Ayak Bileği Burkulmaları – Romatem

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Oluşur ?

Ayak bileği eklemi en sık yaralanan eklemlerden biridir.Ayak bileği eklemi bacağı ayağa bağlayan eklemdir. Bu eklem üç kemik tarafından oluşturulur: Bu üç kemik çok sağlam bağlar ile birbirine bağlanmıştır. Bu bağlar ayağın dönme ve burkulma gibi anormal hareketler yapmasını engeller.Dış yan bağlar bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. İç yan bağlar ise İç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini engeller. Bağlar esnek yapılardır. Ancak aşırı zorlanmalar sonrasında bu bağların elastik liflerinde yırtıklar olabilir.
En sık dış yan bağ yaralanmaları ile karşılaşılmaktadır.
Spor yaralanmaları ayak bileği yaralanmalarının %15 ini oluşturmaktadır. Basketbol, voleybol ve futbol en sık risk oluşturan spor dallarıdır. Sadece sportif aktiviteler sonrasında değil, günlük aktiviteler sırasında da ayak bileği yaralanması oluşabilir. Genellikle düzgün olmayan bir zeminde ayağın içe veya dışa dönmesi sonucunda bağlar yırtılabilir. Tam iyileşmemiş ve ihmal edilmiş bağ yırtığı nedeni ile eklemde gevşeklik oluşur. Bu da ayağın tekrar burkulmasına neden olur. koruyucu önlem alınmaması durumunda burkulmalar sık tekrarlayabilir. Böylelikle eklem kıkırdakları bozulur.

Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, bağ çevresinde su toplanması (ödem) olur Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır.Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir. Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde cerrahi işlem gerekebilir.

Ayak Bileği burkulmasında belirtiler nelerdir?

Ayak bileği burkulması sonrası oluşan kanama ve ödeme bağlı olarak ayak bileği çevresinde şişlik oluşur. Ayak bileği hareketleri ağrılıdır. Genellikle ağrılı olmakla birlikte hasta ayağının üzerine basabilir. Burkulmadan birkaç gün sonra, oluşan kanamaya bağlı olarak şişliğin olduğu yerde morarma görülebilir.

Ayak Burkulmalarında tedavi nasıl yapılır?

Burkulmalarda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.  İlk aşamada amaç öncelikle ağrıyı gidermek ve oluşan şişliği azaltmaktır Buz uygulaması; ağrıyı azaltmada en etkili yöntemdir. Aynı zamanda ödemi ve şişliği azaltarak iyileşme sürecine katkıda bulunur. Buzu direk cilt üzerine koymak sakıncalıdır. Bir havlu üzerinden koymak daha uygundur. Buz uygulaması 20 dakika süresince yapılır ve bu süre 30 dakika ara ile tekrarlanabilir. İstirahat; Mümkünse iki-üç gün yaralanan ayak bileği üzerine basılmamalıdır. Bu sürede koltuk değneği kullanılabilir. Elastik sargı Çok sıkı olmamak şartı ile ayak parmaklarından başlayarak sarılan elastik bandaj şişliğin azalmasında yardımcı olur. Bacağı yüksekte tutma; İki-üç gün süresince mümkün olduğunca ayağı göğüs hizasından yukarıda olacak şekilde tutmak gerekir. Bu uygulama da şişliğin azalmasına yardımcı olur.Ağrı kesici ilaçlar ;ağrının derecesine göre basit ağrı kesiciler veya hem ağrı kesici, hem ödemi azaltıcı etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.  Ayak bileklikleri ;İyileşme sürecinde ayak bileğine destek olmak ve ağrıyı azaltmak amacıyla burkulmalara özel bileklikler kullanılabilir. Bunlar ayak bileğinin yukarı-aşağı hareketlerine izin verirler ancak burkulmayı önlerler. Bir kısmı ile spor yapılabilir.

Ayak bileği burkulmalarında iyileşme süreci nasıl ilerler?

Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, Tedavisinde ise hastanın ayağına elastik bandaj sarılır, istirahat etmesi ve çok yürümemesi önerilir.  Aynı zamanda buz uygulamasına da devam etmek gerekir.  Genellikle üç hafta içerisinde ayak burkulması iyileşir.  Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır. Tedavisinde kişinin yaralanmasının derecesine göre kısmi olarak alçı- atel veya özel ayak bileklikleri uygulanabilir. Bu sayede hastanın ayak bileğinin hareketsiz kalarak bağların iyileşmesi hızlandırılmış olur. Ayrıca ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer hasta yeterli sürede istirahat ederse iyileşme süresi 3-6 haftayı bulur

Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir. Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde, kopan bağın tamir edilmesi gerekir ya da başka yerden bağ alıp nakletmek söz konusu olur. Bağ tam koptuğundan ayağın ameliyat sonrası iyileşmesi daha uzun sürer.

Ayak bileği burkulmalarından sonra ağrı, şişlik gibi şikayetler genellikle iki hafta içinde geriler.  Ağrılı dönem geçtikten sonra, ileride ayak bileği eklem hareketlerinde bir kısıtlılık oluşmaması için ayak bileği hareketlerini çalışmaya başlamak gerekir. Bu dönemde fizik tedavi desteği alınmalıdır.

Ayak bileği burkulmalarından sonra iyileşme oranı %80-90 arasındadır ve cerrahi tedavi nadiren gerekir. Ancak bağların tamamen iyileşmesi dört ila altı haftayı bulmaktadır. Ayak bileği bağları tam iyileşmeden oluşacak yeni zorlamalar bağların iyileşmesini olumsuz etkileyecek ve ileride tekrarlayan burkulmalara zemin oluşturacaktır. Tekrarlayan burkulmaların bir nedeni de kasların zayıflamasına bağlı kas dengesinde bozulmadır. Tekrarlayan burkulmalar ayak bileğinde güvensizlik hissine ve kronik ağrılara neden olur.

Ayak bileği burkulmasından sakınmak için yapılacak şeyler nelerdir?

 • Topuklu ve rahatsız ayakkabılar giyilmemeli, kullanılacaksa bile ayağı bilekten saran ayakkabılar tercih edilmeli, Tekrarlayan burkulma durumlarında spor sırasında özel ayak bileklikleri kullanmak,Egzersiz öncesi iyi ısınmak Spor yapılan veya yürünen zemine dikkat etme Ayak bileği çevresindeki kasları kuvvetlendirmek

Ayak Bileği burkulması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımızı cevaplasın!

51 comments

 1. 18 agustosta oglum ayakbilegini burktu.filmlerde birsey yok dinlensin gecer dediler.krem verildi.onceki sislik yok fakat yurumuyor.ayaginin ustune basamiyor..ne yapmaliyim.yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhabalar Hakan Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığına yönelik hastamızın fizik tedavi uzman hekimine muayene olmaası gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Merhaba hocam benim ayak bileğim çok şişiyor ama benim ayak bileğim çok ağrıyor

    1. Merhabalar Cemre Hanım, geçmiş olsun.
     Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Iyj aksamlar ben 30.01.2017 yılında sabah ise gitmek için evden çıktığımda buzlanmadan dolayı ayağımı burktum ama 4 sene geçmesine rağmen hala ayagin acıyor doktor mrt yapti herşey yolunda diyor ama 2-3 saat sonra ayak bilginin dis tarafinda acima başlıyor agri kesici atıyorum agri aci kalmıyor ama eve gelince ayağım dinlenmeye başladığı zaman arada sancılanma ile aci oluyor sanki bıçak keser gibi saplanip cikiyir doktor bir care bulamadı bende Türkiyedeki doktorlara sormaya karar verdim dermanı varmi diye şimdiden tek ederim

  1. Merhabalar Muhammed Bey, geçmiş olsun.

   Ayak bileği başlarında kronik zedelenme olmuş görünüyor. Kemik iliği ödemi de olabilir. Ortopedi herhangi bir tedavi önerilmediyse fizik tedavi yapılmasında fayda var.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  7 hafta önce zıplarken ayak bileğimi burktum. Aynı gece acile gittim röntgende kırık çıkık olmadığı söylendi soğutucu sprey ve krem verildi bir hafta sonra şişlik ve morarmalardan dolayı bağlarımın zedelendiği söylendi iki krem verildi. Uzun zaman geçmesine rağmen hâla bileğim şiş, bu normal mi?

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Ayak bileği MR çekilip ona göre tedavi verilmesi gerekmektedir. Eğer elinizde Röntgen sonuçlarınız var ise bizlere ulaştırabilirseniz sizlere yardımcı olabiliriz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhaba, uzun bir süredir ayağım sürekli burkuluyor. Genellikle 3-4 haftada bir burkuluyor. Ödem, şişlik ve herhangi bir morarma yok ama bazen hafif de olsa ağrı oluyor. Hastaneye gittiğimde bağlar esnemiş dendi. Zaten bağlar esnek yapıda değil mi? Ayak bilekliği tedavisi önerdiler. Sizin de görüşünüzü almak istedim. Bu arada aktif sporcuyum.

  1. Merhabalar Furkan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ve egzersiz ile bağlar ve kaslar güçlendirilirse daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan
   ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Mrhaba ayakbileğim 6 ay önce burkuldu ve daha acısı geçmedi iki gün önce emar çekindim ve doktor 2 yerinde yırtık var diyor ve ameliyat diyor sizce amaliyat olmadan çaresi varmı bu yırtıklar ameliyatsız tedavi edilebilirmi

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.
   MR sonuçlarınızı bizlere iletebilirseniz, sizlere sağlıklı bir şekilde yardımcı olabiliriz.
   4447686 numaramızdan destek alarak, 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza ileterek veya online danışmanlık(https://romatem.com/online-danismanlik) hizmetimizden destek alarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 6. Merhaba yaklaşık 1 ay önce sıçrama sonrası ayak bileğim kırıldı ve platin takıldı şuan alçıdan çıkarıp ayak bileğimi oynatmamı söyledi doktor ama ayagımdaki şişlik ve his kaybı var altını hissediyorum ama üst deriyi hissetmiyorum birde şişlik inmiyor normal mi ne zmaan geçer acaba

  1. Merhabalar Nazlı Hanım, geçmiş olsun.
   Alçının ayakta ne kadar kaldığı son derece önemlidir. Bunun temel nedeni ayağın tembelleşme ihtimalidir. Ne kadar uzun kaldıysa ayağın o kadar tembel olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumun oluşma ihtimaline karşı ayaklarınızı önce yavaş egzersizlerle ısıtmanız gerekmektedir. Isınmadan yürümeye başlamanız ağrılı bir süreç geçirmenize neden olacaktır.Günlük birkaç dakika ile başlayan ısınma hareketleri daha sonra yavaş yavaş yürümeye döndürülmelidir. Yürüme esnasında herhangi bir aksilik olmaması için asla koşulmamalı ve topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Doktorun önerdiği ayakkabı şartlarına uygun ayakkabı ile önce 15 dakika daha sonra yarım saat olacak şekilde yürüyüşler düzenlenmelidir. Bu şekilde ayakların alçı sonrasında iyileşmesi daha kısa sürecektir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba ayağım burkulmadı spor yaparken esnemeli zıplamalı hareketler yaptıktan sonra ayağım üstüne bastığımda acımaya başladı morarma ağrı yok ayak bileğimin dış tarafta az şişlik var acıma geçti ayağımı oynattığımda sesler geliyo hassasiyette var ne olmuş olabilir acaba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhabalar Umahan Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş,aşağıdakileri uyarsanız zamanla geçebilir.
   Bacakları yükseltme: Uzandığınız zaman bacakların kalbinizin hizasından daha yüksekte olmasına özen gösterin. Bunu yapmak için bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirebilirsiniz.
   Hareket etme: Sürekli olarak aktif kalın ve bacakları germeye, hareket ettirmeye odaklanın.
   Tuz tüketmeme: Bacaklarınızda birikebilecek sıvı miktarını azaltmak için tuz tüketiminizi azaltın.
   Yardımcı malzemeler kullanma: Destek çorapları veya kompresyon çorapları kullanın.
   Hareketsizlikten kaçınma: Özellikle saatlerce oturuyorsanız veya ayakta duruyorsanız saatte en az bir kez ayağa kalkın veya hareket edin.
   Sağlıklı bir tedavi süreci için tanı konulması gerekmektedir. Kısa sürede geçmez ise fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba. 15 şubatta ayak bileğimde kırık olduğu söylendi ve alçıya alındı. 1 ay alçıda kaldı sonra kaynamış dendi alçıdan çıkarıldı 10 gün üzerine basma sonra tam ağırlığını ver dendi. Bikaç gün üzerine bastım ama ağrı devam ettiği için yeniden doktora gittiğimde farklı bir doktor tam kaynamamış dedi doktor bileklik tak üstüne basma 20 gün dedi.artık psikolojim bozuldu. Ayak bileğim etrafında az bir şişlik var ama üstüne basınca biraz ağrı var ve topallayarak yürüyorum. Ne yapmam gerektiğini şaşırdım artık. Lütfen bir yol gösterin

  1. Merhabalar Ebru Hanım,geçmiş olsun.
   Tedavi sürecinizi tek bir hekim kontrolünde yürütmenizi öneririz. En son gittiğiniz hekim ile tedavinizi devam ettirebilir veya yeni bir hekime muayene olarak tüm tedavinizi hekim gözetiminde uygularsanız sağlıklı bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. 3 yaşındaki kızım 5 gün önce ayağını burktu. şişlik morluk hiç bişey yok ama üzerine basamıyordu. iki gündür topallıyarak yürüyordu. bu gün tekrar üzerine basamıyor. pandemi dolayısı ile hastaneye götürmek istemiyorum .önemli bişey olabilir mi? ne yapabilirim?

  1. Merhabalar Esra Hanım, geçmiş olsun.
   Çocuğunuz ağrılara dayanamıyorsa,halsizlik uyuşukluk varsa,burkulan uzvunda karıncalanma varsa,çocuğunuz ateşlenirse, müdahale etmekten korkuyorsanız hekime başvurarak kontrol ettirebilirsiniz. 5 gün geçmesine rağmen ağrı v.b. yoksa yavaş yavaş kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ağrı vb. bir durum gerçekleşirse zaman kaybetmeden hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Oğlum (7 yaşında) oldukça yüksek ve yamuk bir biçimde yapılmış bir kaldırım sonunda kaldırımın bittiğini farketmeyerek sağ ayağını attı ve boşluğa düştü, sağ ayağı burkuldu ve bütün ağırlığı ve hızıyla o ayağının üzerine düşerek oturdu. Ayak bileği şişti morardı hastaneye gittik 10 gün alçı yapıldı sonra açıldı ama 2 ay kadar ayak bileği ağrıdı, yürümekte zorlandı. Şu anda da ne zaman yürüyüş ve spor yapsa o ayak bileği ağrıyor ve şişiyor o olayın üzerinden 1, 5 yıla yakın zaman geçmesine rağmen. Diğer bileğe göre bileğin sağ dış kısmı hafif şiş. Eklem üzerinde küçük bir şişlik var. Bize ne önerirsiniz?

  1. Merhabalar Sezgin Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne giderek değerlendirme yapılması gerekmektedir. Hekimlerin muayenesi sonucunda konulan tanıya yönelik bir tedavi süreci planlamalıdır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhabalar ben 2014 yilinda ve 2015 yilinda ayagimi burktum ayak bilekligi buz tedavisi ilaclar hepsini denedim suan şiş ve mor canımın acısı cok fazla bir takım iğneler yapildi ne yapmam gerekiyor artik ayagimin ustune basarken canim yaniyo his kaybi yasamaya basladim dayanamiyorum agrisina bana yardim edin ne yapmam lazim

  1. Merhabalar Gülşah Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Ödemin atılması ve ağrılarınızın azaltılması için ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamları, enjeksiyon yöntemleri, egzersiz programlarından faydalanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhabalar ben 3 yıl önce idman yaparken sağ ayak bileğim burkuldu sonraki 3 yıl içerisinde 5 kez daha burkuldu geçen gün yine idamdayken tekrar burktum ve bileğimin eskisi kadar güçlü olmadığını hissediyorum bu burkulmaları önlemek için napabilirim malum coronodan dolayı bir ortapedi uzmanıyla da görüşemiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Uzman bir hekimin muayenesi sonucunda size özel egzersiz programı planlanarak ve burkulmaların oluşma nedenlerine bağlı olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhabalar mart ayında düştüm ayak bileğim burkulma denerek 10 gün alçıya alındı fakat tekrar şiddetli şişme ve morarma başladı mr çekildi. Dr ayak dış bağımın koptuğunu, kemik iliğinde de ödem olduğunu söyledi şuan ortez takılı 3 hafta sonra göreceğim dedi.
  Bağ kopması ameliyatsız düzelme şansı var mı acaba?

  1. Merhabalar Hüma Hanm, geçmiş olsun.
   Sosyal hayatınızda spor yapmayı düşünmüyorsanız rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. En sağlıklı bilgi klinik muayeneniz ve sonuçlarınıza bakıldıktan sonra aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Merhaba.ben 14 mayısta ayagimi burktum.yan baglar kopmuş koparken küçük bir kemik parcasiyla kopmuş. Nevikular kemikle bu duzeyde kalkaneusta oblik seyirli fraktur gozlendi yazıyor bt sonucunda.doktorlardan bir tanesi alciya gerek yok büyük kirik degil dedi digeri 1.5 ay alcida kalmasi gerekiyor dedi.alci cok rahatsiz ettigi icin kullanamadim iyilesme sureci nasıl olur atelde kalmadığı icin cokmu uzun surer acaba cok teşekkür ediyorum iyi calismalar

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz ve sonuçlarınıza bakmadan sağlıklı bilgi aktaramayız. Eğer alçıda kalması gereken bir durumsa alçıyla daha hızlı bir iyileşme sağlarsınız. Diğer türlü yapacağınız yanlış bir durum tedavinizi olumsuz etkiler. En sağlıklı bilgi için mutlaka bir doktora başvurmanız ve o doktorun oluşturuduğu tedavi sürecine tamamen uyarak ilerlemenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhaba,

  7 Mayıs’ta bir burkulma yaşadım: ani şekilde koltuktan kalkmamla sağ ayağım dış taraftan burkuldu. Burkulma sırasında duyduğum sesle kırık olduğunu düşündüm ancak acilde muayene ve röntgen sonucu kırık, çıkık olmadığı söylendi; aşağıdaki tanılarla, bandaj verilerek 1 hafta antiinflamatuvar jel uygulaması uygun görüldü.
  M79.99 – YUMUŞAK DOKU BOZUKLUĞU, TANIMLANMAMIŞ, YER TANIMLANMAMIŞ
  S96.9 – AYAK BİLEĞİ VE AYAK DÜZEYİNDE TANIMLANMAMIŞ KAS VE TENDON YARALANMASI

  Ayağımda herhangi bir morluk oluşmadı ancak şişlik hala devam ediyor, burkulma yönünde hareket ettirdiğimde acıyor. Bandajsız yürüdüğümde bileğimde boşluk hissi olduğu için bandajı sarmaya devam ediyorum. Araştırarak malleol destekli bileklik aldım ancak aşırı sıkı olduğu için bileğimi zorlamak istemedim. Bu tarz bileklikler fayda sağlar mı, bedeninin çok sıkı mı olması gerekir öğrenmek isterim. Ayrıca bu tarz bir burkulma sonrası iyileşme süreci ne kadar zaman alır, hala şişlik olması tekrar doktora gitmeye bir sebep midir bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar ve sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhabalar Hande Hanım, geçmiş olsun.
   Her tedavi yöntemi her hasta için uygun olmayacağı için evet bileklik faydalıdır diyemeyiz. Mutlaka muayene olduğunuz hekime kontrole gitmeniz gerekmetkedir. Rahatsızlığınıza yönelik klinik muayenenizin ardından tedavi süreci oluşturulduğu ve 1 ay gibi bir süre geçtiği için yine herhangi olumlu veya olumsuz sonuçla alakalı en doğru bilgiyi hekiminiz aktarabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhabalar dün futbol oynarken ters bir hareket sonucu ayağımı burktum bugün ağrı yok üstüne basabiliyorum ama adım atarken hafif acı var şişliğide az denilebilir ayağımı oynatabiliyorum azcık acıyor buz tedavis uyguladım ve sardım sizce durum nedir

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Şişlik tamamen inene kadar buz ve istirahat uygularsanız kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   En sağlıklı bilgi için mutlaka muayene olmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. ayağımı bundan 3 hafta önce ayak bileğime ters basarak burktum. aşırı derecede şişti hemen doktora gittim ve alçıya aldılar bugün alçıyı çıkardım. şişlik eskisine göre %65 oranında inmiş ama hala şişlik var ve tam anlamıyla yürümeme engel oluyor.aksayarak yürüyorum bu ayapımdaki şişlik tamamen ne zaman geçer ne zman normal şekilde yürümeye başlayabilirim bugün tam 3.hafta

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci sizin fiziki durumunuza, ayağınıza baskı uygulamamanıza bağlı ve tedavi sürecinde buz kompresi, istirahat, ilaç gibi yöntemleri kullanmanıza bağlı değişim göstermektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Ön bilgi için sonuçlarınızı iletebilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 18. Merhaba 9 gün önce yaklasik 1 1.5 m yukseklikten ayagim kaydi düştüm ve ayak bilegimi burktum hem acil doktoru hemde ortopedi doktoru birsey yok diyor ama ayagimin disinda hala sislik var icinde morluk var ayagimi bandajla sardim ama hala hareket errirince agri var.
  Sonucumda su yazmakta : Kuboid kemik posterior kesiminde milimetrik boyutlarda kemik fragmani izlenmistir.

  1. Merhabalar Cem Bey, geçmiş olsun.
   Ödemin ve ağrının geçmesi için mümkün olduğunca istirahat etmeniz gerekmektedir. Eğer rahatsızlığınız azalmıyorsa ortopedi veya fizik tedavi bölümüme başvurabilir yada hekiminize kontrole gidebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. Merhaba,
  Ayak bileğimi 5 Ağustos günü burktum..Doktora gittim filmler sonucu kırık çıkık yok dediler burkulmaya bağlı zedelenme olmuş..Bugün dokuz gün oldu hiç basmadim basmaya çalışınca karıncalanma uyuşma oluyor ve ayağımda soğukluk var bunun sebebi ne olabilir. Normal midir?

  1. Merhabalar Müjde Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir. istirahat önerilmektedir. Eğer ağrılarınızda azalma olmasa ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak tedavi süreci oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. merhaba ben ayağımı 17 ağustos akşamı burktum o gece acilde film çekildi herhangi bir kırık yok denildi ve alçıya alındı bir gün sonra da doktor gördü bağ yırtılması olduğunu ve 1 hafta alçıda kalması gerektiğini söyledi. Şu anda alt bacağım komple alçıda. Üzerine hiç basmıyorum hep yastık üstünde tutup buz uyguluyorum. Ancak burkulan ve şişen tarafta aşırı bir ağrı başladı ilk günlerde bu ağrı yoktu ancak şu an var. Alçı salı günü çıkacak sizce ne yapmam gerekir ayağımın üzerine ne zaman basıp yürüyebileceğim

  1. Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun.
   Alçı çıktıktan sonraki durumunuza göre sağlıklı olarak yürüyebilme süreniz hakkında doğru bilgi aktarılabilir. Hem fiziki durumunuz hem de rahatsızlığın durumuna yönelik sağlıklı bilgi aktarılacaktır. Ağrılarınız doğal olabilir ama uykunuzda yada gün içinde bir darbe aldıysanız veya yanlış bir hareket yaptıysanız hekiminize danışmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. Yaklaşık 1.5 yıl önce oğlum koltuğun arka kısmına düştü ben de panikle yanına atladım ve ayak bileğimi acıttın. Sonrasında üzerine basınca ağrımaya başladı. Ortopediste gittim ve hafif bir zedelenme ve ödem olduğunu söyledi. İlaç ve bandaj verdi. Hepsini kullanmama rağmen geçmedi ağrısı. Şimdi ise artık ayakkabı topuğumu vurmuş gibi acıyor. Ağrı yok acı var ve çoğunlukla bir süre oturduktan sonra kalktığımda uyandığımda üstüne basamıyorum. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

  1. Merhabalar Tuba Hanım, geçmiş olsun.
   1.5 yıl süren bir ağrının nedenin araştırması gerekmektedir. Oluşan travmanın sonununda hangi kaslar, tendonlar etkilendi, kemiklerden kaynaklı bir problem mi? Bunlar incelenerek sağlıklık bilgi aktarılabilir. Fizik tedavi ve ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 22. Merhabalar,
  4 ekimde sağ ayağımı su kanalında ters bastım.2,3 gün dikkat ettim.Acile gittim kemiklerde bir şey çıkmadı,Doktor ağrı kesici ile merhem verdi,
  Pazartesi günü çok ağrım oldu yürüyemedim,
  Dun doktora gittim ayak bileğin de hafif şişlik var dedi bu hafta rapor verdi,
  Bileklik al dedi,İlaç verdi,İhtiyacın kadar bas dedi,Mr çekmedi 3 haftada genelde düzeliyor dedi,
  Mr çekmeden bu sorun tespit edilebilir mi
  Burkulmadan ne kadar sure sonra tam iyileşme beklenir bir anormallik yok ise,
  Bugün de ağrıyor ayağım,bu normal midir 9gün,

  1. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
   Şişliğin yani ödemin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Yanlış hareket yapamamaya ve ayağınızı dinlendirmeye özen gösterin. Mümkün olduğunuzda az baskı uygulayın. Zamanla geçecektir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. Teşekkürler Hocam,
    Burkulmalardan sonra iyileşme süresi ortalama kaç gün aralığındadır.
    MR çekilmesi hangi durumlarda istenebilmektedir.

    1. Rahatsızlığınız seviyesi ve sizin ayağınıza gösterdiğiniz özene göre iyileşme süresi 3-6 hafta sürebilir.
     MR çekimi ise klinik muayeneniz sırasındaki durumunuz incelenerek karar verilir

     1. Teşekkürler,
      Kolay Gelsin,

     2. Merhabalar,
      MR çekildi,
      Talotibial eklemde ve posterior subtalar reseste minimal sıvı artışı
      Posterior talar çıkıntı belirgin olarak izlenmekredir,Stieda
      ATFL de laksite ile uyumlu görünüm izlenmektedir,
      Aşağı burkalı 22 gün oldu tempoda ağrı ve hassasiyet olabiliyor,

     3. Merhabalar Kerem Bey, geçmiş olsun.
      Klinik muayeneniz gerekmektedir. 22 gün geçmesinin ardından sıvının durumuna bağlı olarak bir süreç izlenebilir. Ortopedi veya fizik tedavi hekimimin değerlendirmesinin ardından sağlıklı bilgi aktarılabilir.
      Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir