Yüz Felci Nedir ?

Yüz felci yüzün bir tarafındaki kasların zayıflığı ile giden bir hastalıktır. Yüz felçleri temel olarak iki nedenle oluşmaktadır: birincisi beyinde yüz kaslarına giden sinir hücrelerinin gövdesinin hasarlanması sonucunda, ikincisi ise yüzdeki kasların ana sinirinin hasarı sonucunda olmaktadır. Daha basitçe anlatmak gerekirse siniri beyinde kontrol eden merkezler bulunmaktadır, problem bu merkezden kaynaklanıyorsa genelde baş dönmesi, epilepsi, vücudun tek tarafının felci gibi bir bulgu eşlik eder. Hangi tip yüz felci olduğunun tanısının koyulması çok önemlidir.

Yüz Felci Neden Olur ?

Enfeksiyonlar, kafa travması, beyin damar tıkanıklığı, baş-boyun tümörleri, yüz sinirinde zedelenme gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte vakaların çoğunda sebep bulunamamakta ve bu grup “Bell Palsi” olarak isimlendirilmektedir. İyi haber bu grupta iyileşme oranları oldukça yüksektir.

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir ?

Etkilenen tarafta ağız, göz ve alın hareketlerinde kontrol zaafı ana bulgudur. Bununla birlikte, azalmış gözyaşı, yüz kaslarında seğirme, dilde farklı bir tat duyusu, konuşma bozukluğu, Aşırı salya ve gözyaşı üretimi, Kulak içinde ya da çene etrafında ağrı gibi şikayetler bulunabilmektedir.

Bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, denge problemleri, epileptik nöbetler, vücudun bir tarafında kollarda veya bacaklarda kuvvetsizlik gibi durumlardan herhangi birisi eşlik ederse beyin kaynaklı bir problem olduğu anlaşılır ve tedavi algoritması tamamen değişir.

İnmeye bağlı yüz felci geçiren hastalarda Bell paralizisinin aksine etkilenen taraftaki göz kırpma ve alın kırıştırma yeteneği korunur.

Yüz Felci

Yüz Felci Tedavisinde Neler Yapılır ?

Bell paralizisi teşhisli yüz felcinde çoğunlukla kortizon grubu ilaçlarla tedaviye başlanır ki çalışmalar da iyileşmeye olumlu katkısı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte akupunktur , tedavi edici düzeyde elektriksel uyarımlarla kas kuvvetlendirmeleri gibi fizik tedavi uygulamaları iyileşmeye olumlu katkıda bulunmaktadır . Kuru göz sebebiyle oluşabilecek kornea hasarı mutlaka önlenmelidir.

Sebebi bulunan yüz felçlerinde tedavide sayılan uygulamaların yanında sebebin de doğru tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yüz Felci ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

6 comments

 1. 4,5 yaşında kızım var 3 senedir her yolu denedik mr , fizi ktedavi vb. ama herhangi bir gelişme olmadı hiç mi yok bu hastalığın tedavisi bi çözümü yok mu ilerde bu çocuk nasıl yaşayacak böyle ilerde ben neden böyleyim diye sorduğunda ne cevap vereceğim baba olarak düşünmekten kafayı yiyorum resmen

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirme sonucunda rahatsızlığın seviyesine yönelik bilgi aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Annem yüz felci geçirdi emara girmedi nasıl etkilendiğini göremedik sağ kolunda aşırı titreme ve bacakta sürükleyerek yürüme var hiç konuşamıyor olası bir durumum bu

  1. Merhabalar Emel Hanım, geçmiş olsun.
   Etkilenen sinirlere ve kaslara bağlı olarak semptomlar gözlenlenebilir. Felcin sebibi mutlaka araştırılmalıdır. Mutlaka fizik tedavi bölümüne başvuranız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Yüz felci geçirdim 10 ay oldu.. dün akşamdan beri yüz seyrimesi başladı… Bir şey olur mu tekrar kar mi

  1. Merhabalar Nazlı Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda rahatsızlığınızın durumuna göre sağlıklı bilgi verilebilir. En kısa sürede hekime muayene olmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.