Ayak Bileği Burkulması Nasıl Oluşur ?

Ayak bileği eklemi en sık yaralanan eklemlerden biridir. Ayak bileği eklemi bacağı ayağa bağlayan eklemdir. Bu eklem üç kemik tarafından oluşturulur: Bu üç kemik çok sağlam bağlar ile birbirine bağlanmıştır. Bu bağlar ayağın dönme ve burkulma gibi anormal hareketler yapmasını engeller. Dış yan bağlar bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. İç yan bağlar ise İç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini engeller. Bağlar esnek yapılardır. Ancak aşırı zorlanmalar sonrasında bu bağların elastik liflerinde yırtıklar olabilir.
En sık dış yan bağ yaralanmaları ile karşılaşılmaktadır.
Spor yaralanmaları ayak bileği yaralanmalarının %15 ini oluşturmaktadır. Basketbol, voleybol ve futbol en sık risk oluşturan spor dallarıdır. Sadece sportif aktiviteler sonrasında değil, günlük aktiviteler sırasında da ayak bileği yaralanması oluşabilir. Genellikle düzgün olmayan bir zeminde ayağın içe veya dışa dönmesi sonucunda bağlar yırtılabilir. Tam iyileşmemiş ve ihmal edilmiş bağ yırtığı nedeni ile eklemde gevşeklik oluşur. Bu da ayağın tekrar burkulmasına neden olur. koruyucu önlem alınmaması durumunda burkulmalar sık tekrarlayabilir. Böylelikle eklem kıkırdakları bozulur.

Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, bağ çevresinde su toplanması (ödem) olur Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır. Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir. Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde cerrahi işlem gerekebilir.ayak bileği burkulması

Ayak Bileği burkulmasında belirtiler nelerdir?

Ayak bileği burkulması sonrası oluşan kanama ve ödeme bağlı olarak ayak bileği çevresinde şişlik oluşur. Ayak bileği hareketleri ağrılıdır. Genellikle ağrılı olmakla birlikte hasta ayağının üzerine basabilir. Burkulmadan birkaç gün sonra, oluşan kanamaya bağlı olarak şişliğin olduğu yerde morarma görülebilir.

Ayak Burkulmalarında tedavi nasıl yapılır?

Burkulmalarda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.  İlk aşamada amaç öncelikle ağrıyı gidermek ve oluşan şişliği azaltmaktır Buz uygulaması; ağrıyı azaltmada en etkili yöntemdir. Aynı zamanda ödemi ve şişliği azaltarak iyileşme sürecine katkıda bulunur. Buzu direk cilt üzerine koymak sakıncalıdır. Bir havlu üzerinden koymak daha uygundur. Buz uygulaması 20 dakika süresince yapılır ve bu süre 30 dakika ara ile tekrarlanabilir. İstirahat; Mümkünse iki-üç gün yaralanan ayak bileği üzerine basılmamalıdır. Bu sürede koltuk değneği kullanılabilir. Elastik sargı Çok sıkı olmamak şartı ile ayak parmaklarından başlayarak sarılan elastik bandaj şişliğin azalmasında yardımcı olur. Bacağı yüksekte tutma; İki-üç gün süresince mümkün olduğunca ayağı göğüs hizasından yukarıda olacak şekilde tutmak gerekir. Bu uygulama da şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ağrı kesici ilaçlar ağrının derecesine göre basit ağrı kesiciler veya hem ağrı kesici, hem ödemi azaltıcı etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.  Ayak bileklikleri ;İyileşme sürecinde ayak bileğine destek olmak ve ağrıyı azaltmak amacıyla burkulmalara özel bileklikler kullanılabilir. Bunlar ayak bileğinin yukarı-aşağı hareketlerine izin verirler ancak burkulmayı önlerler. Bir kısmı ile spor yapılabilir.

Ayak bileği burkulmalarında iyileşme süreci nasıl ilerler?

Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, Tedavisinde ise hastanın ayağına elastik bandaj sarılır, istirahat etmesi ve çok yürümemesi önerilir.  Aynı zamanda buz uygulamasına da devam etmek gerekir.  Genellikle üç hafta içerisinde ayak burkulması iyileşir.  Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır. Tedavisinde kişinin yaralanmasının derecesine göre kısmi olarak alçı, atel veya özel ayak bileklikleri uygulanabilir. Bu sayede hastanın ayak bileğinin hareketsiz kalarak bağların iyileşmesi hızlandırılmış olur. Ayrıca ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer hasta yeterli sürede istirahat ederse iyileşme süresi 3-6 haftayı bulur.

Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir. Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde, kopan bağın tamir edilmesi gerekir ya da başka yerden bağ alıp nakletmek söz konusu olur. Bağ tam koptuğundan ayağın ameliyat sonrası iyileşmesi daha uzun sürer.

Ayak bileği burkulmalarından sonra ağrı, şişlik gibi şikayetler genellikle iki hafta içinde geriler.  Ağrılı dönem geçtikten sonra, ileride ayak bileği eklem hareketlerinde bir kısıtlılık oluşmaması için ayak bileği hareketlerini çalışmaya başlamak gerekir. Bu dönemde fizik tedavi desteği alınmalıdır.

Ayak bileği burkulmalarından sonra iyileşme oranı %80-90 arasındadır ve cerrahi tedavi nadiren gerekir. Ancak bağların tamamen iyileşmesi dört ila altı haftayı bulmaktadır. Ayak bileği bağları tam iyileşmeden oluşacak yeni zorlamalar bağların iyileşmesini olumsuz etkileyecek ve ileride tekrarlayan burkulmalara zemin oluşturacaktır. Tekrarlayan burkulmaların bir nedeni de kasların zayıflamasına bağlı kas dengesinde bozulmadır. Tekrarlayan burkulmalar ayak bileğinde güvensizlik hissine ve kronik ağrılara neden olur.

Ayak bileği burkulmasından sakınmak için yapılacak şeyler nelerdir?

 • Topuklu ve rahatsız ayakkabılar giyilmemeli, kullanılacaksa bile ayağı bilekten saran ayakkabılar tercih edilmeli, Tekrarlayan burkulma durumlarında spor sırasında özel ayak bileklikleri kullanmak, Egzersiz öncesi iyi ısınmak Spor yapılan veya yürünen zemine dikkat etme Ayak bileği çevresindeki kasları kuvvetlendirmektir.

Ayak Bileği burkulması ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

143 comments

 1. Hocam dün hafif ziplarkwn set topuk tabanı la yere bastım yarım saat sonra topuğuna az üstünde bileğinde altında ödem oluştu ödem olan tarafta ağrı yok ama içinde sanki ateş var ağrı kesici krem kullanıyorum buz uyguluyorum geçer mi korkuyorum başka birsey olmasindan

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Darbeye bağlı ödem zamanla geçebilir ama durumun uzman bir hekim tarafından incelerek ilerlenmesi ileride karşılaşılacak olumsuzlukların önüne geçmenizi sağlayabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz ön bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba bugün basket oynarken ayağımın tabanina değil yan dışına doğru yamuk düştüm üzerinden 6 saat geçti belirtilerden zayıf olduğum için şişlik falan göremiyorum ama yururken ayağımın sağ dış tarafı ağrıyor sağ dış bileğimde yürürken hafif ağrı hissediyorum ve zorlanıyorum sizce burkulmuş mudur?

  1. Merhabalar Arda Bey, geçmiş olsun.
   Burkulma olabilir ama en sağlıklı bilgi için değerlendirme gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam ayağım ayak bileğim agrimiyor ama kendime doğru ayağımı bukemiyorrum

  1. Merhabalar Yeter Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Ayağım 10 12 saat önce burkuldu bilekteki kemik şişti ve hissizlik oluşmaya başladı şişlikten dolayı mıdır acaba daha önceden de aynı ayağı birçok kez burkmuştum acil cevap bekliyorum endişelenmem gereken bir şey var mı?

  1. Merhabalar Funda Hanım, geçmiş olsun.
   Oluşan ödem nedeniyle semptomlar görünmektedir. Tabi ki en sağlıklı süreç için mutlaka hekim kontrolü gerekmektedir. Etkilenen bölgeler, seviyesi, fiziki durumunuz gibi birçok etmen bulunuyor.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam iş yerinde bi kaza geçirdim bileğim burkuldu hastane gittim 3 gün alcıda kaldı sonra tomografi çekildi kırık catlak yok dendi alçı çıkarıldı iş başı yapabilirsin söylendi açıdan sonra yürümeye çalışmaya başladım ayağım daha çok şişti morlaştı ağrılarım daha çok arttı zar zor basıyorum

  1. Merhabalar Bilal Bey, geçmiş olsun.
   Hastaneye başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Hafif yükseklikten düştüm ve ayağım şişti, bilek ve dış kısmı morardı ve ayak parmaklarımdan yüzük orta ve işaret parmaklarım da morardı ama sadece ortaları ve ayağıma bağlandığı yerler ama ağrı veya sızı yok doktora gitmedim herhangi bir iç kanama veya kangren ihtimali var mıdır?

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. lütfen ne yapmalıyım voltaren cabral dolgit krem kullandık birer kutu geçmedi
  Çok düzlemli, çok sekanslı İVKM öncesi;Posterior talofibular ligaman grade 1 zedelenme ile uyumlu intensite artışı izlenmiştir. Fleksör hallucis longus tendonu etrafında hafif sıvı artışı izlendi (tenosinovit?). Peroneal tendon çevresinde hafif sinyalartışı mevcuttur. İNCELEME: SOL AYAK BİLEĞİ MRG TEKNİK :Çok düzlemli, çok sekanslı İVKM öncesi; Ayak bileğini oluşturan kemik yapılarda intramedüller sinyal intensitesi ve kortikal bütünlük doğaldır. Tibiotalar, talokalkaneal eklem mesafeleri ve tarsal kemikler arasındaki eklem mesafeleri doğaldır. Eklem aralıklarında sıvı artımı izlenmemiştir. Anterior talofibular ligaman normal. Posterior talofibular ligaman grade 1 zedelenme ile uyumlu intensite artışı izlenmiştir. Tibiofibular sindesmoz ve deltoid ligaman kompleksi normal değerlendirilmiştir. Aşil tendonu ve ayak bileği çevresi diğer tendonların devamlılıkları korunmuş olup sinyal intensiteleri normaldir. Fleksör hallucis longus tendonu etrafında hafif sıvı artışı izlendi (tenosinovit?). Peroneal tendon çevresinde hafif sinyalartışı mevcuttur

  1. Merhabalar Hülya Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak uygun bir süreç oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba yaklaşık 1 ay önce ayak bileğimin burkulması sonucu ödem olduğu söylenildi okula gidip geliyorum şu an hala yürümekte zorluk çekiyorum ve ağrılar oluşuyor yürümek ödemi olumsuz etkiler mi nasıl bir yol izlemeliyim dikkat edeceğim hususlar nelerdir cevaplarsanız mutlu olurum

  1. Merhabalar Cansu Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem geçene kadar ilaç tedavisi ve istirahat önerilmektedir. Mümkün olduğunca destekli yürümeli, ödemli ayağınıza yüklenmemelisiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. Selamun aleyküm hocam ben koşarken yumurta büyüklüğünde taşın üzerine basmanın sonucunda bileğim burkuldu doktora gittiğimde ödem oluşmuş ve bağlarında yırtık var dedi 1 ay üstüne basmamamı buz uygulamamı kalp hizasının üzerinde bileğimi tutmamı ve 1 ayın sonunda da fizik tedaviye gitmemi söyledi. Şimdi sorum şu üstüne şişlik indikten sonra basmalımıyım yoksa doktorun dediği gibi 1 ay basmamalımıyım?

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Hekiminiz klinik değerlendirme sonucunda tedavi sürecinizi planlamıştır. Bu nedenle hekiminizin önerdiği tedavi sürecini birebir uygulayarak olumlu sonuçları kısa sürede elde edebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Ayak bileğim dönmüstü tarak kemiğinde de kırık vardı o geçti alçı da alın alçı alınalı 10 gün oldu bilegimde biraz biraz şişlik yürümede zorlanıyorum koltuk değneği ondan acaba kaç haftada geçer birde doktorum kirem falan vermedi sadece ılık suda masaj dedi bilgi alabilirsem sevinirim

  1. Merhabalar Yusuf Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci rahatsızlığınızın durumuna, fiziki durumunuza ve hekiminizin uyguladığı tedavi sürecine göre değişim göstermektedir. En doğru bilgi muayenenizi gerçekleştiren hekim tarafından verilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 11. Merhabalar Ben Bir Yere atlarken Ayagimin Tabani ile degil Dis kismi ile yere bastim anlik yuruyemedim simdi kremlerle falan az cok hallettim ayak parmaklarimi yukari kaldirdigimda agri giriyor ve onemli bir macim var bir sikinti olurmu bir de ne onerirsiniz

  1. Merhabalar Cem Bey, geçmiş olsun.
   Özellikle sporcu bir kimliğiniz olduğu için hekime başvurarak ilerlemenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 12. Hocam merhaba,sağ ayak bileğimde tekrarlayan burkulma var 7-8 kere ayni sey oldu amator olarak futbol oynuyorum isinmama ragmen hemen hemen her macta ayni sey oluyor
  .burkuluyor sisiyor iyilesiyor sonra tekrar oluyor.hastahaneye gittim totmografi cektiler zedelenme var dediler ilac kullandim ama hala ayni sekilde.ne yapmami onerirsiniz.

  1. Merhabalar Göçer Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak sporcu rehabilitasyonu programından destek alabilirsiniz. Durumunuza özel egzersizler ile sakatlıların önüne geçebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. Merhaba, ben 8 gün önce ayağımı burktum spor yaparken, acile gittim doktor film çekti bilek ekleminde bir şey yok , doktora gitmeden önce kas gevşetici sürmüştüm, elle muayene etti ağrım yoktu sadece eklemde şişlik vardı ve 5 gün üzerine basmamaya çalış dedi. Ama bugün 8. gün ve oturduktan belli bir süre sonra ya da yürürken ayağımın eklemde şişliğin olduğu yerde ve dış kısmında ağrı ve yanma oluyor. İç kısma doğru çevirirken de acıyor ve şişlik geçmedi . sizce ne yapmalyım? teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Sümeyye Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayenesi sonucunda rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 14. Merhaba 2 ay önce ayagımi halı saha maçında burktum ödem oluştu 2 hafta atel takıldı doktor kırık olmadıgini söyledi 3 haftada şişlik ve morluk indi fakat 2 ay olmasina ragmen hala bastıginda agri sızi var ve uzun süre yani 1 saat üzerine basamiyorum

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Fiziki muayeneniz sonucunda fizik tedavi programı ile uygun bir süreç oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 15. Merhabalar bugün halı saha maçında ayağıma sert bir müdahale geldi çok ağrıdı buz koydum hafif de şişlik var elimde krem ve ağrı kesicilerle ağrı geçti parmaklarimi oynatabiliyorum yalniz üzerine basınca ağrı oluyor burkulma sizce hafif mi yoksa buzun etkisinden dolayı mı ağrı azaldı

  1. Merhabalar Sezer Bey, geçmiş olsun.
   Ağrı kesicinin etkisi olabilir. Birkaç gün istirahat etmenizi öneririz. Ağrılarınızda azalma yoksa veya artarsa mutlaka bir fizik tedavi hekimine görünmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba yaklaşık 2 buçuk hafta önce ayak burkulması yaşadım doktora gittiğimde kemikte ödem olduğu söylenildi tam olarak iyileşme süresi ne kadardır

  1. Merhabalar Sedanur Hanım, geçmiş olsun.
   Ortalama süre 4-6 haftadan başlamaktadır. Tabi ki rahatsızlığın seviyesi, fiziki durumunuz, tedavi sürecindeki durumunuza bağlı olarak değişim gösterebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 17. yaklaşık 2 ay önce futbol oynarken ayağıma ters yönden bir darbe aldım ve bileğim burkuldu 4-5 gün hiç zorlamadım bir şişlik veya morarmada olmadı sonrasında gayet normaldi fakat 2 ay geçmesine rağmen koşarken zıplarken vb. haraketlerde bileğimin iç kısmından bir sızlama ve acı geliyor sebebi nedir nasıl düzelir

  1. Merhabalar Şahin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik bulgular ve sonuçlarınız incelenerek uygun bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 18. Merhaba iyi günler 3 hafta önce 1 1.30 metre zivarı yerden atlarken ayak bileğim kaldırıma denk geldi ve burkuldu hastaneye gittim film ve tomografi çektiler kırık olmadığı tanısına vardılar bundan 1 hafta önce randevum vardı gitmeden 1 gün önce üstünde yürüdüm ben iyileşmiştir diye sonra doktora gittiğimde ateşin kırılmış işe yaramamıştır 10 15 gün daha dinlen dedi şuan doktordan geleli 3 4 gün oluyor atel tektar kırılmış böyle tekrar gidene kadar atel kırık olsa bişey olurmu yoksa ateli yeniletmem mi gerekiyor bide çoktan iyileştiğini düşünüyorum sadece hafif bir sislik vardı en son ben böyle ateli çıkarıp yürüsem bişey olurmu

  1. Merhabalar Can Bey, geçmiş olsun.
   Klinik bulgular ve sonuçlarınız incelenerek sağlıklı bilgi verilebilir. Hekiminizin önerisi ile devam etmenizi veya farklı bir hekime muayene olarak ilerlemenizi öneriririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 19. Merdivenden düştüm bacağım üst kısmı moraldi
  Bacağım dizi de ilk bir hafta bişey yoktu sonradan hafif ağrı vardı şimdi hemen moraldi hemde ağrımaya başladı önemli bişey yok diye düşünüyorum ondan doktor da gitmedim gitmem gerekir mi acaba?

  1. Merhabalar Nurcan Hanım, geçmiş olsun.
   Semptomların ilk gününden beri azalma olmuyorsa mutlaka hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 20. Benim ayagim burkuldur ve şişti doktora gittim kirik yok dedi ödem toplamış dedi ve şişi suan azda olsa şişi indi ama blegin dis kisminda cok agri bilegin 3 parmak üstündede agri var ve blekten ayagimi geri dogru hareket ettiremiyorum

  1. Merhabalar Abdulkadir Bey, geçmiş olsun.
   İstirahat, ilaç ve krem tedavisi önerilmektedir ama son durumunuz incelerek sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 21. bugün okula yürüyerek gittim hocam ve gerçekten yüreyemiyorum sadece istirahat ve krem buz tedavisi ile geçer mi acaba

  1. Olumlu sonuçlar alabilirsiniz. En sağlıklı bilgi klinik değerlendirme ile aktarılabilir.

 22. Merhaba hocam dün futbol oynarken ayakkabı sert bir tekme yedim bileğin biraz üstü ayağım şişti morluk yok ayağımın üstüne basınca biraz açıyor ama ayağımı 360° derece döndürebiliyorum ne önerirsiniz

  1. Merhabalar Muhammet Bey, geçmiş olsun.
   İstirahat ile geçmesini bekleyebilirsiniz. Rahatsızlığın azalmaması veya ilerlemesi durumunda hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 23. Merhaba 1 hafta önce ayak bileğimi burktum 2 gün sonra ağrımaya başladı acile gittiğimde kırık yok denildi şişme morluk yok fakat üstüne bastığım zaman zorlanıyorum ve ayağımda sürekli bir karıncalanma hissi var durum nedir öğrenebilir miyim

  1. Merhabalar Seda Hanım, geçmiş olsun.
   Travmaya bağlı zedelenme olmuştur. Genelde istirahat ile geçer. En sağlıklı bilgi için hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 24. Merhabalar,
  Yaklaşık 8 ay önce sol ayak buyrulmuştu,
  Geçen cumartesi günü 10 kmye yakın yürüdüm,
  Bir kaç gündür burkulan yerde hassasiyet ağrı durumları oluyor,
  8 ay gectiği halde tempo sonrasında olması normal midir,Neler yapılabilir,

  1. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümünden destek alarak sizlere uygun bir tedavi yöntemleri ve egzersiz planı uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 25. Merhaba geçen cuma ayağımı kırdım ve 1 hafta oldu şişlik vardi doktorum ayağını sürekli yukarıda tut dedi ve ayağımı yürüme pozisyonuna getirince yoğun bir acı ve ayağım morarıp kalıyor sebebi nedir lütfen cevap verin?

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Ödem kaynaklı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 26. Merhabalar Ben Enver dün sol ayağımı hızlı bir şekilde giderken burktum çok acıyordu ayağımı basamıyordum doktora gittiğimizde röntgen çektirdiler fakat kırığın olmadığı incitmişsin dediler ayağımın üstüne basamıyorum ama azda olsa hareket ettirebiliyorum çok acıyor ve ödemle ilgili hiç bir bilgi vermedi yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhabalar Enver Bey, geçmiş olsun.
   İlaç tedavisi, istirahat ile ödemin geçmesini sağlayabilirsiniz.
   Rahatsızlığın seviyesine bağlı fizik tedavi uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 27. Merhaba ben bir sene önce ayağımı burktum 1-2 hafta içinde hiç ağrı kalmadı ama 1 seneden belli ayağımı öne arkaya eğdirince sert bir ağrı geliyor futbol oynayabiliyorum koşabiliyorum, dedim gibi öne arkaya eğdirince sert bir ağrı var nedir hocam

  1. Merhabalar Furkan Bey, geçmiş olsun.
   Yaşanılan travmanın etkilediği kemik, kas,tendon veya liflerden kaynaklı bir sorun olabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 28. Merhaba, ben dün akşam voleybol oynarken sol ayak bileğimi burktum. Acile gittiğimde röntgen çektirdim ve kırık çıkık olmadığı, 2. Dereceden yumuşak doku zedelenmesi olduğunu söylendi. Buz tedavisi ve dinlemem gerektiğini belirttiler. Ancak ben tedaviden tatmin olmadım. Dün burkmanın sıcağıyla ayağımın üstüne basabiliyordum. Şuan hiç basamiyorum ve bu ne kadar böyle gidecek bilmiyorum. Kafamdaki soruların netleşmesinde yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi günler.

  1. Merhabalar İbrahim Bey, geçmiş olsun.
   Süreç normal olarak seyrediyor gibi görünmektedir. Tabi ki en sağlıklı bilgi için klinik değerlendirme gerekmektedir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 29. Merhaba hocam, ben sol ayak bileğim üzerime düştüm. Düşer düşmez soğuk su uygulamama rağmen birkaç dk içinde yumurta büyüklüğünde şişti. Üzerine basamıyorum az da olsa hareket ettirebiliyorum. Ortopedi doktoruna gittim röntgen çektirdi kırık yok dedi. ödem olmuş ve eklemde içine kanama olmuş. Bana yarım alçı uyguladı. Ama ben çıkık olduğundan şüpheliyim sizce bir kırık çıkıkçıya gitmeli miyim? Benim hastalığımın tam ismi nedir? Ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Travmaya bağlı ödem oluşmuş olabilir. Hekim doğru tanıyı koymuş olabilir içinizin rahatlaması için farklı bir ortopedi veya fizik tedavi hekimine görünebilirsiniz.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 30. Hocam merhaba adım Rabia 2 temmuz 2021 de ayak burkulması sonucu topuk ve ayak üstü kırığı oluştu 2 ay alçıda kaldı bu süreçte kan sulandırcı kullandım 2 ayın ardından iyileştiği söylendi ve alçıyı çıkardılr her ay düzenli olarak kontrole gidiyorum fakat bu ay gittiğimde topukta olan kırığın çatladığınj ve bu nedenden dolayı ciddi ödem olduğunu söylediler atele aldılar sağ ayağımı 5 haftadır alçıda Trabzon kemik hastanesine sevk ettiler Perşembe günü oraya gidicm bu süreçte ne yapmam gerek öğretmen olduğum için yoğun tempolu hayatım var bu durumda nasıl bi yok izlemeliyim ameliyat gerekir mi?

  1. Merhabalar Rabia Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem tedavisi istirahat, ilaç, diyet odaklıdır. Mümkün oldukça bacağınızı zorlamamanız gerekmektedir. Klinik bulgularınızı değerlendiren hekimlerden sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 31. 1 sene önce bir burkulma yaşadım onun üzerine ayağım bir kaç kez daha burkuldu 1-2 hafta içinde. geçiyor diye pek üzerinde durmadım. Kısıtlı da olsa futbol oynamaya devam ettim epeyce de düzelmişti hatta neredeyse hiçbir ağrı hissetmiyordum. 1 ay önce kadar yolda yürürken koncu uzun bir botun içinde yine burkuldu çok ağrı yaptı, röntgende bir şey çıkmadı ve bu sefer ağrısı tam geçmeden futbol oynadım tekrar, maç sırasında tekrar burkuldu. Şu anda şiddetli bir hissetmesem de 10 gündür ağrıyı hissediyorum. Bağlar da yırtılma ve kopma olma riski nedir?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   10 gündür süren ağrılar ciddiye alınmalıdır. Hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 32. 2 gün önce halı sahada maç yaparken dişli kramponun altı ayak bileğime sertçe çarptı hareket edebiliyorum basıyorum da ama şişlik var ve ayak bileğimin alt kısmında morarma oldu dün daha azdı bugün biraz daha fazla. Buz tedavisi uyguluyorum. Ekstra ne yapabilirim?

  1. Merhabalar Erdem Bey, geçmiş olsun.
   İstirahat ederek ve buz tedavisi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 33. 4 gün önce ayağımı burktum şişlik oldu ödem oldu iki gün basamadım şuan hafif ağrılı fakat iyiyim voleybol oynanamada sakınca varmıdır profosyonal sporcuyum

  1. Merhabalar Meliha Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemin tamamen geçmesini öneririz.Rahatsızlığın tekrarlaması mümkün. İstirahat ederek ödeminiz muhtemelen geçer.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 34. Hocam 3 hafta önce bileğim burkuldu.
  İki farklı doktora Gitttim. Kırık çıkık yok dendi tomografi sonrası. 10 ar günlük rapor verdiler sargı krem hap verildi ama ayağıma basamıyorum. Çok az bir ağırlık verdiğim an ayak bileğinin sağ sol kısımlarında acıma ağrı oluşuyor. Neden olabilir başka bir sebebi var mıdır yoksa iyileşmesi mi gerekirdi?

  1. Merhabalar Arda Bey, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir. İstirahat, krem, ilaçlar ile olumlu sonuçlar alınabilir. Ağrılarınızı hekiminize iletmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 35. Merhaba hocam 30 Ocak 2022 de ayağımın burkulması ile üstüne düştüm bileğim de tibia ve fibula kırığı oluştu ameliyat oldum 4-5 gün sonra ayağımda bir yanma altında karıncalanma uyuşma basınç şeklinde yaklaşık 1 haftadır uyutmayan bir sorun ile karşı karşıyayım ne yapabilirim bağ mı kopuk tendon mu atık yok sa ameliyat olduğunçmdan normal mi

  1. Merhabalar Göksel Bey, geçmiş olsun.
   Cerrahi operasyonu gerçekleştiren hekiminizden destek almanız gerekmektedir. Operasyon, rahatsızlığınız, fiziki durumunuz, etkilenen bölgeler ve sonuçlarınız kontrol edilmeden sağlıklı bilgi aktarılamaz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 36. Merhaba, 6 hafta once bilegım burkuldu agrısı gectı fakat şişlık gecmıyor nedeni ne olabilir

  1. Merhabalar Yusuf Bey, geçmiş olsun.
   Ödemin geçmesi için mümkün olduğunca dikkatli yürümeniz, haraket etmeni ve istirahat gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 37. Merhaba 21 kasımda ayağımı burktum sıcağı sıcağına anlamadım üzerine bastım ancak akşamında şişlik morluk ve ağrı oluştu hamile olduğum için o gece acilde müdahale etmediler sabah ortopedi Dr göründüğümde istirahat verdi 5 gün bir de krem önerdi ve işe başladım. Şişlik ve ağrı geçmeyince 15 aralıkta başka bir ortopedi doktoruna gittim MR çekildim ödem oluştuğunu alçı olması gerektiğini söyledi alçı olmadan başka bir çözüm mümkün mü? Ödem nasıl çözülebilir eskisi kadar ağrı yok amz yine de yürürken zorlanıyorum ve şişiyor

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem istirahat ve ilaç tedavisi ile geçebilmektedir. Alçının nedeni istirahat sürecinde yanlış bir hareketin önüne geçerek daha hızlı bir süreç oluşturmayı planlamaktır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 38. Merhaba, yaklasık 3 hafta once bilegım burkuldu agrısı gectı fakat şişlık hala duruyo ne yapmalıyım. agrısı gectıgı ıcın spora devam edebilirmıyım . Cevaplarsanız cok sevınırım sımdıden tesekkurler

  1. Merhabalar Hasan Bey, geçmiş olsun.
   Ödeminiz geçene kadar istirahat etmenizi öneririz. İstirahat sonrası hekim değerlendirmesi ile ilerleyebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

   1. Tamamdır, peki ödem kaç güne geçer acaba tahminen

    1. Ödemin seviyesi, fiziki durumunuz, beslenmeniz ve günlük hayattaki zorlamanıza göre değişim göstermektedir. 4-6 hafta arası ile 6-8 arası genelde ödem geçmektedir.
     Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 39. Merhaba ben 1 ay 6 gün önce ayağımdan platin ameliyatı oldum dün doktorum yavaş yavaş yük verebilirsin dedi ama yanlıslıkla bugün üstüne basar gibi düştüm ve ayağımda topuğumun arkası ağrımaya başladı ne yapmam gerekiyor

  1. Merhabalar Yasin Bey, geçmiş olsun.
   Hekiminizden kontrol randevusu almanızı öneririz. Özellikle ağrılarınızda azalma olmuyorsa en kısa sürede hekiminiz ile iletişime geçin.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 40. Merhabalar
  1 hafta öncr merdivenden inerken ayak bileğimi burktum ve üstüne düştüm . Hiçbir şekilde üstüne basamadım ,hastaneye gittiğimde kırık dendi ve direkt alçıya alındı .emin olamadım başka bir doktora gittim .ayağımdaki alçıyı çıkarıp röntgen çektiler. Ayağımda kırık çıkık çatlak olmadığını bir sorun olmadığını söylediler ama tekrardan alçıya aldılar ve 10 gün sonra kontrole gelmemi söylediler.
  5.günde dayanamayıp alçıyı çıkardım çünkü ayağımın çıkık olduğunu düşünüyordum. Çıkıkçıya gittik ayağımı çekti ve yerine oturttu . Hala üstüne basamıyorum canım acıyor. Ayağımda uyuşma oluyor. Şu an ne yapmam gerek bilmiyorum

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   2 farklı hekim ve çıkıkcının tedavisinin ardından bacağınızdaki durumunun incelenmesinin ardından sağlıklı bilgi aktarılabilir. İleride olumsuz durumlarla karşılamamanız için ortopedi bölümüne görünmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 41. Merhaba hocam
  28 ekim de merdivenlerden inerken ayağımı burktum. Ağrı hafif olduğu için doktora gitmedim. Sonrasında ağrı baya şiddetlendi ben de krem sürdüm. Ertesi gün bu halimle gidip halısaha da maç yaptım ve ayağım hepten mahvoldu. 2 gün sonra doktora gittim film çektiler ve ayak bileğinin burkulması ve gerilmesi teşhisini koydular 2 hafta spor yapma dediler. Bugün 3 hafta geçti çok şükür ayağım daha iyi oldu. Hocam şimdi maç yapmam da herhangi bir sıkıntı olur mu tekrar o ağrıyı yaşarım diye korkuyorum.

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Hekiminiz klinik muayeneniz sonucunda bilgi aktardığı için maç yapmanızda sorun oluşturmayacaktır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 42. merhaba adım cem bir ay önce sağ ayak bileğimi burktum doktora gittim kırık çatlak yok dedi ama ağrı bir türlü gecmiyor buz tedavisi sıcak tedavi krem tedavisi yaptım agırı gitmiyor umdum tükendi 3 kere gittim doktara hiçbir sey yok dedi bana yardsımcı olursanız sevinirim

  1. Cem Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Konulan tanıya yönelik tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 43. Merhaba,

  Halısaha maçında ayak bileğim burkuldu. Özel bir hastaneye gittim. MR Raporunda ATFL’de grade-3 rüptür diyor. Doktor kopmuş dedi. Diğer bağlarda ya da kemiklerde vs ciddi bir şey yok. Doktor direkt buna kapalı ameliyatla çözülebilen bir metal takayım falan dedi. İnternette araştırdığımda birçok doktor ameliyat en son çare diyor. 2 hafta alçıda kaldı ayağım. Ağrı sızı yok. Sadece hala şişlik ve ödem var. Sizin de görüşlerinizi alabilir miyim bu konuda?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Ödem geçtikten sonra fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. Eğer özellikle aktif bir spor hayatınız, kariyeriniz yoksa ameliyat son çare olmalıdır. En sağlıklı bilgi için muayene gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 44. Merhabalar, 4 aydır sporda hem ayaklarımı burktum hemde yaptığım hareketlerden dolayı ayak bileklerimi çok zorladım. Mr sonuçlarına göre yumuşak dokuda ve kemik iliğinde ödem var denildi. Cerrahi müdahaleye gerek çok denildi.
  Verilen ilaçların hiçbirisi neredeyse işe yaramıyor diyebilirim. Bu dört aylık süreçte sürekli dinlenerek ve uzanarak geçti. Ayağımın üstüne çok basmamaya çalıyorum. Tam iyileşti gibi olunca yarım saat bir saatlik bir ayakta kalma durumunda tekrar eski ağrılı haline donuyor gibi. Size ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar Feride Hanım, geçmiş olsun.
   Kemik iliği ödeminin tedavisinde hem ağrı hem de uzun süreli istirahate bağlı olumsuzlukların önlenmesi ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyondan yararlanılır. Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılır. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanmalıdır.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 45. Merhabalar,
  4 ekimde sağ ayağımı su kanalında ters bastım.2,3 gün dikkat ettim.Acile gittim kemiklerde bir şey çıkmadı,Doktor ağrı kesici ile merhem verdi,
  Pazartesi günü çok ağrım oldu yürüyemedim,
  Dun doktora gittim ayak bileğin de hafif şişlik var dedi bu hafta rapor verdi,
  Bileklik al dedi,İlaç verdi,İhtiyacın kadar bas dedi,Mr çekmedi 3 haftada genelde düzeliyor dedi,
  Mr çekmeden bu sorun tespit edilebilir mi
  Burkulmadan ne kadar sure sonra tam iyileşme beklenir bir anormallik yok ise,
  Bugün de ağrıyor ayağım,bu normal midir 9gün,

  1. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
   Şişliğin yani ödemin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Yanlış hareket yapamamaya ve ayağınızı dinlendirmeye özen gösterin. Mümkün olduğunuzda az baskı uygulayın. Zamanla geçecektir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. Teşekkürler Hocam,
    Burkulmalardan sonra iyileşme süresi ortalama kaç gün aralığındadır.
    MR çekilmesi hangi durumlarda istenebilmektedir.

    1. Rahatsızlığınız seviyesi ve sizin ayağınıza gösterdiğiniz özene göre iyileşme süresi 3-6 hafta sürebilir.
     MR çekimi ise klinik muayeneniz sırasındaki durumunuz incelenerek karar verilir

     1. Teşekkürler,
      Kolay Gelsin,

     2. Merhabalar,
      MR çekildi,
      Talotibial eklemde ve posterior subtalar reseste minimal sıvı artışı
      Posterior talar çıkıntı belirgin olarak izlenmekredir,Stieda
      ATFL de laksite ile uyumlu görünüm izlenmektedir,
      Aşağı burkalı 22 gün oldu tempoda ağrı ve hassasiyet olabiliyor,

     3. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
      Klinik muayeneniz gerekmektedir. 22 gün geçmesinin ardından sıvının durumuna bağlı olarak bir süreç izlenebilir. Ortopedi veya fizik tedavi hekimimin değerlendirmesinin ardından sağlıklı bilgi aktarılabilir.
      Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 46. Yaklaşık 1.5 yıl önce oğlum koltuğun arka kısmına düştü ben de panikle yanına atladım ve ayak bileğimi acıttın. Sonrasında üzerine basınca ağrımaya başladı. Ortopediste gittim ve hafif bir zedelenme ve ödem olduğunu söyledi. İlaç ve bandaj verdi. Hepsini kullanmama rağmen geçmedi ağrısı. Şimdi ise artık ayakkabı topuğumu vurmuş gibi acıyor. Ağrı yok acı var ve çoğunlukla bir süre oturduktan sonra kalktığımda uyandığımda üstüne basamıyorum. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

  1. Merhabalar Tuba Hanım, geçmiş olsun.
   1.5 yıl süren bir ağrının nedenin araştırması gerekmektedir. Oluşan travmanın sonununda hangi kaslar, tendonlar etkilendi, kemiklerden kaynaklı bir problem mi? Bunlar incelenerek sağlıklık bilgi aktarılabilir. Fizik tedavi ve ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 47. merhaba ben ayağımı 17 ağustos akşamı burktum o gece acilde film çekildi herhangi bir kırık yok denildi ve alçıya alındı bir gün sonra da doktor gördü bağ yırtılması olduğunu ve 1 hafta alçıda kalması gerektiğini söyledi. Şu anda alt bacağım komple alçıda. Üzerine hiç basmıyorum hep yastık üstünde tutup buz uyguluyorum. Ancak burkulan ve şişen tarafta aşırı bir ağrı başladı ilk günlerde bu ağrı yoktu ancak şu an var. Alçı salı günü çıkacak sizce ne yapmam gerekir ayağımın üzerine ne zaman basıp yürüyebileceğim

  1. Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun.
   Alçı çıktıktan sonraki durumunuza göre sağlıklı olarak yürüyebilme süreniz hakkında doğru bilgi aktarılabilir. Hem fiziki durumunuz hem de rahatsızlığın durumuna yönelik sağlıklı bilgi aktarılacaktır. Ağrılarınız doğal olabilir ama uykunuzda yada gün içinde bir darbe aldıysanız veya yanlış bir hareket yaptıysanız hekiminize danışmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 48. Merhaba,
  Ayak bileğimi 5 Ağustos günü burktum..Doktora gittim filmler sonucu kırık çıkık yok dediler burkulmaya bağlı zedelenme olmuş..Bugün dokuz gün oldu hiç basmadim basmaya çalışınca karıncalanma uyuşma oluyor ve ayağımda soğukluk var bunun sebebi ne olabilir. Normal midir?

  1. Merhabalar Müjde Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir. istirahat önerilmektedir. Eğer ağrılarınızda azalma olmasa ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak tedavi süreci oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 49. Merhaba 9 gün önce yaklasik 1 1.5 m yukseklikten ayagim kaydi düştüm ve ayak bilegimi burktum hem acil doktoru hemde ortopedi doktoru birsey yok diyor ama ayagimin disinda hala sislik var icinde morluk var ayagimi bandajla sardim ama hala hareket errirince agri var.
  Sonucumda su yazmakta : Kuboid kemik posterior kesiminde milimetrik boyutlarda kemik fragmani izlenmistir.

  1. Merhabalar Cem Bey, geçmiş olsun.
   Ödemin ve ağrının geçmesi için mümkün olduğunca istirahat etmeniz gerekmektedir. Eğer rahatsızlığınız azalmıyorsa ortopedi veya fizik tedavi bölümüme başvurabilir yada hekiminize kontrole gidebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 50. ayağımı bundan 3 hafta önce ayak bileğime ters basarak burktum. aşırı derecede şişti hemen doktora gittim ve alçıya aldılar bugün alçıyı çıkardım. şişlik eskisine göre %65 oranında inmiş ama hala şişlik var ve tam anlamıyla yürümeme engel oluyor.aksayarak yürüyorum bu ayapımdaki şişlik tamamen ne zaman geçer ne zman normal şekilde yürümeye başlayabilirim bugün tam 3.hafta

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci sizin fiziki durumunuza, ayağınıza baskı uygulamamanıza bağlı ve tedavi sürecinde buz kompresi, istirahat, ilaç gibi yöntemleri kullanmanıza bağlı değişim göstermektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Ön bilgi için sonuçlarınızı iletebilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 51. Merhabalar dün futbol oynarken ters bir hareket sonucu ayağımı burktum bugün ağrı yok üstüne basabiliyorum ama adım atarken hafif acı var şişliğide az denilebilir ayağımı oynatabiliyorum azcık acıyor buz tedavis uyguladım ve sardım sizce durum nedir

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Şişlik tamamen inene kadar buz ve istirahat uygularsanız kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   En sağlıklı bilgi için mutlaka muayene olmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 52. Merhaba,

  7 Mayıs’ta bir burkulma yaşadım: ani şekilde koltuktan kalkmamla sağ ayağım dış taraftan burkuldu. Burkulma sırasında duyduğum sesle kırık olduğunu düşündüm ancak acilde muayene ve röntgen sonucu kırık, çıkık olmadığı söylendi; aşağıdaki tanılarla, bandaj verilerek 1 hafta antiinflamatuvar jel uygulaması uygun görüldü.
  M79.99 – YUMUŞAK DOKU BOZUKLUĞU, TANIMLANMAMIŞ, YER TANIMLANMAMIŞ
  S96.9 – AYAK BİLEĞİ VE AYAK DÜZEYİNDE TANIMLANMAMIŞ KAS VE TENDON YARALANMASI

  Ayağımda herhangi bir morluk oluşmadı ancak şişlik hala devam ediyor, burkulma yönünde hareket ettirdiğimde acıyor. Bandajsız yürüdüğümde bileğimde boşluk hissi olduğu için bandajı sarmaya devam ediyorum. Araştırarak malleol destekli bileklik aldım ancak aşırı sıkı olduğu için bileğimi zorlamak istemedim. Bu tarz bileklikler fayda sağlar mı, bedeninin çok sıkı mı olması gerekir öğrenmek isterim. Ayrıca bu tarz bir burkulma sonrası iyileşme süreci ne kadar zaman alır, hala şişlik olması tekrar doktora gitmeye bir sebep midir bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar ve sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhabalar Hande Hanım, geçmiş olsun.
   Her tedavi yöntemi her hasta için uygun olmayacağı için evet bileklik faydalıdır diyemeyiz. Mutlaka muayene olduğunuz hekime kontrole gitmeniz gerekmetkedir. Rahatsızlığınıza yönelik klinik muayenenizin ardından tedavi süreci oluşturulduğu ve 1 ay gibi bir süre geçtiği için yine herhangi olumlu veya olumsuz sonuçla alakalı en doğru bilgiyi hekiminiz aktarabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 53. Merhaba.ben 14 mayısta ayagimi burktum.yan baglar kopmuş koparken küçük bir kemik parcasiyla kopmuş. Nevikular kemikle bu duzeyde kalkaneusta oblik seyirli fraktur gozlendi yazıyor bt sonucunda.doktorlardan bir tanesi alciya gerek yok büyük kirik degil dedi digeri 1.5 ay alcida kalmasi gerekiyor dedi.alci cok rahatsiz ettigi icin kullanamadim iyilesme sureci nasıl olur atelde kalmadığı icin cokmu uzun surer acaba cok teşekkür ediyorum iyi calismalar

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz ve sonuçlarınıza bakmadan sağlıklı bilgi aktaramayız. Eğer alçıda kalması gereken bir durumsa alçıyla daha hızlı bir iyileşme sağlarsınız. Diğer türlü yapacağınız yanlış bir durum tedavinizi olumsuz etkiler. En sağlıklı bilgi için mutlaka bir doktora başvurmanız ve o doktorun oluşturuduğu tedavi sürecine tamamen uyarak ilerlemenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 54. Merhabalar mart ayında düştüm ayak bileğim burkulma denerek 10 gün alçıya alındı fakat tekrar şiddetli şişme ve morarma başladı mr çekildi. Dr ayak dış bağımın koptuğunu, kemik iliğinde de ödem olduğunu söyledi şuan ortez takılı 3 hafta sonra göreceğim dedi.
  Bağ kopması ameliyatsız düzelme şansı var mı acaba?

  1. Merhabalar Hüma Hanm, geçmiş olsun.
   Sosyal hayatınızda spor yapmayı düşünmüyorsanız rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. En sağlıklı bilgi klinik muayeneniz ve sonuçlarınıza bakıldıktan sonra aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 55. Merhabalar ben 3 yıl önce idman yaparken sağ ayak bileğim burkuldu sonraki 3 yıl içerisinde 5 kez daha burkuldu geçen gün yine idamdayken tekrar burktum ve bileğimin eskisi kadar güçlü olmadığını hissediyorum bu burkulmaları önlemek için napabilirim malum coronodan dolayı bir ortapedi uzmanıyla da görüşemiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Uzman bir hekimin muayenesi sonucunda size özel egzersiz programı planlanarak ve burkulmaların oluşma nedenlerine bağlı olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 56. Merhabalar ben 2014 yilinda ve 2015 yilinda ayagimi burktum ayak bilekligi buz tedavisi ilaclar hepsini denedim suan şiş ve mor canımın acısı cok fazla bir takım iğneler yapildi ne yapmam gerekiyor artik ayagimin ustune basarken canim yaniyo his kaybi yasamaya basladim dayanamiyorum agrisina bana yardim edin ne yapmam lazim

  1. Merhabalar Gülşah Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Ödemin atılması ve ağrılarınızın azaltılması için ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamları, enjeksiyon yöntemleri, egzersiz programlarından faydalanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 57. Oğlum (7 yaşında) oldukça yüksek ve yamuk bir biçimde yapılmış bir kaldırım sonunda kaldırımın bittiğini farketmeyerek sağ ayağını attı ve boşluğa düştü, sağ ayağı burkuldu ve bütün ağırlığı ve hızıyla o ayağının üzerine düşerek oturdu. Ayak bileği şişti morardı hastaneye gittik 10 gün alçı yapıldı sonra açıldı ama 2 ay kadar ayak bileği ağrıdı, yürümekte zorlandı. Şu anda da ne zaman yürüyüş ve spor yapsa o ayak bileği ağrıyor ve şişiyor o olayın üzerinden 1, 5 yıla yakın zaman geçmesine rağmen. Diğer bileğe göre bileğin sağ dış kısmı hafif şiş. Eklem üzerinde küçük bir şişlik var. Bize ne önerirsiniz?

  1. Merhabalar Sezgin Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne giderek değerlendirme yapılması gerekmektedir. Hekimlerin muayenesi sonucunda konulan tanıya yönelik bir tedavi süreci planlamalıdır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 58. 3 yaşındaki kızım 5 gün önce ayağını burktu. şişlik morluk hiç bişey yok ama üzerine basamıyordu. iki gündür topallıyarak yürüyordu. bu gün tekrar üzerine basamıyor. pandemi dolayısı ile hastaneye götürmek istemiyorum .önemli bişey olabilir mi? ne yapabilirim?

  1. Merhabalar Esra Hanım, geçmiş olsun.
   Çocuğunuz ağrılara dayanamıyorsa,halsizlik uyuşukluk varsa,burkulan uzvunda karıncalanma varsa,çocuğunuz ateşlenirse, müdahale etmekten korkuyorsanız hekime başvurarak kontrol ettirebilirsiniz. 5 gün geçmesine rağmen ağrı v.b. yoksa yavaş yavaş kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ağrı vb. bir durum gerçekleşirse zaman kaybetmeden hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 59. Merhaba. 15 şubatta ayak bileğimde kırık olduğu söylendi ve alçıya alındı. 1 ay alçıda kaldı sonra kaynamış dendi alçıdan çıkarıldı 10 gün üzerine basma sonra tam ağırlığını ver dendi. Bikaç gün üzerine bastım ama ağrı devam ettiği için yeniden doktora gittiğimde farklı bir doktor tam kaynamamış dedi doktor bileklik tak üstüne basma 20 gün dedi.artık psikolojim bozuldu. Ayak bileğim etrafında az bir şişlik var ama üstüne basınca biraz ağrı var ve topallayarak yürüyorum. Ne yapmam gerektiğini şaşırdım artık. Lütfen bir yol gösterin

  1. Merhabalar Ebru Hanım,geçmiş olsun.
   Tedavi sürecinizi tek bir hekim kontrolünde yürütmenizi öneririz. En son gittiğiniz hekim ile tedavinizi devam ettirebilir veya yeni bir hekime muayene olarak tüm tedavinizi hekim gözetiminde uygularsanız sağlıklı bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 60. Merhaba ayağım burkulmadı spor yaparken esnemeli zıplamalı hareketler yaptıktan sonra ayağım üstüne bastığımda acımaya başladı morarma ağrı yok ayak bileğimin dış tarafta az şişlik var acıma geçti ayağımı oynattığımda sesler geliyo hassasiyette var ne olmuş olabilir acaba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhabalar Umahan Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş,aşağıdakileri uyarsanız zamanla geçebilir.
   Bacakları yükseltme: Uzandığınız zaman bacakların kalbinizin hizasından daha yüksekte olmasına özen gösterin. Bunu yapmak için bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirebilirsiniz.
   Hareket etme: Sürekli olarak aktif kalın ve bacakları germeye, hareket ettirmeye odaklanın.
   Tuz tüketmeme: Bacaklarınızda birikebilecek sıvı miktarını azaltmak için tuz tüketiminizi azaltın.
   Yardımcı malzemeler kullanma: Destek çorapları veya kompresyon çorapları kullanın.
   Hareketsizlikten kaçınma: Özellikle saatlerce oturuyorsanız veya ayakta duruyorsanız saatte en az bir kez ayağa kalkın veya hareket edin.
   Sağlıklı bir tedavi süreci için tanı konulması gerekmektedir. Kısa sürede geçmez ise fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 61. Merhaba yaklaşık 1 ay önce sıçrama sonrası ayak bileğim kırıldı ve platin takıldı şuan alçıdan çıkarıp ayak bileğimi oynatmamı söyledi doktor ama ayagımdaki şişlik ve his kaybı var altını hissediyorum ama üst deriyi hissetmiyorum birde şişlik inmiyor normal mi ne zmaan geçer acaba

  1. Merhabalar Nazlı Hanım, geçmiş olsun.
   Alçının ayakta ne kadar kaldığı son derece önemlidir. Bunun temel nedeni ayağın tembelleşme ihtimalidir. Ne kadar uzun kaldıysa ayağın o kadar tembel olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumun oluşma ihtimaline karşı ayaklarınızı önce yavaş egzersizlerle ısıtmanız gerekmektedir. Isınmadan yürümeye başlamanız ağrılı bir süreç geçirmenize neden olacaktır.Günlük birkaç dakika ile başlayan ısınma hareketleri daha sonra yavaş yavaş yürümeye döndürülmelidir. Yürüme esnasında herhangi bir aksilik olmaması için asla koşulmamalı ve topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Doktorun önerdiği ayakkabı şartlarına uygun ayakkabı ile önce 15 dakika daha sonra yarım saat olacak şekilde yürüyüşler düzenlenmelidir. Bu şekilde ayakların alçı sonrasında iyileşmesi daha kısa sürecektir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 62. Mrhaba ayakbileğim 6 ay önce burkuldu ve daha acısı geçmedi iki gün önce emar çekindim ve doktor 2 yerinde yırtık var diyor ve ameliyat diyor sizce amaliyat olmadan çaresi varmı bu yırtıklar ameliyatsız tedavi edilebilirmi

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.
   MR sonuçlarınızı bizlere iletebilirseniz, sizlere sağlıklı bir şekilde yardımcı olabiliriz.
   4447686 numaramızdan destek alarak, 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza ileterek veya online danışmanlık(https://romatem.com/online-danismanlik) hizmetimizden destek alarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 63. Merhaba, uzun bir süredir ayağım sürekli burkuluyor. Genellikle 3-4 haftada bir burkuluyor. Ödem, şişlik ve herhangi bir morarma yok ama bazen hafif de olsa ağrı oluyor. Hastaneye gittiğimde bağlar esnemiş dendi. Zaten bağlar esnek yapıda değil mi? Ayak bilekliği tedavisi önerdiler. Sizin de görüşünüzü almak istedim. Bu arada aktif sporcuyum.

  1. Merhabalar Furkan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ve egzersiz ile bağlar ve kaslar güçlendirilirse daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan
   ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 64. Merhaba,
  7 hafta önce zıplarken ayak bileğimi burktum. Aynı gece acile gittim röntgende kırık çıkık olmadığı söylendi soğutucu sprey ve krem verildi bir hafta sonra şişlik ve morarmalardan dolayı bağlarımın zedelendiği söylendi iki krem verildi. Uzun zaman geçmesine rağmen hâla bileğim şiş, bu normal mi?

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Ayak bileği MR çekilip ona göre tedavi verilmesi gerekmektedir. Eğer elinizde Röntgen sonuçlarınız var ise bizlere ulaştırabilirseniz sizlere yardımcı olabiliriz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 65. Iyj aksamlar ben 30.01.2017 yılında sabah ise gitmek için evden çıktığımda buzlanmadan dolayı ayağımı burktum ama 4 sene geçmesine rağmen hala ayagin acıyor doktor mrt yapti herşey yolunda diyor ama 2-3 saat sonra ayak bilginin dis tarafinda acima başlıyor agri kesici atıyorum agri aci kalmıyor ama eve gelince ayağım dinlenmeye başladığı zaman arada sancılanma ile aci oluyor sanki bıçak keser gibi saplanip cikiyir doktor bir care bulamadı bende Türkiyedeki doktorlara sormaya karar verdim dermanı varmi diye şimdiden tek ederim

  1. Merhabalar Muhammed Bey, geçmiş olsun.

   Ayak bileği başlarında kronik zedelenme olmuş görünüyor. Kemik iliği ödemi de olabilir. Ortopedi herhangi bir tedavi önerilmediyse fizik tedavi yapılmasında fayda var.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 66. 18 agustosta oglum ayakbilegini burktu.filmlerde birsey yok dinlensin gecer dediler.krem verildi.onceki sislik yok fakat yurumuyor.ayaginin ustune basamiyor..ne yapmaliyim.yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhabalar Hakan Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığına yönelik hastamızın fizik tedavi uzman hekimine muayene olmaası gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Merhaba hocam benim ayak bileğim çok şişiyor ama benim ayak bileğim çok ağrıyor

    1. Merhabalar Cemre Hanım, geçmiş olsun.
     Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

     1. Hocam iş yerinde ayağımı burktum 17 gün istirahat yaptım hala yürüyünce biraz şişlik yapıyor merdiven inip çıkarken zorlanıyorum üzerine biraz yüklenmek istesem sinir ve damarlar yee değiştiriyor gibi hirt hirt ediyor

     2. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
      Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz. 17 gün geçtiği halde süreç olumluya gitmiyorsa ilaç tedavisi ve egzersiz önerilebilir.
      Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.