Romatoid Artrit ve Beslenme

Romatoid artritte doğru bir beslenme protokolü hastaların yaşam kalitelerini arttırmaktadır.
Romatoid artrit otoimmün bir hastalık olup; bağışıklık sisteminin vücudun kendi eklem dokusuna saldırması sonucu oluşur.
Bağışıklık sisteminin doğru ritimde çalışmasını destekleyen ve anti inflamatuar bir beslenme programı artrit tedavisinde tedaviyi destekler ve belirtilerin rahatlatılmasına yardımcı olabilir.
Fazla kilo eklem sağlığı için zararlıdır ve ağrıların artmasına, eklemlerde sertlik ve şişliğe neden olabilir.
Hastalığın neden olduğu kronik enflamasyonlar kişilerin kilo kaybını, kas yıkımı ve protein ihtiyacını arttırabilir. Bu kişiler aşırı kilo kaybı ve kas yıkımı riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hastaların yeterli ve dengeli beslenmesi hastalığı tamamen önlemese bile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

Romatoid Artrit ve Beslenme

ROMATOİD ARTRİT HASTALARI

  1. Şekerden, trans yağlardan, tatlandırıcılardan, işlenmişler gıdalardan, tahıllardan ve kurubaklagillerden uzak durmalıdır.
  2. Omega 3 ‘den zengin beslenmesi gerekir. Omega 3 yağ asitlerinin anti inflamatuar etkisi nedeniyle bağışıklık sistemi desteklenir. Başta deniz ürünleri olmak üzere keten tohumu, chia tohumu,semizotu ve ceviz omega 3’den zengin gıdalardır. Omega 3 alımı için hafta da en az 2 kere balık tüketmeye özen gösterilmelidir.
  3. Kolajenden zengin beslenmesi gerekir. Bağırsağın onarımında et-kemik-tavuk suyu gibi kolajen gıdaların kullanılması gerekir.
  4. Süt ve süt ürünlerindeki kazein proteinlerinin artrit semptomlarını arttırabileceği görülmüştür. Bu nedenle artritli hastalar süt ve süt ürünlerini de tüketmemelidir.
  5. Beslenme düzeninin yanında kullanılması gereken takviye edici gıdalar inflamasyonu önlemekte yardımcı olacaktır.D vitamini, demir, kalsiyum, omega 3 ve c vitamini takviyesi yapmak doğru olacaktır.

İçeriği Oluşturan Hekimimiz;

dyt sinem ozen 1a e1629230850392

Dyt. Sinem Özen Yağcı

Beslenme ve Diyetik
dyt sinem ozen 1a e1629230850392

Dyt. Sinem Özen Yağcı

Beslenme ve Diyetetik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.