Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği), Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Nedir?

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Tendonlar kası kemiğe bağlar. Bu durumla ilişkili olan kas “ekstensör karpi radialis brevistir”. Lateral epikondilit hastalığında tendon yapışma yerinde dejenerasyon ve zayıflama söz konusudur. Bu kasın aktif olduğu hareketlerle ilgili olarak ağrıya sebep olabilir (germe, kavrama vs). medial epikondilit Golfçü dirseği ise dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır.  El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak golfçü dirseği oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya neden olur.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) Kimlerde Görülür ?

Tenis gibi sporlar sıklıkla bu durumla ilişkilidir. 30 ile 50 yaş arasında sıklıkla görülebileceği gibi daha gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilir.Golfçü dirseği en çok 20 ila 49 yaşındaki erkeklerde yaygındır

​Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve Medial Epikondilit (golfçü dirseği)’ne Yol Açan Durumlar Nelerdir ?

Aşırı kullanım: Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama, çevirme, sıkma  olabilir.

Travma:  Ani beklenmedik bir hareket, zorlama ve aktivite ile de yaralanma olabilir.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği ), Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Belirtileri Nelerdir?

Hastaların tedaviye ihtiyaç duymalarının temel sebebi ağrıdır. Ağrı ; tenisçi dirseğinde dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerine lokalizedir. Golfçü dirseğinde ise dirseğin iç tarafında (medial) ağrı hissedilir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle ağrı artabilir (kavrama, germe, bükme gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve  Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Tedavi Yöntemleri  nelerdir?

Aktivite düzenlemesi: Bu duruma sebep olan aktiviteler kısıtlanmalıdır. Tümüyle istirahattan ziyade zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması önerilir. Modifiye tutma teknikleri, aktivite sırasında her iki eli kullanmak problemi azaltabilir. İlaç tedavisi: Anti-inflamatuar (ağrı ve ödem giderici) tedavi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Brace: Brace arka önkol kaslarının üzerine ve dirseğin alt kısmına takılır. Dirsek bandı tendonların üzerindeki gerilimi azaltıp iyileşmeye izin verir. Fizik tedavi: Güçlendirici ve gerici egzersizler yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Özellikle dirsek tam açıkken el bileğini germeden fayda görülebilir. Ultrason ve ısı tedavileri de fizik tedavi amaçlı yapılabilir.  Enjeksiyon: Steroid bölgesel olarak enjekte edilebilen güçlü bir anti-inflamatuardır. 3 aylık periyodlar halinde üç seferden fazla yapılmamalıdır. Seanslar şeklinde yapılır Ağrı mezoterapisi ; ilaçların karışımlar halinde normal kullanım dozundan düşük dozda, 4mm’lik özel iğne uçları kullanılarak  mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına(mezoderm) enjekte edilmesidir.Mezoterapi işlemi belirli aralıklar verilerek seanslar şeklinde yapılır.  Cerrahi: Kişi, eğer ağrıdan dolayı günlük aktivitelerini ve işini yapamaz hale gelirse, ve 6 aydan uzun süredir cerrahi dışı tedaviden fayda görmemiş ise cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi ile hastalıklı, dejenere tendon dokularını çıkarmak gerekir. Cerrahi sonrası fizik tedavi kolun hareketlerinin geri kazanımını sağlamaya yardımcıdır. Eski aktiviteleri geri kazanmak için güçlendirme  programları gerekli olacaktır.

Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

10 comments

 1. Hocam bende de tenisci dirseği var kaç yıldır bu ağrıyla yaşıyorum gecenlerde doktor 31.12.2021 de ilk seans uyguladı 5 hafta ev işleri ağır iş yapmamam gerektiğini söyledi 1 hafta oldu ama uyguladığı kolumda hala ağrı var bu uygulama 3 seansmis ne zamana kadar böyle ağrı olacak

  1. Merhabalar Özlem Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığın durumuna ve sizin fiziki durumunuza göre değişim göstermektedir. Mümkün olduğunca istirahat ederek kullanmamaya çalışın hekiminizin yönlendirmesi ile fizik tedavi ajanları ve egzersizden destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirisinz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 2. Kesitlere giren distal humerus, radius ve ulnanın kortikal platoları intakttır. Medülla trabeküler komponentler homojen sinyallidir. Eklem mesafesi normal genişliktedir. Eklem yüzeyleri düzgündür. Dirsek eklem mesafelerinde sıvı artışları izlenmektedir.

  Radial kollateral ligament ve ortak ekstensör tendon orjininin lateral epikondil insersiyosu düzeyinde T2 A’da sinyal artışı izlenmektedir. Çevre gözeli doku ödemlidir. Bulgular lateral epikondilit lehinedir.

  Medial kollateral ligaman ve fleksör tendon orjinleri intakttır

  Antekubital fossada seyreden nöro vasküler yapılara ait gross patoloji saptanmadı.

  Dirsek posterior kesiminde cilt altı yumuşak doku planlarında hafif ödematöz değişiklikler zlenmektedir.

  Radius proksimali düzeyinde spinator kasta hafif ödematöz değişiklikler izlenmektedir.

  SOL DİRSEK MR
  yeri geliyor arka kol kasından bilekten ön kol kasından ağrılar çıkıyor dirsek içi dirsek dışı harekete göre ağrı yapıyor çivi çiviyi söker mantığı ile fitnesda 2kg dombell ile güclendirme yaptığım gün kendimi çok iyi hissediyorum ftr den daha iyi hatta peki bu hissiyat yanıltıcı mı diye sormak istiyorum

  1. Merhabalar Emre Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavinin amacı hasarlı dokuyu iyileştirmek ve o bölgeyi güçlendirerek rahatsızlığın tekrarını önlemektir. Spor yaparken rahatlama olması normaldir ama fizik tedavinin en büyük artısı doktor ve fizyoterapist eşliğinde düzenli kontrol ve doğru bölgeye müdahaledir. En azından bir hekime düzenli olarak kontrole giderek sporunuzu devam ettirmenizi öneririz. Yanlış bir hareket veya zorlama rahatsızlığı daha ileri seviyeye getirebilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. İyigünler Hocam yaklaşık 5 yıldan beri golf dirseğimde çok ağrım var doktor dirseğime kortizon iğneyi yaptığında birkaç hafta ağrım geçiyor ama tekrar ağrı geluyor daha şiddetli bunun tedavisi varmı

  1. Merhabalar Abdullah Bey, geçmiş olsun.
   Bu duruma sebep olan aktiviteler kısıtlanmalıdır.
   Tümüyle istirahattan ziyade zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması önerilir.
   İlaç tedavisi ile ağrı azaltılır.
   Dirsek bandı tendonların üzerindeki gerilimi azaltıp iyileşmeye izin verir.
   Fizik tedavi ğüçlendirici ve gerici egzersizler yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir.
   Ultrason ve ısı tedavileri de fizik tedavi amaçlı yapılabilir.
   Enjeksiyon yöntemlerinden faydalanılabilir.
   Mezoterapi’den destek alınabilir.
   Tedavisi süreci başarı elde edilmesi için tamamen hastaya özel bir tedavi süreci planlanmalı, günlük hayatta uygulaması için egzersizler ve dikkat edilmesi gereken hususlar dikkatlice anlatılmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhaba Hocam,
  29 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır lateral ve medial epikondilit tehşisi konuldu fizik tedavi ve eswt tedavisi aldım. Ancak kolun iç kısmı ödemlenmeye ve sertleşmeye başladı ciddi anlamda ağrılarım ağrı parmaklarıma kadar ulaşıyor ve hayat kalitemi etkiliyor bu aşamada ne yapmam gerekir? ağrı bazen omzuma kadar ulaşabilmekle beraber parmak uçlarımda ve bilek kısmında elektirik çarpması şeklinde ataklar başladı.

  değerli yorumlarınızı rica ederim.

  teşekkürler.

  1. Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun.
   Epikondilit tedavisinde eswt dışında farklı tedavi seçenekleri olabilir(hilterapi) veya enjeksiyon tedavisi planlanabilir,size önetim ftr uzmanı tarafından muayene edilerek tedavi konusunda yönlendirilmeniz olur.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. 20 senedir golfçü dirseği rahatsızlığım var . eswt tedavisi gördüm .rahatlatıyor ama tam anlamıyla hiç bir zaman geçmedi. şuandada çok ağrım var. Kesin tedavisi var mı ne yapmalıyım yardımcı olursanız çook sevinirim. Günlük hiç bir işimi yapamıyorum.

  1. Merhabalar Aynur Hanım, geçmiş olsun.
   Eswt en sık kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Başarı oranını yükseltmenin yanı sıra mezoterapi,enjeksiyon yöntemleri,fizik tedavi uygulamaları,ultrason, ısı tedavisi, ilaç tedavisi, bantlama gibi yöntemler kullanılabilir. Eğer cerrahi operasyon gerekirse, cerrahi operasyonun ardından fizik tedavi programı oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.