Kemik İliği Ödemi Sendromu – Romatem

Kemik İliği Ödemi

Kemiklerin iç kısmında bulunan ve çoğunlukla kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan boşluklu kısma kemik iliği denir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kemik iliğindeki sıvı miktarının artması kemik iliği ödemi olarak adlandırılır. Ödemin yarattığı basınç ağrıya neden olabilir.

Kemik iliği ödemi sendromu nedir?

Önceleri “geçici osteoproz (kemik erimesi)”, “kalçanın geçici osteoporozu”, “geçici migratuar osteoporoz” gibi isimlerle adlandırılan “kemik iliği ödemi sendromu” nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Daha çok kalça eklemi başta olmak üzere diz ve ayak bileği gibi yük binen eklemlere yakın kemiklerde görülür. Özellikle gebeliğin son üç ayında olmak üzere kadınlarda daha sık görülür. Erkeklerde ise orta yaş dönemlerinde görülebilmektedir. Genellikle kendi kendini sınırlayan ilerleyici olmayan klinik bir durumdur.

Kemik iliği ödemi neden oluşur?

Kemik iliği ödemi bazen travma veya çarpmalarla yakından ilişkilendirilebilir. Bir diğer sık karşılaşılan neden eklem kireçlenmeleridir. Eklem kıkırdakları hasar gördüğünde yapısı incelir ve kemiğe binen yük artar. Bu artış zamanla kemiğin kıkırdağa komşu bölgelerinde ödem oluşmasına sebep olabilir. Yine kadınlarda gebelik döneminde kemik iliği ödemi oluşma riski artar. Bunların yanı sıra, tümöral nedenler, radyoterapi tedavisi, gut hastalığı, romatizmal hastalıklar, orak hücreli anemi, kortizon kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak da kemik iliği ödemi gelişebilir.

Kemik iliği ödeminin belirtileri nelerdir?

Kemik iliği ödemi genellikle başladığı bölgeyle uyumlu kalça, diz veya ayak bileğinde ağrı ile karakterizedir. Eklemlere yük binmesiyle (basmakla, yürümekle) ağrı artarken yük azalınca ağrı azalır. Hasta etkilenen bacağa yük vermemeye çalışır. Antaljik yürüme olarak adlandırılan topallama yürüyüşü gözlenir. Kalça tutulumu olan hastalarda ağrı kasığa ve bacağın ön yüzüne yayılabilir. Özellikle bacak ön yüzde yer alan kaslarda güçsüzlük görülebilir. Bazen etkilenen bacak diğerine göre daha ince (kas atrofisi) olabilir. Eklem hareket açıklığı genellikle etkilenmemiştir.

Kemik iliği ödeminde nasıl tanı konur?

Tanıda klinik bulgulara ek olarak manyetik rezonans (MR) görüntüleme önemlidir. Röntgen ve bilgisayarlı tomografi genellikle yeterli bilgi sağlamaz. Kemik dansitometresi (kemik yoğunluğu) ölçümü, etkilenen tarafta kemik yoğunluğunda azalmayı göstermede yardımcı olur.

Kemik iliği ödemi nasıl tedavi edilir?

Kemik iliği ödemi, genellikle iyi bir gidişe sahiptir. Nadiren cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Tedavide ağrının azaltılması ve etkilenen tarafın istirahat ettirilmesi çok önemlidir. Ağrı kesici ilaç tedavileri uygulanabilir. Gerektiğinde kanadyen, koltuk değneği gibi yardımcı cihazlarla hastanın o tarafa basmaması sağlanmalıdır. Ağrılı dönem 6-8 hafta kadar sürebilir. Kemik erimesinin önlenmesi için genellikle bir süre kemik yıkımını önleyici ilaçlar tedaviye eklenebilir.

Kemik iliği ödeminin tedavisinde hem ağrı hem de uzun süreli istirahate bağlı olumsuzlukların önlenmesi ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyondan yararlanılır. Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılır. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanmalıdır.

Kemik iliği ödemi sendromunda tam iyileşme 6 ay ila 2 yıl sürebilir. Aynı ya da başka bir eklemde nadiren de olsa tekrarlayabilir.

Kemik iliği ödemi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

184 comments

 1. 15gun önce şiddetli diz🤪 ağrısından dolayı mikrokirik ve kanlandirma ameliyatı oldum fakat agrilar geçmedi gece gündüz sızım ve ağrım var yürüteç kullanıyorum bu süreç nekadar devam edecek agrilar ne zaman hafifler iyi gunler

  1. Merhabalar Semra Hanım geçmiş olsun.
   6 hafta ile -3 ay arasında değişebilir , 3 ay içinde rahatlamasını bekleriz.

   1. İyi günler hocam ben yaklasık 1 sene önce dizim için hastaneye gittim mr çekildim fakat birşey çıkmadı ama dizimden çok çekiyordum ayagım kitleniyordu bi anda düşüyordum 2 ay sonra tekrar gittim devlet hastanesine mr çekildim yine ama doktpr bunu bi uzmana gösterin dedi bende manisada bi uzmana gittim oda kemik iliği ödemi var dedi tam dizimle kaval kemiğimin orda dizinden iğne vurulması gerekiyor dedi iğne vuruldum dizimden ama henüz ayagım geçmedi otururken kalkcakken ayagımı açarsan zorlanıyorum üstüne az bişey yüklendimmi ayagım demir gibi oluyor

    1. Merhabalar Nezvat Bey, geçmiş olsun. MR sonuçlarınızı bize iletebilirseniz, sonuçlara bakarak sizlere sağlıklı bir geri dönüş yapabiliriz.
     Hastalarımız rahatsızlığına yönelik ayrıntılı bilgi alabilmesi için 4447686 genel merkez numaramıza veya online danışmanlığımıza ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanması için yönlendiriyoruz. Rahatsızlıklar kişiden kişiye değişiklik göstediği için hastamızı ön muayene ederek daha sağlıklı bir süreç oluşturmayı hedefliyoruz.

    2. Nevzat abi aynı problem bendede var nasıl yaptın abi iyileşti mi sana zahmet beni bu konuda bilgilendirir isim teşekkürler

   2. Hocam merhaba yaşım 36 diz ağrısı şikayetiyle mr çekildim. Diz kapağının arkasında sıvı birikmesi ve kıkırdak aşınması 1. Evredeymiş ayrıca ödem varmış. Gerekli ilaçlarımı hekimim verdi kilo vermem gerektiğini söyledi Merdiven çıkmamamı söyledi. Ama ben en önemli sormam gerekeni unutmuşum. Kilo vermek için günde 1 saat rutin yürüyüşe başladım yürüyüş olumsuz etkilermi dizimi teşekkürler şimdiden.

    1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
     Düz yolda yürüyüş yapabilirsiniz. Merdiven ve rampa inip çıkma kesinlikle yapmamanız gerekiyor. Yürüyüş yaparken orta tempolu yürümeniz gerekmektedir. Sizi zorlayacak yürüyüşler önermiyoruz. Yarım saat yürüdükten sonra biraz dinlenip tekrar devam etmenizi öneririm. Çok uzun yürüyüşler zarar verebilir.

   3. İyo gunler hocam babam 54 yasinda iltihabli romatizma hastanesi 2 aydir yogun kalca ve bacak agrisi sikayetiyle romatoloji bolumune basvurdu cekilen Mr da ‘belirgin bicimde sakroiliak ödemi ilenmistir, ve sakroiliak eklem daralmasi mevcuttur’ yaziyo kutu ilac yazmislar. Bununla ilgili nasil bir yol izlemeliyiz.Tesekkur ederim.

    1. Merhabalar Okan Bey, geçmiş olsun.
     2 aylık yoğun bakımın ardından fizik tedaviden destek alması gerekebilir. Özellikle ödemin azaltıp sinirlere baskıyı azaltmak öncelik olacaktır. Bunun yanı sıra 2 aylık yogun bakımın getirdiği olumsuz rahatsızlıkların giderilmesi de fizik tedavi sayesinde mümkündür.
     Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   4. Merhaba,
    Benimde dizimde ödem var bu spor yapmama engel mi yada ne tür sporlardan uzak durmalıyım ( kardio yapmamda bir sakınca var mıdır ?

    1. Merhabalar Bahar Hanım, geçmiş olsun.
     Dizde ödemin iyileşmesi için istirahat önemlidir. Tedavi sürecine bağlı olarak hekimden destek alarak tedavinin bitinminde sporunuza başlayabilirsiniz.
     Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
     Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   5. 30 aydır ayak bilegimde ağrılar var bazen yeri geliyor üzerine basamıyorum yürümekte zorluk çekiyorum çeşitli hastanelere gittim flim çektirdim mr çektirdim sonuc yine aynı değişen hiç birsey yok

    1. Merhabalar Yusuf Bey, geçmiş olsun.
     Öncelikle rahatsızlığın tanısının konulması gerekmektedir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümlerine başvurarak konulan tanıya yönelik tedavi süreci planlayabiliriz.
     Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
     Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

  2. Büyük ihtimal altından romatizma çıkabilir, kan tahlillerinde bakılmalı fakat bazı durumlarda tahlillerde kesin tanıyı vermez, şikayetleriniz 3-6 ay gibi uzun süredir devam ediyorsa acilen romatoloji uzmanına hatta paraya kıyıp prf. Muayene olursanız daha isabetli olur

 2. 3.5 ay önce koşarken düştüm. Çok şiddetli bir şekilde dizimi sivri bir yere çarptım. Röntgen ve MR çekildi. yaygın kemik iliği ödemi ve osteoartrit olduğunu doktorum söyledi. Tedaviyi sorduğumda ise istirahat etmem gerektiğini söyledi. bir çok anti inflamatuar ilaç kullandım. bunlar jeller spreyler ve haplar. hatta o kadar yoğun kullanmışım ki yan etkileri olan sivilcelenme ile karşı karşıla kaldım ve kullanmayı terk ettim. ve kemik yıkımını önleyici bir ilaç kullandım. aktif bir sporcuyum. 20 yaşındayım. eklem hareket açıklığı 3. ayın sonunda yavaş yavaş normale doğru yaklaştı ama normale dönmedi. hala medial bölgede gözle görülür bir şişlik var. ağrılarım azalmakla birlikte hala devam etmekte. Bu süre bana çok uzun gibi geldi belki de işimden ve sporcu olmamdan kaynaklı olabilir. size sormak istediğim şey ise şu; ben ne yapmalıyım? bu kadar uzun sürmesi ne kadar normal? bir an önce aktif yaşama geri dönmem gerektiği için bunları dert edinmiş durumdayım. Benim bu durumum ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.

   Sizi muayene edebilsek daha sağlıklı bilgi aktarabiliriz. Fakat durum olağan seyrediyor. Korkmayın , sporcu olduğunuz için dizinizden performans beklentiniz var ama acele etmemenizde de fayda var.

   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. kaval kemiği ilik ödemi mevcut tekrar mr çektirdim ilerleme olmuş. tedavi için ne yapabiliriz ilerde ne gibi sonuçlar doğurur tedavi edilmezse teşekkürler..

  1. Merhabalar İhsan Bey, geçmiş olsun.

   Son durumunuzu muayene ile değerlendirmemiz gerekir görüntüleme sonuçlarınız ile birlikte değerlendirilerek fizik tedavi planlanabilir.

   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Bir ay önce merdivende son iki basamaktan inerken sağ ayağımın üstüne düştüm. Röntgende çok ödem oluşmuş denildi. İlaç kullandım ama bileğimde hala şişlik ve hassasiyet var. Bir ay sonrasında hala şişlik ve acı olması beni endişelendiriyor. Aksayarak yürüyorum. Ne yapmam gerekiyor .

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   1 ay önce gittiğiniz hekimle tekrardan iletişim kurmanızı öneririz. Yeni röntgen çekilmenizi isteyebilir. Klinik muayene sonucunda rahatsızlığın seviyesinde azalma var mı ? Yoksa farklı bir rahatsızlık eşlik ediyor mu kontrol edilmesi gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Selam aleykum benim bacağım da tibia üst uç kısım çatlağı oldu aynı zamanda menüsküs yırtıpı oluştu2. Derece ve ayağım 22 gün alçı da kaldı sonra evde 40 gün dinlendim . Ve şuan Elhamdulillah yürüorum . Doktor dedi istiraat et evde egzersizler yap kemik iliğinde ödem oluşmuş dedi toparlarsın menüsküsünde 2. Derece atlatırsın dedi ağrı kesiciler yazdı . Ve ben kullandım ilaçlarımı ama şuan ödemden midir nedir bilmiyorum bacağımda ara ara ağrılar oluyor belli noktalarda ağrı toplanıyor heran tengilip düşeceğim korkusu oluyor acaba bu durumum kaç günde düzelir ödemi ne şekilde dağıtabilirim . Ne yapmam gerekir teşekkür ederm

  1. Merhabalar Onur Bey, geçmiş olsun.
   Kemik iliği ödemi iyileşmesi uzun süren bir durum. Devam edip etmediği mr ile kontrol edilebilir. Dizde ağrı hem ödemde hem menisküs zedelenmesinde olabilir. Dize buz uygulama ve güçlendirme egzersizi yanında 1 hafta düzenli antiromatizmal ilaç kullanmak faydalı olacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar hocam uzun zamandır kalça kemiğinde bilhasa adım atarken ayağımı kaldırdığınımda ağrılarım vardı bu git gide siddetli hal almaya başladı fizik tedavi ye gittim mr çekildi her iki tarafta kalça kemiği ödemi bulgusu konuldu sonra romatilojiye gönderildim 2 ay ilaç kullandım ama şikayetlerim geçmedi üstüne pandemi süreci geldi ve diyabet hastası olduğum için gitmedim damar açıcı ilaç dediniz acaba bu konuda yardımcı olabilir misiniz en son doktor verdiği ilaç etki gostermedi bu konuda bana yardımcı olursanız minnettar olurum size yaşım 34

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun. Elinizde bulunan MR sonuçlarınız ile klinik muayeneye gelmeniz daha sağlıklı bir tedavi süreci oluşturmamıza imkan sağlayacaktır.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Hocam sol dizde tibia proksimalinde yamalı kemik iliği ödemi varmış bende bu nasıl geçer ne yapmam lazım birde ön çapraz bağlarım zorlanmış

  1. Merhabalar Yiğit Bey, geçmiş olsun. Rahatsızlığınıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabilmemiz için fizik tedavi uzmanından muayene olmanız gerekmektedir. Rahatsızlığın seviyesine, fiziki özelliklerinize ve çeşitli tekiklerinize göre bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba spor yaparken ayağımda ağrı oluştu. Emar çekildim sonuçlar şöyle ; tibiotalar ve subtalar eklemde effüzyon izlenmekte. talus ve subtalar eklem düzeyinde tibioda subkondral kemik iliği ödemi dikkat çekmekte. talus köşelerinde sivrileşmeler izlenmekte. kalkaneusta posteior subtalar eklem düzeyinde anterior proces düzeyinde tarsal kemiklerde yama tarzında t1 hipointes pd hiperaintes kemik iliği ödemi alanları izlenmektedir. Yorumlar mısınız?

  1. Merhabalar Serap Hanım, geçmiş olsun.
   Ayağınızda kemik yapılar ve eklem düzeyinde etkilenim ön planda zorlanmaya bağlı ödem oluşmuş.a muayene ile değerlendirdikten sonra size uygun fizik tedavi planlanması ve takibinizin yapılması uygun olacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Serap hanım merhaba hemen hemen hepsi bende de yazıyor sporcuyum tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız

   1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
    Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
    Tuz tüketimini azaltın.
    İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
    Dengeli beslenin.
    Et tüketimini azaltın.
    Bol miktarda su için.
    Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
    Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
    Çok oturmaktan kaçının .
    Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
    Her saat başı yürüyün.
    Destek çorapları giyin.
    Masaj yaptırın.
    Bitki çayları tüketin.
    En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
    Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhaba Hocam. Kronisite bulgularına göre bilateral evre 2 sakroiliit, kemik iliği ödem ve post kontrast MR bulgularına göre bilateral aktif sakroiliit ile bulgular ne anlama geliyor…

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasındaki “sakro-iliak” ekleminde aktif “sulu” iltihaplı romatizma görünüyor demek. Sakro-iliak eklem Bölgesi’ndeki tutulumun Spondiloartropati (SpA) grubu hastalıklarında görmekteyiz ve bu grubun en agresif/şiddetli olabilen hastalık Ankilozan Spondilit.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Selamlar .7 senedir iman tahtasında ve sağındaki. Solundaki kaburgalarımda sürekli ağrı oluyor.kemik iliği iltihabı olduğunu ve tedavisi olmadığınızı söylediler.ağrı zaman zaman geçiyor.ağır işler yada oturma şeklim bile ağrıyı tetikliyor.ağrı kesiciler bile dindiriyor acıyı .dokununca bazen yara var gibi acıyor .agrılar sağda solda ve ortada geziyor.lütfen ne yapabilirim.

  1. Merhabalar Serdar Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarabiliriz. Rahatsızlığın seviyesini, hastalık hikayenizi, tekiklerinizi inceledikten sonra doğru bilgi aktarabiliriz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. 2 yıldır dizim şişiyor 6 ortopedi 2 romotoloji 2 fizik doktoruna gözüktüm 3 kere mr soktular dizimin icinden sıvı aldılar temiz cıktı romotoloji uzmanı kan tahlili yaptı temiz cıktı en son üniversitede özel mr cektirdim sonuc *tarif edilen düzeylerde kemik iliğinnde ödem ile uyumlu sinyal degişiklikleri ve eklem aralığında sinoviti düşündürenbelirgin sıvı artısı ve suprapatellar düzeyde medialde plika yazıyordu doktor baktıfizik tedaviye git dedi fizik doktoru saglam ortopedi doktoruna git dedi 2 yıldır dizim sisiyor 26 yasındayım bu yuzden işlerde calısamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar Mazlum Hanım, geçmiş olsun.
   Ortopedi tarafından değerlendirilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Bir üniversite hastanesine başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

 12. Merhaba, Mr Raporum:
  -Diz eklem sıvısında minimal artış mevcuttur.
  -Patellada subkortikal fokal medüller ödem mevcuttur.
  -Lateral menisküs ön boynuzundan başlayarak arka boynuza kadar uzanan horizontal yırtık izlenmiş olup eklem yüzü ilişkisi bulunmamaktadır. Yırtık kapsüler yüzey ile lişkidir. Ayrıca gövde de sagital imajlarda küçük vertigal yırtık bulgulara eşlik edilmektedir.
  -Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejerenasyonuna ait santral sinyal artışı izlenmiştir.
  -Medial tibial plato posterolateral subkortikal medüller ödem izlenmiştir.
  -ACL’de sprain izlenmiştir.

  20 yaşındayım, besyo öğrencisiyim, vücut geliştirme ile uğraşıyorum. mesleki olarakta bu işe odaklıyım.. yarın devlet hastanesinde fizik tedaviye başlıyorum, önce tedavi sonuç vermez ise ameliyat gerekli dendi.. sizce durumum ciddi mi ?

  1. Merhabalar Berk Bey, geçmiş olsun.
   Ameliyatlık bir durumunuz gözükmüyor. Durumunuz ciddi değil. Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Klinik muayene sonucunda daha sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Bulgular:
  Sol dizde femur lateral kondilde ve tibia st platoda mikrotrabekler kemik fraktr ve kemik ilii demi bulgular gzlenmektedir nceleme alanna giren ossez yaplarn btnlk ve devamllklarnda, kortikal ve meduller sinyal intensitelerinde anlaml bir deiiklik saptanmamtr. Eklem kapsl kalnl korunmutur. Patellofemoral eklemde Grade 2 kondromalazi patella bulgular gzlenmitir. Eklem aralnda ve suprapataller bursada efzyon ve enflamasyon bulgular gzlenmitir. Patella ve patellar tendon normal grnmdedir. Medial kollateral ligamanda zorlanma bulgular mevcut olup; lateral kollateral ligaman normal grnmdedir. n apraz bada zorlanma bulgular izlenmitir. PCL normal grnmdedir. Medial patellofemoral ligamanda parsiyel rptr bulgular mevcuttur. Lateral menisks anterior hornu ve posterior hornu normal olup, yrtk grnm izlenmemitir. Medial menisks anterior hornu ve posterior hornu normal olup, yrtk grnm izlenmemitir. nceleme alanna giren muskler yaplarn sinyal intensiteleri, formasyonlar korunmu olup, fasiyal planlar normal grnmdedir.
  SONU: Klinik bilgi dorultusunda deerlendirilen hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmitir.

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi önerilirse klinik muayeneniz sonucunda yardımcı olabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Merhabalar. Bundan 2 sene önce koşu bandında koşarken dizimin arkasından şiddetli bir ağrı girdi ve koşmayı bıraktım. 4 yaşımdan bu yana futbol oynuyorum ve aktif spor yapıyorum. Doktor kemik iliği ödemi teşhisi koydu. Önce fizik tedavi uygulandı. Fakat ödem geçmedi. Ağrılarım daha da arttı. Krem ve ödem sökücü hap kullandım 8 ay kadar spor yapmadım. Spora tekrar başladığımda dizimi aktif olarak kullanamadım. Antrenman sonrasında dizimi bükmekte oldukça zorlanıyorum. Buz uyguluyorum biraz hafifliyor ödem. 1 sene önce Bursa’da spor hekimine gittiğimde dizime sıvı enjekte edilmesi gerektiğini söylemişti. Pandemi nedeniyle gidemedim. Diz güçlendirici hafif antrenmanları da uyguladım fakat verim alamadım. Şu an çömelme hareketini yapamıyorum. Sıvı enjekte edilmesini önerir misiniz?

  1. Merhabalar Derya Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığın seviyesine göre tedavi süreci belirlenmektedir. Eğer hekim sağlıklı bir muayene surecinden sonra tedavi yöntemini önerdiyse uygun olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Kalçamda ağrım vardı ve 3 aydan fazla sürdü halen var Mr sonucunda sokroiliak eklem yüzeylerin de yaygın kemik iliği ödemi ve eklem yüzeylerin de kontur düzensizlikleri izlenmiş olup görünüm bilatetal sakroileit açısından anlamlıdır. Klinik ve lab. Bulgular ile korele değerlendirilmesi önerilir yazıyor. Bende romatizma mı yoksa kemik iliği ödemi mi çözemiyorum Bi yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhabalar Umut Bey, geçmiş olsun.
   Romatoloji Bölümüne başvurarak bir tedavi süreci oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhabalar 28/8:2020 de Ayak tabanımın ortasına kurşun kalem battı iki ay boyunca yürüyemedim iki ay sonra içeride parça var diye amaliyat yaptılar fakat değişen birşey olmadı halen yürüyemiyorum yürümeye başladığım an ayağımın bilek kısmı şişiyor yürümemi engelliyor rahatsız olan bacak diğerinden ince duruyor. MR çekildim kemik iliği ödemi tesbit ettiler istirahatle geçer dediler fakat çok rapor kullandığım için çalışmak zorundayım onun için nasıl bir tedavi süreci izlemeliyim teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Yahya Bey, geçmiş olsun.
   Sizlere daha sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için sonuçlarınızı bizlere whatsapp üzerinden 0549 204 60 53 veya çağrı merkezimiz üzerinden 4447686 numarasından ulaştırabilirsiniz. Bu sayede hastamız hakkında sizlere geri dönüş sağlayabiliriz.

 17. Ayak bileğimde ve diz kapağımda ödem oluştu, bu ödemlerin geçmesi ne kadar sürer?

  1. Merhabalar Bade Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemin seviyesine ve sizin fiziki özelliklerinize göre değişmekle beraber 10-15 gün arasında geçmemesi durumunda ortopedi bölümünden destek alabilirsiniz. Ödemin sağlıklı bir şekilde geçmesi için kurumumuzda hil terapi, akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları uygulanmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 18. MERHABALAR,BEN BETÜL AKBAŞ.DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE MEMURUM.25.07.2019 TARİHİNDE MR SONUCUNDA SOL AYAK BİLEĞİMDE KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ TANISI KONULDU.17 AYDIR İSTİRAHAT İLE AZALTILMAYA ÇALIŞILDI.BU ARADA 30 SEANS HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ GÖRDÜM.AZ KALAN ÖDEMİ DE HİPERBARİK OKSİJEN İLE SIFIRLANABİLECEĞİ TAVSİYESİ İLE TEDAVİYİ ALDIM.ANCAK ÖDEMİM ARTTI, YANİ TEDAVİM OLUMLU SONUÇ VERMEDİ. ŞUAN AMELİYATA KARAR VERİLDİ.ANCAK PANDEMİ SÜRECİ OLDUĞUNDAN ,AMELİYATLAR DURDURULDUĞU İÇİN(DEÜTF HASTANESİNDE) ŞUAN TEDAVİM YARIM KALDI.HOCAM RAPORU ARTIK VEREMEYECEĞİNİ İFADE ETTİ, İŞE BAŞLAMAK ZORUNDA KALDIM.MAALESEF ŞUAN İKİ AYAĞIMA YÜK BİNİYOR VE ÖZELLİKLE SOL AYAĞIM AYAK BURKULMASI SONRASI OLAN AĞRI İLE CANIMI ÇOK YAKIYOR.ANCAK SOL AYAK BİLEĞİMDEKİ ÖDEM ZATEN VARDI BİRDE ÜSTÜNE SAĞ AYAK BİLEĞİNDE DE OLUŞTU.BU SÜREÇ KEYFİMİ ÇOK KAÇIRIYOR.BU HASTALIĞIN KESİN ÇÖZÜMÜ BENİM İÇİN ARTIK AMELİYAT MI?SOL AYAK BİLEĞİ AMELİYATI OLACAĞIM ANCAK SAĞ AYAĞIMIN ÜSTÜNE NASIL BASACAĞIM BU SÜREÇTE,? ZATEN SAĞ AYAK BİLEĞİM DE SIKINTILI.ŞUAN YÜK BİNDİREREK DAHA MI BÜYÜK SORUN AÇIYORUM KENDİME?,BU DA BİR SORUM.YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM,İYİ ÇALIŞMALAR

  1. Merhabalar Betül Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınız ile ilgili raporlarınızı inceleyerek ve ön danışmanlık yaparak sizlere sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   Ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz. Formu doldurduğunuz taktirde en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacağız.

 19. Merhaba be polislik sınavına hazırlanıyorum. Öncelikle ben kosmada topuk kosuyordum. Hocamız parmak ucu dediği için kendimi zorladım gibi birşey oldu. Kaslarım cok ağrıdı dedik hamliktandir. Ama kas ağrılarım geçti diz ağrım hiç geçmedi. İç dizimin kapağının hemen altında hafif şişlik var. Masaj yapınca çok ağrıyor. Sanırım kemik ödemi. Bu nasıl geçer 1 hafta da hafifletebilecegim egzersizler var mı acaba. Çünkü polis olmak hayalim tek çarem benim için.. 🙏

  1. Merhabalar Sibel Hanım, geçmiş olsun.
   Bol miktarda su tüketin ve sigara,alkol,kafein kullanımına ara verin.
   Eczanelerden bulabileceğiniz ödem için sıkı elastik çoraplardan destek alabilirsiniz.
   Ayağınızı zorlamamaya çalışın, istirahat etmenizde fayda var.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. patella medialinde medüller ödem post- travmatik
  Mr sonucumda sadece bu çıktı ve 9 ay önce yaşadığım bi sakatlıktan kaynaklı tek ayak üzerinde zıpladığımda ayağım boşa gider gibi oluyor tedavasi nedir acaba? Teşekkür ederim

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenenizde diziniz ile ilgili bir tedavi süreci planlanabilir. Cerrahi operasyon gerektiriyor ise cerrahi sonrası rehabilitasyon programı oluştrulabilir.
   Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılabilir. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. Merhaba, ben yaklaşık 3 hafta önce şiddetli bir sekilde sol omzumun üstüne düştüm. Hemen doktora gittim beni rontgene aldilar ve bir seyin olmadigini söyleyip dolgit adi verilen bi ilac verdiler. Ancak ben omzumdaki cikikligi hissediyordum. Daha sonra ailem beni halk arasinda cikikci denilen birine goturdu ve o omzumu yerine oturttu bunu gercekten hissettim. Ancak omzumu oynatmamin yaninda ciddi agrilar seyretmeye basladi inanilmaz bir sekilde ustune yatamiyor ve kolumu kullanamiyordum bunun yaninda doktorun verdiği ilac cildimde iltihaba sebep oldu ilaci biraktim ve bi ortopedi ve travmatoloji servisine gittim beni mr a aldilar ve odeme rastlandi 3 haftadir kolumu hala kaldirirken ust kol kemigimden omzuma oradan boynuma kadar sizliyor ve sanki her hareket ettirisimde omzum yeniden cikiyormus gibi hissediyorum. Agrisi cok şiddetli oynatmadigim zamanlarda bile yaygin bir sizi mevcut.yeniden iki posete yakin ilac verildi. Ama agrisi hala cok keskin. Iyilesme seyrinde olmasi gereken durumlar bunlar mi yoksa anormal bi durum mu var bu arada ilk ilacimin kolumda iltihap yapma sebebi icerisinde kortizon olmasiydi. Kolumu hareket ettirirken cok ses cikiyor. Yardimci olacak ifadelerinizi bekliyorum

  1. Merhabalar Başak Hanım, geçmiş olsun.
   Raporlarınızı incelemek ve ön danışmanlık yapabilmemiz dilerseniz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir.

 22. hocam merhaba 4 gün sonra fenerbahçe galatasaray derbisi var. bugünkü maçta luiz gustavonun dizinde darbeye bağlı ödem oluştugu teddpit edildi. 4 gün sonraki maça yetişir mi sizce? şişliğin 3 gün içinde inmesi mümkünmüdür?

  1. Merhabalar Mert Bey,
   Fener’in sağlık ekibi çalışmalara başladı yüksek ihtimal yetişir ama tabi ki rahatsızlığın seviyesine göre değişim gösterebilir.

 23. Merhabalar 1 yil once ayakta kemik icinde ödem olduğunu ogrendim ilaçları kullanamadım ve uzun suredir agri cekiyorum agri kesici kullaniyorum
  Bu odem kemik erimesine donustuyse ne yapmaliyim

  1. Merhabalar Kerem Bey, öncelikle tekrar bir ortopedi bölümü uzmanınına muayene olmanız gerekmektedir. Çekilen MRI sonucunuza göre fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü uzmanı MRI sonucunuzu değerlendirerek gerekirse bir tedavi süreci düzenleyebilir. Geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 24. MERHABA BENİM SAĞ DİZ KAPAĞIMDA ÖDEM VAR VAR VE MR SONUCUNDA M65.86 – SİNOVİT VE TENOSİNOVİT, DİĞER, BACAK
  M23.22 – MEDİAL MENİSKÜSÜN POSTERİOR BOYNUZUNUN YERLEŞİM BOZUKLUĞU, ESKİ YIRTIK VEYA YARALANMAYA BAĞLI
  şuan krem ve hap kulanıyorum fizik tedavi 5 egzersiz yapıyorum. durumum nasıl iyileşme kesin olur mu ? iyileşme ne kadar sürer dizimde ön tarafda hala şişlik var dokunduğumda ve dikkatle baktığımda farkediyorum ağrı yapan yer orasımı içerden kemik mi ağrıyor anlamıyorum. lütfen ilerleyiş ve iyileşme oranı ile ilgili bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhabalar Şerife Hanım,
   Dizde şişlik çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Eklem enfeksiyonu, menisküs ve bağ yaralanmaları, kireçlenme olan hastalarda yüklenme sonrası, eklem kıkırdak bozuklukları gibi nedenler dizde şişliğe neden olabilir. Muayene, görüntüleme ve gerekirse kan tahlilleri ile sebep olan patoloji bulunabilir.
   Muayene yapılmadan yapılacak yorum yanlış olabilir. Örneğin hafif bir bağ zorlanması nedeniyle şişlik gelişmişse ilaç tedavisi ve buz uygulama ile birkaç haftada iyileşebilir. Menisküs yırtığı varsa benzer tedaviyle birkaç haftada şişlik geçip ağrı azalabilir ancak sonraki dönemde yüklenme durumlarında şişlik tekrar edebilir. Yakınızdaki bir fizik tedavi yada ortopedi hekimine başvurmanız uygun olacaktır. Geçmiş olsun
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 25. merhada iyi günler. bir hafta önce kasık bölgemden dizlerime doğru inen şiddetli agrı ile doktora gittim mr çekildikten sonra kasık kemiğinde zorlanmaa bağlı ödem oluşmuş dedi doktorum. bunun tedavisi evde istirahat bol bol dinlenme dedi çeşitli ilaçlar krem ve igne verdi bir haftadır agrım ayaklarımda azalıyor artıyor ve bana günde iki üç defa agrıyan bölgeye buz koymamı önerdi uyguluyorum bunun başka bir yöntemi var mıdır ?

  1. Merhabalar Metin Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi yöntemlerinden yararlanarak ödemin faha hızlı şekilde tedavisi mümkün olabilir. Lazer tedavisi, masaj, ultrason, fizik tedavi uygulamalarıdan fayda görebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 26. Merhabalar doktor bey. 2 yıl önce sırt agrılarımdan dolayı sabahları 15 dk lık tutukluk yasadıgıımdan dolayı doktora gittim. Mr sonucu omur ilik ödemi oldugunu ögrendim. Doktorun plates yapmamı ve agrım oldugunda agrı kesici almamı önerdi. Ama plates yapmama ragmen agrılarm ve tutukluk gecmedi. Özellikle sabahları ve gün icinde ayakta durunca cok oluyor. Bazende gece uykudan uyanmak durumunda kalıyorum.özellikle agrım kapalı yagmurlu havalarda 2 kat artıyor. Bunun bir tedavisi yokmu acaba. Hayatımı ileri derecede etkiledi. Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Melek Hanım, geçmiş olsun.
   Düzenli pilates, egzersizler ilaç tedavisi en çok kullanılan ve genellikle olumlu yanıt vermektedir ama kişiye özel bir program oluşturulmalıdır. Hastalığın bulunduğu bölge, kişisel özellikleriniz, rahatsızlığın seviyesi gibi faktörler tedavinin planlamasından önemli etkenlerdir. Pilates, egzersiz, ilaç, enjeksiyon, fizik tedavi uygulamları ve teknolojilerinden yararlanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 27. Merhaba

  Sizlere bir şey danışmak istiyorum vakit ayirip cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. 3.5 ay önce spor esnasında omurgamda hissettigim kuvvetli bir ağrı oldu. Mr sonucunda omurgada çökme, mikro kırık ve kemik iliği ödemi olduğunu öğrendim. Hareketli bir iş hayatım var ve Ağrılarım neticesinde 3.5 aydır günlük hareketlerimde kısıtlılık yaşıyorum. (en küçük bir dönme hareketini bile yapamıyorum) ve uyurken bile ağrı hissediyorum. Ayrıca hissettiğim ağrı duruşumu da etkiliyor ve eğik durmama sebebiyet veriyor. Gitmediğim bölüm ve doktor kalmadı. Mr sonuçlarına göre yaklaşık olarak herkes aynı şeyi söylüyor. Fizik tedavi ve 5 seans nöral terapi de aldım. 3.5 aydır eski halime dönememis olmam ve bu kadar uzun sürmesi normal mi? Daha hızlı bir iyileşme için neler yapabilirim? Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhabalar Asya Hanım, geçmiş olsun.
   Mikro kırık , çökme , kemik iliği ödemi bunlar basit şeyler değil , manyetik alan tedavisi önerebiliriz. Ortalama 20 seans , bir de ağrı durumuna göre egzersizler yapabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 28. Kolay gelsin ayak parmaklarımdan birinde kalıcı ödem olduğu söylendi doktorlar tarafından bunu tedavi etmemin bir yolu var mıdır ? Sol ayak baş parmağın yanındaki parmak diğer parmaklara göre daha fazla büyük gözüküyor doktora gösterdiğimde kalıcı ödem bu böyle kalır artık denildi.

  1. Merhabalar Halil Bey geçmiş olsun.
   Kalıcı ödem doğuştan gelen bir durum ise tedavisi olmayabilir. Fakat sonradan oluşan bir ödem ise değerlendirmek gerekir. Ödemin neden kaynaklandığı ne zaman oluştuğu önemli faktörlerdir. Fizik tedavi bölümü uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra fizik tedavi yöntemlerinden destek alınabilir. En sağlıklı tedavi süreci için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 29. Hocam merhaba. Sol dizimi kırınca ,diz kabuğumun hemen ustundeki bir damar diz kabuguma sanki bir kablo yada lastik gibi takılıp tak diye ses çıkariyor. O damar yada kas net belirginleşiyor tak diye ses çıktığinda .diz kabuguma takılıyormus gibi oluyor.Sonrasinda agri oluyor bazen dizimin üstünde. Odem olabilir mi ?

  1. Merhabalar Ozan Bey, geçmiş olsun.
   Şikayetiniz kemik iliği ödemine benzemiyor. Öncelikle fizik tedavi uzmanları tarafından muayene edilip gerekirse MR çekilmeniz gerekmektedir.
   Sonuçlarınıza göre bir tedavi süreci planlanabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 30. Merhabalar hocam , ayak bileğinde kırık oluştu 2 ay kadar alçıda kaldı bilekteki ödemi nasıl giderebilirim

  1. Merhabalar Gizem Hanım, geçmiş olsun.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 31. Merhabalar,
  Bundan 1 yıl once sol kalçamda kemık iliği ödemi çıktı verilen Rantudıl ılacını kullandım bır fayda etmedı. Mr sonucumda Sımdı sag tarafımda da cıkmıs. Şuan sag tarafta da agrı oluyor ama solumda kemık iliği yok denmesıne ragmen bayagı agrım hala devam edıyor. Kemik agrısı gıbı bır agrı. Romatızmal olabılır dedıler ama tahlılerım sonucu romatızma yok denıldı yalnız bulgular oyle dendı. Çok yürüdüğümde ya da bazen evde durduk yerde sol kalçam cok sancılı oluyor.
  Lutfen yardımcı olun ne yapmalıyım?
  Istanbulda yasamıyorum. Yaş 25

 32. Merhabalar,
  4 hafta önce aşırı antrenman kaynaklı sağ diz lateral tarafta şiddetli ağrı hissettim. önce kas ağrısı zannedip birkaç gün dinlendirdim. Sonrasında koşarken lokal aynı yerde ağrı devam ediyordu. IT band sendromu şüphesi ile doktora
  göründüm. MR bulgularım şu şekilde ;
  – Lateral femoral kondilde yoğun kemik iliği ödemi
  – medial menisküs arka boynuzunda grade-2 dejenerasyon

  kalan bulgular olağan ve normal. menisküs yırtığı saptanmadı.

  Antrenörüm ve doktorumun tavsiyeleri ile dolgit krem kullanıyorum. sert masaj uyguluyorum. IT band esnemeleri yapıyorum. dinlendiriyorum. arada foam roller ile mekanik olarak fasyaları açmaya ve ödemi dağıtmaya çalışıyorum

  4 haftadır koşu antrenmanına çıkamıyorum. tahmini iyileşme süreci nedir?

  1. Merhabalar Oğuzhan Bey, geçmiş olsun.
   Zorlamaya bağlı kemik ödemi gelişmiş. Buz uygulanmalı ve dizini zorlamamanız gerekmektedir.. Kemik ödeminin geçmesi maalesef zaman alacaktır. Fizik tedaviden destek alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 33. Merhabalar bundan 8-9 ay önce sol ayağımı burktum ve acı başladı. 6 ay önce MRI raporum altta görüldüğü şekildeydi sadece dinlenmem söylendi. Ama pek dikkat edemedim.

  -Talus tepe düzeyinde , kalkaneal eklem yüzünde subkortikal fokal kemik iliği ödemi alanları mevcuttur.
  -Kalkaneusta gövde kesiminde talar ve küboidal eklem yüzüne uzanan yaygın subkortikal -medüller kemik iliği ödemi alanı dikkati çekmiştir.
  -Talar eklem yüzünde OCD ile uyumlu görünüm mevcuttur. Kalkaneus talar yüzde lineer hipointens alanlar mevcuttur(nondeplase fraktur?).

  Ardından geçen hafta bir daha MRI çektirmem sonucu aşağıya kopyaladığım rapor ile karşılaştım şimdi dinleniyorum üzerine bastığımda ağrı yok fakat normal bir adım atmak istediğimde inanılmaz bir acısı oluyor sol ayak bileğimde. Bu konudaki tecrübelerinizle önerebileceğiniz bir şeyler var mıdır?

  -Ayak bileğini oluşturan tibia ve fibula distal epifizi, kalkaneus, kuneiform, naviküler ve metatarsal kemik yapı sinyalleri normaldir.ancak talr kemikte donunda ostekondtisd dissekans ile uyumlu kartıalaj dokuda deektig görünmüm ve çevre osseoz dokuda yoğun ödem gözlenmiştir.

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.

   MR raporunuzun üstünden zaman geçmiş yeniden ortopedi bölümüne veya fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
   Klinik muayenenize göre istirahat ve fizik tedavi önerecek gibi görünüyor.Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 34. Hocam merhaba yaklaşık iki ay once bilek agriisyla doktora gittim kan tahlili yapildi iltihapli romatizma yokmus normal çıktı hla b27 testim de negatif çıktı kalcamdan mr cekildim raporda fokal odemler mevcut dejenetarif degisiklik yaziyo doktorlar as olabilir dedi 3 aydir tani konulamadi dizlerimden yururken ses geliyor as belirtisi yok ama kalcamda yanma var ne yapmalıyım hangi bölüme gitmeliyim bu dejenere süreç iyileşir mi

  1. Merhabalar Saliha Hanım, geçmiş olsun.
   Güncel sonuçlarınızı, hastalık hikayenizi whatsapp (+90 535 490 94 59) üzerinden bizlere iletebilirseniz en kısa sürede inceleyerek, sizlere ön bilgi aktarabiliriz.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 35. Merhaba kalca kemiğinde fokal odem alanları ve dejeneretif surec yaziyor ne yapmam gerekiyor hangi bolume gitmem lazim

  1. Merhabalar Sevda Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Güncel sonuçlarınız ile başvurduğunuz taktirde klinik muayeneniz sonucunda hızlı bir sürede tedavi sürecinize başlanılacaktır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 36. merhabalar,Lütfen yardımcı olur musunuz spor yaparken sakatlandim doktora gittim mr sonucum şu şekildedir: Tibia proksimal metafizde posteriorda geniş alanı etkileyen medüller ödem sahasi mevcuttur. Medial menisküs posterior horndan kopusa uzanan grade 2 intrameniskal sinyal intensitesi izlenmektedir. Diğer sonuçlar olumludur. Doktor kas gevşetici ağrı kesici hap ve jeller verip yolladı 2 ay sonra durumuma tekrar bakmak istedi ve kesinlikle spor yapmamı söyledi sizce durumum çok kötü mü ameliyat gerekli mi,nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim?spora donebilcek miyim

  1. Merhabalar Tunç Bey, geçmiş olsun.

   İstirah, düzenli ilaç kullanımı, kendinizi fazla zorlamamanız gerekmektedir. Hekiminize danışarak günlük hayatta nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kişiden kişiye göre değişebileceği için hekiminiz size özel olarak aktarmalıdır. Fizik tedavi bölümüne başvurarak çeşitli tedavi yöntemleri ultrason, fizik tedavi uygulamaları, egzersizler, manuel uygulamalarıdan vb. yararlanarak tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
   Sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 37. kemik iliği ödemi ve avasküler nekroz arasındaki detaylı farklandırma nedir. mr da veya sintigrafide oluşan fark değil belirti olan farklar yani. ve birde, avasküler nekroz ile kemik iliği ödemi aynı anda bulunabilirmi

  1. Merhabalar Yavuz Bey, geçmiş olsun.
   Avasküler nekroz (AVN), femur adı verilen üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kemik iliği ödemi farklı bölgelerde olabilir.
   Kemik iliği ödemi genellikle başladığı bölgeyle uyumlu kalça, diz veya ayak bileğinde ağrı ile karakterizedir. Eklemlere yük binmesiyle (basmakla, yürümekle) ağrı artarken yük azalınca ağrı azalır. Hasta etkilenen bacağa yük vermemeye çalışır. Baskı uygularsanız ağrı artar.
   Nekroz hastalığının en önemli bulgusu ağrıdır. Ağrı; kasıkta, kalça önü veya arkasında hissedilebilir. Hastalarda yürürken aksama ve zor yürüme sonucu yürüyüş mesafesinde kısalma da görülür.

   Ayrıntılı klinik muayene ve MR ile teşhis konulabilir. İki rahatsızlık aynı anda gözlenebilir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 38. Merhabalar kalça mr ‘da sakroiliak eklem anteriorumda sakrumda fokal ödem (dejeneratif değişiklik) yazıyor belim veyahut kalcam agrimiyor ancak kasıklarım ağrıyor tedavisi mümkün mü romotolojiye mı yoksa ortopediye mi gitmeliyim

  1. Merhabalar Eylem Hanım geçmiş olsun.
   Ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları
   Kemik iliğindeki ödemi azaltmada Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi)
   Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 39. Mr raporuna bakıyor musunuz

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 40. yaklaşık 4 aydır ayağımda kemik iliği ödemi mevcut 2 ay alçıda kaldı sonrasın da 1 ay alçı olmadan durdu şuanda da fizik tedavi görüyorum, fazla yürümemeye gayret gösteriyorum eğer fizik tedavi de çare olmazsa bundan sonraki aşama sizce ne olmalıdır, şimdiden teşekkürler

  1. Merhabalar Özgür Bey, geçmiş olsun.
   Size uygun, doğru bir tedavi uygulandığı halde 6 haftalık ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedaviden yanıt alınamazsa, kemik iliği ödeminin neden olduğu yüksek basıncı azaltmak amaçlı cerrahi operasyonlar uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Merhabalar şuan ayağıniz ne durumda iyileştimi

 41. Merhaba hocam, herhangi bir travma olayı hatırlamıyorum. 3 senedir sağ ayak bileğimde ufak şişlik ve ciddi ağrı var. Ağrı özellikle dinlenme pozisyonunda ve akşamları yatarken artıyor. Ağrı kesiciler bir nebze rahatlatıyor fakat bittikten sonra yine ağrılar başlıyor. Röntgen çekildi, ultroson ve mr bakıldı herhangi bir teşhis konulamadı. Kan sonuçlarıma da bakıldı. Ortapedi, fizik tedavi ve romatoloji bölümlerine muayene oldum. Hocam ne tavsiye edersiniz? Hangi bölüme muayene olmalıyım ne yapmalıyım. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Turgut Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınızın tanısı için kan testleri, elektrokardiyogram, röntgen görüntülemesi, ultrason görüntülemesi gerekmektedir. Eğer sonuçlarınız güncelse farklı bir fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı tavsiye ederim. Eğer güncel değilse klinik muayeneniz sırasında istedilen sonuçların ardından tanı konularak bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 42. Hocam merhaba ben çocuklukta bardağın üzerine düşerek sağ el işaret parmağımı (2.parmak) kestim.parmagimi kullanamıyorum ancak düz olarak egebiliyor bükemiyorum. tedavi için doktora gittim rontgende bir sorun çıkmadı fakat mr da kemik iliği ödemi lehine sonuç deniliyor.olayin üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen parmağımın düzelme ihtimali varmıdır.nasil bir tedavi yöntemi izlenecek bilgi verirseniz minnettar olurum şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim.

  1. Merhabalar Azad Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Uzman hekimlerin muayenesi ve ergoterapi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 20 yıllık bir süre geçtiği için ne kadarlık bir düzelme olacağını hem klinik muayene hemde tedaviye yanıtınıza bağlı olarak görebiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 43. Merhabalar hocam polisliğe hazırlaniyorum şuan ara ara kalça kemigimde ağrı değil acıma benzeri birşey hissediyorum romotoloji doktoruna gittim romatizmal rahatsızlığın yok dediler rica etsem mr raporumu yorumlayıp bana yol gosterimisiniz bilateral sakroiliak eklem aralığı açıktır bilateral sakroiliak eklem superior kesiminde komşu şakrak yuzeyde milimetrik fokal sinyal artışı dikkat çekmiştir

  1. Merhabalar Ali Bey, geçmiş olsun.
   Zedelenme olmuş ve buna bağlı ödem oluşmuş.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 44. �nceleme tekni�i: PD aksial, STIR koronal, T1 koronal

  Bulgular:

  Sol tarsal navikular kemikte santral� tum sekanslarda hipointens izlenen ve periferinde hiperemik hiperintensite mevcut olan alan tarsal NAV�KULAR avaskular nekroz ile uyumludur. Navikular kemik kom�ulu�unda yumu�ak dokular edematoz izlenmi�tir.

  Tüm tarsal kemiklerde ve prokzimal metatarsal kemiklerde intraosseous ödem vard�r.

  Aksial kesitlerde fleksör ve ekstensör tendonlar, tibialis posterior tendonlar�, peroneal tendonlar ve fleksör hallusis longus-brevis tendonal yap�lar�n sinyal intensiteleri ve kalibrasyonlar� normal de�erlendirildi. Enflamasyon ve parsiyel/komplet rüptür ile uyumlu sinyal de�i�iklikleri saptanmam��t�r.

  SOL AYAK MR Tetkiki:

  �nceleme tekni�i: PD aksial, STIR koronal, T1 koronal

  Bulgular:

  Sol tarsal navikular kemikte santral� tum sekanslarda hipointens izlenen ve periferinde hiperemik hiperintensite mevcut olan alan tarsal NAV�KULAR avaskular nekroz ile uyumludur. Navikular kemik kom�ulu�unda yumu�ak dokular edematoz izlenmi�tir.

  Tüm tarsal kemiklerde ve prokzimal metatarsal kemiklerde intraosseous ödem vard�r.

  Aksial kesitlerde fleksör ve ekstensör tendonlar, tibialis posterior tendonlar�, peroneal tendonlar ve fleksör hallusis longus-brevis tendonal yap�lar�n sinyal intensiteleri ve kalibrasyonlar� normal de�erlendirildi. Enflamasyon ve parsiyel/komplet rüptür ile uyumlu sinyal de�i�iklikleri saptanmam��t�r.

  1. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabilmemiz için fizik tedavi uzmanından muayene olmanız gerekmektedir. Rahatsızlığın seviyesine, fiziki özelliklerinize ve çeşitli tekiklerinize göre bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 45. kemik iligi ödemi var ama bükmedigim sürece etkilemiyor ani ters hareket yapmadıkca yürüyüşüme hata koşmama bile engel degil 35 yaşındayım agrımayacak şekilde zorlama ve güçlendirmemin zararı olurmu

  1. Merhabalar Levent Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi veya fizik tedavi bölümünde muayene olarak ayrıntılı bilgi almanız gerekmektedir. Ödeme yönelik tedavi yöntemleri ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ne kadar erken tedaviye başlarsanız olumlu sonuç almanız o kadar kısa sürede olur. Güçlendirmenizin rahatsızlığınızı tedavi edebileceğini ancak muayene ederek söyleyebiliriz veya daha iyi sonuçlar alabilmek için egzersizlerin yanında tamamlayıcı tedaviler önerilebilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 46. Merhabalar hocam yaklaşık 3 ay önce uzun süreli bir yürüyüş sonrası sol kalça eklemimde ağrı oldu tam çıkıntılı olan kemiğin üstünde dikkate almadım 3-4 günlük istirahatin ardından geçti bir ay sonra tekrar yine yürüyüşün ardından oldu ondan bir ay sonra ve ondan iki hafta sonra ağrı yürüyünce oluyor 3 günlük istirahatın ardından kesiliyor sadece hareket ederken var oturunca veya yatınca yok doktora gittim röntgen çekildi MR çekilmedi ve miyalaji tşhisi kondu ağrı kesici ilaçlar verildi çözüm müdür yoksa mr çektirmem gerekir mi çünkü yürüdüğüm zaman elimde kontrol ettiğimde tam eklemin orası sanki hareket ededn bişeyler var tendon gibi tık sesi var yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar Semih Bey, geçmiş olsun.
   Röntgen ve klinik muayeneniz ile konulan tanınız doğru olabilir. Bir müddet tedaviyi uygulamanızı öneririz. Eğer rahatsızlığınız geçmez ise farklı bir hekime başvurarak yeniden muayene olabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 47. Doğumdan sonra osteoporoz başladı kalça eklemlerimde ödem toplanmış Dr kan sulandırıcı ilaç oksjen teddsvisi verdii 30 seans. Seanslar bittikten sonra belirgin derecede gerileme görülmüş . Tekrar bi 30 seans verildi şimdi tama yakın gerileme var Dr iyi görünüyor kemik dedi ama benim ağrım aynı ne yapmalıyım sizce

  1. Merhabalar Özlem Hanım, geçmiş olsun.
   Osteoporozdan kaynaklı rahatsızlıklar meydana gelmiş olabilir. Fizik tedavi bölümüne başvurarak yeniden teşhis olabilir veya güçsüzlükten kaynaklı olabileceği için fizik tedavi ve egzersiz programlarından yararlanılarak bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 48. Merhaba futbol oynarken sol dizime agri girmesiyle doktora basvurdum ve emar cekildim kemik iliği ödemi ve stres kırığı tespit edildi 20 günlük istirahat sonrasında hic agrim kalmadi çok azda olsa ince sizlamalar oluyor tam olarak iyileşmiş sayılır mıyım sonraki süreçte ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   Görünürde bir şeyiniz yoksa ve ağrılarınız azaldıysa günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz ama aktif futbol oynuyorsanız hekime görünmeniz faydalı olacaktır. Rahatsızlığın tekrarlanmaması adına fizik tedavi ve egzersiz planı oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 49. Hocam ben egilirken yada one dogru egildimde kalcam da agri oluyordu doktora gitttim ilk omce rontgen verdi herhangi bir sorun yok dedi sonra emin olmak icin mr cekildim sonuc soyle

  SO L KALÇA MRG TETKİKİ

  Sol kalça eklem mesafesinde minimal sıvı izlendi.

  Sol asetabulumda patolojik sinyal izlenmedi.

  Sol femur başı anterior-medialde yağ baskılı T2A serilerde hafif hiperintens minimal kemik ödemi izlendi.

  Bu durumda kemik hastanesi doktoruna da gityim bu mr kontrol ettim birsey yok dedi dinlen yuklenme dedi simdi benim sorum su olacak hocam ben bundurumda neyapmam lazim buz tedavisi yapmaliyim yada egszersiz ama agri egzersiz yapimca anlik degil bitince oluyor cok degil sadece otururken bu konuda bilgi paylasiraaniz sevinrim

  1. Merhabalar Adem Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak size özel bir tedavi programı oluşturabilirsiniz. Ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi), kuru iğneleme, bantlama gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 50. Merhabaalar hocam bende hafif minimal sol kalca da kemik iligi odemi var doktorlara gittim sorum yok ustune dedi zormala istiharet yap dedi ben birde birsey sorcam hocam buz yapsam kalcama sorun olurmu ?

  1. Merhabalar Melek Hanım, geçmiş olsun.
   Ağrının azaltılması için yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılabiir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 51. Merhaba Hocam, iyi çalışmalar diliyorum. Ben yaklaşık 6 ay önce tarım makinesinin dizine düşmesin ile yaralandım. İlk müdahalede iyi temizlenmeden dikiş atıldığı için iltihaplanma oldu. Doktorlar bu enfeksiyon seviyesine normal diyorlardı. MR çekildi, bir şey yok dediler. Ankarada bir hocamıza gittik sıvıyı ameliyat ile aldı. Dahs sonra başka bir şehirde doktora gittim. Bu arada sıvıdan ve hareketsizlikten kemiğin zarar gördüğümnü söylediler ve fizik tedavi verdiler. Ama ne ağrılarım azaldı ne de yürümemdeki zorlanma geçti. Doktorlar da ağrıların şu kadar sürer, ya da bundan dolayı olur gibi sebepler söyleyemiyorlar. Dizimi bükemiyorum. Ağrılarımdan da duramıyorum. Ne yapmam gerekiyor sizce? Nedeni nedir bu ağrıların?

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Ödem ve hareketsizliğe yönelik tedavi sürecinin yanında günlük hayatta da dikkatli olmanız gerekmektedir. Tedavi süreci tam olarak size uygun planlanmamış olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 52. Merhabalar Hocam,
  8 Hafta önce ayak bileğimde yoğun kemik iliği ödemi teşhisi koyuldu,
  6 hafta sıfır yük uyguladım, daha sonra çekilen MR da ödem kaybolmuş ancak orta tarak kemiğinde kemik erimesi görüldü ve o bölgede ödem teşhisi koyuldu, Ca ve D vitamini takviyesi kullanıyorum ve yüklü yüksüz egzersizler yaptım.
  10 günlük süreçte kademeli olarak yük verdim ve 10. günde tamamen koltuk değneğini bıraktım ancak tam yük verdikten 5 dakikalık yürüyüşten sonra çok keskin bir ağrı oluştu düz olarak basamaz oldum tekraradan koltuk değneğini kullanmaya başladım, bunun nedeni ne olabilir? koltuk değneği kullanarak devam etmelimiyim? (4gün oldu geçmedi)
  Teşekkür ederim,

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Egzersizlere erken başlamış, kenidiniz fazla zorlamış olabilirsiniz. Fizik tedavi hekimine başvurarak size özel bir tedavi süreci planlanması gerekmektedir. Doğru istirahat süresi ve ardından size özel oluşturulacak tedavi programı ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 53. merhaba Hocam yaklaşık 3 yıl önce sağ dizimden menüsküs yırtığı ameliyatı oldum , ağrılar henüz geçmeden bu seferde sol dizimde herhangi bir spor yaralanması olmamasına rağmen ağrılar başladı , MR çekindiğimde aşağıdaki bulgular çıkmaktadır, (bold olarak yazılan kısımlar) sizce fizik tedavi mi olmalıyım yoksa ilaç tedavisi ile geçebilecek bir rahatsızlık mı

  Patellada lateral fasette kemik iliği ödemi lehine sinyal değişikliği izlendi.
  Medial menisküs posterior hornunda grade II dejenerasyon izlendi.
  Eklem aralığında ve suprapatellar bursada belirgin sıvı artışı izlenmiştir
  Prepatellar, infrapatellar ya�l� hafif �demlidir.

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   İlaç, istirahat ve hekiminizin tavsiyesine göre egzersiz uygulamaları ile geçebilir ama en sağlıklı bilgi için mutlaka klinik muayene gerekmektedir. Yine en sağlıklı tedavi süreci için fizik tedaviden destek almanızı öneririz. Hem rahatsızlığın tekrarının önüne geçilmesi bakımından hem de daha hızlı bir tedavi süreci için fizik tedavi tercih edilmelidir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 54. Annem 6 ay önce tek dizinin üzerine düştü ve patella kemiği kırılmıştı. şuan kırık iyileşti fakat bugün mr sonucu şöyle :
  Medial femoral kondilin anterior kesiminde kemik iliği ödemi izlendi.
  Medial menisküsün posterior hornunda Grade 3 dejeneratif sinyal değişikliği izlendi.
  Diz eklem aralığında ve suprapatellar bursada effuzyon izlendi.
  Popliteal fossada 3×1 cm boyutlu baker kisti izlendi.
  Hocam bunların tedavisi nasıl yapılır

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Genellikle uygun egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri kist takip altına alınır ve kendiliğinden kaybolması beklenir. Zaman içinde kendiliğinden kaybolmuyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Kemik iliği ödeminin tedavisinde hem ağrı hem de uzun süreli istirahate bağlı olumsuzlukların önlenmesi ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyondan yararlanılır. Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılır. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanmalıdır.
   Rahatsızlıklar ve hastamızın durumu ayrıntılı incelerek hastamıza özel program oluşturulmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 55. Merhabalar kardeşimin ayağı 1 buçuk hafta önce bisiklet zincirine kısıldı ödem olduğundan dolayı alçıya aldılar 1 hafta kadar şuan topallama dediğiniz yürüyüşten yapıyor ve ayağını yan olarak basıyor röntgende kırık veya çıkık görünmüyor nedenini anlayamadık🤷‍♀️

  1. Merhabalar Vildan Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemden kaynaklı olarak devam eden ağrı veya acılardan kaynaklı olabilir yada farklı bir bölüm etkilenmiş olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 56. Merhabalar,
  Annem 3 ay önce diz kapağının üzerinde yer alan kemiklerin kırılması sonucunda ameliyat oldu ve dizine pilatin kemik takılarak vidalama işlemi uygulandı. 1 ay dizini hiç hareket ettirmeksizin yattı daha sonrasında ufak ufak dizini bükmeye başladı. Ancak bu süreçte kasları tamamıyla erimiş oldu. Bunun sonucunda doktorumuz fizik tedavi ile kaslarını güçlendirmemiz konusunda bilgilendirme de bulundu ve fizik tedavi sürecine başlamış oldu. Yaklaşık 1 aydır fizik tedavi gördü ve fizik tedavi sayesinde daha önce yapamadığı bazı hareketleri yapıyor duruma geldi. Ancak hala dizini tam olarak bükememekte ve dizinde fazlasıyla şişlik oluşmaktadır. Dizi en çok 90-100 derece kadar bükülebiliyor. Dizinin tam olarak bükülebilmesi için belirli bir süre var mıdır ? Ve asıl sormak istediğim husus dizinin bu halde kalması yani tam olarak bükülememe riski var mıdır ?
  Şimdiden ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Yasemin Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuç almanız tedavinin başarılı şekilde geçtiğini göstermektedir. Rahatsızlığın seviyesine ve hastamızın fiziki durumuna göre süre değişebilir. Sağlıklı bilgi verebilmemiz için hastamızı muayene etmemiz gerekmektedir. En sağlıklı bilgi için tedavi sürecini planlayan hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 57. Merhaba ben bel ve kalça ağrılarım sonucu Kalça MR çektirdim ve MR sonucumda hematolojiye yönlendirildim bunun nedeni nedir çok merak ettim sonucu size gönderdim bana açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.
  MR sağ kalça;
  Sağ tarafta kalça eklem ilişkisi normal olup eklem aralığı normal genişliktedir.
  Femur büyük trokantör komşuluğunda iliotibial band düzeyinde minimal ödem izlenmektedir.(trokanterik bursit?)
  Kemik yapılarda T1 ve T2 ağırlıklı görüntülerde yaygın hipointens kemik iliği sinyal değişiklikleri izlenmektedir. Hematolojik hastalıklar yönünden ileri tetkiki önerilir.
  Kemik yapılarda kortikal marjinal sivrileşmeler mevcuttur.
  Pelvik organlarda patoloji ve serbest sıvı saptanmamıştır.
  MR Sakroiliak
  Her iki sakroiliak eklem ilişkisi korunmuş olup eklem mesafesi normal genişliktedir. Eklem mesafesinde effüzyon saptanmamıştır.
  Sakroiliak eklemi oluşturan kemik yüzlerde iliak yüzlerde belirginleşen subkondral skleroz artışı kaydedilmiştir. Belirgin ödem alanı izlenmedi.
  İnceleme düzlemine giren tüm kemik yapılarda T1 ağırlıklı görüntülerde yaygın hipointens sinyal değişikliği izlenmektedir. Hematolojik yönden değerlendirilmesi önerilir.

  1. Merhabalar Yasemin Hanım, geçmiş olsun.
   Kemik yapılarda T1 ve T2 ağırlıklı görüntülerde yaygın hipointens kemik iliği sinyal değişiklikleri izlenmektedir. Hematolojik hastalıklar yönünden ileri tetkiki önerilir. Hipointens görünümlerde normal görüntüye göre çok daha koyu bölgelerin görülmesidir. Hipointensin incelenmesi için hematolojiye yönlendirilmişsiniz.

 58. Merhabalar sporcuyum 16 yaşındayım 2 bacağımdada kemik iliği ödemi çıktı doktorum kontrast banyo-buz kompresi-Reparil jel+majezik duo verdi MR sonucumuda altta yazdım tahmini olarak ne zaman iyileşebilirim bide tavsiye edebileceğiniz bişeyler varmı yürüyüş fln veya herhangibir bişey.

  UygulananSekanslar:Aksiyalplanda SE T1,FSE PD-T2,Koronalplanda SET1,FSE T2ağırlıklıkesitleralınmıştır.
  İnceleme :
  **Bilateralkruris orta kesimden ayak bileğine kadaranteriorda hafif cilt altı ödem izlenmiştir.
  Kemik yapılarınkortikomedullar bütünlüğü korunmuş olupintramedullar patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.
  Musküler yapılar bütünlüğü korumuş olupintramusküler patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir.
  Tendon veligamentlerin morfoloji ve sinyalintensiteleri homojendir.Nöral elemanlar normalkonfigürasyonda ve görünümdedir.
  Vasküler yapılarda normal akım ile uyumluflowvoidsignalpaterni izlenmektedir.
  Görüntü alanına giren eklem aralıkların normal genişlikte olup patolojik sıvı koleksiyonu izlenmemiştir.

  1. Merhabalar Samet Bey, geçmiş olsun.
   Tahmini iyileşme süreci kişinin rahatsızlığının seviyesine, fiziki durumuna, tedaviyi doğru uygulaması ve beslenmesi gibi nedenlere bağlı olarak değişmektedir.
   Sağlıklı bilgi için tedavi sürecinizi başlatan hekimden bilgi almanız gerekmektedir. Tedavi sürecinizi uyguğunuz taktirde hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 59. Merabalr doktor hanım ben ayse öner samsunda oturuyorum 6yıldır lenf odemı var 3 kalcamda kemik iliği odemi var suan kalcamı alıp gidemiyorum kalcamda kuruma yanma ve agrılarım cok dayanamıyorum ılık kanseri olmaktan korkuyorum nere gitmem lazım bana yardımcı olabılırmısınız

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Klinik muayenenizin ardından hem lenfödem tedavisi, kemik iliği ödemine yönelik tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 60. Burada verdiğiniz bilgilendirici cevaplar cok tesekkur ederim, ben cok faydalandim, saglik herseyden once geliyor, hassasiyetinizin icin tesekkurler

 61. Merhaba, 32 yaşındayım, 2 ay once sag dizimde ağrı ve sislik oluştu, 1 ay kadar öncesinde kanepe itelerken zorlamistim, dizimi acip kapatinca diz kapağı altinda sızı oluyor, yürümekte de zorlanıyorum, otururken veya uyurken agri olmuyor, 10.05.2021’de mr cektirdim, sonuçlarda ; “patellar tendon ve kuadriseps tendonu ile her iki krusiat ligament ve medial-lateral kollateral ligamentler normal konfigurasyon ve sinyal ozelligindedir. Meniskusler normal konfigurasyonda ve sinyal ozelligindedir. Eklem araligi ve eklem yuzleri normaldir. Patellofemoral eklem iliskisi ve retinakulumlar normal bulunmustur. Patellada evre I-III kondromalazi bulgulari mevcuttur”yaziyor. Dizime kortizon ve eklem sıvısı iğneleri vuruldu, kismen düzelme olsada sislik halen geçmedi. Sizce dizimdeki sorun ve tedavi neler olabilir, ameliyatlık bir durumum var mi, odemi atabilmek icin neler yapmaliyim, iyilesmem ne kadar surer, kıymetli görüşleriniz icin tesekkur ederim

  1. Merhabalar Sülayman Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci hakkında sağlıklı bilgi aktarabilmemiz için klinik muayene gerekmektedir. Tedavi sürecinizi oluşturan hekimden destek almanız daha sağlıklı olacaktır.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 62. Merhabalar Sorulan sorulara cevap verdiğiniz için sizlere teşekür ederim .Bu da sizlerin çabasını gösteriyor. 49 yaşındayım sol uyruk kemiğimde sızılar oluyordu .gittiğiim doktor mr çektikten sonra dolaşım bozukluğuna bağlı çürüme meydana geldiğini söyledi ve bir tıp fakultesine yönlendrdiler. Gittiğim tıp fakultesi doktoru muayne ettikten sonra sol kalça MR ını istedi . Sonuç çıktan sonra şok oldum .sorun uyrukta değilmiş kalçadaymış .Femur Başı Avasküler Nekrozu 2.3. evraymiş ve sağda da başlangıç olduğunu söylediler .15 gün içinde arıyacaklarını söylediler amelyatla temizleyeceklermiş . Eğer bir fayda olmazsa kalça protezi takaclarını söylediler .Yaşım 49 alkol kullanmıyorum kortizon da kullanmadım bildiğim kadarıyla.Ne yapmam gerekiyor .Hiç bir tedavi verilmeden direk ameliuyat doğrumu .Erken cevap verirseniz sevinirim .Teşekürler.

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Cerrahi operasyon gerekebilir ama cerrahi operasyondan önce farklı bir hekime de görünmenizde fayda olacaktır. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne giderek klinik muayene sonucunda tedavi süreciniz hakkında ilerlemenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 63. Hocam selamlar 4 hafta önce sağ ayağımın üstüne yüksekten düştüm.MR sonucuma göre tarsometatarsal setinde kuboid,kuniform kemiklerde yaygın kemik iliği ödemi izlenmektedir,ayrıca 3,4,5 parmaklarda diffuz,1,2 parmakların proksimal ve distal segmentinde yaygın kemik iliği ödemi görülmüştür. Düştüğümden itibarinde üstüne basmıyor koltuk değneği kullanıyorum ağrı hafifledi ama ayağa kalkınca ayağım hala şişiyor.iyileşme sürecim ne kadar olur ayrıca ödem giderici jel ve ilaç kullanıyorum.yaklaşık ne kadar sürede basabilir ve ödemi giderebilirim

  1. Merhabalar Engin Bey, geçmiş olsun.
   Tahmini iyileşme süreci kişinin rahatsızlığının seviyesine, fiziki durumuna, tedaviyi doğru uygulaması ve beslenmesi gibi nedenlere bağlı olarak değişmektedir.
   Sağlıklı bilgi için tedavi sürecinizi başlatan hekimden bilgi almanız gerekmektedir. Tedavi sürecinizı eksiksiz bir şekilde ilerletirseniz hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 64. Merhaba hocam 1 hafta önce EMAR çekindim ve sol kalça kemiğinde az miktarda ödem buludundu 2 haftadan fazladır bu ağrıyı çekiyorum bundan 6 ay öncede sağ bacağımdan aynı ağrı olmuştu. Romotolok ve Ortopedi gitdigimde talihlerimde kayda değer bir problem çıkmadı, ağrılarım bazen çok şidetli bazende azalıyor iniş çıkışlı. Hangi bölüme gitmem gerek ? Önerdiğiz bi tedavi varmı? ( 14 yaşındayım ağır bi iş yapmadım pandemi nedeni ile okula bile gidemedim )

  1. Merhabalar Umut Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ve ortopedi bölümleri sizlere yardımcı olabilir. Ödemden kaynaklı problemse hekimler yardımcı olacaktır veya yeni konulacak tanıya yönelik tedavi sürecini oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 65. Merhaba sporcuyum ve iki kaval kemiğimdede kemik iliği ödemi çıktı yaklaşık 1 aydırda ağrılarım azaldı spor yapmadığım için ama haftaya ders vermeye başlıyacağım bu süreçtede ayakta durmak zorundayım ayakta durmam kemik iliği ödemi için olumsuz etki edermi

  1. Merhabalar Bülent Bey, geçmiş olsun.
   Ödemin seviyesi ve fiziki durumun gibi etmenler göz önünde alındığında istirahat süresi belirlenebilir.
   Kendinizi yormadan deneyerek test edebilirsiniz veya teşhisinizi koyan hekimden destek alarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 66. Merhaba ben 1.5ay önce menisküs ameliyatı oldum dejenere menisküs yırtığı vardi doktor hasarlı bölge traslandi temizlendi dedi ağrilarn gecicek zamanla dedi ama agrilarm devam ediyor ve çoğaldı bu normal mi zamanla gecicekmi yoksa yanlış giden bir şey mi var teşekkürler

  1. Merhabalar Ali Bey, geçmiş olsun.
   Bu ağrılı durum cerrahi operasyonun rahatsızlığın boyutuna, üstünden geçen süreye, sizin operasyondan sonraki durumunuza, fiziki özelliklerinize bağlı olamak üzere bir çok etmene bağlı olarak değişmektedir. En sağlıklı bilgi için hekiminizin kontrol randevusuna gidebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 67. 50 yaşındayım ; şiddetli diz ağrısı sebebi ile doktora gittim ve MR çektirdim yorumlarsanız çok sevinirim.
  Medial menisküs posterior hornda grade I dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı izlenmektedir.
  Lateral menisküs kısımları normal şekil, boyut ve sinyal özelliği göstermekte olup, patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.
  ACL, PCL, MCL ve LCL ile patellar ve quadriceps tendonlar normaldir.
  Patellofemoral eklem, periartiküler bursal yapılar ve popliteal fossa oluşumları normaldir.
  Eklem içi sıvı miktarı normaldir.
  Medial kondilde kemik iliği ödemine bağlı sinyal değişikliği görülmektedir.
  Eklemi oluşturan diğer kemik yapıların kortikal ve medüller sinyal intensiteleri ve artiküler yüzeyler normaldir.
  İnceleme alanına giren yumuşak dokular normaldir.

  SONUÇ: Medial menisküs posterior hornda grade I dejenerasyon ve medial kondilde kemik iliği ödemi.

  1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
   Ödeminize yönelik fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 68. Merhaba ben 1.5 ay önce menisküs ameliyatı oldum dejenere menisküs yırtığı vardi doktor hasarlı bölge traslandi temizlendi dedi ağrilarn gecicek zamanla dedi ama agrilarm devam ediyor ve çoğaldı bu normal mi zamanla gecicekmi yoksa yanlış giden bir şey mi var teşekkürler

 69. Mrb ben 1 bucuk sene önce kaza yaptım trafik kazası kazada kalcam yerinden çıktı anestezi uygulamasıyla yerine yerleştirildi fakat ağrım gecmedi 2 ay önce mr cekitim doktor dediki odem ve çökme oluşmuş bu ne anlama geliyor ve nasıl tedavi ediliyor

  1. Merhabalar Betül Hanım, geçmiş olsun.
   Ödeme yönelik ödemin ve çökmenin boyutuna göre bir tedavi süreci planlanabilir. Hekiminiz fizik tedaviye yönlendirecek seviye olduğunuzu iletirse bizlere ulaşabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 70. 3 HAFTA ÖNCE KALDIRIMDAKİ YÜRÜRKEN DÜŞTÜM.SOL DİZİMİN ÜSTÜNE.2 GÜN BİRŞEY ANLAMADIM.AMA DİZ ÜSTÜNE OTURMADA ŞİDDETLİ Bİ AĞRIM OLUYOR.BİRDE DİZİMİ ELLEDİĞİM ZAMAN SANKİ İÇİNDE BİRŞEY VARMIŞ GİBİ SAĞA SOLA HAREKET EDİYOR.PARMAK UÇLARIYLA DOKUNDUĞUM ZAMAN.
  NE YAPABİLİRİRM..

  1. Merhabalar Özlem Hanım, geçmiş olsun.
   Yaşadığınız travma sonucunda dizde bir takım rahatsızlıklar meydana geçmiş olabilir ve seviyesini şuanda bilemediğimiz için özellikle ağrılarınız şiddetli ise fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 71. Hocam merhaba , 1 hafta önce tenis oynadıktan sonra sol bacağımda çok şiddetli kas spazmı yaşadım. Acil serviste verilen Kas gevşetici gibi ilaç ve kremler kullandım. 1 haftadır geçmedi. Atar damar ve toplar damarımda herhangi bir sorun yokmuş ama çok ciddi bir ödem oluşmuş. Şimdi soğuk uygulama , ayağı kalp seviyesinden yüksekte tutma ve ödem söktürücü gibi ilaçlar içerek iyileşmeye çalışıyorum. Sizce bu süreç ne kadar sürer ?

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci kişiden kişiye, rahatsızlığın seviyesine, tedavi sürecine tam anlamıyla uymanıza göre değişim göstermektedir. En sağlıklı bilgi için muayene olduğunuz hekime danışmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 72. Merhabalar Hocam Ben Ahmet bende de yaklaşık 2 yıldır ayak bilegimde ödem var. Atamadım hâlâkısa süreli bir tedavi gördüm ama devamı getirmedim bu ödemi ne şekilde atabilirim ve kalıcı bir şekilde atmam soz konusu olurmu ?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 73. İyi günler, gectigimiz yıl yokuştan inerken ayak bileğim döndü ve üzerine düştüm 1 hafta yoğun morluk ardından ayağımda çıtlama oluştu. Artık uzun süre yürürsem ayağım ciddi bir şekilde ağrıdığı ve çıtlamalar devam ettiği için doktorum mr’a gönderdi. Mr sonucumu yorumlarsanız çok sevindim. SOL AYAK BİLEĞİ MR İNCELEMESİ İNCELEME SEKANSLARI : SE T1A ve GRE T2A Koronal ve Sagittal. İnceleme alanına giren kemik yapıların kortikal ve medüller sinyal intensiteleri normaldir. Ayak bileğini oluşturan eklemlerde ve artiküler yüzeylerde patolojik sinyal izlenmemiştir. Tibiotalar eklem düzeyinde minimal sıvı mevcuttur. İnceleme bölgesinde değerlendirilen tendon ve ligamentler normal anatomik bütünlük ve sinyal özelliği göstermektedir. İnceleme alanına giren yumuşak dokular normaldir.

  1. Merhabalar Hatice Hanım, geçmiş olsun.
   Ortopedi tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi önerilirse klinik muayeneniz sonucunda yardımcı olabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 74. Merhaba hocam benim 7 ay önce alt karın bölgemde bi ağrı oluştu doktora MR görüntülerimi gösterdim osteitis pubis ve sporcu fıtığı var dedi fıtık ameliyatını oldum pubis kemiğinede PRP iğne tedavisi oluyorum 1 hafta sonra son seansımı olacağım aynı zamanda uzun zamandır fizik tedavi görüyorum ama hiç bir gelişme yok hâlâ ağrım var ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Merhabalar Berkan Bey, geçmiş olsun.
   Uzun zamandır fizik tedavi gördüğünüz, cerrahi operasyon geçirdğinizi ve şuanda hali hazırda bir tedavi süreciniz olduğu için ancak klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Fizik tedavi programınızın kontrol edilmesi, cerrahi operasyonu yapan hekimden bilgi alınması sonucunda sağlıklı bir süreç oluşabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 75. Merhaba hocam sedim ve crp yüksekliği için ramotolojiye yönlendirildim. Ramotoloji Mr istedi.
  Mr sonucumu değerlendirebilir misiniz?
  SAKROİLİAK EKLEM MRG: KARŞILAŞTIRMA: BULGULAR: KLİNİK BİLGİ: sakroileit,SPA? AS?. Her iki sakroiliak eklemde minimal effüzyon dikkati çekmiştir. Bilateral sakroiliak eklemler açık ve normal genişliktedir. Eklemleri oluşturan kemik yüzler düzenlidir. Periartiküler? subkondral alanlarda skleroz artışı ya da yağlı kemik iliği infiltrasyonu saptanmamıştır. UYGULAMA: İnceleme esnasında IV kontrast madde kullanılmamıştır. Bu aşamada aktif sakroiliit lehine değerlendirilebilecek periartiküler ya da subkondral kemik iliği ödemi izlenmeye sakroiliak MRG. Bu aşamada aktif sakroiliit lehine değerlendirilebilecek periartiküler ya da subkondral kemik iliği ödemi izlenmeye sakroiliak MRG.

  1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. En sağlıklı bilgi için klinik muayene gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 76. merhaba ben 23 yaşındayım, geçen sene sol bacağımda dış yan kısmında birden bi acı hissettim ertesi gün uyuşma karıncalanma vardı.şuan biraz azaldı fakat yine de var.mr çekindim bunun sonucunda birçok bölüme gittim fakat birşey yok dendi. fizik tedaviye gitmeli miyim ? ne yapmalıyım lütfen 1 senem hastanelerde geçti.mr sonucuma göre birşey söylermisiniz lütfen; Bulgular Inceleme alanina giren distal femur kesimi, tibia ve fibula korteks ve meduller sinyalleri normaldir. Solda belirgin olmak uzere bilateral cruris orta ve distal duzeyinden gecen kesitlerde medial gastroknemius kasi hafif odemlidir. Solda belirgin olmak uzere bilateral tibia anterior duzeyinden gecen kesitlerde subkutan yagli dokular odemlidir (Stres sendromuna sekonder?) Diger adele gruplari sinyalleri normal, fasial planlar aciktir.Damar-sinir paketi, cilt alti yagli planlar tabidir..

  1. Merhabalar Aslı Hanım, geçmiş olsun.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 77. merhabe ben besyo için hazırlanıyorum bacağımı antremanda baya zorladım hep 1 hafta dinlenip yeniden antreamana çıktım ama ağrı bi türlü geçmedi geçen çıkan mr sonucum SAĞ AYAK BİLEĞİ MR TETKİKİ

  Fibula distalinde boyun kesimi düzeyinde non deplase fraktür hattı ve etraf kemik dokuda yoğun kemik iliği, lateral malleol düzeyinde yoğun kemik iliği ödemi izlendi. Klinik korelasyonu önerilir.

  Posterior talofibular ligaman intensitesinde artışlar dikkati çekmektedir (sprain?).

  Talusta anterior tibiotalar ligamanın yapıştığı lokalizasyonda subkortikal fokal kemik iliği ödem alanı izlenmektedir.

  Aşil tendon orta-distal kesimi düzeyinde lifler arasında tüm sekanslarda intensite artışları izlenmektedir. Parsiyel yırtıklar açısından hastanın kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir

  Kayger yağ yastığı normal sınırlarda değerlendirilmiştir.

  Ayak bileği etrafındaki bursalarda patolojik mayii artışı saptanmamıştır.

  lütfen bana tahmini olarak ne zaman iyileşeceğini söylermisiniz zamanım kalmadı

  1. Merhabalar Taner Bey, geçmiş olsun.
   Tahmini süre için klinik muayeneniz gerekmektedir. Rahatsızlığın seviyesinin yanında fiziki durumunuz ve günlük yaşamınızda iyileşme süresinde etkili olduğu için, rahatsızlığın süresi kişiden kişiye değişmektedir. Fiziki durumunuzunu kontrol ederek sağlıklı bilgi aktarılabilir. En sağlıklı ve hızlı tedavi süreci için fizik tedavi veya ortopedi bölümünden destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 78. Merhaba ,
  Ekim 2003 doğumlu oğlumda yaklaşık 10 Temmuz da hafif başlayan kalça ile üst bacak kısmındaki arada başlayan hafif sızı şeklinde ağrı üzerine 28 Temmuz da çekilen MR sonucuna göre (sol femur boynunda medail duvarda kemik iliği ödemi ve lineer hipointens hat izlenmiştir (stres kırığı)).
  İstirahat dışında bir tedavi şekli önerir misiniz? Bu durum için hilterapi veya subkondral Çimentolamaya uygun mu? Yaşı uygun mu?
  Cevap dönebilirseniz çok sevinirim. Tşk.

  1. Merhabalar Sultan Hanım geçmiş olsun.
   Sadece Mr sonucuna bakarak sağlıklı bilgi aktaramayız. Hastamızın klinik muayene olması gerekmektedir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümünün muayenesinin ardından tedavi süreci oluşturabilir. Ergenlik döneminde oluğu ve büyüme devam ettiği için muayene sonucunda daha sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 79. Hocam iyi günler MR ve tomografi raporlarımi paylaşıyorum sol dizde ağrı şikayetim var.

  Tuberostaz tibiada fragmantasyon görünümü izlenmiş olup Osgood-Schlatter sekeline sekonder geliştiği düşünülmüştür.
  İnceleme düzlemine dahil tibia proksimal metafizodiyafizer kesiminde medialde subkortikal lokalizasyonda konturda
  düzensizlik ve trabeküler yapıda bozulma ve ılımlı sklerotik alanlar dikkati çekmiş olup bunun muhtemel sekel
  değişikliklere sekonder geliştiği düşünülmüştür.
  Kemik yapılarda belirgin deplase kırık bulgusu saptanmadı ancak nondeplase kırık olasılığı ekarte edilemedi.

  DİZ MR : sol dize yönelik

  RADYOLOJİK BULGULAR:

  Diz eklem yüzlerinde kortikal kemik ve artiküler kartilaj normaldir. Meduller kemik sinyal özellikleri normaldir.
  Patellofemoral eklemde patellar kartilaj kalınlığı normal sınırlardadır.
  Diz eklem boşluğunda ve eklem ile ilişkili bursalarda patolojik boyutta efüzyon saptanmamıştır.
  Medial menisküs ön boynuz, korpus ve arka boynuz doğaldır.
  Lateral menisküs ön boynuz, korpus ve arka boynuz normal olarak değerlendirilmiştir.
  Ön ve arka çapraz bağ kalınlığı, intensitesi normaldir.
  Medial ve lateral kollateral ligamentler, medial ve lateral patellar retinakulumlar devamlılığını korumuş olup normal kalınlık ve intensitededir.
  Quadriceps tendonu ve patellar tendon normaldir.
  Popliteal fossa normal görünümdedir.
  İncelemeye dahil tibial proksimal diafizer kesimde medialde meduller kemik içerisinde yerleşim gösteren yaklaşık 24×9 mm boyutlarında sklerotik konturlu kemik lezyonu izlenmiş olup ön planda benign nitelikte olduğu düşünülmüştür. BT inceleme önerilir.

  1. Merhabalar Onur Bey, geçmiş olsun.
   Sadece bu sonuçlara bakarak sağlıklı bilgi aktarılamaz. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne muayene olmanız gerekmektedir. Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. İltihaplanmaya yönelik fiziki durumunuzda değerlendirilmelidir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 80. Hocam iyi günler . Sağ dizimde çok yoğun kemik ödemi var denildi . Uzun bacak atel alçıya alındı. Bu ödem kesin geçiyor mu? Kaç günde ağrı gider? Önerileriniz nedir?

  1. Merhabalar Kasım Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süresini hekiminize danışmanız gerekmektedir. Kişiden kişiye ve rahatsızlığın seviyesine göre değişim göstermektedir.
   Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 81. HOCAM BEN 6 AY ÖNCE YERE DÜŞTÜM 3 AY BİŞİ YOKTU 3 AY SONRA AGRILAR BAŞLADI VE AMELİYAT OLDUM KALÇA KEMİK ÖDEMİ AMELİYATI BANA DEDİLER 1 AYA İLEŞİRSİN VE 1 AY SONRA DEDİ GEZE BİLİRSİN VE GEZDİM AMA AGRILARIM GEÇMEDİ GÜNDE 6 TANE AĞRI KESİCİ KULANIYORUM 3 AY OLDU AMELİYAT OLALI NE YAPMALIYIM AGRILAR ÇOK

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Ameliyatınızı yapan hekime danışarak bir tedavi süreci oluşturabilirsiniz. Fizik tedaviden destek almanızı önerirse klinik muayeneniz sonucunda sizlere uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 82. İyi günler hocam. Ben orak hücre ve Akdeniz anemisi hastasıyım. Yaşım 42. 4 yıl önce kuyruk sokumu bölgesinde tanımlanamayan ağrı oluştu, daha sonra MR çektirdiler ve fıtık+kireçlenme olduğu söylendi. 3 ay önce tekrar check-up yaptırmak amacıyla Lomber MR çektirdim. Hematoloğum bende T1 ve T2 serilerde vertebra
  korpuslarında yaygın düşük sinyal izlenmiştir. hemotolojik rekonversiyon?! olduğunu söyledi ve buna dair bir ilaç olmadığını belirtti. Fizik tedavi uzmanı ise sadece sırtıma dolgulu yastık ve fizik tedavi önerdi ( 2 yıl önce fizik tedavi aldım her hangi bir işe yaramamıştı). Algoloji doktoru ise Apranax Plus ve Geralgine Plus ile tedavi vermişti fakat şu anda bu ağrı kesiciler işe yaramıyor. Bu rahatsızlık için her hangi bir tedavi yada ağrı kesici mevcut mu hocam?

  1. Merhabalar Bedri Bey, geçmiş olsun. Rahatsızlığınz ile alakalı ilaç, enjeksiyon kullanımları için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Muayenenizin ardından sağlıklı bilgi aktarılabilir. Bütün rahatsızlıklarınız ve sizin durumunuz incelenilerek sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 83. Merhaba yaklaşık 6 hafta önce düşme sonucunda diz kapağım çıktı.mr ve röntgen çekindim doktorum iki hafta istirahat etmemi söyledi .dizimi karamıyorum bundan dolayı fizik tedaviye başladım fakat ödem geçmediği fizik tedavide zor ve ağrılı oluyor. Ödem için ne yapmalıyım ayrıca mr sonucumu yorumlarımsınız tam olarak problemin ne olduğunuz da bilmiyorum.
  Bulgular:SOL DİZ MR İNCELEMESİ:Lateral femoral kondil ön bölümünde T1AG?lerde hipointens, T2AG?lerde hiperintens subkortikal kemik iliği ödemi izlenmektedir.Prepatellar subkutan yağlı planlarda ödem izlenmektedir.Tibiofemoral eklemde suprapatellar bursaya uzanan effüzyon dikkati çekmektedir.MCL ve LCL komşuluğunda izlenen T2AG?lerde hiperintensitesi grade I injury lehinedir.Patella laterale sublukse görünümdedir.Patella lateral faseti femur ile eklem yapmaktadır.Patellar ve trohlear kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri tabiidir.Medial ve lateral retinakulumların kontur, trase ve sinyal intensiteleri doğaldır.Lateral menisküs morfoloji ve sinyal intensiteleri doğaldır.ACL, PCL trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir.Quadriceps ve patellar tendonlar trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir.Karşılaştırma:Sonuç ve Öneriler:Yukarıda belirtilen MR bulgularının klinik bilgiler ve laboratuvar sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  1. Merhabalar Serdal Bey, geçmiş olsun.
   Sadece sonuçlara bakılarak sağlıklı bilgi verilemez. Çıkığa bağlı ödem ve ödeme bağlı olarak problemleriniz gözlemlemektedir. Ödem geçtikten sonra uygulanacak fizik tedavi yöntemleri ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilir.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 84. SOL AYAK BİLEĞİ MR İNCELEME

  BULGULAR :

  Görüntülenen distal tibia ve fibulada kortikal ve medüllatrabeküler sinyal intensite dağılımı tabiidir.

  Talusta subtalar ekleme komşu yüzeylerde, lateralde belirgin kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal artışları izlenmektedir.

  Kalkaneusta yaygın kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal artışları izlenmektedir.

  Kalkaneusta inferiorda 18 mm boyutunda, kemik ile izointens görünümde, santrali kistik nekrotik alanlar içeren, periferinde ince sklerotik rim izlenen lezyon alanı mevcuttur . Kontrastlı incelemesi önerilir.

  Tibiotalar eklem anterior ve posteriorunda sıvı izlenmektedir.

  Aşil tendonu ve plantar fasya tabiidir.

  Anterior ve posterior talafibular ligaman doğal görünümlüdür.

  Deltoid ligaman seviyesinde belirgin özellik saptanmadı.

  Ayak bileğinin fleksör ve ekstensör tendon grupları tabiidir.
  Tarih : 23.11.2020
  —————————————————————————————–
  SOL AYAK BİLEĞİ MR TETKİKİ;

  Kalkaneus, talus, diğer tarsal kemikler ve metatarsal kemikler normal konfigürasyon ve lokalizasyondadır.
  Tibiotalar ve subtalar eklem mesafeleri normal genişliktedir.
  Tendonlar normal kalınlık ve sinyal özelliklerinde izlendi.
  Tibia orta kesimde keskn sınırlı 21 m çaplı kistik lezyon izlendi(Anevrizmal kemik kisti?).
  Tibi posterior inferior kesimde T2 hiper T1 hipointens sinyal artışı izlendi(Kemik iliği ödemi?).
  Tetkik alanındaki adele grupları, tibia ve fibula normal sinyal özelliklerinde izlendi.
  Ayak bileğindeki major ligamanlar intakttır.
  Adele gruplarında patolojik sinyal değişikliği saptanmadı.
  Tarih:14.04.2021

  Hocam bunlar 6 ay ara ile çekildiğim mr sonuçlarım kistim için ağrı sızı yoksa ellemeye gerek yok dediler ve hiç bir sıkıntım veya ağrım yok ayağımda . Kemik iliği ödemine ise çok önemli değil geçer dediler. Sizin düşünceleriniz nedir. Şuan hiç bir ağrım veya sızım yok

  1. Merhabalar Batuhan Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle en sağlıklı bilgiyi mutlaka klinik muayenenizi yapan kişiden öğrenmelisiniz. Ağrı,sızı yoksa ve klinik muayene sonucunda aktarıldıysa evet ellemeye gerek olmayabilir. Kemik iliği ödemi için istirahat ve fizik tedaviden destek alarak zamanla geçmesini beklebilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 85. Merhaba, sol diz kapağımın hemen arkasında yumurta gibi şişlik oluştu sporda zorlamam nedeniyle, mr çekildim menisküs arka boynuzunu ve ön bağlarımı zorlamışım fakat yırtık ya da bağ kopması yok cerrahiye de gerek yok dedi doktor. Bir de kemik iliği ödemi oluşmuş. Bu şişen dizime Md-knee isimli kolajen içeren bir iğne yaptırabilir miyim, bu iğneyi ödem geçmeden yaptırmak doğru mu emin olamadım siz ne önerirsiniz ?

  1. Merhabalar Tuğçe Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemin durumuna bağlı olarak klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Tedavinizi uygulayacak hekim klinik muayeneniz sonucunda sizin için uygun gördüyse uygulanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 86. 1.RAPOR
  Sağda daha belirgin olmak üzere, bileteral inferior sakroiliak eklemlere komşu kemik yüzeylerde yamasal subkondral kemik iliği ödemi mevcut olup aktif sakroileit lehine değerlendirme önerilir.

  Bileteral sakroiliak eklem mesafesi daralmış olup eklem yüzeylerinde yer yer kronik dönem skleotik değişiklikler vardır.

  2.RAPOR
  Solda sakroiliak eklem anterior ve inferior kesimde sakroiliak kemikte birbirine bakan yüzde subkondral alanda ve STIR ağırlıklı görüntülerde hiperintens sinyal değişikliği mevcuttur Sağda ise anterior inferior kesimde iliak kemikte milimetrik boyutlu STIR ağırlıklı görüntülerde hiperintens odak mevcuttur (sakroileit?).

  İnceleme dahili diğer iliak kanatlar ve sakrum kemiklerinin sinyal özellikleri doğaldır.

  3 senedir ağrılar ile yaşıyorum. Net bir teşhis konmadı. Benim hastalığım nedir?

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvuramanız gerekmektedir. Raporlara göre kemik iliği ödemimiz bulunmaktadır ama 3 senedir süren bir rahatsızlıktan bahsettiğiniz için klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir