geçmiş olsun.
   Boyun ağrısı genellikle boyunda tutuklukla birliktedir. Ağrı şiddeti iklim değişikliği, hareket, gün içinde değişkenlik gösterebilir. Ağrı genellikle künt ve basınç tarzında veya yanıcı olarak hissedilir. Ağrılı bölge dokunmayla hassastır. Bazen boyun hareketleri sırasında ses de olabilmektedir. Ağrıya kolda uyuşma ve yanma hissi de eşlik edebilir.
   Fıtığın yerleşim yerine göre sırt ve göğüs ön bölgesinde ağrı görülebilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. Merhaba boyun fitigi kulağı etkilermi boynumda 3 tane fitik var aşırı bir kulak uğultusu ve işitme kaybı mevcut boyun fitigi ile alakalı olabilirmi.eger olabilirse fizik tedaviden fayda gorebilirmiyim.

  1. Merhabalar Cihat Bey, geçmiş olsun.
   Boyun fıtığınız sinirlere baskı yapıyor ise sinirlerle alakalı olarak işitme problemleri yaşanabilir. Fizik tedavi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 22. Merhabalar , mesleğim gereği 6 yıldır günde 10 saatten fazla masa başında çalışmaktayım , 2 ay önce dengemi kurmakta zorluk çekmeye başladım ama vertigo gibi değil , Kbb ye nörolojiye ve beyin ve sinir cerrahisine göründüm emar çektirdim , boyun düzleşmesi oldugu söylendi 30 seans özel bir hastanede fizik tedavi gördüm egzersizlerde yapıyorum ama %40-50 kadar bi iyileşme yaşadım , ama halen sabit duramıyorum otururken dengemi kaybettiğimi ve hareket etmem gerektiğini hissediyorum. bu durumla ilgili ne yapmalıyım

  1. Merhabalar Yasin Beyi geçmiş olsun.
   Seans sayısı yeterli olmamış olabilir tedavi sonucunda hekiminiz bir egzersiz programı önerdiyse onu uygulayabilir veya sıklığını arttırabilirsiniz. Egzersizlere devam ederken ozon tedavisi gibi tedavi destekleyici tedavilerden destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 23. Merhabalar,

  uzun zamandır boynumdan omuzlarımdan kollarımın pazu kısmına dirseklerime el bilek ve kemiklerine kadar çok fena ağrılar çekiyorum omuzdan mr. çektirdim sağ omuzumda 2,6 mm derinliğinde eklem yüzüne bakan kısmi yırtık var denildi ilaç kullanıyorum sürekli ve ağrılarla mücadele ediyorum çok zorlaştı uykularımdan edecek kadar boyun fıtığı olabilirmi sizce acil cevaplarınızı bekliyorum.

  Teşekkürler.

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Boyun fıtığı ve omuzda yırtık birlikte olabilir. İlaç yeterli olmamış olabilir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimi kontrolü sonrasında Fizik tedavi ve enjeksiyonlar ilave olarak kullanılabilir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 24. Merhabalar
  Benim hanım yaklaşık 10-15 gündür çok şiddetli boyundan sol kola doğru ağrı çekmekte, beyin cerrahına götürdük, mr çekildi mr göre biri büyük biri küçük boyunda iki fıtık olduğu söylendi ve hemen ameliyat yapılmasını söyledi doktor. Doktorun söylediğinden başka bu fıtık fizik tedavi veya akupunktur, kuru iğne tedavisi gibi yöntemlerle iyileşme şansı varmıdır. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   MR raporunuzu, kısaca hastalık hikayenizi (ad,soyad,yaş,durumu v.b.) ve hizmet almayı düşündüğünüz ili 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza iletebilirseniz en kısa sürede hekimimize ileterek sizlere dönüş sağlayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 25. Merabalar benım boynumda ıkı tan kucuk bır tane genış caplı bulnmakta fıtık 1 yıldır sureklı denge kaybı bas donmesı mevcut bunun ıcın ne gıbı bır yol ızlemem lazım bu arada boyun duzlesmesıde ters kavıs olurmus

  1. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak tedavi süreci oluşturabilirsiniz.Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.

   Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemleri olarak, akupunktur, nöral terapi, kupa tedavisi ve ozon tedavisi de boyun fıtığı tedavisinde kullanılabilir.

   DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı tedavisinde de etkili bir bir tedavi yöntemidir. Etkilenen disk seviyesinde negatif basınç oluşturacak şekilde kontrollü traksiyon uygulanmasına dayanır.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 26. İyi günler bendede boynumda hafif düzleşme ve c3-4 c4-5 c5-6 disklerinde diffüz bulging var denge kaybı baş ağrısı kolumda ağrı uyuşma göğüste ağrı kürek kemiğinde ağrı var

  1. Merhabala Burak Bey, geçmiş olsun.
   Yüzeysel ya da derin sıcak uygulamaları, gevşeme hareketleri, elektroterapi, birtakım ilaçlarla masaj, akupunktur, nöral tedavi, ozon uygulamaları, mezoterapi, elektromanyetik tedavi gibi tedavi yöntemleri ile rahatsızlığınıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 27. Babamın kolunda sinir sıkışması var denildi ve ameliyat oldu. Elde kas erimesi ve ince işleri yapamama var. Ameliyat fayda etmedi. Boyun fıtığı var ama ameliyeta gerek yok denildi. Fakat o kolda incelme de var. Ne yapmak gerekir

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi hekimine başvuramanızı öneririz. Klinik muayene sonucunda hem fıtığa yönelik hemde el rehabilitasyonu ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 28. Merhabalar
  MR sonuçlarım
  Servikal lordoz düzleşmiş,aks bozulmuş,kifoz gelişmiştir. Vertebra korpus köşelerinde osteofit formasyonlar izlendi C5-C6 ,c6-c7 disk mesafeleri daralmıştır Tüm intervertebral disk sinyal intesiteleri azalmıştır C4-C5 düzeyinde santral disk protrüzyonu izlendi.Spinal korda bası izlendi C5-C6 santral fokal disk herniasyonu izlendi. Spinal korda bası saptandı C6-C7 düzeyinde santral lokal disk herniasyonu izlendi Neler tavsiye edersiniz
  Teşekkür ederim İyi günler dilerim

  1. Merhabalar Rashida Hanım, geçmiş olsun.
   Sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) tedavilerinden yararlanabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 29. merhaba ;

  sol tarafta 4 adet sağ tarafta bir adet olmak üzere boyun fıtığı tespiti yapıldı. kolda ve parmaklarda uyuşma başladı. doktorum ameliyat dedi. sizce ameliyat olmalımıyım. fizik tedavi veya başka yöntem ile bunlar iyileşmez dedi. bunlara müdahae edilmezsse ilerde sol kolunu ne kadar kullanabilirsin onu tartışırız diye belirtti. ameliyat olmalımıyım.

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi hekimine muayene olmanızı öneririz. Fizik tedavi hekimimin klinik muayenesi sonucunda yönlendirilerek bilgi alabilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 30. Boyun fıtığı gerilince göğüste çıtlama ve ağrı yaparmı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Mücahit Bey, geçmiş olsun.
   Etkilenen sinire bağlı gözükebilir ama en sağlıklı bilgi için mutlaka hekim kontrolü gerekmektedir. Farklı rahatsızlıklardan da kaynaklı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir