Menisküs Yırtılması – Romatem

Menisküs Yırtıkları

Dizde; bir adet iç kısımda (medial menisküs) bir adet dış kısımda (lateral menisküs) olmak üzere iki adet menisküs bulunur. Bu yapılar vücudun en hareketli eklemlerinden olan dizlerde hareket kolaylığı sağlar, kaval ve uyluk kemiklerinin birbiriyle olan temas yüzeylerini artırarak  kemiklerin üzerine binen vücut ağırlığının dengeli bir şekilde dağılmasına imkan sağlar. Ayrıca ani bir darbe sonucu diz bölgesinde oluşan şok kuvveti emer ve diz iç sıvısının  eklem kıkırdaklarına yayılmasını sağlar.

Menisküs yırtığı başta sporcular olmak üzere bir çok insanın başına gelebilir. Ağır yük taşıyanlar, sürekli ayakta duranlar, yaygın olarak ev işleriyle uğraşan  ev hanımları, yaşlılar gibi…

Medial menisküs daha hareketsiz olduğu için yırtığı daha fazla oluşur. Ön çapraz bağ yırtığına neden olan akut yaralanmalarda lateral menisküs yırtıkları daha fazladır. Yaşlı hastalarda medial menisküs arka boynuz yırtıkları daha fazladır.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığında ilk bulgu ağrıdır. Ağrı kendi genellikle merdiven inip çıkma, tuvalet kullanma ve namaz kılma gibi diz kırma hareketlerinde belli eder.. Yırtığın boyutuna göre dizlerde kilitlenme, takılma, boşalma, klik sesi ve şişlik gibi şikayetler eşlik eder. Hastaların bir kısmı merdiven inerken olan ağrıdan şikayet edebilir.

Yaralanmış menisküs tarafında eklem çizgisi üzerine bastırmakla ağrı olması en duyarlı muayene bulgusudur. Muayene sırasında eklemlerde sıvı görülebilir. Mc Murray, Apley gibi testler muayenede kullanılabilir.

Muayene yapılan hastalarda menisküs yırtığı ve beraberinde ek yaralanma şikayeti varsa tespit için MR tetkiki istenir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ani yaralanmada başlangıçta diz dinlendirilmeli, buz uygulaması ve kompresyon, bacağın yükseğe kaldırılması yapılmalıdır. Uzun dönemde hareket düzenlenmeli, steroid olmayan ağrı kesiciler kullanılmalı ve hasta fizyoterapiye alınmalıdır.

Gerek duyulduğunda hastalar koltuk değneği kullanabilirve diz ayak bileğine kadar 4-6 hafta alçıya alınabilir. Hastalar diz ve kalça etrafındaki kasları güçlendirici izometrik egzersizlere 4-6 hafta sonra başlamalıdır.

Cerrahi tedaviye genellikle genç hastalarda ve damarlanması iyi olan dış üçte bir menisküs kısmındaki vertikal kongitüdinal yırtıklarda başvurulur.

Cerrahi yöntem seçilirken hastanın yaşı, genel sağlık durumu, yaşam tarzı, menisküs yırtığının yeri dikkate alınır. Parsiyel menisektomi yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Menisküs Yırtıklarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Cerrahi olsun veya olmasın tüm menisküs yırtıklarında egzersiz programı semptomları azaltmada etkilidir.

İlk haftalarda amaç eklem hareket açıklığını artırmakla beraber ağrı ve şişliği azaltmaktır. Uyluk kaslarının atrofisini engellemek için statik germe egzersizleri yapılır ve elektrik stimülasyonu verilebilir. Hasta tolere etmeye başlayınca aktif eklem hareket açıklığı egzersizlerine geçilir.

Parsiyel menisektomi sonrası erken ve uygun rehabilitasyon programı fonksiyonel kazanımda önemli rol oynar.

Menisküs yaralanmaları ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın yada 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

20 comments

 1. Merhaba menisküs tedavi yöntemlerini biraz daha açık anlatır mısınız

  1. Merhabalar Ceren Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda rahatsızlığın seviye kontrol edilir. Eğer cerrahi operasyon gerekmeyen seviye de ise tedavi süreci başlatmaktayız.
   Diz ekleminin üstündeki yükü azaltmaya yönelik çalışmalar.
   Diz çevresi kaslarını güçlendirerek daha dengeli bir eklem sağlamak.
   Dizlik ve destekler vererek yükü azaltarak ağrıyı ve ödemi azaltmak.
   Soğuk uygulamalar yaparak ağrıyı ve ödemi azaltmak.
   Ağrıyı ve ödemi azaltmaya yönelik ilaçlar
   Enjeksiyon tedavileri
   Prp gibi uygulamalar hastanelerimizde yapılmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Merhaba hocam,çektirmiş olduğum mrg incelemesi sonucunda,medial menisküs posteriorunda grade 3 komplikte yırtık ve komşuluğunda parameniskal milimetrik kistler dikkat çekmektedir ve ACL devamlılığı izlenmekte,kalibrasyon ve internal sinyal intensitesi artmıştır(parsiyel rüptür) bir de lateral plika belirginleşmiştir diye bu konuda yorumlama yapıp yardımcı olursanız minnetar kalırız şimdiden tesekkürler

  1. Merhabalar Berkan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Hocam çektirmiş olduğum MR sonucumda ” SOL DİZ MRG KLİNİK:KONDROMALAZİ? TEKNİK: Çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortikal bütünlükleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. Patella normalden süperiorda yerleşim göstermektedir (Insall-Salvati oranı 1.78). Retropatellar ve femoral kartilajlar doğaldır. İç ve dış yan bağlar ile ön ve arka çapraz bağların bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normal olarak izlendi. Ekstansör mekanizma korunmuştur. Medial menisküs ile lateral menisküsün ön ve arka boynuz bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Eklem boşluğunda efüzyon izlenmedi. İnfrapatellar yağ yastıkçığında femur lateral kondil, patella ve patellar tendon arasında sıkışmaya bağlı miminal ödematöz intensite değişiklikleri dikkati çekmektedir. ” yazıyor, sorunum nedir

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Diz kapağınızın arkasındaki kıkırdakta incelme olmuş. Diz kaslarınızı güçlendirmek gerekir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. ameliyatlık mı sağ ve sol diz mr sonuçlarım bakrsanız sevinirm
  SAĞ DİZ MR
  Kesitlere dahil femur distal, tibia ve fibula proksimal, pateller kemiklerin kortikal bütünlükleri normaldir.
  Medial ve lateral kollateral, pateller ve kuadriseps tendonun kalınlık ve intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir.
  PCL de laksite mevcuttur.
  ACL liflerinde totale yakın komplet rüptürü düşündüren görünüm izlenmiştir.
  Patellofemoral ve diz eklem aralarında fizyolojik sınırlarda sıvı izlenmistir. Tibiofemoral eklem mesafesi normal olup kıkırrdak kalınlıkları intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir.
  Prepatellar bursada bursit ile uyumlu T2 ağırlıklı sekanslarda sıvı artışı izlenmiistir.
  Medial menisküs anterior boynuz intensitesi normaldir.
  Medial menisküs posterior boyunuzunda grade 1 dejenerasyon mevcuttur.
  Lateral menisküs anterior boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.
  Lateral menisküs posterior boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.
  Popliteal fossada yer kaplayan lezyon izlenmemiştir.

  1. Merhabalar Hülya Hanım, geçmiş olsun.
   Bu sonuca göre ameliyat düşünülebilir (Acl lifleri için ) , hastanın yaşı , günlük yaşam aktiviteleri,fiziksel durumunu klinik muayenede değerlendirmek gerekir ameliyat diyebilmek için.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba benim ayağım dört ay önce döndü doktor emardan menisküs olduğunu tespit etti ama 4 aydır ayağım iyilesmedi ve 2 hafta önce yine spor yaparken üstüne düştüm kaç ayda iyileşir acil dönün lutfen

  1. Merhabalar Hakan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenede hasarın boyutuna bakarak sağlıklı bir bilgi verilebilir. Bir hekime görünmenizi öneririz. Aktif spor yapan bir birey olduğunuz için tedavi sürecinizi ona göre planlamanız gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba hocam yaklaşık 3 sene önce bir futbol maçında sakatlanan dizim de ilk hastaheneye gittiğimde birşey görünmediği ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi olmam durumunda sorunun kalmayacağı söylendi . Ağrı kesici tedaviyi uyguladıktan sonra tekrardan aynı sorunu birkaç kez yaşadım başka bir doktora gittim ,çapraz bağ yirtigina benziyor denildi isterseniz hemen ameliyat edelim dedi doktor tabi ben bir başka doktora gittim , başka doktor da çapraz bağ yırtılması yok ,ödem ve su toplanmış denildi. Ameliyatlik bir durum yok fizik tedavi olursanız iyileşir dedi. Şuan fizik tedavi surecim devam ediyor ve ben iyileşme durumu veya tekrar aynı sorunu yaşayabilme korkusundayim .

  1. Merhabalar İshak Bey, geçmiş olsun.
   Şuanda gördüğünüz fizik tedavi ile ödem sorununuz varsa olumlu sonuçlar alabilir iyileşme gösterebilirsiniz. Spor hayatınız olduğu sürece bu tarz sakatlıklar yaşamanız muhtemel ama tabi ki daha bilinçli olacağınız için çok daha dikkatli oynayarak veya oluşan rahatsızlığın tedavisinde daha bilinçli olacağınız için bu süreci daha rahat atlatacaksınız. Spor kariyeri hedeflediğiniz için bu tür spor yaralanmalı hayatınızın belli sürelerinde karşınıza çıkacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Diz mr sonucumda Medial menisküs arka boynuzda alt eklem yüzune ulaşan horizontal uzanımlı yırtık ile uyumlu sinyal intensite değişikliği mevcuttur yazıyor ne yapmam gerekiyor ağrım var nasıl bir tedavi uygulanır?

  1. Merhabalar Sevgi Hanım, geçmiş olsun.
   İlaç,egzersiz, istirahat uygulanmalıdır.Eğer tam ayrılmamış düşük dereceli yırtığı varsa ilaçlarla ve doktor tarafından verilecek özel egzersizlerle tedavi edilmektedir. Egzersiz yöntemi en az 1,5 ay uygulandıktan sonra şikayetlerde azalma görülmezse cerrahi yöntem uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Hocam merhaba 2 ay önce menüsküs teşhisi konuldu koldan kan alıp tedaviye başladık prp denilen Ama ayağımın üstüne basamiyor topalliyorum MR sonucunda ic menüsküs olduğu söylendi

  1. Merhabalar Mehtap Hanım, geçmiş olsun.
   PRP’nin yanında fizik tedavi uygulamarınında tedavi sürecine katılması gerekebilir. Klinik muayene sonucunda size özel bir tedavi süreci planlayarak kısa sürede olumlu sonuçlar alabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Hocam merhabalar, uzun süredir evde hareketsiz geçen bir yaşantım var. Evimin balkonunda yürürken aniden sol diz kapağıma bir ağrı saplandı. Yaklaşık 1 haftadır devam ediyor. Dizimi açıp kapatırken inanılmaz bir ağrı hissediyorum. Diz kapalı haldeyken açtığımda sanki dizimin bağları yerinden kopacakmış gibi hissediyorum. Bulunduğum bölgede ortopedi alanına randevu alamadım. 15 gün sonra ancak muayene olabiliyorum. Acil servise gidip muayene oldum. Muscoflex krem ve etolax verildi. Sizce problemim ne olabilir. Ameliyat gerektirecek ciddi bir sorun değildir değil mi hocam. BİLGİ alabilir miyim.

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Ayrıntılı hastalık hikayesi,klinik muayene ve sonuçlarınızın incelenmesi gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. merhaba hocam iyi calismalar benim saglik sorunum PDWIFS’de Derece ll hiperintens sinyali, dejeneratif değişiklikleri temsil eden arka boynuz ve medial boyunca görül. yaziyor sorun nedir yardimci olurmusunz lutfen.

  1. Merhabalar Numan Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi bölümünün değerlendirmesi gerekmektedir. Fiziki durumunuza, spor yaşamınıza, klinik muayeneniz değerlendirilmesinin ardından. Fizik tedaviye uygun olarak görüldüğünüzde sizlere yardımcı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir