Kas Hastalıkları Rehabilitasyonu – Romatem

Kas Hastalıkları Nedir?

Kas hastalıkları (Miyopatiler), hareketi sağlayan kas dokusunun birimleri olan kas hücrelerinin yapısı  veya işleyişini bozan hastalıklardır.  Bebeklikten yaşlılığa kadar her yaşta ortaya çıkabilir.

Çok fazla sayıda kas hastalığı tipi ve bunların da çok sayıda alt tipleri vardır. Bu tipleri belirlemede; hastalığa neden olan genler,etkilenen kaslar,belirtilerin ilk ortaya çıktığı yaş,hastalığın ilerleyiş hızı gibi değişkenler kullanılır.

Bugün için tanımlanmış ve tanınabilen ama kesin nedeni açıklanamayan 500 civarı kas hastalığı mevcuttur.Kas hastalıklarının büyük bir bölümü kalıtımsal, yani irsidir. Bu durumda kişinin yapısındaki genetik bir bozukluk, kas hücresinin yapısını veya işlevini bozar. Kalıtsal kas hastalıkları büyük çoğunlukla bebek, çocuk veya ergen bireyleri etkiler ve büyük bir bölümünün bugün için bilinen bir tedavisi yoktur. Çok az bir bölümü edinsel, sonradan gelişen kas hastalıklarıdır.

Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kas hastalıklarının çoğunda belirtiler, çocuklukta veya ergenlik-gençlik yıllarında ortaya çıkmaya başlar.

Sık görülen belirtiler

 • Yürümekte zorlanma, sık düşme
 • Güçsüz kaslar, kaslarda incelme
 • Kas krampları
 • Ayağa kalkarken, merdiven çıkarken, koşarken veya zıplarken zorluk çekmek
 • Parmak uçlarında yürüme
 • Göz kapaklarında düşme, sarkma
 • Solunum veya yutma sıkıntısı
 • Görüş problemleri, çift görme
 • Yüz kaslarında, mimik ve çiğneme kaslarında zayıflık

Kas Hastalığı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Tanı için öncelikle doktorunuz fizik muayene yapar. Kas kuvveti, refleksler ve koordinasyon testleri sinir sistemi ile ilgili diğer hastalıkların elenmesine yardımcı olur. Daha sonra hastadan ailesinin tıbbi geçmişi detaylı bir şekilde sorgulanır. Tanı için sıklıkla yapılan incelemeler:

Kan tahlileri: Kasın yıkılması ile giden kas hastalıklarında kas yıkım enzimlerinin düzeyi (CK, CK-MB, AST, ALT gibi), kan sayımı, kan elektrolit düzeyleri gibi detaylı kan tahlili yapılır.

Elektromiyografi veya EMG: Kollar ve bacaklardaki sinirlerin elektriksel aktivitesi ölüçülür. İğne elektrod ile de kasların kasılma ve gevşemesi sırasındaki görüntüleri incelenir.

Kas biyopsisi: Kas dokusundan küçük bir parça alınır. Bu parça hangi proteinlerin eksik veya hasar gördüğünü belirlemek için laboratuvarda incelenir. Kas hastalığının tipini belirlemede yardımcıdır.

Elektrokardiyogram veya EKG: Kalpten gelen elektrik sinyallerini ölçer ve kalbin ne kadar hızlı attığını ve sağlıklı bir ritmi olup olmadığını belirler.

Diğer görüntüleme teknikleri: Kas hastalıklarının tanısı için vücuttaki kas kalitesini ve miktarını gösteren MR ve ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.

Genetik tarama testiler: Kas hastalığına neden olan genlerin bulunmasıdır. Genetik testler sadece teşhis etmede yardımcı olmaz, aile kurmayı planlayan, ailede hastalık öyküsü olan kişiler için de önemlidir. Genetik test sonuçlarının ne anlama geldiğini uzman doktorla ya da genetik danışmanla konuşmak doğacak çocukların sağlığı açısından büyük önem taşır.

Kas Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kas hastalıklarının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Belirtileri azaltabilecek ve hastanın yaşam kalitesini yükseltecek tedaviler uygulanır.

Fizik Tedavi: Kasları güçlü ve esnek tutmak için farklı egzersizler kullanılır.

Konuşma terapisi: Dil ve yüz kasları zayıf olan hastalara, konuşma terapisi yardımıyla konuşmanın daha kolay yolları öğretilebilir.

Solunum tedavisi: Kas güçsüzlüğü nedeniyle nefes almakta zorluk çeken hastalarda nefes almayı kolaylaştırmanın veya solunum destek makinelerinin kullanım yolları gösterilir.

Vücudun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar: Bu grupta yer alan ilaçlar kas hücrelerinin hasarını yavaşlatabilir.

Kas kasılmalarını azaltan ilaçlar

Kas Hastalığı ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın uzmanlarımız cevaplasın!

29 comments

 1. Mrb kardeşimin kas rahatsızlığı var henüz tam bir teşhis konulmadi şudur diye yedi yaşına kadar gayet güzel konusuyordu şuan 16 yaşında konusamiyor yardımcı olurmusunuz bize ne yapmamız gerektiğini

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Selamualeykum ben 55 yaşında bayım sağ elımde güç kaybı ve parmaklarımda ayrılma var bas parmağımın arasındalar çökme ver doktor cesıtlı elektrık ve ıynelerden sora kas erımesı testı koydu emer boyun ve beyım flımde bır seye taşlamadı ve bana ılac yazdı ılacı aydının bütün eczalnelerı dolaştım bulamadım 3 haftalığına gün verdiler doktor bana hıc bır hareket ve fızık terepı önermedi ne yapayım acaba lutfen bana yardımcı olun saygılar cemıl ınal

  1. Merhabalar Cemil Bey, geçmiş olsun.
   Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekiminin klinik muayene etmesi gerekmektedir. Muayene sonrası fizik gerektirirse bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhabalar

  Kızım 1 yaşında ve emekleme ve yürüme faaliyetlerine maalesef henüz başlayamadı. 7 aylıkken doktoru önerisi ile baş tutamamasından dolayı nörolojiye gittik ve henüz bir tanı konulamadı. Baş Tutma ve Oturma problemi düzeldi. Şuanda başını tutuyor ve desteksiz bir şekilde oturma sağlayabilmektedir.

  Konu ile ilgili olarak nasıl ilerlemeliyiz?

  1. Merhabalar Turgay Bey, geçmiş olsun.
   Pediatrik Rehabilitasyon programından destek alabilirsiniz. Alanında uzman fizik tedavi hekimleri ve deneyimli fizyoterapistler eşliğinde rahatsızlığa ve kızınıza özel bir tedavi süreci planlanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. mrhb kuzenimin 1 yasinda bebegi var ve miremeture dogmustu kilo alamiyor ek gidalari yemekte zorlaniyor bogulma durumu oluyor noroloji bolumu kas hastaligi tehsisi koymus ve kan degeri 5 bine cikiyormus simdi gen testi yapilacak Ck yuksekmis yani bu hastaligin kanserle ilgisi varmi

  1. Merhabalar Senem Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamız 1 yaşında olduğu için çocuk nöroloji bölümünü hekimimin klinik muayenesi sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.

 5. İyi günler bana bi tani konmadi ve doktara gitmedim ama egzersiz yaparken çoğu hareketi yapamıyorum çok zorluk çekiyorum ve egzersiz yaptıktan sonra ayaklarım çok ağrıyor kas hastalığım olabilir mi

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Ağrılarınızın bir çok nedeni olabilir. Kas hastalık, eklem rahatsızlıkları, fıtıklar, iltihaplı romatizma v.b. klinik muayene ve sonuçlara bakmadan sağlıklı bilgi aktarılamaz. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar sayın değerli hocalarım,bağırsak boşaltımında etkilenen bir kas sistemi var mı ? kas hastalıkları buralara vurur mu ? veya her hangi bir romatizmal tutulum bağırsakların ileum kısmında lezyonlara neden olabilir mi? Babamda fmf ve as tanısı var fmf için senelerdir kolşisin kullanıyor,doktorlar chron ? koyuyor teşhisimi senelerdir,romatizmal tutulumlarda var sizin fikirinizi almak istiyorum,sizce bir romatizmal tutulum bağırsaklarda karın ağrısı aşırı gaz, aşırı gurultu ve boşaltmada zorluk yapar mı ? 20 dk bağırsaklarımda ki gazı ağızdan çıkraıyorum tuvalette rahatlayamıyorum,40 dk 1 saati buluyor çıkmam tuvaletten..

  1. Merhabalar Bahadır Bey, geçmiş olsun.
   Evet barsak-eklem romatizma arasında önemli ilişki söz konusudur . İltihaplı barsak hastaları (ülseratif kolit ve Chron’s) eklem tutulumu Ankilozan Spondilite benzeyebilir . Ayrıca Behçet hastalığın (başka bir romatizma hastalığı ) barsak tutulumu Chrons hastalığına çok benzeyebilir. Bu hastalıkların ayrımını Gastroenteroloji ve Romatoloji uzmanları birlikle oturup kesin tanıyı koyabilirler. Dolayısıyla mutlaka bir Gastroenteroloji ve Romatoloji uzmanlarından bir randevu almanızı öneririm.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. merhaba ben anıl benim yigenim kas hastası daha üç yasında su anda yemek yemiyo napabiliriz ayaktaykan ayakları titriyo

   1. Merhabalar Anıl Bey, geçmiş olsun.
    Pediatrik Rehabilitasyon programından destek alabilirsiniz. Alanında uzman fizik tedavi hekimleri ve deneyimli fizyoterapistler eşliğinde rahatsızlığa ve hastamıza özel bir tedavi süreci planlanabilir.
    Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba
  Ben 40 yasinda bayanim. cene ve boğaz kisminda gerginlik yasiyorum .boğaz kisminda resmen 70 yasindaki kişinin cildi gibi burusuyor kasiliyor.yutkunurken hafif sürtme var sag taraftan .gözümde 1 sene önceden seffaf cisimler olustu.5 kez önümü göremedim kristal gibi Parlament realisiert isiklar olustu. Ondan beridir gözlerimi cevirirken zorlaniyorum.göz doktoru kuruluk dedi .ama hala bir ilerleme yok. Gitmedigim Doktor kalmadi. Sebebi nedir sizde?

  1. Merhabalar Pelin Hanım,geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümü olarak uzmanlık alanımıza girmemektedir. Cildiye, dermotolog gibi bölümlere başvurmanız gerekmektedir. İstenilen sonuç ve tahlillere göre tanı konulabilir.

 8. Merhaba, iki üç gündür sol kolumda bi tuhaflık hissediyorum güçsüz desen değil ama sanki kolumda bana ait değil gibi. Her şeyi yapıyor ama zorlanıyor gibi hissediyorum. Als olmasından çok korkuyorum. Sabah uyandığımda hiçbir sıkıntı olmuyor, sonradan başlıyor. Als olsa hiç geçmezdi değil mi? Als değilse nedir, her güçsüzlük als mıdır?

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Sol kol güçsüzlük hissi bir çok nedene bağlı olabilir. Boyun düzleşmesi, fıtık gibi ortopedik veya bunun dışında nörolojik bir rahatsızlık da olabilir. Eğer durumunuzda azalma yoksa mutlaka nöroloji veya fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. hasta

 10. Merhabalar ben 15 yaşındayım bizde bu hastalık maleseef genetik babam ile bir amcam konuşma terapisi diğer amcam fizik tedavi görüyor ve bu hastalık genetik olduğu için bendede olur mu diye korkuyorum dediğim gibi 15 yaşındayım ama en ufak bi belirtisi yok hatta fitness yapıyorum kas güçsüzlüğü gibi bişey yok lütfen geri dönüş yapın genede tedirginim bende olabilir mi ya da olsa bı belirti olur mu öğrenmek istiyorum bana geri dönüş yapın lütfen

  1. Merhabalar Arda Bey, geçmiş olsun.
   Kas hastalıklarının büyük bir bölümü kalıtımsal, yani irsidir. Bu durumda kişinin yapısındaki genetik bir bozukluk, kas hücresinin yapısını veya işlevini bozar. Kalıtsal kas hastalıkları büyük çoğunlukla bebek, çocuk veya ergen bireyleri etkiler.
   Belirtileri;
   Yürümekte zorlanma, sık düşme
   Güçsüz kaslar, kaslarda incelme
   Kas krampları
   Ayağa kalkarken, merdiven çıkarken, koşarken veya zıplarken zorluk çekmek
   Parmak uçlarında yürüme
   Göz kapaklarında düşme, sarkma
   Solunum veya yutma sıkıntısı
   Görüş problemleri, çift görme
   Yüz kaslarında, mimik ve çiğneme kaslarında zayıflık

   Eğer belirtilerden bir veya bir kaçını hissediyorsanız hekime danışmanızı öneririz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhaba
  Benim kizim 39 yadinda ve kas hastadi NOAKA MIOPATI tesisi dediler ve tedavisi yok
  Hastaligi 7 yil once farkedildi ama simdi daha kotuye gidiyo,sizden ricagim Eger bir tedavisi varise bana cevab verirmisiniz ,cunku iki kucuk kizi var ve onlara bakamaz duruma dustu

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirmeler, hastanın detaylı geçmişi, karakteristik bulguların tespiti; kas ve kasları kontrol eden sinirlerin sağlık durumunu tayin eden elektromiyografi, özel kan testleri, kas dokusunun MRI görüntüsü ve biyopsisi gibi birtakım aşamalardan sonra kişiye özgü tedavi süreci oluşturulabilir.
   Tedavi kişiye özgü spesifik semptomlara yöneliktir. Spesifik tedavi seçenekleri kas kuvvetini geliştirmek için fizik tedavi ve ergoterapiyi kapsar. İhtiyaç duyulduğunda yürümeye yardımcı askı (bilek-ayak ortezi) ya da tekerlekli sandalye kullanılabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 12. Kardeşim 8 yaşinda bir hafta dir vücudunun farklı yerlerini ağrılı kramplar giriyor gün de 8 10 oluyor bütün kan tahlilleri temiz emg mr temiz ama kramplar devam ediyor bütün tahlil ler temiz ciksa bile yinede kas hastası olma ihtimali var mi?

  1. Merhabalar Seda Hanım, geçmiş olsun.
   Tahliller ve klinik muayene sonucunda tanı konulmaktadır. Eğer hekiminiz durumla alakalı bir tanı görmediyse yine hekiminizin yönlendirmesiyle çocuk nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. Bir süredir sürekli kan aldırıyordum birden kol damarlarımda sertleşme oldu kan aldırtmıyorum iki kolumdan da çok sertleşiyor damarlar seğiriyor bazen de sanki damar atar gibi oluyor fibromiyalji teşhisi koydular doppler de sorun çıkması kol damarlarımda sebep bulunamadı halsizlik de çok var vitaminlerde düşüktü neden olabilir hangi doktora görünmeliyim?

  1. Merhabalar Alara Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji rahatsızlığı halsizliğe neden olabilir. Fizik tedavi bölümüne başvurarak ayrıntılı muayeneniz sonucunda fibromiyaljiye yönelik ve akabinde eşlik eden bir rahatsızlık varise kombineli şekilde bir tedavi sürecü oluşturulabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 14. Merhaba kızım 3.5 yaşında yürürken sık sık düşüyor. Aniden dirsekle bilek arasındaki yeri tutup ağlıyor ağrıyor diye .Bu durum ilk olduğunda korktuk gerçekten bi şey mi oldu diye ancak yarım saat bi saat sonra durdu sanki hiçbir şey olmamış gibi .4 5 ay sonra aynı durum gene oldu.Bugun de gene tekrarladı.Uzun aralıklarla tekrarlayıp kısa sürede geçiyor. Yutmada da sıkıntısı var.Nasil bir yol izlemeliyim. Hangi doktora götürmek gerek.simdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Nehir Hanım, geçmiş olsun.
   Pediartrik nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Hekimin yönlendiremesi ile fizik tedaviden de olumlu sonuçlar alınabilir. Öncelikle tanının konulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir