Mezoterapi nedir, ne amaçla kullanılır?

Mezoterapi; ilk kez 1952’de Fransa’da  Doktor Michel Pastor tarafından spor hekimliği tedavisinde kullanılmaya başlandı. Avrupa’da yaygın olarak ağrı tedavisinde kullanılırken, ülkemizde daha çok estetikte kullanıldığında dair bir kanı yerleşmiş olsa da fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çok etkili bir yöntemdir.

Mezoterapi, ilaçların karışımlar halinde normal kullanım dozundan düşük dozda,  4mm’lik özel iğne uçları kullanılarak  mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına(mezoderm) enjekte edilmesi yöntemidir. Ağrı  mezoterapisi için kullanılan lokal anestezik, vitaminler(B1, B6, B5, B12,C vitamini), NSAİİ (ağrı ve ödem giderici), miyorelaksan (kas gevşetici), pentoksifilin (dolaşım düzenleyici) ilaçlar ağrılı bölgedeki  ağrı ve ödeme yol açan maddelerin bölgeden uzaklaştırılması, dolaşımın düzenlenmesini, kronik travmaya maruz kalan vücudun  yük taşıyan bölgelerinde bağ doku ve kollajen yapının kuvvetlenmesi yoluyla etki eder.

Mezoterapiyi kimler uygulayabilir ?

Ağrıyla ilgilenen doktorların mezoterapi uygulamaları için özel eğitim almaları ve uzmanlaşmış olmaları gerekir . Mezoterapi işlemi belirli aralıklar verilerek seanslar şeklinde yapılır. . Tedaviden iyi sonuç almak için seansların düzenli yapılması gereklidir.

Ağrı mezoterapi tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Doğrudan problemli bölgeye uygulanması, İlacın lokal ve hızlı etkisi, Birbirlerinin etkisini artırabilecek ilaçların beraber kullanılabilmesi, İlacın daha az dozda kullanılması, İlaca bağlı daha az yan etki, Ağrısız bir tedavi yöntemi olması, Bir çok ağrı tedavi yöntemine göre daha az girişimsel olması, Daha az seans ve daha uzun seans aralıkları, Gündelik hayatı ve iş yaşamını etkilememesi, Yavaş emlim sonucunda bölgede uzun süre kalarak etki göstermesi

Mezoterapi hangi rahatsızlıklar için  kullanılır?

Ağrı mezoterapisi başlıca: kas ve eklem ağrısı, romatizmal ve dejeneratif hastalıklar (kireçlenme), bağ ve tendon yaralanmaları, menisküs, tetik parmak, nevraljiler (sinir kökenli ağrılar ) gibi birçok problemde rahatlıkla kullanılabilir.

Mezoterapi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

2 comments

 1. Sayın Yetkili,
  Yaz aylarında zorlamadan kaynaklanan sağ el baş parmağımın eklem yerlerinde şiddetli ağrılar oluştu. Birkaç ay geçer umuduyla bekledim, ancak değişiklik olmadı. Bunun üzerine 2 ay kadar önce fizik tedavi alanında yer edinmiş bir sağlık kuruluşuna gittim. Yapılan muayene ve mr tetkik sonucunda sinovit, tenosinovit teşhisi konuldu. Belli aralıklarla, reçete edilen Melox Forte adlı ilacı kullanmama karşın, parmağımdaki ağrılı ve tutukluk sorunu giderilemedi.
  Öğrenmek istediğim konu, bu rahatsızlığın kesin çözümü var mıdır? Bazı araştırmalarıma göre Tetik Parmak adı verilen bu rahatsızlığın çözümü cerrahi ya da enjeksiyon yöntemleridir. Gördüğüm kadarıyla Romatem’de bu yöntemler uygulanıyor. Kesin çözüm müdür? Geleceğe dönük tekrarlama söz konusu mudur?
  Ayrıca, SSK emeklisi biriyim. Romatem’de teşhis ve tedavilerin SSK kapsamında olduğunu biliyorum. Elimde diğer hastane tarafından alınmış mr görüntüsü ve raporu vardır. Yapılacak işlemlerin bana maliyeti ne olacaktır? Bu konularda bilgilendirme amaçlı aşağıdaki adresime ileti gönderirseniz sevineceğim.
  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim…

  1. Merhabalar Faruk Bey, geçmiş olsun.
   Ön danışmanlık yaparak rahatsızlığınız hakkında size sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   Ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.
   Formu doldurduğunuz taktirde en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.