İnme nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması veya zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulmasına bağlı olarak beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan hasarlanmadır.

İnme İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

İnme için bilinen risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörleri olarak iki gruba ayrılır. Değiştirilemeyen risk faktörleri yaş, cinsiyet, ırk, aile öyküsü, geçirilmiş inme veya tıkanma atağı öyküsü şeklinde sıralanabilir.

Değiştirilebilir risk faktörleri ise şunlardır:

 • Yüksek Tansiyon
 • Diyabet (Şeker hastalığı)
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Obezite
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Hiperlipidemi (kan yağlarında yükseklik)
 • Fiziksel hareket eksikliği
 • Kalp ritm bozuklukları
 • Kalp kapak hastalıkları

Yapılan çalışmalar inme olgularının yaklaşık %90’ının değiştirilebilir risk faktörlerine bağlı olduğunu, dolayısıyla da önlenebilir olduğunu göstermektedir.

İnme Sonucu Oluşan Klinik Tablo Nedir?

İnme sonucu genellikle lezyon yerine göre vücudun bir yarısında motor kayıp (kuvvetsizlik), his bozukluğu, denge koordinasyon bozukluğu, konuşma ve yutma bozuklukları, idrar ve gaita kaçırma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilmektedir.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme Tedavisi, inme durumu sonrası acilen başlamalıdır. Saatler içinde tedaviye başlanması durumunda beyin dokusunda oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilir. Bu nedenle erken dönemde inmenin tipine ve hastanın klinik durumuna göre tıbbi tedavi uygulanır. Rehabilitasyon da bu tedavinin bir parçasıdır ve erken dönemde başlatılması önemlidir. Romatem Erken Dönem Rehabilitasyon Kampı için çağrı merkezimiziden bilgi alabilirsiniz.

İnme Rehabilitasyonunda Amaç Nedir?

İnmeli hastaların rehabilitasyonunda amaç, hastaların maksimum yaşam kalitesi ile mümkün olduğunca bağımsız yaşamalarını sağlamaktır. İlk olarak bozulmuş fonksiyonların yeniden işlevsel hale getirilmesi amaçlanırken, ayrıca inme sonrası karşımıza çıkan bir takım komplikasyonların tedavisi ve olası komplikasyonların önlenmesine yönelik tüm önlemlerin alınması da rehabilitasyon programının ana amaçlarından biridir.

İnmeli Hastalarda Rehabilitasyon Gerektiren En Önemli Sorunlar Nelerdir?

İnme sonrası hastalarda ambulasyon (yürüme) problemleri ve üst ekstremite (kollar ve eller) fonksiyon kayıpları ön plandadır. Hastalarda özellikle ayağa kalkma ve yürüme problemleri en fazla bağımlılığa yol açan problemlerdir. Omuz kol ve el problemleri ise hem ağrı oluşturması, hem de günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılıklara yol açması açısından önemlidir.

İnme Sonrası İyileşme Olur mu? Kimler Rehabilitasyon Programına İhtiyaç Duyar?

İnme geçiren hastaların yaklaşık yüzde 10’u sekelsiz olarak işine ve günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedirler. Yüzde 10 hasta ise her şeye rağmen yataklı bakım merkezlerinde devamlı bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Geriye kalan yüzde 80 hasta ise aktif bir rehabilitasyon programına ihtiyaç duymaktadırlar.

Beyin Kendini Yeniler mi? Kendiliğinden İyileşir mi? Bunu Etkileyen En Önemli Faktör Nedir?

Son yıllarda nörofizyolojik mekanizmalar üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış ve inme sonrası klinik iyileşme ve adaptasyon için beynin büyük bir potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır. Nöroplastisite denilen bu mekanizma ile beyinde yeniden bir yapılanma olmakta ve beyin kendini yenilemektedir. Ve bu potansiyeli en iyi işleyen ya da aktive eden faktörün ise rehabilitasyon yaklaşımları olduğu görülmüş ve inme sonrası sekellerin ve özürlülüğün azaltılmasında rehabilitasyonun anahtar rol oynadığı anlaşılmıştır.

İnme Sonrası Görülen Komplikasyonlar (sorunlar) Nelerdir?

İnme sonucu vücudun bir yarısında motor kayıp (kuvvetsizlik), his bozukluğu, denge koordinasyon bozukluğu, konuşma ve yutma bozuklukları, idrar ve gaita kaçırma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilmektedir. Bunlara ek olarak, eklem kontraktürleri, hareket kısıtlılıkları, spastisite, omuz çıkığı ve omuz ağrıları, mesane fonksiyon bozuklukları, barsak fonksiyon bozuklukları, derin ven trombozu, konuşma problemleri, yutma problemleri, bası yaraları, depresyon, uyku problemleri, enfeksiyonlar, kemik erimesi, düşme ve kırıklar, omuz-el sendromu, brakiyal pleksus lezyonu gibi komplikasyonlar karşımıza çıkabilir.

İnme Rehabilitasyonu Programında Neler Yapılır?

İnme rehabilitasyonu programının içinde, eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri, denge ve yürüme eğitimleri, nörofasilitasyon teknikleri gibi konvansiyel tedavi yaklaşımları ile birlikte robotik rehabilitasyon, havuz tedavileri, ayna tedavileri, zorunlu kullanım tedavileri, sanal gerçeklik tedavileri, biofeedback, fonksiyonel nöromusküler elektriksel stimülasyon, transkranial magnetik stimülasyon teknikleri gibi daha yeni ve ileri rehabilitasyon yaklaşımları da tedavi planına dahil edilebilmektedir.

İnme ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

16 comments

 1. Merhabalar babam 27 nisan çarşamba sabahı pıhtı attı raporunda sağ enfakt yazmaktadır . Sol tarafında temas halinde tepki var fakat hiçbir şekilde kuvvetini verip kullanamıyo sol gözünde görme kaybına da yol açtı .şuan doktor 3 hafta hafif egzersiz ve sonunda doktor kontrolü yazdı . Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyiz teşekkürler

  1. Merhabalar Erdem Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenesi sonucunda rahatsızlığın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durum, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar ben 25 yaşındayım 6 ay önce inme geçirdim anjo oldum hiç sorunum yok ama ara ara omuz ayak vücut ağrılarım oluyor en çok beni rahatsız eden durum sol elimde istem Dışı hareket bunun için ne yapmayalım şuan kan sulandırıcı tedavisi alıyorum yapılan bütün genetik testlerde hiç bir hastalığım olmadığını söylüyor doktorum bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden

  1. Merhabalar Mesut Bey, geçmiş olsun.
   Ağrılarınızdan ötürü fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  Annem 27 Şubat günü sol kolunun uyuşmasını hissediyor ve uykusundan uyanıyor. Fakat kan sulandırıcı ve tansiyon ilaçlarını içip tekrar yatıyor. Sonra geri uyanıp aradan 5 saat kadar süre geçip hastaneye gidiyor.
  Hastanede yapılan tedavi sonucunda BT ve MR sonuçlarına bakılıp beyinde damar tıkanıklığı tespit ediliyor.
  Hastanede tedavi süreci başlatılıyor ve müşade altına alınıyor. Sonrasında 1 Mart’ta kolunun uyuşması ile doktora durumu bildiriyorlar ve sol kol ve sol ayakta güç kayıpları yaşanmaya başlanıyor.
  Kolunda ve bacağında hissiyat var fakat kullanamıyor. sol ayağına afo giydirip yürütmeye çalışıyoruz üzerine basıp destekle yürüyebiliyor ve bu arada 7 Mart’tan itibarende Fizik Tedavesi görmektedir. Acaba bu süreçte iyileşme durumu nedir veya sizlere danışsak ekstra bir tedavi süreci olabilir mi ?
  Teşekürler

  1. Merhabalar Miraç Bey, geçmiş olsun.
   Klinik bulgular ve fiziki değerlendirme sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabiliriz. Fizik tedavi sürecine ek olarak bir çok hastaneden ayıran en büyük özelliğimiz robotik rehabilitasyon bölümümüzdür.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Babam 58 yasinda.ek hicbir hastaligi yok. 17 subat 2022 de inme gecirdi.beyinde sol temporal bolge infark gecirdi.Şuanda sag taraf tam hemiplejik ve konusma algilama problemi var.sivas cütf ftr böĺumunde rehabilitasyona başlandi.manuel terapi yapiliyor genelde.suan flask dönemde.sinerji paterni temeli var ama henüz tam gelismedi.oturma dengesi var.bazi kelimeleri spontan cikarabiliyor.kendini mimik ve jest ve anlamsiz kelimelerle ifade etmeye calisiyor.bilinc acik bizleri ve diger kisileri taniyor.merkezinizde su asamada nasil bir tedavi programi yapilabilir.ne kadar sürer.hem konusma hem felcli uvuzlara yonelik ne kadar yanit alabiliriz.telefon numaranizi aradim acan olmadi.ben de hekimim ve bilgilendirilmek istiyorum dönus yaparsaniz sevinirim.

  1. Merhabalar Rukiye Hanım, geçmiş olsun.
   Bizlere 4447686 numaramızdan veya 05492046053 numaramızdan ulaşabilirseniz sizlere ön bilgi verebiliriz.

 5. Annem agustosts 3 sene olacak kısmi felç sol tarafı pandemi çıkmadan önce fizik tedaviye çok güzel cevap veriyordu pandemi sonrası fiziğe ihmal etti. Hastanemizin anneme katkısı olurmu yoksa denildiği gibi ilk bir yıl içinde kazanımı ne ise o kadar la kalır mı annem emekli SGK dan hastaneniDen faydanlanabilrimuyiz

  1. Merhabalar Gülşen Hanım, geçmiş olsun.
   Bursa, Kocaeli ve Samsun Hastanelerimizde SGK ile anlaşmamız bulunmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 6. Sol opere humerus kırığı hakkinda bilgi bulamadim yardimci olurmusunuz .

  1. Merhabalar Sevgi Hanım, geçmiş olsun.
   Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle, rotasyonal zorlanmalar Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys gibi tespit yöntemleri ile tedavi edilebilir.
   İlk müdahalelerin ardından fizik tedavi yönlendirildiğiniz taktirde sizlere yardımcı olabiliriz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Gerçekten de çok ilgili bur kurum Allah razı olsun iyiki sizin gibi bir sayfaya rastgeldim

  1. Merhabalar Fatma Hanım, geçmiş olsun.
   Olumlu dönüşünüz için çok teşekkür ederiz. Rahatsızlığınız ile alakalı dilediğiniz zaman bizlere buradan, 4447686 numarasından ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Çok Faydalı Bir bilgi teşekkürler.

  1. Merhabalar Sezer Bey,
   Olumlu yorumunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.