Omuz Kas Yırtıkları

Omuz ekleminde rotator manşet adı verilen dört kas ve tendonlarından oluşan kas grubu yer alır. Bu kas grubu omuz ekleminin stabilitesini sağlar ve kolun rotasyonel hareketlerini yaptırır.

Omuz kas yırtıklarının nedenleri nelerdir?

Omuz eklemi vücudun en aktif eklemlerinden biri olması nedeniyle travmalara açıktır. Rotator manşet yırtıkları genellikle kırk yaş üstü bireylerde görülür. Daha çok tendon aşınma ve yıpranmalarına bağlı kronik tekrarlayıcı travmalar zemininde gelişmekle birlikte, akut travma veya spor yaralanmalarına bağlı olarak genç bireylerde de görülebilir.

Rotator manşet yırtıkları için bazı risk grupları vardır. Sürekli tekrarlayan omuz hareketleri gerektiren golf, tenis, kürek çekme gibi sporları yapan bireyler ile kolun omuz hizası üzerinde çalışmasını gerektiren boyacı, tavan işçiliği gibi mesleklerde çalışan kişiler risk altındadır.

Omuz Kas Yırtıklarının Belirtileri

Omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı ve gece ağrılarına bağlı olan oluşan uyku bozuklukları omuz kas yaralanmalarının en sık görülen belirtileridir. Omuz ağrısı özellikle gece etkilenen omuz üzerine yatmakla artar. Ağrı omuzla dirsek arasındadır. Kolun kullanımını gerektiren saç taramak, başı yıkamak, giyinmek gibi günlük yaşam aktiviteleri ağrılıdır ve zorlukla yapılır.

Omuz kas yırtıkları nasıl teşhis edilir?

Rotator manşet yırtıkları tanısında röntgen grafileri, ultrasonografi gibi yöntemlerden yararlanmakla birlikte, günümüzde en sık kullanılan tanı yöntemi MRI (manyetik rezonans)’dır. MRI ile yırtığın yeri, derecesi, etkilenen kas sayısı, omuz eklemindeki aşınma miktarı tespit edilebilir.

Omuz kas yırtıkları nasıl tedavi edilir?

Omuz kas yırtıklarının tedavisi konservatif (cerrahi dışı) ve cerrahi tedavi yöntemleri olarak ikiye ayrılır. Tedavi planlanırken hastanın şikâyetlerinin başlangıç süresi, şiddeti, hastanın yaşı, mesleği, yaşam tarzı ve hastanın beklentileri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Konservatif tedavide amaç, ağrının giderilmesi, omuz hareket açıklığının sağlanması, omuz kaslarının güçlendirilmesidir. Erken dönemde aralıklı soğuk uygulama ve beraberinde ağrı azaltıcı ve iltihap giderici ilaç tedavileri uygulanabilir. Ağrının şiddetli ve hareket kısıtlılığının belirgin olduğu durumlarda eklem içi enjeksiyonlar yapılabilir. Bu dönemde ağrıyı arttırmayacak şekilde egzersizlere başlanması tavsiye edilir.

Omuz kas yırtıklarının tedavisinde fizik tedavi yöntemlerinden de yararlanılır. Bu amaçla, soğuk uygulama, ultrason, ağrı kesici ve kas kuvvetlendirici akım tedavileri, kuru iğneleme, bantlama ve Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) gibi yöntemleri içeren bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanabilir.

Omuz bölgesi kaslarının kuvvetlendirilmesi için uygun egzersiz programlarına başlanır ve devam edilir.

Konservatif tedavilerden yarar görmeyenler ve tam kat kas yırtığı olanlar için cerrahi tamir yöntemleri gündeme gelebilir. Cerrahi tedavi artroskopik yöntemle veya açık olarak yapılabilir. Operasyon sonrasında eklem hareket açıklığının geri kazanılması ve bölgedeki kasların kuvvetlendirilmesi için egzersiz tedavisine devam edilmesi gereklidir.

Omuz Kas Yırtıkları ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

29 comments

 1. Sag omuzumdA tama yakin ve tam yirtik (Mr)çıktı. Ort pedi dr dinlendirmemi söyledi. 1 ay oldu omuzla dirsek arasindA kolumu yukarı kaldırdığımda ağrı oluyor.Nasil bir tedavi.uygulanabilir 65 yaşımdayım ameliyat olmak istemiyorum

  1. Merhabalar Nahide Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. İyi akşamlar hocam biz bugün MR sonucumuzu gösterdik doktora tam kas yırtılması çıktı ve omuzdan tek doz igne yaptı. Bu igne ile geçmez ise ameliyat dedi ,igneler tek dozlukmu oluyor

  1. Merhabalar Derya Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayenesi sonucunda rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar eşimin omuzunda tam kas yırtılması çıktı MR da ,bugün doktorumuza MR sonuçlarını göstericez.Benim sorum eşimde 15 gün önce vitamin degerlerinin çok düştügünü ögrendik ve tedaviye başladık ,bu yırtıkdan dolayı degerler düşmüş olabilir mi..

  1. Merhabalar Derya Hanım, geçmiş olsun.
   Vitamin değerlerini dediğiniz gibi çok düşürmemektedir. Hekim kontrolünde doğru tedavi süreci oluşturmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Omuzumda yırtık var denildi emarda çıktı
  Dirsekler ve omu arasında ağrılar çoğaldı
  Yaklaşık 3 yıldır daha çok oluyor
  Ayrıca dizlerimde inipp çıkmalarda çok zorlanıyorum
  Doktora gidiyorum ağrılarım geçmiyor
  Yaşamdan sıkılmaya başladım
  Teşekkürler

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Özellikle 3 yıl gibi bir süre boyunca devam ettiği için ayrıntılı muayeneniz sonucunda konulan tanıya yönelik süreç oluşturabiliriz.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba 15 gün önce merdiven den inerken ayağım kayması sonucunda dirseğimin üstüne düştüm omuzumda çok şiddetli bir ağrı oldu kolumu kaldıramıyorum ertesi gün mr çektirdim omuzumda yırtık tesbit edildi ağrı kesici ve krem verdi doktor ama hiç bir faydası nı görmedim 15 gündür geceleri sabahlıyorum ağrıdan yatamıyorum gün içinde çok bir ağrı yok ama yatınca başlıyor , Ameliyat olmadan nasıl bu ağrılardan kurtula bilirim saygılarımla.

  1. Merhabalar Kadir Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 6. Merhaba
  22 Ağustos 2021 tarihinde sağ omuzumun üzerine yatamama şikayeti ile fizik tedavi uzmanına gittim. Emar istedi, sonucunda kas yırtığı ve ödem olması nedeniyle kas gevşetici olarak müsküler ve ağızdan oral tedavi le birlikte fizik tedavi (soğuk uygulama) ve egzersiz önerdi. ilaçlarla birlikte hem tedavi hem de egzersizlerime devam ettim. Ancak kol hareketlerimde hiç sıkıntım yokken tedavi sonlarına doğru kolumda hareket kısıtlamalarım ve ağrılarım olmaya başladı. doktor sonra 15 gün ara ile 3 seans Fizik tedavisi uyguladı yine hiç bir sonuç elde edemedim. İnanın tedavi aldığıma çok pişman oldum diyebilirim. kolumda bileklerime kadar daha sonraları zonklama şeklinde ağrılar olmaya başladı. bu sefer ortopedi doktoruna gittim, o da direk bir tane omuzuma kortizonlu iğne yaptı. zonklama şeklindeki ağrılarım gitti ama kol hareketlerimdeki kısıtlama hiç bir şekilde düzelmedi. 1 ay sonra tekrar ortopedi doktoruma gittiğimde bu sefer de yeniden emar istedi ve öyle değerlendirdi. Emar sonucunda bu sefer mayi birikimi oluşmuş ve yine 15 günlük bir kas gevşetici verdi şu an onu kullanıyorum. Bu arada ortopedi doktoru, verilen egzersizleri de kolunu yormadan yapmaya çalışmamı önerdi ve egzersizleri yapıyor olmama rağmen yine durumumda hiç bir değişiklik yok ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Verilen tedavileri uygun aralık ve tekrarlar ile uyguladığınızdan eminseniz. Seans sayısında artış veya farklı bir tedavi sürecine gidilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba tam kat yırtık için kesin tedavi sadece ameliyat mıdır?

  1. Merhabalar Arzu Hanım, geçmiş olsun.
   Günlük yaşantınıza bağlı olarak hekim kontrolünde karar vermeniz gerekir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. merhaba sağ omzumda tendon yırtığı ve donuk omuz olduğu söylendi. bir süre fizik tedavi ile omuzum kısmen açıldı ama omzumdaki hareketle oluşan ve üzerine yattığımda oluşan acı geçmedi. Bu hafta Enjeksiyon uygulandı ve 1 ay gözlenecek sonrasında gerekli ise ameliyatla dikilleceği söylendi. benim merak ettiğim yırtık olan bölgede enjeksiyon uygulanmasındaki amac yırtığın kaynamasına yardımcı olmak ise neden evde fiziksel hareket de veriliyor. hareketsiz olması ve zorlanmaması kaynama açısından mantık olan değil midir.

  1. Merhabalar Ömer Bey, geçmiş olsun.
   Enjeksiyon tedavisinin etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başlamanız ilk günlerde olur, ortalama 1 hafta sonra iyileşmeye başladığınızı hissedersiniz tam etkisini göstermesi ise yaklaşık 1 ay süre geçtikten sonra olacaktır. Normal süreç bu şekilde işlese de işlemin yapıldığı kişideki tendon yırtığı miktarı yani hasarın durumu, omuz sağlığına verdiği önem ve yaşı tedavinin başarısında en önemli etkenlerdir.Fizik tedavi ile kuvvetlendirme egzersizleri hasarlı bölgeyi güçlendirmektedir. Tabi ki buradaki en önemli nokta rahatsızlığa uygun tedavi programıdır. Yanlış uygulama rahatsızlığı arttırır. Klinik muayeneniz sonucunda tedavi süreciniz planlandığı için hekiminiz tavsiyeleriyle devam etmenizi öneririz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. ersin hanım cevabınız için teşekkür ederim son bir sorum daha olacak . Rahatsızlığım 4 ay önce donuk omuz ile başladı , yırtığın tespiti yaklaşık 3 ay önce gittiğim fizik tedavi uzmanınca tespit edildi ,10 gün fizik tedavi aldım tam açılmadan bıraktım zamanla da açıldığı söylendi . Yaklaşık 10 gün öce ortopedi den uzman hocamıza gösterdim, Enjeksiyon deneyelim düzelmez ise ameliyat gerekir dedi. Öğrenmek istediğim yırtığın ilk dönemi ile sonraki dönemleri arasında Enjeksiyon uygulamasının başarılı olması açısından fark var mıdır .Tedavi için geç dediğiniz bir süre var mıdır ve de kaç doz uygulanmasını önerirsiniz. Beraberinde ozon tedavisi almanın katkısı olur mu. Teşekkür ederim ilginize şimdiden.

    1. Ömer Bey, tedavi için geç kavramı kişiden kişiye değişmektedir. Yine yırtığın boyutu ve fiziki durumunuzda etkilidir. Seans sayısı yine kişiye göre planlanmalıdır. Klinik muayenenizin ardından sağlıklı bir şekilde bilgi aktarılabilir. Ozon tedavisine uygun bir hastaysanız evet iyileşme sürecinde yararını görürsünüz.

 9. Sağ omzum ve dirsegim arasında şiddetli bir ağrı var kolumu one yukarı oynatamiyorum siddetli agrilarim oluyor. Omzumdan dirseğime kadar. Acile gittim omuzda kas yırtılması olabilir fizik tedaviye gidin dedi ama herhangi bir kızarıklık veya şişme yok

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı ve gece ağrılarına bağlı olan oluşan uyku bozuklukları omuz kas yaralanmalarının en sık görülen belirtileridir. Omuz ağrısı özellikle gece etkilenen omuz üzerine yatmakla artar. Ağrı omuzla dirsek arasındadır. Kolun kullanımını gerektiren saç taramak, başı yıkamak, giyinmek gibi günlük yaşam aktiviteleri ağrılıdır ve zorlukla yapılır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Merhabalar geçtiğimiz günlerde olduğum muayene sonucunda sağ omzumda yırtık olduğuna ilişkin bi tanı koyuldu. Soğuk kompres, ağrı kesici-kas gevşetici ilaç, egzersiz ve painout ice kullanarak tedavime başladım. Ancak omuz ağrımla birlikte sağ göğsüme ve alt kısmına doğru nefes aldığımda bir ağrı saplanıyor. Buna omzumdaki yırtık sebep oluyor olabilir mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim, iyi günler.

  1. Merhabalar Sena Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene yapılmadan sağlıklı bilgi aktarmak doğru olmaz. Omuzdaki bir yırtıkdan kaynaklanmazı beklenmez ama egzersizlerde zorlanmış olabilir, farklı bir rahatsızlıktan-nedenden ağrılar oluşmuş olabilir. Fizik tedavi hekiminize veya fizyoterapistinize danışarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhaba Orhan bey.
  Sol kolumu dün itibariyle, yana doğru kaldıramıyorum. Omzumda şiddetli bir ağrıya neden oluyor. Kıyafetimi çıkarmakta ve giymekte ciddi problem yaşıyorum. Ani ve ağır bir yük kaldırdıktan sonra oluştu. Yıllar önce de olmuştu bu şekilde bir sorun ve yaklaşık 1.5 sene kadar sürmüştü tam anlamıyla iyileşmesi. Soğuk kompresten bahsediliyor internet sayfalarında. Ne yapmam gerek? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhabalar Süleyman Bey, geçmiş olsun.
   Ağır bir egzersiz sonrası oluşan omuz ağrısının tedavisinde soğuk ya da sıcak kompresler uygulanabilir. Eğer bir kaç gün içinde geçmez ise omuz ağrısını tetikleyen nedenler gözden geçirilmeli ve neden olan etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Fizik tedavi uygulamaları, teknolojileri, egzersizleri, ilaç ve enjeksiyon yöntemlerinden destek alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 12. 15 gündür göğüs yanımı koltuk altına bağlayan bölgede şişlik ve şiddetli ağrı vardı.Et kesilmiştir diyerek geçmesini bekledim son 4 gündür ağrım ve acım çok şiddetlendi günlerdir uyuyamıyorum her gece ağlamaktan harap oldum . İlçe hastanemizde ki hekim ya yırtık ya ezilme dedi.Bende ki bulgular dirsekten yukarısını hareket ettirdiğimde canımdan can gidiyor kolumu açamıyorum uzanıp tabak alamıyorum duş alamıyorum yazı yazarken bile canım yanıyor.Ve gün geçtikçe ağrı artık sırtıma vuruyor.Sizce yırtık olma olasılığı yüksek midir ? İlaç tedavisi yapmadan direk operasyona girebilir miyim ? Çok teşekkür ederiö

  1. Merhabalar Sena Hanım, geçmiş olsun.
   Yırtık olabilir, rahatsızlığın seviyesine göre fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi, cerrahi operasyon gerekebilir. Size en yakın fizik tedavi bölümüne giderek rahatsızlığınıza yönelik bir teşhis konulması gerekmektedir. Teşhisten sonra size uygun bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. omuz kapsulü yırtığı cerrahi müdahale olmadan nasıl tedavi edilir cevaplarsanız sevinirim

 14. Atroskopik yirtik tedav sonrasi donuk omuz olurmu .?

  1. Merhabalar Neslişah Aksoy,
   Tedavi sonrası meydana gelen hasara bağlı, yada hareketsizliğe bağlı yapışıklıklar olabilir. Bu yapışıklıklara bağlıda donuk omuz gelişebilir. Tedavi sonrasında mutlaka bir fizik tedavi hekiminin muayene etmesini tavsiye ederiz. Fizik tedavi uygulamaları, egzersizler, enjeksiyon tedavileri gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.