Kas Hastalıkları Rehabilitasyonu
WhatsApp

Kas hastalığı, kas kütlesi kaybı ve ilerleyici güçsüzlük ile seyreden  bir grup hastalığa verilen addır.

Etkili bir rehabilitasyon programı, hastanın yaşam kalitesini korumanın yanı sıra hastanın fiziksel ve psikososyal işlevlerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.  Rehabilitasyon,  fiziksel deformiteyi önlemede yardımcı olabileceği gibi hastanın topluma entegre olmasını sağlayabilir.

Eklem hareket açıklığı egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, hastaya uygun cihazlar gibi yöntemler ambulasyonu uzatabilir. Günümüzde, tekerlekli sandalye ve asansörler gibi uyarlanabilir cihazlar artık bilgisayar teknolojisiyle etkileşime girerek hastanın hareketliliğini artırmak için daha iyi stratejiler sağlıyabilmektedir.Dayanıklılık (aerobik) egzersizleri, günlük yaşam aktivitelerinde  fonksiyonel iyileşme ve daha fazla bağımsızlık sağlayabilir.Ventilasyon teknolojisindeki gelişmeler ve pulmoner rehabilitasyon solunum ile ilgili sorunları büyük ölçüde azaltmıştır.

Psikososyal ve mesleki konular kas hastalıkları yönetiminin bir parçası olarak ele alınmalıdır. Böyle kapsamlı bir yönetim genellikle çok kişinin dahil olduğu bir ekibin çabalarını gerektirir.

İskelet kası zayıflığı, kas hastalıklar ile ilişkili çoğu klinik problemin nihai nedenidir.

Duchenne kas distrofisi (DMD) ve amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi hızla ilerleyen bozukluklarda, aktif devam eden kas dejenerasyonu meydana gelir ve aşırı çalışma zayıflığı ve egzersize bağlı kas yaralanması riski çok daha fazladır. Bu popülasyonda egzersiz dikkatli reçete edilmelidir.

Kas hastalığı olan tüm hastalara, egzersize bağlı kas hasarı riski nedeniyle aşırı egzersiz yapmamaları tavsiye edilmelidir. Egzersiz programındaki kas hastaları genellikle egzersizden 24-48 saat sonra ortaya çıkan aşırı gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı dahil olmak üzere aşırı çalışma zayıflığı belirtileri açısından izlenmelidir.Submaksimal, düşük etkili aerobik egzersiz (yürüme, yüzme, sabit bisiklet), kardiyovasküler performansı artırarak yorgunluk semptomlarını iyileştirir. Bu önemlidir, çünkü yorgunluk kas hastalarında  fiziksel performansta önemli bir sınırlayıcı faktördür.Aerobik egzersiz aynı zamanda daha iyi bir ruh hali durumuna yol açar ve depresyonla mücadeleye yardımcı olur.  Aerobik egzersiz ayrıca hastaların ideal vücut ağırlığına ulaşmalarına ve korumalarına yardımcı olurken ayrıca ağrı toleransını artırır.