Tetik Nokta Tedavisi
WhatsApp

Kaslar üzerinde çeşitli sebeplerle oluşan ağrılı sertliklere tetik nokta (trigger point) denir. Halk arasında kulunç olarak adlandırılan bu gergin bantlar, kas düğümleri,  genellikle kasların aşırı kullanımından, travmalardan, stresten, postürel bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Tetik noktalar lokalize ve yayılan ağrıya sebep olabilir. Aktivite sırasında veya istirahatte de ağrı ortaya çıkabilir. Tetik noktalar, gergin bantlar hastalarda kas spazmı, hassasiyet, kronik ağrı, hareket kısıtlılığı, güçsüzlük gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. En çok omuz, boyun, sırt, belde olmak üzere daha az sıklıkla göğüs ve pelvis ağrısı yapabilmektedir.

Hastanın yaşam kalitesini bozan bu tetik noktaların tedavisinde amaç; tetik nokta inaktivasyonu yaparak gergin kasların gevşetilmesi, ağrının giderilmesi, yeterli kas gücünün sağlanmasıyla postürün düzeltilmesidir. Tetik nokta tedavisinde ağrıyı hafifletmek için antienflamatuar ilaçlar, kas gevşeticiler gibi farmakolojik ajanlar kullanılabilir. Yine çeşitli fizik tedavi modaliteleri;  hot pack, ultrason, lazer, tens, masaj gibi, ağrıyı azaltmada etkilidir.

Günümüzde en yaygın kullanılan tedavi yöntemleri sprey ve germe teknikleri ile tetik nokta enjeksiyonlarını  içermektedir. Tetik nokta enjeksiyonları; lokal anestezik enjeksiyonları, steroid enjeksiyonları ve Botulinum toksin enjeksiyonları şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca kuru iğneleme, akupunktur gibi yöntemler de tedavide yer almaktadır.