Kemik İliği Ödemi Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
WhatsApp

Kemik İliği Ödemi

Kemiklerin iç kısmında bulunan ve çoğunlukla kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan boşluklu kısma kemik iliği denir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kemik iliğindeki sıvı miktarının artması kemik iliği ödemi olarak adlandırılır. Ödemin yarattığı basınç ağrıya neden olabilir.

Kemik iliği ödemi sendromu nedir?

Önceleri “geçici osteoproz (kemik erimesi)”, “kalçanın geçici osteoporozu”, “geçici migratuar osteoporoz” gibi isimlerle adlandırılan “kemik iliği ödemi sendromu” nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Daha çok kalça eklemi başta olmak üzere diz ve ayak bileği gibi yük binen eklemlere yakın kemiklerde görülür. Özellikle gebeliğin son üç ayında olmak üzere kadınlarda daha sık görülür. Erkeklerde ise orta yaş dönemlerinde görülebilmektedir. Genellikle kendi kendini sınırlayan ilerleyici olmayan klinik bir durumdur.

Kemik iliği ödemi neden oluşur?

Kemik iliği ödemi bazen travma veya çarpmalarla yakından ilişkilendirilebilir. Bir diğer sık karşılaşılan neden eklem kireçlenmeleridir. Eklem kıkırdakları hasar gördüğünde yapısı incelir ve kemiğe binen yük artar. Bu artış zamanla kemiğin kıkırdağa komşu bölgelerinde ödem oluşmasına sebep olabilir. Yine kadınlarda gebelik döneminde kemik iliği ödemi oluşma riski artar. Bunların yanı sıra, tümöral nedenler, radyoterapi tedavisi, gut hastalığı, romatizmal hastalıklar, orak hücreli anemi, kortizon kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak da kemik iliği ödemi gelişebilir.

Kemik iliği ödeminin belirtileri nelerdir?

Kemik iliği ödemi genellikle başladığı bölgeyle uyumlu kalça, diz veya ayak bileğinde ağrı ile karakterizedir. Eklemlere yük binmesiyle (basmakla, yürümekle) ağrı artarken yük azalınca ağrı azalır. Hasta etkilenen bacağa yük vermemeye çalışır. Antaljik yürüme olarak adlandırılan topallama yürüyüşü gözlenir. Kalça tutulumu olan hastalarda ağrı kasığa ve bacağın ön yüzüne yayılabilir. Özellikle bacak ön yüzde yer alan kaslarda güçsüzlük görülebilir. Bazen etkilenen bacak diğerine göre daha ince (kas atrofisi) olabilir. Eklem hareket açıklığı genellikle etkilenmemiştir.

Kemik iliği ödeminde nasıl tanı konur?

Tanıda klinik bulgulara ek olarak manyetik rezonans (MR) görüntüleme önemlidir. Röntgen ve bilgisayarlı tomografi genellikle yeterli bilgi sağlamaz. Kemik dansitometresi (kemik yoğunluğu) ölçümü, etkilenen tarafta kemik yoğunluğunda azalmayı göstermede yardımcı olur.

Kemik iliği ödemi nasıl tedavi edilir?

Kemik iliği ödemi, genellikle iyi bir gidişe sahiptir. Nadiren cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Tedavide ağrının azaltılması ve etkilenen tarafın istirahat ettirilmesi çok önemlidir. Ağrı kesici ilaç tedavileri uygulanabilir. Gerektiğinde kanadyen, koltuk değneği gibi yardımcı cihazlarla hastanın o tarafa basmaması sağlanmalıdır. Ağrılı dönem 6-8 hafta kadar sürebilir. Kemik erimesinin önlenmesi için genellikle bir süre kemik yıkımını önleyici ilaçlar tedaviye eklenebilir.

Kemik iliği ödeminin tedavisinde hem ağrı hem de uzun süreli istirahate bağlı olumsuzlukların önlenmesi ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyondan yararlanılır. Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılır. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanmalıdır.

Kemik iliği ödemi sendromunda tam iyileşme 6 ay ila 2 yıl sürebilir. Aynı ya da başka bir eklemde nadiren de olsa tekrarlayabilir.

Kemik iliği ödemi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

19 comments

 1. 15gun önce şiddetli diz🤪 ağrısından dolayı mikrokirik ve kanlandirma ameliyatı oldum fakat agrilar geçmedi gece gündüz sızım ve ağrım var yürüteç kullanıyorum bu süreç nekadar devam edecek agrilar ne zaman hafifler iyi gunler

  1. Merhabalar Semra Hanım geçmiş olsun.
   6 hafta ile -3 ay arasında değişebilir , 3 ay içinde rahatlamasını bekleriz.

 2. 3.5 ay önce koşarken düştüm. Çok şiddetli bir şekilde dizimi sivri bir yere çarptım. Röntgen ve MR çekildi. yaygın kemik iliği ödemi ve osteoartrit olduğunu doktorum söyledi. Tedaviyi sorduğumda ise istirahat etmem gerektiğini söyledi. bir çok anti inflamatuar ilaç kullandım. bunlar jeller spreyler ve haplar. hatta o kadar yoğun kullanmışım ki yan etkileri olan sivilcelenme ile karşı karşıla kaldım ve kullanmayı terk ettim. ve kemik yıkımını önleyici bir ilaç kullandım. aktif bir sporcuyum. 20 yaşındayım. eklem hareket açıklığı 3. ayın sonunda yavaş yavaş normale doğru yaklaştı ama normale dönmedi. hala medial bölgede gözle görülür bir şişlik var. ağrılarım azalmakla birlikte hala devam etmekte. Bu süre bana çok uzun gibi geldi belki de işimden ve sporcu olmamdan kaynaklı olabilir. size sormak istediğim şey ise şu; ben ne yapmalıyım? bu kadar uzun sürmesi ne kadar normal? bir an önce aktif yaşama geri dönmem gerektiği için bunları dert edinmiş durumdayım. Benim bu durumum ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.

   Sizi muayene edebilsek daha sağlıklı bilgi aktarabiliriz. Fakat durum olağan seyrediyor. Korkmayın , sporcu olduğunuz için dizinizden performans beklentiniz var ama acele etmemenizde de fayda var.

   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. kaval kemiği ilik ödemi mevcut tekrar mr çektirdim ilerleme olmuş. tedavi için ne yapabiliriz ilerde ne gibi sonuçlar doğurur tedavi edilmezse teşekkürler..

  1. Merhabalar İhsan Bey, geçmiş olsun.

   Son durumunuzu muayene ile değerlendirmemiz gerekir görüntüleme sonuçlarınız ile birlikte değerlendirilerek fizik tedavi planlanabilir.

   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Bir ay önce merdivende son iki basamaktan inerken sağ ayağımın üstüne düştüm. Röntgende çok ödem oluşmuş denildi. İlaç kullandım ama bileğimde hala şişlik ve hassasiyet var. Bir ay sonrasında hala şişlik ve acı olması beni endişelendiriyor. Aksayarak yürüyorum. Ne yapmam gerekiyor .

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   1 ay önce gittiğiniz hekimle tekrardan iletişim kurmanızı öneririz. Yeni röntgen çekilmenizi isteyebilir. Klinik muayene sonucunda rahatsızlığın seviyesinde azalma var mı ? Yoksa farklı bir rahatsızlık eşlik ediyor mu kontrol edilmesi gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Selam aleykum benim bacağım da tibia üst uç kısım çatlağı oldu aynı zamanda menüsküs yırtıpı oluştu2. Derece ve ayağım 22 gün alçı da kaldı sonra evde 40 gün dinlendim . Ve şuan Elhamdulillah yürüorum . Doktor dedi istiraat et evde egzersizler yap kemik iliğinde ödem oluşmuş dedi toparlarsın menüsküsünde 2. Derece atlatırsın dedi ağrı kesiciler yazdı . Ve ben kullandım ilaçlarımı ama şuan ödemden midir nedir bilmiyorum bacağımda ara ara ağrılar oluyor belli noktalarda ağrı toplanıyor heran tengilip düşeceğim korkusu oluyor acaba bu durumum kaç günde düzelir ödemi ne şekilde dağıtabilirim . Ne yapmam gerekir teşekkür ederm

  1. Merhabalar Onur Bey, geçmiş olsun.
   Kemik iliği ödemi iyileşmesi uzun süren bir durum. Devam edip etmediği mr ile kontrol edilebilir. Dizde ağrı hem ödemde hem menisküs zedelenmesinde olabilir. Dize buz uygulama ve güçlendirme egzersizi yanında 1 hafta düzenli antiromatizmal ilaç kullanmak faydalı olacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar hocam uzun zamandır kalça kemiğinde bilhasa adım atarken ayağımı kaldırdığınımda ağrılarım vardı bu git gide siddetli hal almaya başladı fizik tedavi ye gittim mr çekildi her iki tarafta kalça kemiği ödemi bulgusu konuldu sonra romatilojiye gönderildim 2 ay ilaç kullandım ama şikayetlerim geçmedi üstüne pandemi süreci geldi ve diyabet hastası olduğum için gitmedim damar açıcı ilaç dediniz acaba bu konuda yardımcı olabilir misiniz en son doktor verdiği ilaç etki gostermedi bu konuda bana yardımcı olursanız minnettar olurum size yaşım 34

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun. Elinizde bulunan MR sonuçlarınız ile klinik muayeneye gelmeniz daha sağlıklı bir tedavi süreci oluşturmamıza imkan sağlayacaktır.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Hocam sol dizde tibia proksimalinde yamalı kemik iliği ödemi varmış bende bu nasıl geçer ne yapmam lazım birde ön çapraz bağlarım zorlanmış

  1. Merhabalar Yiğit Bey, geçmiş olsun. Rahatsızlığınıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabilmemiz için fizik tedavi uzmanından muayene olmanız gerekmektedir. Rahatsızlığın seviyesine, fiziki özelliklerinize ve çeşitli tekiklerinize göre bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun. Elinizde bulunan MR sonuçlarınız ile klinik muayeneye gelmeniz daha sağlıklı bir tedavi süreci oluşturmamıza imkan sağlayacaktır.

  Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhaba spor yaparken ayağımda ağrı oluştu. Emar çekildim sonuçlar şöyle ; tibiotalar ve subtalar eklemde effüzyon izlenmekte. talus ve subtalar eklem düzeyinde tibioda subkondral kemik iliği ödemi dikkat çekmekte. talus köşelerinde sivrileşmeler izlenmekte. kalkaneusta posteior subtalar eklem düzeyinde anterior proces düzeyinde tarsal kemiklerde yama tarzında t1 hipointes pd hiperaintes kemik iliği ödemi alanları izlenmektedir. Yorumlar mısınız?

  1. Merhabalar Serap Hanım, geçmiş olsun.
   Ayağınızda kemik yapılar ve eklem düzeyinde etkilenim ön planda zorlanmaya bağlı ödem oluşmuş.a muayene ile değerlendirdikten sonra size uygun fizik tedavi planlanması ve takibinizin yapılması uygun olacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Merhaba Hocam. Kronisite bulgularına göre bilateral evre 2 sakroiliit, kemik iliği ödem ve post kontrast MR bulgularına göre bilateral aktif sakroiliit ile bulgular ne anlama geliyor…

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasındaki “sakro-iliak” ekleminde aktif “sulu” iltihaplı romatizma görünüyor demek. Sakro-iliak eklem Bölgesi’ndeki tutulumun Spondiloartropati (SpA) grubu hastalıklarında görmekteyiz ve bu grubun en agresif/şiddetli olabilen hastalık Ankilozan Spondilit.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir