Menisküs Yırtıkları

Dizde; bir adet iç kısımda (medial menisküs) bir adet dış kısımda (lateral menisküs) olmak üzere iki adet menisküs bulunur. Bu yapılar vücudun en hareketli eklemlerinden olan dizlerde hareket kolaylığı sağlar, kaval ve uyluk kemiklerinin birbiriyle olan temas yüzeylerini artırarak  kemiklerin üzerine binen vücut ağırlığının dengeli bir şekilde dağılmasına imkan sağlar. Ayrıca ani bir darbe sonucu diz bölgesinde oluşan şok kuvveti emer ve diz iç sıvısının  eklem kıkırdaklarına yayılmasını sağlar.

Menisküs yırtığı başta sporcular olmak üzere bir çok insanın başına gelebilir. Ağır yük taşıyanlar, sürekli ayakta duranlar, yaygın olarak ev işleriyle uğraşan  ev hanımları, yaşlılar gibi…

Medial menisküs daha hareketsiz olduğu için yırtığı daha fazla oluşur. Ön çapraz bağ yırtığına neden olan akut yaralanmalarda lateral menisküs yırtıkları daha fazladır. Yaşlı hastalarda medial menisküs arka boynuz yırtıkları daha fazladır.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığında ilk bulgu ağrıdır. Ağrı kendi genellikle merdiven inip çıkma, tuvalet kullanma ve namaz kılma gibi diz kırma hareketlerinde belli eder.. Yırtığın boyutuna göre dizlerde kilitlenme, takılma, boşalma, klik sesi ve şişlik gibi şikayetler eşlik eder. Hastaların bir kısmı merdiven inerken olan ağrıdan şikayet edebilir.

Yaralanmış menisküs tarafında eklem çizgisi üzerine bastırmakla ağrı olması en duyarlı muayene bulgusudur. Muayene sırasında eklemlerde sıvı görülebilir. Mc Murray, Apley gibi testler muayenede kullanılabilir.

Muayene yapılan hastalarda menisküs yırtığı ve beraberinde ek yaralanma şikayeti varsa tespit için MR tetkiki istenir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ani yaralanmada başlangıçta diz dinlendirilmeli, buz uygulaması ve kompresyon, bacağın yükseğe kaldırılması yapılmalıdır. Uzun dönemde hareket düzenlenmeli, steroid olmayan ağrı kesiciler kullanılmalı ve hasta fizyoterapiye alınmalıdır.

Gerek duyulduğunda hastalar koltuk değneği kullanabilirve diz ayak bileğine kadar 4-6 hafta alçıya alınabilir. Hastalar diz ve kalça etrafındaki kasları güçlendirici izometrik egzersizlere 4-6 hafta sonra başlamalıdır.

Cerrahi tedaviye genellikle genç hastalarda ve damarlanması iyi olan dış üçte bir menisküs kısmındaki vertikal kongitüdinal yırtıklarda başvurulur.

Cerrahi yöntem seçilirken hastanın yaşı, genel sağlık durumu, yaşam tarzı, menisküs yırtığının yeri dikkate alınır. Parsiyel menisektomi yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Menisküs Yırtıklarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Cerrahi olsun veya olmasın tüm menisküs yırtıklarında egzersiz programı semptomları azaltmada etkilidir.

İlk haftalarda amaç eklem hareket açıklığını artırmakla beraber ağrı ve şişliği azaltmaktır. Uyluk kaslarının atrofisini engellemek için statik germe egzersizleri yapılır ve elektrik stimülasyonu verilebilir. Hasta tolere etmeye başlayınca aktif eklem hareket açıklığı egzersizlerine geçilir.

Parsiyel menisektomi sonrası erken ve uygun rehabilitasyon programı fonksiyonel kazanımda önemli rol oynar.

Menisküs yaralanmaları ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

69 comments

 1. Merhabalar hocam bir mr sonucum var olumsuz durumlar şu şekilde çok sorun teşkil eder mi?
  Bulgular :

  Medial meniskus posterior hornunda grade 2 dejenerasyon lehine sinyal degisiklikleri izlenmistir. Lateral meniskusun konfigurasyon ve sinyal intensitesi normaldir.

  MCL etrafinda sivi artimi izlenmistir.

  ACL sinyalinde artim, konturlarinda dalgalanma izlenmistir. Injuri acisindan klinik ile korelasyon onerilir.

  1. Merhabalar Ümit Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Fiziki durumunuz ve yaşınıza göre tedavi sürecini planlanmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz ön bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba doktorum MR raporum çıkmadan ağrılarım azalsın diye yazdığı reçeteyi raporu gördükten sonra da devam ettirdi. Bu ilaçların tedavide faydası olur mu yoksa ağrıyı azaltmak iÇin mi? Ağrıya dayanırım fakat asıl beni korkutan 1. Ve 2. Evrenin ilerlemesi yani tedavi edici bir yöntem izlenmediğini anlık ağrıyı geçirmek için alelacele yazılan reçete olduğunu düşünüyorum. Sizin görüşlerinizi merak etmekteyim.Rapor şöyle:
  Patello-femoral ve femoro-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir. Eklem yüzlerini döşeyen artiküler kartilaj kalınlık ve sinyalleri normal olarak izlenmektedir. Kortikal kemik düzgündür, trabeküler kemik morfoloji ve sinyal özellikleri doğaldır.
  Eklem aralığında ve suprapatellar bursada sıvı artışı izlendi.
  Prepateller yumuşak dokuda ödem izlendi.
  Medial menisküs arka boynuzda evre II dejenerasyon izlendi.
  Lateral menisküs ön ve arka boynuzda evre I dejenerasyon izlendi.
  ACL ve PCL dejeneredir.
  Medial ve lateral kollateral bağlar normaldir.
  Periartiküler yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.

  1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
   İlaç tedavisi klinik bulgular sonucunda verilmektedir. Ağrılarınıza yönelik uygulanabilir. Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz ön bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. SAĞ DİZ MR İNCELEMESİNDE
  Teknik : Koronal T1, Aksiyal T2, Sagittal T1, SPIR.Bulgular : Tibiofemoral eklem aralık, ilişki ve konturları tabiidir. Tibiofemoral eklem kıkırdak kalınlığı tabiidir. Patellofemoral eklem kıkırdak kalınlığı normal sınırlardadır.**Eklem içerisinde suprapatellar bursaya uzanan efüzyon mevcuttur **Eklem yüzlerinde osteofitler dejeneratif değişiklikler mevcuttur **Medial menisküs posterior hornda alt eklem yüzüne uzanan oblik yırtık izlenmektedir.Lateral menisküs posterior hornda Grade 1 dejenerasyon izlenmektedir. **ACL distal kesim liflerinde interstisyal yırtık ile uyumlu görünüm mevcuttur.Kollateral ligamanların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. Kuadriceps, patellar, popliteus, biceps femoris ve konjoined tendonların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabidir.Popliteal fossa oluşumları doğaldır. Popliteal arter ve ven patent olarak değerlendirildi.

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Sayin Meslektasim, Hastanin Yapilan Sol Diz MR incelemesinde: Incelemede: Sagittal planda FSE T1 ve FAT SAT T2, PD ince kesit Aksial planda GRE T2,Koronal planda GRE T2, FSE STIR sekanslar kullanilmistir. Klinik bilgi verilmeyen olguda major travmatik bulgular, kitle lezyonlar arastirilmistir. Bulgular: Ic meniskusde alt eklem yuz ile ilişkili oblik defekt yirtik izlenmistir. Patellar tendonda kalinlasma, tibia apofizinde osseoz fragmantasyon mevcuttur. Dis meniskus diskoid formdadir. Dis meniskusde horizontal patolojik sinyal izlenmistir. Yirtik ile uyumludur. Diger kesimlerde izlenen kas, kemik ve yumusak doku olusumlari tabiidir. Sonuc: Meniskuslerde kompleks yirtiklar, kronik osgood schlatter hastaligi patellar tendinit, lateral diskoid meniskus

  1. Merhabalar Ramazan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar Sol dizimde lateral menisküs ön ve arka ile medial menisküs arka boynuzunda tip2 dejenerasyon tespit edildi mr sonucunda. Merdiven iner çıkarken ,çömelince , uzun süre oturma sonrası kalktıktan sonrası batma şeklinde ağrılar oluyor. Egzersizle geçer mi ve bu kalıcı bir çözüm olur mu? Soğuk tedavisi veya dizlik önerir misiniz? Yüzmek iyi gelir mi? İyi çalışmalar

  1. Merhabalar Selden Hanım, geçmiş olsun.
   Sağlıklı bilgi muayene ile aktarılabilir. Egzersiz,yüzme, sıcak-soğuk uygulama, dizlik, yüzme gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir ama klinik muayene sonucunda rahatsızlığın durumu ve sizin fiziki durumunuza göre reçetelenerek uygulanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Teknik: DİZ MRG İNCELEMESİ

  Karşılaştırma:

  Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği :

  T1A sagital, PD FS aksiyal, FS PD koronal ve sagital kesitlerin incelenmesinde

  Bulgular:

  Diz eklemini oluşturan artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir.

  Medial menisküs ön boynuzu normaldir.

  medial meniscus posterior hornda horizantal yırtık izlenmiştir.

  Lateral menisküs ön ve arka boynuzu normaldir.

  Ön ve Arka çapraz bağ normal anatomik ve sinyal özelliğindedir.

  Medial ve lateral kollateral ligamentler normaldir.

  Patello-femoral eklem ilişkisi normaldir.

  Patellar kartilaj medial faset düzeyinde Grade 3 kondromalazi ile uyumlu defekt alanı izlenmiştir.

  Diz eklem içinde ve suprapatellar bursada sıvı artışı mevcuttur.

  Popliteal fossa normaldir.

  Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

  bodyfont-family:’Times New Roman’; font-size:1em;

  Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

  1. Merhabalar Çetin Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba MR sonucumda ** Medial menisküs arka boynuzunda evre II dejeneratif sinyal değişiklikleri izlenmektedir.
  ** Ön çapraz bağ diffüz kalın ve intensitesi artmıştır ( Parsiyel Bağ Hasarı?. Arka çapraz bağ normal kalibrasyonda olup patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Bu bulgular var dizimde ağrı ve açma kapamada klik sesi geliyor. Bazı zamanlar üzerine yüklenince acı yapıyor.

  1. Merhabalar Uğur Bey, geçmiş olsun.
   Güncel sonuçlarınız ile klinik değerlendirmeniz sonucunda fizik tedavi hekimleri sizlere uygun bir tedavi süreci oluşturabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. hocam mr sonucumda:Diz ekleminde ve suprapatellar bursada efüzyon artışı dikkat çekmektedir.prapateller yumuşak dokular olağandır.
  Medial menisküste horizontal yırtık gözlemlenmektedir grade kaçıncı derece yırtık olduğunu öğrenebilir miyim ortopedi uzmanı ameliyat olmamı söyledi ama ben olmak istemedim sizce
  Fizik tedavi ile düzelme olabilir mi ameliyat olmam şart mı ?

  Cevapla

  1. Merhabalar Hakim Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenesi sonucunda rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. Kollateral ligamentlerde belirgin patolojik görünüm saptanmamıştır. Medial meniskal yapılar normal morfoloji ve sinyalde izlenmektedir. Lateral menisküs anterior hornunda kök kesiminde grade II dejenerasyon ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Patellada hafif laterale subluksasyon ile uyumlu görünüm izlenmektedir. Retropatellar kıkırdakta lateral fasette grade II kondromalazi k değişiklikler ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Quadriseps tendonu ve patellar tendon doğal görünümdedir. Femur, tibia ve fibulanın inceleme alanına giren kesimlerinde belirgin patolojik görünüm izlenmemiştir. Diz çevresi yumuşak dokuda kitle lezyonu saptanmamıştır. SONUÇÖNERİLER: Rapor içinde tanımlanan bulgular. SONUÇ BİLGİ

  112

  1. Merhabalar Gül Hanım, geçmiş olsun.
   Grade 2 seviyesinde fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. Özellikle spor ile uğraşıyorsunuz. Rahatsızlığınızın durumu, fiziki durumunuz ve gündelik yaşantınız göz önünde bulundurularak ilerlenmelidir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Supra-retropatellar alanda ve diz eklem mesafesinde minimal sıvı gözlendi.

  Medial menisküs arka boynuzunda grade II, lateral menisküs arka boynuzunda grade I dejenerasyon izlendi.

  Anterior çapraz bağda grade I sprain izlendi.

  SAĞ DİZ MRG İNCELEME

  TEKNİK

  Sagittal T1, FS PD+T2, Koronal T1+FS T2, Aksiyel FS T2

  BULGULAR

  Tibiofemoral, proksimal tibiofibüler ve patellofemoral eklem ilişkileri doğaldır.

  Retropatellar artiküler kartilaj normal mekik şeklini korumaktadır.

  Troklear artiküler kartilaj ve medial-lateral tibiofemoral eklem kompartmanınaait artiküler kalınlık ve devamlılığı tabiidir.

  İnceleme alanına giren femur, tibia, fibulaya ve patellaya ait diğer alanlarda kortikal ve medüller kemik sinyal yoğunluğu doğaldır.

  Supra-retropatellar alanda ve diz eklem mesafesinde minimal sıvı gözlendi.

  Medial menisküs arka boynuzunda grade II, lateral menisküs arka boynuzunda grade I dejenerasyon izlendi.

  Anterior çapraz bağda grade I sprain izlendi, posterior çapraz bağ, iliotıbıal band, fibular kolleteral ligament ve medial kolletaral ligamantöz kompleks normal gerginlik ve sinyal özelliğindedir.

  Periligamantöz doku planları açıktır.

  Quadriceps tendonu ve patellar ligament normal görünümdedir.

  Hoffa yağ alanı homojendir.

  Popliteal fossa ve inceleme alanına giren muskuler yapılar normal olarak değerlendirilmiştir.

  SONUÇ : ** Yukarıda tanımlı bulgular / Klinik korele değerlendirme önerilir.

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik bulgularınız incelenerek fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.Sizlere uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 11. Sayın Meslektaşım;

  İnceleme:

  Sagittalplanda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı,

  Sagittalplanda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile FAT SAT T2 ağırlıklı,

  Koronalplanda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile FAT SAT PD ağırlıklı,

  Aksiyalplanda 4 mm kesit kalınlığında FE MT tekniği ile T1 ağırlıklı sekanslarlagerçekleştirilmiştir.

  Bulgular :

  Tibia platosunda hafif kemik iliği ödemi izlenmektedir.

  İntraartiküler aralıkta artiküler sıvı miktarı fizyolojik sınırlardadır.

  Patellada subkondral minimal ödematöz dejeneratif sinyal izlenmektedir.

  Medial menisküs arka boynuzda grade II hafif dejenerasyon mevcuttur.

  Medial menisküs korpus ön boynuzda grade II ince dejenerasyon mevcuttur.

  Lateral menisküste grade I dejenerasyon mevcuttur.

  Posterior kruciat ligamanlar ile medial-lateral kollateral ligamanlarıntrase, kontur ve sinyal intensiteleri normaldir.

  Ön çapraz bağda rüptür ile uyumlu trase bozulması, sinyal artımı izlenmektedir.

  Poplitealfossa oluşumları doğaldır.

  Kuadrisepsve patellar tendonlar trase, kontur ve intensiteleri doğaldır.

  1. Merhabalar Bahadır Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 12. hocam merhabalar 2019 senesinde 2 kere ve geçen sene olmak üzere toplam 3 kere sol dizim diz kapağı dışarı kayıyor yerine geri oturuyor çok kısa saliselik bir eylem oluşuyor ardından yürümekte zorluk ve ağrı yapıyor. kickboks sporuyla ilgileniyorum, bacak egzersizleride yapıyorum fakat yürürken bir anda ağrı oluyor dizimde dizimin sol ve sağ tarafında birşey batıyor hissiyatı oluyor engelliyor sanki diz kapağımın oynamasını önerileriniz nelerdir.

  BULGULAR;

  Suprapatellar bursada hafif sıvı artış görünümü izlenmektedir.

  Retropatellar ve intraartiküler effüzyon izlenmemiştir.

  Medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon görünümü izlenmektedir.

  Lateral menisküs anterior ve posterior hornu normaldir.

  Anterior ve posterior crusiate ligament sinyalleri tabiidir.

  Lateral ve medial kollateral ligamentleri tabiidir.

  Femur medial kondil anterior kesimde medüller kemik iliği ödem görünümü mevcuttur(posttravmatik değişiklikler?)

  1. Merhabalar Alper Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak, sportif rehabilitasyon programına başvurabilirsiniz. Hem rahatsızlığın geçmesi hem de rahatsızlıklardan korunmaya yönelik hekim desteği ile ilerleyebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. Merhaba hocam mr sonucumda:Diz ekleminde ve suprapatellar bursada efüzyon artışı dikkat çekmektedir.prapateller yumuşak dokular olağandır.
  Medial menisküste horizontal yırtık gözlemlenmektedir
  Fizik tedavi ile düzelme olabilir mi ameliyat olmam şart mı ?

  1. Merhabalar Hakim Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 14. Medial menisküs arka boynuzda Grade 1-2 dejenerasyon izlenmiştir.

  Lateral menisküs korpus kesiminde şüpheli fokal radial yırtık görünümü dikkati çekmiştir.

  Hocam bu yırtıkta ameliyat şartmı?

  1. Merhabalar Sedat Bey, geçmiş olsun.
   Ameliyatsız yöntemlerden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. En doğru bilgi muayene sonucunda aktarılabilir.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 15. Hocam bana yardımcı olur musunuz
  Sol diz resonans inceleme
  Pateller tendon doğal görünümde olup infrapateller yağ yastikcigi normaldir
  İnsonsalveti oranı 0,88 olarak ölçülmüştür hastanın hafif fleksiyonda lateral garfileriyle patella baka yönünden değerlendirilmesi önerilir
  Patellaformoral ilişkisi normaldir
  Medial menisküs arka boynuzunda gövdeye uzanım gösteren horizontal yırtık ve eşlik eden dejeneratif değişiklikler dikkati çekmiştir ön boynuz normal görünümdedir lateral menisküs doğal görünümdedir
  Ön çapraz bağda proton ağırlıklı yağ baskılı görüntülerde diffüz hafif sinyal artışı izlenmekte olup lateral bundle düzeyinde distalde minimal düzensizlik mevcuttur bulgular öncelikle sprain ve eşlik eden parsiyel rüptur yönünden anlamlıdır hastanın fizik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir
  Medial ve lateral kollateral ligamanlar doğal görünümdedir eklem içi sıvı artışı saptanmamıştır

  1. Merhabalar Enes Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba hocam bu duruma yorumunuz nedir askeri öğrenci olduğum için ameliyat olamıyorum
  SOL DİZ MR İNCELEMESİ

  Teknik: Koronal T1AG, PD SPAIR, Aksiyel PD SPAIR ve Sagittal PD ve T2AG sekansları çalışılmıştır. İnceleme sırasında kontrast madde kullanılmamıştır.

  Bulgular;

  Diz eklemini oluşturan kemik yapı dizilimleri ve sinyal intensiteleri normaldir.

  Medial – lateral kompartmanda femoral ve tibial eklem kartilaj yüzeyleri düzenlidir.

  ACL,PCL MCL ve LCL devamlılıkları korunmuştur.

  Medial ve lateral retinakulumlar intakttır.

  Medial menisküs on ve arka boynuzunda yırtık saptanmamıştır.

  Lateral menisküs on boynuzunda grade1 arka boynuzunda Grade2 yırtık saptanmıştır.

  Posterolateral köşe elemanlarında bariz patoloji saptanmamıştır.

  İnfra ve suprapatellar yağ yastığı ve posterior yağ planı açıktır.

  Diz eklemi içerisinde sıvı miktarı mınımal artmıstır.. Sinovyal yüzeylerde kalınlaşma izlenmemiştir.

  Patella lokalizasyonu normaldir. Kuadriseps ve patella tendonları intakttır. Patellar ile femur ilişkisi korunmuştur. Patellar ve troklear kartilaj yüzeyler düzenlidir.

  İnceleme dahilindeki kaslar, vasküler yapılar ve sinir traseleri doğaldır.

  1. Merhabalar Polat Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Rahatsızlığınız ile alakalı ameliyatsız yöntemlerden fayda görülebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 17. Hocam kolay gelsin. Ayağımdan küt diye bir ses geldi ve mr çektirdim. Ne yapmam gerekiyor.

  Sol diz eklem mesafesi ve kıkırdak yapılar normaldir.
  Diz eklem aralığında ve suprapatellar bursada effüzyon izlenmektedir. Derin infrapatellar bursada effüzyon sinyali izlenmektedir(bursit).
  Tibia medial platoda yaygın kemik iliği ödemi izlenmektedir. Ayrıca femur medial kondilde interkondiler çentiğe uzanan kemik iliği ödemi izlenmektedir.
  Medial menisküs gövde kısmı eklem dışına protrüde olup, menisküs gövde ve posterior hornu düzeyinde grade 2 intrameniskal sinyal artışı izlenmektedir. Menisküs posterior kök seviysinde total yırtık ile uyumlu sinyal artışı izlenmiştir.
  Popliteal bölgede yumuşak doku planlarında ödem ve Baker kisti sinyali izlenmektedir.
  Lateral menisküs tabii formdadır. Sinyal intensiteleri homojendir.
  Ön ve arka çapraz bağ, medial ve lateral kollateral ligaman kalınlıkları ve sinyal intensiteleri doğaldır.
  Patellar tendon ve guadriceps tendonlar, patellar retinakulumlar doğal görünümdedir.
  Patellofemoral eklem ilişkisi bozulmuş olup, patella laterale doğru yer değiştirmektedir.
  Femur lateral faset ekleminde belirginleşme mevcuttur. Faset eklem mesafesi daralmıştır(patellofemoral impingement).

  1. Merhabalar Bilal Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene ile son durum incelenmelidir. Ödemin geçirilmesinin ardından fizik tedavi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 18. Hocam banada yardımcı olursanız çok sevinirim EMR sonuçlarında
  SOL DİZ MR İNCELEMESİNDE;
  Patello-femoral ve femoro-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir. Eklem yüzlerini döşeyen artikülerkartilaj kalınlık ve sinyalleri normal olarak izlenmektedir.
  Kortikal kemik düzgündür, trabeküler kemik morfoloji ve sinyal özellikleri doğaldır.
  Eklem aralığında ve suprapatellar bursada sıvı artışı izlendi.
  Tibia proksimalde dejenerasyon izlendi.
  Patellada grade I kondromalazi mevcuttur.
  Prepateller yumuşak dokular olağandır.
  Lateral menisküs anterior hornunda grade II dejenerasyon izlendi.
  Medialmenisküs normal form ve sinyal özelliği göstermektedir, yırtık saptanmamıştır.
  ACL de ödem izlendi.
  Arka çapraz bağların morfoloji ve sinyal özellikleri normaldir. Yırtık ile uyumlu sinyal değişikliği saptanmadı.
  Medial ve lateralkollateral bağlar normaldir.
  Periartiküler yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.
  Sonuclarim bu şekilde dizimi kıramıyorum ve yürüyemiyorum bu yüzden şuan 1 haftadır

  1. Merhabalar Nazlı Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi uygulamaları, enjeksiyon ve egzersizler ile olumlu sonuçlar alınabilir. Ödeminizin durumuna göre öncelikle istirahat ve ilaç tedavisi önerilebilir. Ardından tedavi süreci oluşturulabilir.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 19. Hocam benim sıkıntım dizimin tam ic kısımları değilde yan taraflarında ağrı var. Şişme ve benzeri şeyler olmadı. Ama oturup kalkarken ağrıyor. Uzun süreli bacağımı bükemiyorum. Acaba hafif derecede meniskus yırtılması veya zorlaması olabilir mi ? Normal yürürken pek sıkıntı olmadığı için ileri derece olmadığını düşünüyorum. Egzersiz çalışmalarıyla iyileşebilir miyim ?

  1. Merhabalar Erhan Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığın başlangıcı olabilir. Uygulanacak yanlış bir egzersiz veya hareket rahatsızlığı tetikleyebilir. Fizik tedavi veya ortopedi hekimine başvurarak ilerlemenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 20. Çok düzlem , çok sekanslı İVKM sonrası yapılan inceleme: KLİNİK BİLGİ : tibia fibula proksimalinde kitle BULGULAR : Eklem sıvısı normaldir. Kemik yapıların dizilimi, kortikal medüller sinyal dağılımı normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejeneratif hafif değişiklikler izlenmiştir. Lateral menisküs normaldir. Yırtık saptanmamıştır. Krusiat ve kollateral ligamentler normaldir. Superior patelar hizada cilt altı dokuda yaklaşık 3.5 mm’lik T1AG hipo T2 hiper kontrastlanan odak izlenmiştir (benign?). Yüzeyel USG ile değerlendirilmesi önerilir. Retropatellar ve femoral kıkırdağın kalınlığı, sinyal intensitesi normaldir. Paraartiküler tendinöz ve musküler yapılar normaldir. SONUÇ: gereklilik halinde ayrıntılı klinik bilgi ile rekonsültasyon önerilir.

  doktorum arka menüsküste yırtık olduğunu , diz içinde ödem oluştuğunu söyledi.
  ödemi çözmesi için ilaç verdi
  eğerki kilitlenme olursa ameliyat ı konuşuruz gibisinden konustu.
  ameliyat olmak istemiyorum açıkcası ve fizik tedavinin işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum
  öneriniz nedir
  dizimde ne gibi bi sorun var birde siz açıklarsanız sevinirim.

  1. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.

   Aktif bir sporcu hayatınız varsa ve gençseniz ameliyat olmanız gerekebilir. Sadece MR sonuçlarınıza bakarak sağlıklı bilgi aktaramayız. Klinik bulgularda son derece önemlidir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 21. Merhabalar geçen hafta diz üstü pozisyonda otururken ani bir hareket yapmıştım ve dizimi incitmiştim. Şişme morarma vesaire olmamıştı. Şu an da zaten dizimi açıp kapatırken ağrı yok. Yalnız bazen yürürken hafiften ağrı girdiği oluyor. Normal midir? Menisküs yırtığı değildir diye düşünüyorum, diz kapağıma baskı uygulayınca bile ağrımıyor çünkü. Psikolojik ağrı bile olabilir yani, bilmiyorum…

  1. Merhabalar Saffet Bey, geçmiş olsun.
   Dizinizi istirahat ettirerek bir süre daha beklemenizi tavsiye ederiz. Semptomlar değişir, şiddetlenirse hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 22. Merhabalar dizimi büküp otururken ve açmaya çalışırken vücut yükümle beraber artan şiddetli ağrım olduğu için doktora gittim MRda: medial menisküs posterior hornunda yırtık lehine sinyal değişiklikleri izlenmiştir. Lateral menisküsün konfigürasyon ve sinyal intensitesi normaldir. ACL sinyalinde artım, konturlarında dalgalanma izlenmiştir. İnjüri açısından klinik ile korelasyon önerilir. MCL etrafında minimal sıvı artımı izlenmiştir. Arka çapraz bağ, lateral kollateral ligamanların seyir ve sinyal intensiteleri doğaldır. İlio-tibial bant, lateral ve medial retinakulumlar doğal görünümdedir. Femoro-patellar eklem ilişkisi tabiidir. Quadriceps ve patellar tendonlar doğal görünümdedir. İnfrapatellar yağ sinyal intensitesi tabiidir. Diz eklemi içerisinde hafif sıvı artımı izlenmiştir. Medial kondil subkondral kemik iliği ödemi ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Yorumlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

  1. Merhabalar Filiz Hanım, geçmiş olsun.
   Yırtık ve ödem bulunmaktadır. Klinik muayeneniz sonucunda fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 23. Merhabalar Hocam MR sonucumda
  { Medial menisküs arka boynuzunda inferioru artiküler yüze uzanan horizontal yırtık izlenmektedir.
  Anterior ve posterior krusiat ligamentler intakt, normal kalınlık ve sinyal intensitesi göstermektedir. Medial kollateral ligaman komşuluğunda loküle effüzyon dikkati çekmektedir.]
  yazıyor sizce ameliyat gerektiren bir durum varmı .

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Cerrahi operasyon öncesi fizik tedavi muayenesi olmanızı öneririz. Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 24. merhabalar hocam mr sonucumda ( Posterior hornda grade 2A sinyal artışı izlenmektedir.) yazıyor yardımcı olur musunuz hocam.

  1. Merhabalar Neslihan Hanım, geçmiş olsun.
   Zorlanma veya travmaya bağlı zedenlenme oluşmuş.Ayrıntılı bilgi için muayene ve tam sonuç gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 25. Merhabalar mr sonucumda “Medial menisküs arka boynuzda serbest eklem yüzü ve kök düzeyine uzanan horizontal yırtık izlenmiştir.” yazıyor. Aktif olarak antrenman yapıyorum ve bu sene milli takım için yarışlara hazırlanıyorum.Kasım ayının sonunda da yarışım var.Tedavi için nasıl bir süreç izlenmesi gerekiyor ve en kısa ne kadar sürede tedavi edilebilir

  1. Merhabalar Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi hekimine başvurmanız gerekmektedir. Aktif sporcu olduğunuz için klinik muayeneniz sonucunda size özel bir süreç oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 26. merhaba hocam iyi calismalar benim saglik sorunum PDWIFS’de Derece ll hiperintens sinyali, dejeneratif değişiklikleri temsil eden arka boynuz ve medial boyunca görül. yaziyor sorun nedir yardimci olurmusunz lutfen.

  1. Merhabalar Numan Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi bölümünün değerlendirmesi gerekmektedir. Fiziki durumunuza, spor yaşamınıza, klinik muayeneniz değerlendirilmesinin ardından. Fizik tedaviye uygun olarak görüldüğünüzde sizlere yardımcı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 27. Hocam merhabalar, uzun süredir evde hareketsiz geçen bir yaşantım var. Evimin balkonunda yürürken aniden sol diz kapağıma bir ağrı saplandı. Yaklaşık 1 haftadır devam ediyor. Dizimi açıp kapatırken inanılmaz bir ağrı hissediyorum. Diz kapalı haldeyken açtığımda sanki dizimin bağları yerinden kopacakmış gibi hissediyorum. Bulunduğum bölgede ortopedi alanına randevu alamadım. 15 gün sonra ancak muayene olabiliyorum. Acil servise gidip muayene oldum. Muscoflex krem ve etolax verildi. Sizce problemim ne olabilir. Ameliyat gerektirecek ciddi bir sorun değildir değil mi hocam. BİLGİ alabilir miyim.

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Ayrıntılı hastalık hikayesi,klinik muayene ve sonuçlarınızın incelenmesi gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 28. Merhabalar Mehtap Hanım, geçmiş olsun.
  Enjeksiyon uygulamaları yanında fizik tedavi uygulamarınında tedavi sürecine katılması gerekebilir. Klinik muayene sonucunda size özel bir tedavi süreci planlayarak kısa sürede olumlu sonuçlar alabiliriz.
  Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 29. Diz mr sonucumda Medial menisküs arka boynuzda alt eklem yüzune ulaşan horizontal uzanımlı yırtık ile uyumlu sinyal intensite değişikliği mevcuttur yazıyor ne yapmam gerekiyor ağrım var nasıl bir tedavi uygulanır?

  1. Merhabalar Sevgi Hanım, geçmiş olsun.
   İlaç,egzersiz, istirahat uygulanmalıdır.Eğer tam ayrılmamış düşük dereceli yırtığı varsa ilaçlarla ve doktor tarafından verilecek özel egzersizlerle tedavi edilmektedir. Egzersiz yöntemi en az 1,5 ay uygulandıktan sonra şikayetlerde azalma görülmezse cerrahi yöntem uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 30. Merhaba hocam yaklaşık 3 sene önce bir futbol maçında sakatlanan dizim de ilk hastaheneye gittiğimde birşey görünmediği ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi olmam durumunda sorunun kalmayacağı söylendi . Ağrı kesici tedaviyi uyguladıktan sonra tekrardan aynı sorunu birkaç kez yaşadım başka bir doktora gittim ,çapraz bağ yirtigina benziyor denildi isterseniz hemen ameliyat edelim dedi doktor tabi ben bir başka doktora gittim , başka doktor da çapraz bağ yırtılması yok ,ödem ve su toplanmış denildi. Ameliyatlik bir durum yok fizik tedavi olursanız iyileşir dedi. Şuan fizik tedavi surecim devam ediyor ve ben iyileşme durumu veya tekrar aynı sorunu yaşayabilme korkusundayim .

  1. Merhabalar İshak Bey, geçmiş olsun.
   Şuanda gördüğünüz fizik tedavi ile ödem sorununuz varsa olumlu sonuçlar alabilir iyileşme gösterebilirsiniz. Spor hayatınız olduğu sürece bu tarz sakatlıklar yaşamanız muhtemel ama tabi ki daha bilinçli olacağınız için çok daha dikkatli oynayarak veya oluşan rahatsızlığın tedavisinde daha bilinçli olacağınız için bu süreci daha rahat atlatacaksınız. Spor kariyeri hedeflediğiniz için bu tür spor yaralanmalı hayatınızın belli sürelerinde karşınıza çıkacaktır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 31. Merhaba benim ayağım dört ay önce döndü doktor emardan menisküs olduğunu tespit etti ama 4 aydır ayağım iyilesmedi ve 2 hafta önce yine spor yaparken üstüne düştüm kaç ayda iyileşir acil dönün lutfen

  1. Merhabalar Hakan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenede hasarın boyutuna bakarak sağlıklı bir bilgi verilebilir. Bir hekime görünmenizi öneririz. Aktif spor yapan bir birey olduğunuz için tedavi sürecinizi ona göre planlamanız gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 32. ameliyatlık mı sağ ve sol diz mr sonuçlarım bakrsanız sevinirm
  SAĞ DİZ MR
  Kesitlere dahil femur distal, tibia ve fibula proksimal, pateller kemiklerin kortikal bütünlükleri normaldir.
  Medial ve lateral kollateral, pateller ve kuadriseps tendonun kalınlık ve intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir.
  PCL de laksite mevcuttur.
  ACL liflerinde totale yakın komplet rüptürü düşündüren görünüm izlenmiştir.
  Patellofemoral ve diz eklem aralarında fizyolojik sınırlarda sıvı izlenmistir. Tibiofemoral eklem mesafesi normal olup kıkırrdak kalınlıkları intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir.
  Prepatellar bursada bursit ile uyumlu T2 ağırlıklı sekanslarda sıvı artışı izlenmiistir.
  Medial menisküs anterior boynuz intensitesi normaldir.
  Medial menisküs posterior boyunuzunda grade 1 dejenerasyon mevcuttur.
  Lateral menisküs anterior boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.
  Lateral menisküs posterior boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.
  Popliteal fossada yer kaplayan lezyon izlenmemiştir.

  1. Merhabalar Hülya Hanım, geçmiş olsun.
   Bu sonuca göre ameliyat düşünülebilir (Acl lifleri için ) , hastanın yaşı , günlük yaşam aktiviteleri,fiziksel durumunu klinik muayenede değerlendirmek gerekir ameliyat diyebilmek için.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 33. Hocam çektirmiş olduğum MR sonucumda ” SOL DİZ MRG KLİNİK:KONDROMALAZİ? TEKNİK: Çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortikal bütünlükleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. Patella normalden süperiorda yerleşim göstermektedir (Insall-Salvati oranı 1.78). Retropatellar ve femoral kartilajlar doğaldır. İç ve dış yan bağlar ile ön ve arka çapraz bağların bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normal olarak izlendi. Ekstansör mekanizma korunmuştur. Medial menisküs ile lateral menisküsün ön ve arka boynuz bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Eklem boşluğunda efüzyon izlenmedi. İnfrapatellar yağ yastıkçığında femur lateral kondil, patella ve patellar tendon arasında sıkışmaya bağlı miminal ödematöz intensite değişiklikleri dikkati çekmektedir. ” yazıyor, sorunum nedir

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Diz kapağınızın arkasındaki kıkırdakta incelme olmuş. Diz kaslarınızı güçlendirmek gerekir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 34. Merhaba hocam,çektirmiş olduğum mrg incelemesi sonucunda,medial menisküs posteriorunda grade 3 komplikte yırtık ve komşuluğunda parameniskal milimetrik kistler dikkat çekmektedir ve ACL devamlılığı izlenmekte,kalibrasyon ve internal sinyal intensitesi artmıştır(parsiyel rüptür) bir de lateral plika belirginleşmiştir diye bu konuda yorumlama yapıp yardımcı olursanız minnetar kalırız şimdiden tesekkürler

  1. Merhabalar Berkan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 35. Merhaba menisküs tedavi yöntemlerini biraz daha açık anlatır mısınız

  1. Merhabalar Ceren Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda rahatsızlığın seviye kontrol edilir. Eğer cerrahi operasyon gerekmeyen seviye de ise tedavi süreci başlatmaktayız.
   Diz ekleminin üstündeki yükü azaltmaya yönelik çalışmalar.
   Diz çevresi kaslarını güçlendirerek daha dengeli bir eklem sağlamak.
   Dizlik ve destekler vererek yükü azaltarak ağrıyı ve ödemi azaltmak.
   Soğuk uygulamalar yaparak ağrıyı ve ödemi azaltmak.
   Ağrıyı ve ödemi azaltmaya yönelik ilaçlar
   Enjeksiyon tedavileri hastanelerimizde yapılmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.