Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

Bel Fıtığı

Fizik tedavi genellikle bel fıtığı tedavisinde önemli bir rol oynar. Ağrı kesici kullandırmadan, kişinin fizik tedavi ile vücudunu çok daha yüksek kondisyonla kullanması sağlanır. Çeşitli fizik tedavi teknikleri vardır. Fizik tedavi ile vücudunuzun rahatlaması, derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapi, TENS gibi elektrik stimülasyonu ve hidroterapi içerir. Tedavi programınız için genellikle pasif tedaviler ile başlar; ancak vücut iyileştikten sonra vücudu güçlendirmek ve ağrıyı daha çok önlemek için aktif tedavi planı başlatılır. Fizik tedavi uzmanınız size en uygun tedavi planını hazırlamak için çalışmalara başlar.

Bel Fıtığında Uygulanan Fizik Tedavi Yöntemleri

Spinal Dekompresyon Cihazı ( DRX 9000 C )

bel fıtığı tedavisiBel ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi (DRX 9000 C) ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Spinal dekompresyon sistemi bilgisayar destekli bir uygulamadır. Bu sistem ileri teknolojiye sahip fıtıklaşan diske direkt olarak etki ederek basıyı ortadan kaldırarak fıtığın tedavi edilmesini sağlar.

Dikey traksiyon cihazı

Son yıllarda geliştirilen dikey traksiyon cihazları ile belde doğal bir çekme işlemi uygulayarak hastalığı tedavi etmektedir. Oldukça kolay uygulanan bu yöntemler fıtıklaşan disk herhangi bir şekilde ağrı ya da sızıya yol açmadan doğal bir şekilde düzeltilir.    

Derin Doku Masajı

100’den fazla masaj çeşidi bulunur; ancak bel fıtığında kas gerginliğini ve spazmları rahatlatarak önlemek için derin doku masajı ideal bir tedavi seçeneğidir.

Sıcak ve Soğuk Terapi

Hem soğuk hem de sıcak tedavi ile bel fıtığı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Fizik tedavi ile hedef bölgeye kan akışını artırmak için ısı kullanılabilir. Hızlana kan ekstra oksijen ve beslenme sağlayarak fıtığın iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca kas spazmlarının etkilerini ortadan kaldırır. Kriyoterapi olarak da adlandırılan soğuk terapi ise tam tersine kan dolaşımını yavaşlatır. Bu inflamasyon kas spazmını ve ağrıyı azaltır. Fizik tedavide hedef bölgeye uygulamanız için size buz paketi ile buz masajı verilebilir, hatta iltihaplı dokuları soğutmak için özel bir sprey de verilebilir.

Hidroterapi

Adında da anlaşılacağı gibi hidroterapi su ile uygulanan bir yöntemdir. Pasif terapi olarak hidroterapi sıcak su ile uygulanır. Bu sayede kasların gevşemesi ve ağrının hafiflemesi sağlanır.

Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS)

bel fıtığı nedirTENS cihazı kaslarınızı uyarmak için düşük seviyede elektrik akımı kullanır. Ağrı ya da acı vermeyen bir uygulamadır. Cildinize bağlanmış elektrotlar ile sinir yolunun üzerindeki kilit noktalara düşük dozda elektrik akımı gönderilir. TENS kas spazmlarını azaltır ve vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfin salınımını artırır.

Çekme

Çekme işleminin amacı omurganın üzerindeki yer çekiminin etkisini azaltmaktır. Yavaşça kemikleri birbirinden çekerek, bel fıtığının azaltılması hedeflenir.

Egzersizbel fıtığı

Çekirdek kas denilen karın kasları omurgayı destekler. Çekirdek kasları zayıf olduğunda sırt kasları üzerine ekstra yük biner. Fizik tedavi uzmanınız hem karın hem de sırt kaslarınızı güçlendirmek için size özel bir program hazırlar. Esneklik kazandırmak için size uygun esneme hareketleri planlar.

Ozon tedavisi

Ozon oksijenden elde edilen bir gaz olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bel fıtıklarında hem mekanik baskıyı azaltmak hem de inflamasyonu düzeltmek için kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir. Omurlar arasındaki amörtisör görevi gören disk denilen oluşumlar çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğrayarak fıtığa neden olur. Diskin içerisinde Jöle kıvamında olan bu kısım sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Disk içerisine ozon verilerek proteoglikan denilen yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Disk mekanik olarak büzüşür ve artık şişerek ağrıya neden olamaz. Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtarır ve ağrının dinmesini sağlar. Ozon tedavisi çok güçlü anti inflamatuar etkilere sahiptir. Sinir kökü serbestleşmesine, sinir köklerindeki inflamasyonun azalmasına ve hastalıklı dokunun iyileşmesini sağlar. Kasılı vaziyette olan ve ağrıya yol açan bel adaleleri gevşer, bel fıtığı iyileşir ve hasta günlük normal yaşamına geri döner.

Tüm bu teknikler sayesinde günümüzde fıtık rahatsızlıkları artık ameliyatsız tedavi edilebilen hastalıklar grubundadır.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
  • Yorumlar

    esra kılıç - 22.02.2017 07:14

    Maalesef benim annemde de bel fıtığı problemi var fakat ileri düzeyde değil fizik tedavi yöntemiyle düzelmesini umuyoruz... Bel fıtığının etkisini azaltmak ve fizik tedavinin etkili olması için belirli bir kiloda olmak gerekiyor mu ?

Yorum Yapın
5 + 4

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi)

ESWT (Şok Dalga Tedavisi)

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) , tenisçi/golfçü dirseği, topuk dikeni, omuz ağrıları, gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi
Kuru İğne Tedavisi  (Intramuskuler Stimulasyon Tedavisi)

Kuru İğne Tedavisi (Intramuskuler Stimulasyon Tedavisi)

Kuru iğne veya intramuskuler stimulasyon (IMS) tedavisi, özellikle kas-iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan son derece güvenli, etkili bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, median sinirin bilekte geçtigi kemikler arasında sıkışmasından ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi ve ameliyat bilgisi için bizi arayın!

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com